KREDİ KARTIYLA SGK BORÇ ÖDEMESİ YAPMA | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.142,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1877
  % 0,02
 • € EURO
  34,9817
  % -0,07
 • £ POUND
  40,9485
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,4484
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3573
  % 0,51
 • BITCOIN/TL
  2241319,418
  % 0,00
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Kredi Kartı İle SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?
728 90

SGK ödemesini kredi kartı ile yapmak için tercih edilebilecek farklı yollar vardır. SGK primi ödeyecek olan kişiler oturdukları yerden bu ödemeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. SGK prim ödemeleri kredi kartı sayesinde internet üzerinden yapılabilir. Kredi kartı ile SGK ödemesi yapan kişiler bazı ayrıcalıkları da elde edebiliyorlar. Bazı bankalar otomatik ödeme talimatı verilebilesine olanak tanırken bazıları ise taksit seçeneği sunuyor.

Başlıklar

Kimler SGK Ödemesi Yapmalıdır?

SGK ödemesi yapması gereken kişiler sigorta hizmetlerinden faydalanmak isteyenlerdir. Çalışan kişilerin SGK primleri genellikle işveren tarafından bağlı olunan kuruma yatırılır. Ancak sigortayı dışardan sizin yapmanız yönünde bir anlaşma varsa bu durumda sizin prim yatırmanız gerekir. Ayrıca kendi işinin patronu olan kişilerin de Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlık hizmeti alabilmesi için primi kendisi yatırmalıdır. Yatırılması gereken prim miktarı da değişmektedir. Kazanılan maaşa göre yapılan hesaplama ile en yüksek ve en düşük prim tutarları belirlenir. Buna göre de kişiler SGK primlerini ödemek durumundadır.

300 250 4

E Devlet Üzerinden SGK Nasıl Ödenir?

E devlet ile SGK ödemesi yapabilmek için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. E devlet sistemine girmek için de e devlet şifresine ihtiyaç vardır. E devlet şifresi olmayan kişiler PTT’ye giderek anında yeni şifre alabilirler. Bunun yanı sıra mobil imza, TC kimlik kartı, internet bankacılığı, e imza gibi bilgilerle de giriş yapılabilmesi mümkündür. Sisteme giriş yapan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu ekranını açmalıdır. Bu ekranda kredi kartı ile prim ödeme seçeneği mevcuttur. Bu seçeneğin tıklanmasının ardından kredi kartı bilgileri girilmelidir. Son aşamada ise bilgiler kontrol edilmeli ve ödeme işlemi tamamlanmalıdır.

İnternet Bankacılığı İle SGK Ödeme İşlemi

SGK ödemesini internet bankacılığı ile yapmak için SGK prim ödemesi yapmaya olanak veren bir bankada hesabın olması gereklidir. Bu bankalardan birisinde hesabı olan kişiler bankaya başvurarak internet bankacılığı da açtırmalıdır. Daha sonrasında internet bankacılığına giriş yapılmalıdır. Bu sistem üzerinde ödeme menüsünün altında SGK ödemeleri seçeneği bulunabilir. Bu kanal ile ödeme yapabilmek için sigorta sicil numarasının bilinmesi gereklidir. Sigorta sicil numarasının girilmesinin ardından ödeme de kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı ile manuel olarak ödeme yapılabilir bunun dışında otomatik ödeme talimatı da verilebilir.

Hangi Bankaların Kredi Kartları İle SGK Ödemesi Yapılabilir?

SGK ödemesi yapılabilecek kredi kartları arasında ülkenin en büyük bankalarının kartları mevcuttur. Bir bankanın internet bankacılığı kullanılarak SGK ödemeleri kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun dışında e devlet üzerinden de kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu işlemleri yapabilmek için de anlaşmalı bankalardan bir tanesinin tercih edilmesi gereklidir. Neredeyse her banka internet bankacılığı ile SGK ödemesi yapılabilmesine imkan verse de her bankanın kredi kartı ile SGK ödemesi yapmak avantaj sağlamıyor. SGK prim ödemesi yapılabilecek bankalardan bazıları ise şu şekildedir:

 • QNB Finansbank,
 • Garanti Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • İNG Bank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • İş Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halk Bankası.

Axess Kart İle SGK Ödeme Avantajları

SGK ödemesi için Axess Kart kullanacak olan kişilerin e devlete giriş yapması gereklidir. E devlet üzerinden SGK ödemesi yapacaklar bu ödeme için Axess Kartı kullanabilirler. Kredi kartı ile SGK ödemesinin yanı sıra Akbank şubeleri ya da internet bankacılığı aracılığıyla da SGK prim ödemesi yapılabilir. Banka hesabı aracılığıyla SGK ödemesi yapacak olan kişiler otomatik ödeme talimatı verebilirler. Bu sayede düzenli olarak ödemelerin yapılıp yapılmadığını takip etmeye gerek kalmaz. Banka sizin yerinize her ay hesabınızdan çekerek SGK priminizi öder. Böylece bir daha bu işlemle uğramak durumunda da kalınmaz.

İş Bankası Üzerinden SGK Primi Ödeme Yöntemi

İş Bankası ile SGK ödemesi yapmak isteyen kişiler bankanın internet şubesini, mobil bankacılığını ya da kredi kartlarını kullanabilir. İş Bankası da hem banka hesabından hem de kredi kartından ödeme yapabilmesini sağlayan bir bankadır. Banka şubelerinden de yapılabilen SGK ödemeleri internet bankacılığı aracılığıyla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında bankanın mobil uygulaması olan İşCep’in de indirilmesinin ardından anında ödemeler yapılabiliyor. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler ise e devlete giriş yaparak İş Bankası’na ait bir kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirebiliyor.

SGK Ödemesini Card Finans İle Yapmak İçin Ne Yapılmalı?

Card Finans SGK ödemesi yapmak isteyen kişiler %2,50’lik bir işlem ücreti ödemek durumundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur prim ödemeleri Card Finans ile yapılabilmektedir. Card Finans müşterilerine hızlı bir şekilde prim ödeme imkanı tanıyor. Card Finans ile ödeme yapılması halinde banka işlem ücreti kesmektedir. Fakat QNB Finansbank banka kartı ile ödemeler gerçekleştirilirse bu ödemeler karşılığında herhangi bir işlem ücreti talep edilmiyor. Bunun yanı sıra QNB Finansbank’ın müşterilerine SGK prim ödemeleri konusunda sağladığı avantajlardan bir tanesi de kuruma ait web tahsilat sayfasından yapılacak olan ödemelerde 3D Secure ile işlem yapılmasıdır.

Vakıfkart’ın SGK Ödemeleri İçin Taksit İmkanı

SGK ödemesini taksitle yapmak için VakıfKart kullanılabilir. Vakıf Bankası’nın kartı olan Vakıfkart ile SGK ödemesi yapan kişiler bu ödemeleri taksitlendirme şansı yakalıyor. Vakıfbank prim ödemeleri tek seferde yapmak istemeyen kişilere 2 taksit yapabiliyor. Fakat bu taksit 100 TL ve üzeri tek çekim işlemlerinde gerçekleştirilebiliyor. Bu işlem yapılırken de banka tarafından herhangi bir işlem ücreti talep edilmiyor. Bunun dışında taksitlendirme yapılabilmesi için aranan koşullardan bir tanesi de taksitlendirmek istenen peşin işlemin dönem içi işlemlerinde yer alması gerekliliğidir. Ayrıca ekstrenin de kesilmemiş olması da şarttır. Business Card ile yapılan ödemeler ise taksitlendirme kampanyasına dahil değildir.

Halkbank Paraf SGK Ödemesi İçin Kaç Taksit Yapıyor?

Paraf ile taksitle SGK ödemesi yapılabiliyor. Halk Bankası da prim ödemelerini taksitle yapılabilmesini sağlıyor. Vakıfbank’tan farklı olarak Halkbank 3 taksit yapabiliyor. En az 3 bin TL en fazla da 50 bin TL’ye kadar olan SGK primleri paraf kart ile yapılırsa bu ücret otomatik olarak 3’e bölünüyor. Fakat Paraf Kart ile ödeme yapıldığı zaman banka işlem ücreti kesiyor. Bu işlem ücreti %2,5 oranındadır. Halkbank’ın müşterilerine sağladığı bu 3 taksit ayrıcalığının geçerli olduğu son tarih ise 30 Haziran 2019’dur. Bu tarihten sonra da bir kampanya başlatılabilir fakat bununla ilgili net bir bilgi henüz yoktur.

Happy Card İle Nasıl SGK Primi Ödenir?

SGK prim ödemesi için Happy Kart kullanmak isteyen kişiler hem bireysel hem de ticari kartlarıyla bu işlemi gerçekleştirebilir. Kredi kartı ile SGK ödemesi yapılabilmesi için Türkiye Finans’ın kredi kartı olan Happy Kart da kullanılabilir. Bunun için de ilk olarak e devlete girilmesi ve kredi kartı ile prim borcu ödemesi sayfasının açılması gereklidir. Daha sonrasında Happy Kart bilgileri girilerek ödeme işlemi tamamlanabilir. Happy Kart ile SSK ve Bağ-Kur SGK prim türlerinden hepsinin ödemesi e devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla