Hisse Senedi Önerileri | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Hisse Senedi Önerileri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1574332,125
  % -0,69
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Hisse Senedi Önerileri 

Hisse Senedi Önerileri 
728 90

Konuya geçmişten itibaren bakıldığında ciddi bir tartışma başlığı denile bilinir. Araştırma yapıldığında her zaman için uzmanların yorumlarının dikkate alınmadığı gözlemlenmiştir. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar ise yorumcuların halka açıkladıkları hisse senetlerinin fiyatlarla ilişkili olduğu kanısına varılmıştır. Çoğu insan yatırım danışmanlarına ve kurumlara çekinerek yaklaşsa da bu kaynakların yatırımcılara değerli bilgiler aktardığı kanaatine varılmıştır. Araştırmacılara çok kez konu olan analist tahminleri ve gerçekleşen kazanç dalgalanmaları arasındaki ilişki çok kez araştırılmıştır. Sonuç olarak getiri performansı olumlu yönde tahmin edilen hisse senetlerinin alınması sonucunda kazançlarını yükseltebilecekleri yönünde olmuştur.

Türkiyede Uzman Tahminleri ve Haftalık Dergiler

İMKB, genç sayılabilecek bir kuruluş olmasına karşın sektöründe iyi performans gösteren bir borsadır. Borsanın diğer sektörleri yatırımcıya bilgi ve hizmet sağlayan diğer aracı kurumlar kendilerini geliştirip yatırımcıya ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kendilerini sürekli geliştirmeye adamışlardır. Yatırımcılar hareket ederken alternatif bilgi kaynaklarından da yararlanmayı sıkça tercih ederler. Anlık değişiklikler uzun veya kısa vadeli yorumlar her zaman büyük değer taşıdığı için bu bağlamda sektöre atılmaya çalışan birçok ekonomi dergisi ne yazık ki tutunmayı başaramamıştır. Ne zaman ki Ekonomist dergisi Uzman Diyor ki diye yeni bir kategori olmuşturmuş işte o zaman yatırımcıların büyük ilgisini kazanmayı başarmıştır. Üstelik uzmanlar bu sayfada yatırımcıya yorumlarını ulaştırmayı çok istemişler ve bu sayede dergide günlük olarak neredeyse 6 farklı yorum yazılmaya başlanmış hisse senetlerini tek tek ve özenle yorumlamışlardır. Bu sistematiği kullanan dergiler ise; Capital, Paramatik, Paratüyo, Borsacı, Borsamatik, Ekonomik Trend ve Ekonomis’tir.

300 250 4

Hisse Senedinin Avantajları ve Dezavantajları

Hisse senetlerinin şirket ve ülke ekonomisine katkısı çoktur. Peki bu sağladığı avantajlar ve dezavantajları nelerdir?

Avantajları

İlk olarak bir şirket borca girmek istemez haliyle faiz ile uğraşmak istemeyen şirketler direkt olarak hisse senedi yoluna başvurular, mevcut senetleri ya da alınan hisse senetlerini ihraç ederek ihtiyaç duydukları fonu sağlayabilirler. Senetleri borsada görünen şirketler kişiler tarafından daha güvenilir anlama geleceği için fon bulmaları daha kolay olacaktır ve bu senetlerinin borç senetleri gibi herhangi bir geri ödemesi ve faizi yoktur. Hisseler piyasalarda döviz sağladığı için bu sağlanan finansman ve sermaye sayesinde halka yayılacağı için dengeli gelir dağılımına neden olur. Hisseler yatırımcıları faizlerden koruyarak kar oranını enflasyon sayesinde arttırır ve yine kazanç sağladığı enflasyona karşı yatırımcının kazancını korur.

Dezavantajları

Belli şirketlerin özel izinlerle sundukları hisse senetleri aynı zamanda şirkete ortak anlamına geldiği için fon sahipleri isterlerse yönetimde söz hakkına sahip olup oy kullanabildikleri için şirketler tarafından bir dezavantaj haline gelir. Ne kadar hissedar varsa çoğunlukla anlaşmak bir o kadar zor olabilir ve iç karışıklıklara sebebiyet verebilir. Hisse senetlerinde vergiden düşme gibi bir durum söz konusu değildir fakat şirket borçlanma ile sağlanan fondan yararlanıyorsa bu vergiden düşülür. Bakıldığında aslında hisse senedi ile borçlanmak yerine fon sağlamadan maliyeti düşürebilir.

Hisse Senedi Değerleme Yöntemleri

Hisslerde  alım ve ya satım yapılacağı sıra belli başlı kavramlar gözönünde bulundurulur. Bu başlıklar sayesinde bir hissenin gerçek değerini anlayabilir ve bunun sonucunda hangi işlemin yapılması gerektiğine karar verebilirsiniz. Eğer ki hisse gerçek değerin altında çıkarsa alım kararı, gerçek değerinin üstünde ise satım kararı verilmelidir. Peki bu değerlendirme modelleri nelerdir, neye göre hisse senetlerinin gerçek değerlerini öğrenebiliriz? İskonto modelini kullanabiliriz ya da Fiyat/Kazanç oranı yaklaşımı bakılabilir, Piyasa değeri/Defter değeri yaklaşımı, Regresyon modeli, Yatırım fırsatları yaklaşımı gibi modeller gerçek değeri öğrenmenize yardımcı olacaktır fakat en çok tercih edilen Solodof-Murphy modeli denilebilir.

Günün Hisse Senedi Önerileri Örneklemi

Hisse senedi önerileri hakkında araştırmalar ve yorumlar göz önünde bulundurulduğunda birçok uzmanın ve kurumların günlük (kısa vadeli), orta ve uzun vadeli olarak teknik analizlere göre önerilerde bulunduklarını görülmektedir. Bu hisse senedi önerileri göz önünde bulundurularak kendi yatırım profilinize uygun olanı seçip bir strateji uygulamanız gerekir. Günlük “Hisse senedi önerileri” baz alındığında uzmanlar BİST-100- Kısa vadeli trend içinde sıkışmayı sürdürdüğünü belirtirken VİOP Endeks30-1700 çevresinde sıkışma  oynaklığını artırabileceğinin altı çiziliyor. Bu yapılan piyasa analizleri bilgisi ışığı altında Hisse senedi önerileri birçok kuruma ve kişiye göre değişkenlik gösterse de yoğunlukla Hisse senedi önerileri arasında al-sat-izle başlıkları altında bazı hisseler öne çıkıyor. Bugün güne alım hareketleri ile başlayan BİST-100 endeksinde olan 45 hisse değer kazanırken 49 hisse değer kaybına uğradı. 1550 seviyelerinde tutunmaya çalışan BİST-100 endeksinde yükselen trend de korunuyor. Burada dikkatleri çeken piyasaların gözünü diktiği en önemli konuların başında Trump’ın azline ilişkin yasa tasarısı temsilciler meclisinde kabul edildi fakat tasarının Senato engeline takılma ihtimali var. İkinci sırada ise yine ABD’de gündem maddesi olan Biden’in gelmesiyle beraber mali pakete dair izlenecek yol haritası olacak.Bu bilgiler ışığında pozitif açılış beklenebilir. Birçok görüşe göre BİST-100’de 1575 ve 1600 dirençlerine doğru hareketler beklenebilir. VIOP-Endeks 30’da ise kısa vadeli pozisyonlar için stop 1690 lardan 1711 lere çekilebilir. Kasım ayından beri yukarı yönlü hareketlerin gözlendiği endekste yurtdışı piyasalarının fiyatlamaları da göz önünde bulundurularak seviyelerin yüksek olması nedeniyle oluşabilecek dalgalanmalara karşı dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır. 14.01.2021 tarihli güncel analizlere göre Hisse senedi önerileri aşağıda örneklenmeye çalışılmıştır.

– ALARK       1,190      AL

– THYAO       13,26      AL

– GARAN       10,56     AL

– AKBANK     7,11       AL

– ÜLKER        23,38    İZLE

– ZOREN       3,00      AL

Farklı kaynaklardan yapılan araştırma ve karşılaştırmalar ışığında“Hisse senedi önerileri” yukarıda örnek olarak sıralanmıştır.

728 90
Araç çubuğuna atla