En Popüler Meslekler | #site_titleEn Popüler Meslekler
 • YARIM ALTIN
  6.916,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4494
  % 0,49
 • € EURO
  33,9792
  % 0,17
 • £ POUND
  39,9042
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,3679
  % 0,47
 • РУБ RUBLE
  0,3408
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  1792581,185
  % 2,60
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

En Popüler Meslekler

En Popüler Meslekler
728 90

Meslek seçimi hayatımızda verdiğimiz en önemli kararlar arasında yer alıyor. Tüm hayatımızı baştan sona etkileyebilen bu karar yaşadığımız döneme göre farklılık gösterebiliyor. Günümüzde teknolojinin oldukça ileri bir seviyeye gelmesi ile meslek seçimlerindeki önemli kıstaslar da değişiklik gösterdi. Bazı meslekler önemini yitirirken daha önce adını hiç duymadığımız meslekler ön plana çıkmaya başladı. Dünyanın ihtiyaçları değişirken mesleklerde büyük bir değişme ve gelişme geçirdi. Meslek seçimi yaparken verdiğimiz kararlar da bu değişme ve gelişmeden etkilendi. Bu yazımızda günümüzde ve gelecekte ön plana çıkan en popüler meslekler hakkında bilgi vermek istedik. Geleceğin meslekleri nelerdir? Hangi meslekler daha çok tercih ediliyor? Gelin birlikte öğrenelim…

Aktüerya Uzmanlığı

Aktüerya uzmanları finans alanında çalışmaktadır. Finansal riskleri değerlendirip riskleri ortadan kaldırmak için çözüm geliştirirler. Uzun vadede karşılaşılabilecek sorunların analizini yaparlar. Aktüer olarak da bilinirler. Ölüm, hastalık, sakatlık, yaralanma, hırsızlık, kaza, deprem, yangın, sel, emeklilik gibi unsurları göz önüne alarak analiz yaparlar. Yaptıkları bu risk analizi ile uzun vadede karşılaşılabilecek finansal sorun neden önüne geçmeye ve finansal riskleri en aza indirmeye çalışırlar.

300 250 4

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiriciliği

En popüler meslekler arasında ilk sıralarda mobil uygulama ve oyun geliştiriciliği yer alıyor. Günümüzde artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Bu telefonlara birçok mobil uygulama ve oyun yüklüyoruz. Alışveriş uygulamaları, mobil bankacılık uygulamaları, sağlık uygulamaları, müzik uygulamaları gibi birçok faydalı uygulamadan yararlanıyoruz. Bu uygulamalar ve oyunlar bazı geliştiriciler tarafından bize sunuluyor. Artık her şeyimizi kolayca telefonlarımızdan hallettiğimiz için uzun vadede mobil uygulama ve oyun geliştiriciliği mesleğinin önemini kaybetmesi mümkün görünmüyor.

Robot Koordinasyon Uzmanlığı

Teknolojinin geldiği nokta sayesinde önemli bir hale gelen meslekler arasında robot koordinasyon uzmanlığı bulunuyor. Gün geçtikçe gelişmeye devam eden teknoloji çağında artık üretim süreçlerinde de robotlar sıklıkla tercih ediliyor. Robot kullanımı giderek daha da yaygınlaştı için robot koordinasyon uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında sayılmaktadır. Bu konuda gelecekte ortaya yeni meslekler de çıkacağı düşünülüyor. Robot koordinasyon uzmanlarının görevi robotlara yeni yetenekler kazandırmaktır. Robotların bakımını ve onarımını üstlenirler.

Finansal Yöneticilik

Şirketlerin en önemli birimlerini finans birimleri oluşturur. Finansal yöneticiler, şirketin finansal süreçlerini yönetir. Oldukça büyük paralar kazanmaya ihtimali olan finansal yöneticilerin gelecekte de önemini koruyacağı düşünülüyor.

Epidemiyolog

Epidemiyologlar en popüler meslekler arasında önemli bir yerde bulunuyor. İçinde bulundukları toplumun karşılaşabileceği hastalık ve kaza gibi risklerin analizini yapıyorlar. Bu analizi yaparken değerlendirdikleri riskin görülme sıklığı, görülme yerleri ve görülme şekli gibi unsurları değerlendiriyorlar. Yaptıkları analizler sonucunda bir yol haritası oluşturuyorlar. Bu yol haritası dikkate alınarak risklerin engellenmesi için önlemler alınması sağlanıyor.

Endüstriyel Veri Bilimci

Endüstriyel veri bilimcileri endüstri anlamdaki verileri topluyorlar. Topladıkları bu veriler ile çeşitli analizler yapıyorlar. Yaptıkları analizler ile üretim süreçlerinin daha doğru koşullarda yönetilmesini sağlıyorlar. Online alışverişin popülerleşmesi ile birlikte endüstriyel veri bilimciler daha da önem kazandı. Bu mesleğin ilerleyen yıllarda da önemli koruyacağı düşünülüyor.

IoT Uzmanlığı

IoT, etrafımızdaki her şeyin internete bağlı olarak işlemesi anlamına geliyor. Bir nevi nesnelerin interneti olarak da tanımlayabiliriz. Alarm sistemleri, güvenlik kameraları, akıllı binalarda yer alan klima gibi eşyalar bunlara örnek verilebilir. Gelecekte hemen hemen her eşyanın internet bağlantısı aracılığıyla yönetilebileceği düşünüyor. Dolayısıyla IoT uzmanlığı geleceğin önemli meslekleri arasında yer alacak.

 

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kişisel verilerimiz de tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Önemli şirketler, bankalar ve kurumlar sıklıkla siber saldırı tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Veri güvenliği uzmanları teknoloji ile birlikte hayatımıza giren tehlikeleri önleme görevini üstleniyor. Verilerin saklanması ve gerekmesi durumunda ortadan kaldırılması gibi görevleri yerine getiriyorlar.

Yapay Zekâ Uzmanı

Yapay zekanın gelecekte sağlık, üretim gibi birçok alanda yaygın olarak kullanacağı düşünüyor. Günümüzde de yapay zekâ kullanılıyor olsa da gelecek ve hayatımızın her alanında yapay zekanın var olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden yapay zekâ uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Robot yazılımları gibi önemli görevleri üstlenmek için gelecekte yapay zekâ uzmanlarına oldukça ihtiyaç duyulacak.

Akıllı Şehir Uzmanlığı

Akıllı evleri görmeye artık alıştık. Sırada ise akıllı şehirler var. Gelecekte şehirlerin akıllı evlere benzer nitelikler kazanacağı düşünülüyor. Şehirlere milyonlarca sensörler yerleştirilecek ve internet, su, doğalgaz gibi alanlarda bu sensörler kullanılacak.

Robot Mühendisliği

Gelecekte en popüler meslekler arasında olacağı düşünülen robot mühendisliği yeni robotların ortaya çıkarılması görevini üstleniyor. Maliyeti daha düşük, daha hızlı, daha gelişmiş ve daha teknolojik robotlar üretiyorlar. Robot mühendisliğinin yanı sıra robotların bakım ve onarımlarını üstlenecek robot bakım teknisyenlerinin de gelecekte önemli bir yeri olacağı düşünülüyor.

3D Yazıcı Mühendisliği

3D yazıcılar bilgisayarda çizdiğimiz objelere elle tutulur eşyalar haline getiriyor. 3D yazıcı mühendisleri bu cihazları ortaya çıkarıyorlar. Gün geçtikçe 3D yazıcılar hayatımızda daha büyük yer kaplıyor. Bu yüzden gelecekte de 3D yazıcı mühendisliğinin önemli bir yerde olması bekleniyor.

Web Tasarımcılığı

Günümüzde internet oldukça gelişmiş durumda ve gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Hayatımızın her alanında kullandığımız internetin daha nitelikli hale gelmesi için web tasarım uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacın ilerleyen yıllarda da niteliğini kaybetmeyeceği düşünülmektedir.

Geriatri ve Gerontoloji Uzmanlığı

Geriatri ve gerontoloji uzmanları insanın ömrünün her geçen gün daha da uzamasında rol üstleniyor. Yaşlılıkla birlikte karşımıza çıkan hastalıkları inceliyorlar. Yaşlılık durumunu fizyolojik, biyolojik, sosyolojik ve sosyo ekonomik bağlamlarda inceleyerek analizini yapıyorlar. Tıp ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelecekte bu bilim dalına da daha fazla ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Aksesuar anlamında kullanabildiğimiz teknolojik ekipmanlar giyilebilir teknoloji olarak tanımlanıyor. Bu teknolojik ürünler kablosuz Bluetooth ile bağlanabildiği için giyilebilir nitelik taşıyorlar. Hayatımıza pratiklik kazandırdığı için giyilebilir teknoloji ürünleri gittikçe daha da önem kazanmaya devam ediyor. Bu yüzden giyilebilir teknoloji tasarımcılarının da gelecekte önemli meslekler arasında yer alacağı düşünülüyor.

Bulut Hesaplama Uzmanlığı

Bilişim teknolojilerinin kaynaklarının ve özelliklerinin servis olarak sunulması bulut hesaplama olarak tanımlanıyor. Bu servisin sunulmasını sağlayan uzmanlar bulut hesaplama uzmanlarıdır. Bulut hesaplama uzmanlığının ilerleyen yıllarda en çok para kazandıran meslekler arasında olacağı tahmin ediliyor. O yüzden bulut hesaplama uzmanlığı en popüler meslekler arasında yer alıyor.

Blockchain Geliştiriciliği

Bitcoin gibi dijital para birimlerine kullanabilmemizi sağlayan sistemler Blockchain olarak adlandırılıyor. Blockchain bir veri kayıt sistemidir. Şifrelenmiş işlemlerin takibini sağlar. Blockchain uygulamalarını sunan ve geliştiren uzmanların gelecekte daha önemli bir yerde olacağı düşünülüyor.

Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni

Gün geçtikçe fosil yakıtlar önemini kaybedip alternatif enerji kaynakları önem kazanmaya devam ediyor. Rüzgâr, Güneş ve hidroelektrik gibi enerji kaynakları uzun bir süre daha önemini korumaya devam edecek. Fakat bu kaynaklar enerji ihtiyacını tam olarak karşılayamıyor. Alternatif enerji danışmanları bu kaynakların verimliliğini artırmak gibi görevleri üstleniyorlar. En doğru yakıtın belirlenmesi konusunda danışmanlık hizmeti veriyorlar. Alternatif enerji teknisyenleri ise bu enerji kaynaklarının kurulması, bakımı ve onarımı gibi görevler üstleniyor.

728 90
Araç çubuğuna atla