Hisse Senedi Alım Satım Riskleri Nasıl Azaltır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Hisse Senedi Alım Satım Riskleri Nasıl Azaltır?
 • YARIM ALTIN
  8.136,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2118
  % 0,13
 • € EURO
  34,9682
  % -0,07
 • £ POUND
  40,9738
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  2256272,206
  % -1,95
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Hisse Senedi Alım Satım Riskleri Nasıl Azaltır?

Hisse Senedi Alım Satım Riskleri Nasıl Azaltır?
728 90

Borsada yatırım yapmanın avantajları olduğu kadar riskleri de bulunmaktadır. Özellikle doğru tahminler ya da planlar yapılmadan ve riskler göz önüne alınmadan girilmiş bir yatırım işleminde olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olacaktır. Bazen de ne kadar dikkatli olsanız dahi gözden kaçırdığınız ya da kasti olarak aldığınız bir risk sonucu büyük zararlara uğrayabilirsiniz. Bu yüzden yatırımcılar tarafından borsa ya da hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır, nelere dikkat edilmelidir tarzı sorular ilgi uyandırmaktadır.

Başlıklar

Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır?

Borsa piyasasında yatırım yapmak istiyorsanız yatırım öncesinde mutlaka gerçekleştirmek istediğiniz yatırım hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle gerçekleştirmek istediğiniz yatırım türünü, yaşadığı grafik dalgalanmalarını görmeli ve ileriye yönelik tahmin yaparak kar elde edebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Ancak yatırım yapmak için bu bilgiler yeterli olmamaktadır. Sağlıklı ve risksiz bir yatırım gerçekleştirmek için hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır, risk türleri nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bunun yanında riskleri görerek bu riskleri en aza indirecek adımlar atmanız gerekmektedir.

300 250 4

Hisse Senedi Alırken Riski Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi alırken dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile hem ilerideki kazançlarınızı destekleyebilir hem de risklerden uzaklaşarak yaptığınız yatırımdan zarar elde etmekten kaçınabilirsiniz. Borsa ya da yatırım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin en büyük tehlikesi bu riskler olduğu için yatırımcılar tarafından birkaç yol ile riskler azaltılmaktadır. Hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır;

 • Hisse senedi alırken tek bir yerden almak yerine portföy çeşitlendirme yapmanız gerekmektedir. Yapılan hisse senedi alımına ana tahsilatın sadece %10’u ayrılmalıdır.
 • Geçmiş yıllardaki artışlara bakarak getirilerinizin ne olacağını elde etmek istediğiniz kara eklememeniz gerekmektedir.
 • Hisse senedi almadan önce iyi bir planlama ve geleceğe yönelik grafik analizi yapmanız gerekmektedir.
 • Piyasa döngüsünü inceleyerek risk yönetiminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Piyasa koşulları olumsuza doğru ilerlediğinde acele etmek yerine kendinize bir plan oluşturmanız gerekmektedir.
 • Hisse senedinizi etkileyecek diğer risk gruplarını nasıl yöneteceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Finansal Risk Nasıl Önlenir?

Hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır; finansal risklerin önlemesi ile hisse senedi risklerinizi azaltabilirsiniz. Finansal riskler, hisse senedi alım satım yapmak isteyen kişilerin karşılaştığı tehlikelerden biridir. Bu risk, şirketlerin varlıklarının kaynaklarını finanse etmesi ile oluşmaktadır. Finansal risk oluşması durumunda şirket satışlarını artıracağı için dalgalanan bir grafik ortaya çıkacaktır. Bu yüzden alım satım işlemini yapmaya karar verdiğiniz şirket hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yaşanılan böyle bir durumda profesyonelce davranmak ve satış için doğru zamanı kollamak gerekmektedir.

Enflasyon Oranı Riski Nasıl Önlenir?

Yatırımlara gözle görülebilir derece yön veren ekonomik olay enflasyonlardır. Özellikle sabit gelirli finansal işlemlere büyük derecede etki etmektedir. Bu yüzden hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır; enflasyon oranı riskli önlenerek. Enflasyon ekonomideki alım satım değerlerini ve arz talep ilişkisini etkilediği için grafiklerin büyük derecede dalgalanmasına neden olmaktadır. Bu dalgalanmalardan en karlı şekilde çıkmak için sistematik ve sistematik olmayan borsa risklerini bilmeniz gerekmektedir. Böylece oluşan bu dalgalanmaları analiz ederek en doğru biçimde yorumlayabilirsiniz. Eğer enflasyon oranı riskinin diğerlerine göre az olmasını istiyorsanız tahvil, bono gibi araçları kullanabilirsiniz.

Faiz Oranı Riski Nasıl Önlenir?

Enflasyon oranlarının dalgalanması kadar hisse senetlerini tehlikeye atan bir başka risk ise faiz oranlarıdır. Faiz oranları arttıkça menkul kıymetler düşmekte, faiz oranları yükseldikçe menkul kıymetler artış göstermektedir. Yani faiz oranları ile menkul kıymetler arasında gözle görülebilir ters yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenler hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır; faiz oranı riski yönetilerek. Eğer yaptığınız yatırımda faiz oranı riskini yönetmek istiyorsanız mutlaka merkez bankalarının yaptığı açıklamaları yakından takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle Japonya, Avrupa, Amerika gibi ekonomi ve borsa devi ülkelerinin merkez bankalarının yaptığı açıklamalar borsayı derinden etkilemektedir. Borsa sadece mikroekonomi üzerine değil büyük oranla makroekonomi üzerine kurulu olduğu için diğer ülkelerde yaşanan ekonomik durumlar yapılan tüm yatırımları etkilemektedir.

Borsa Risklerinin Minimum Hale Getirilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi alım satım ya da benzeri tüm yatırım türleri doğrudan borsa ile ilişkilidir. Yani hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır; borsa riskleri minimum seviyeye indirilerek. Borsa risklerini minimum seviyeye indirmek için ise,

 • Borsa piyasası hakkında derin bir bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Özellikle internet aracılığı ile uzman kişiler tarafından paylaşılmış bilgiler size bu konuda büyük yol gösterecektir.
 • Piyasanın mantığını kavramak, riskleri nasıl önleyeceğinizi ya da minimum seviyeye indireceğinizi anlamak için temel bilgileri edindikten sonra borsaya girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi birleştirmeniz sonucunda kendinize ait bir tarz belirleyebilir, nerede adım atmanız gerektiğini kavrayabilirsiniz.
 • Yatırım araçlarını tanımanız ve fiyatları etkileyen tüm faktörler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında alım satım tekniklerinizi belirleyerek borsada başarılı olabilirsiniz.
 • Yapacağınız yatırımı en başından itibaren vadesini belirleyerek başlatmanız gerekmektedir. Öngördüğünüz tabloya uygun olarak günlük, kısa ya da uzun vadede yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz.
 • Hisse senedi alım satım riskleri nasıl azaltılır; portföyünüzü çeşitlendirme yoluna giderek. Tek bir yerden yüklü miktarda hisse almaktansa farklı yerlerden hisseler almanız gerekmektedir.
728 90
Araç çubuğuna atla