En Değerli Altınlar ve Çeşitleri | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.132,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1713
  % 0,04
 • € EURO
  35,0103
  % 0,04
 • £ POUND
  41,0498
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4520
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3562
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  2256850,200
  % -1,36
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

En Değerli Altınlar ve Çeşitleri

En Değerli Altınlar ve Çeşitleri
728 90

Para olarak kullanılmaya başlandığı ilk günden bu yana değerinden hiçbir şey kaybetmeyen altının ilk olarak M.Ö 3200 yıllarında Mısır’da para olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Geçmişten bu güne Yunanlılarda, İranlılarda, Makedonlarda, Sümerlerde ve Lidyalılar gibi pek çok medeniyette para yerine kullanılmıştır.

Türkiye’de ise Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Kütahya illeri ve civarlarında çeşitli Altın madenleri bulunur. Fakat bunun ötesinde Osmanlı’dan günümüze uzanan ve maddi karşılığının ötesinde değere sahip olan bir kültür bulunur.

Örneğin, Osmanlı Devleti’nde tahta çıkan padişahın altının üzerine adının basılması önemli bir kültürdü. Buna örnek olarak Padişah V. Mehmet Reşad’ın tahta çıkışının 10. yılı için özel olarak bastırılan Reşat altınını vermek mümkün. Günümüzde sayısı çok azalmış olsa da hala kullanılır. Bu da altının ne kadar zaman geçerse geçsin değerini kaybetmediğinin önemli kanıtlarından biridir. En değerli altın çeşitlerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

300 250 4

image2

Başlıklar

Ata Altını

En değerli altın versiyonlardan biri olan Ata altını, adını üzerinde basılı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün görselinden alır. Ata lira olarak da adlandırılır. Genelde halk arasında ise cumhuriyet altını olarak bilinir. Oldukça değerli olan altın versiyonlarından biridir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eder ve Türkiye’nin darphanesinde üretilebilir. Beş çeşit ve 10 farklı çapa sahiptir. Bunlar arasında:

 • Beşlik
 • İki buçukluk
 • Birlik
 • Yarımlık
 • Çeyreklik

olmak üzere sikke ve ziynet olarak bulunabilir. Bu sebeple Ata altın fiyatı pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Düğün gibi organizasyonlarda en değerli hediyelerden biriyken yatırım gibi alanlarda da en çok kıymet görenler arasında gösterilir.

image3

Reşat Altın

Reşat altın, oldukça değerli altın türleri arasında yer alır. Padişah Reşat’ın özel olarak bastırdığı bu altın çeşidi, günümüze kadar ulaşmış olsa da oldukça az olduğu söylenebilir. Kanun gereği şu an güncel olarak darphanelerde basılmaz. Üretim tarihleri 1909 ve 1919 arasındadır, bunun dışında üzerinde harici bir üretim tarihi bulunması durumunda sahteliğini kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.

Reşat altınlar 22 ayardır ve 7.2, 18 ve 36 gram ağırlığa sahip seçenekleri bulunur. Reşat lira, yarım Reşat, çeyrek Reşat gibi çeşitlerin yanı sıra takı olarak üretilmiş kolye, bileklik gibi versiyonları da vardır. Hem yatırım hem hediye anlamında sık tercih edilen altın çeşitlerinden biridir.

Gremse Altın

Gremse altın, özellikle yatırım amacı ile sıkça tercih edilir. Gremse, çeyrek altının 10, yarım altının 5 katı olarak ifade edilebilir. Kulplu ve kulpsuz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunur. Kulplu versiyonlarında 18.15 gram ağırlığa sahip olmakla birlikte kulpsuz hali ise 16.05 gramdır.

Ön yüzünde tıpkı Ata altını gibi Atatürk’ün portesine yer verilir. Arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ile birlikte basıldığı yıl da yazılır. 22 ayar olan gremse altınlar, 0.916 saflıkta üretilir.

image1

Takı Olarak Altın

Altının kuşkusuz en çok değerlendirildiği alanlardan biri de ziynet eşyası ve takı halinde olanlardır. Pek çok çeşide bölünür. İsimlerini genellikle kullanılan altın çeşidinden alır. Örneğin Reşatlı bileklik, reşat altınından olan bilekliklere verilen isimdir. Genel olarak takı çeşitlerine bakmak gerekirse şöyle bir liste yapılabilir:

 • Çeyrekli Bileklik
 • Çeyrekli Kolye
 • Reşatlı Kolye
 • Zincir
 • Çeyrekli Küpe
 • Tam Altın Kolye

Listede yer alan her bir takı grubu kendi içerisinde çeşitli şekillerde bölünür. Bu da takılar arasındaki fiyat farklarını ortaya çıkarır. Burada ilk ayrım “ayar” üzerinden olur. 14 ayar Reşatlı bileklik ile 22 ayar reşatlı bileklik arasında anlaşılır bir fiyat farkı bulunur çünkü farklı değerlere sahiptir.

Her ayar altının saflığını ifade eder ve bu da doğrudan değeri ile ilişkilidir. Örneğin 24 ayar altın denildiğinde bu %100 altından oluştuğu anlamına gelirken 22 ayar altın %91,6 oranında saflığa sahiptir, kalan %8,4’ü başka metallerle tamamlanır. Bu yüzden altının ayarı doğrudan fiyatına ve değerine etki eden etmenlerden biridir.

Diğer bir kıstas ise kullanılan altının eski ya da yeni olması üzerinden değerlendirilebilir. Eski ve yeni tarihli altınlar arasındaki fiyat farkı oldukça az olsa da yatırım aracı olarak kullanan kişiler için aradaki cüzi miktar bile önem kazanabilir. Aradaki fiyat farkının sebebi ise eski tarihli altınların bir nevi ikinci el muamelesi görmesidir. Bu sebeple kuyumcular eski tarihli bir altını yeni tarihli bir altına göre daha düşük bir fiyata alıp satarlar. Gün sonunda altın çamura düşse de değerinden bir şey yitirmez.

Tahmin edilebileceği gibi fiyat farklarını belirleyen diğer bir nokta ise ağırlığıdır. Bu altınızın değeri ile doğrudan orantılıdır tabii ki. Örneğin Reşatlı bileklik için kullanılan gramaj farklı iken Reşatlı kolye için farklı olabilir. Bu durum da tabii ki doğrudan fiyatına yansır.

728 90
Araç çubuğuna atla