Değer Kazanacak Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Değer Kazanacak Kripto Paralar
 • YARIM ALTIN
  7.848,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5779
  % 0,19
 • € EURO
  35,0028
  % 0,30
 • £ POUND
  41,5112
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4897
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3926
  % 3,01
 • BITCOIN/TL
  2126832,731
  % -1,30
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Değer Kazanacak Kripto Paralar

Değer Kazanacak Kripto Paralar
728 90

Kısa süre içerisinde çok hızlı ilerleme gösteren kripto paralar, sektörün henüz çok yeni olması nedeniyle sürekli dalgalanmalar göstermektedir. 2020 yılında yapılan araştırmalarda insanların yalnızca yüzde 3’ünün kripto paralar ile yatırım yaptığını göstermektedir. Buna rağmen hızla ilerleyen bir sektör olması da bilinen bir gerçektir. Madenciliği yapılabilsin ya da yapılamasın her türlü kripto para yatırımcıların ilgisine çekmekte ve bu ilgi sektörün kalıcılığını sağlamaktadır. Bu nedenle kripto paralar geleceğin parası olarak nitelendirilmektedir.

Sektörün yeni gelişmekte olması ve farklı kripto paraların üretilmesi beraberinde rekabeti de getirerek değer kazanacak kripto paralar için önemli alternatifler sunmaktadır. Kripto paraların kullanıcı hesabına aktarılması sırasında herhangi bir ücret talep edilmese de farklı kripto para birimleri arasındaki takas çok küçük miktarlarda ücretlendirilerek işin ticari komisyonu sağlanmaktadır. Esas kripto paranın değeri ise serbest piyasalardaki arz talep ilişkisine göre belirlenmektedir. Madenciliğinin yapılabildiği Bitcoin gibi kripto paraların önceden belirlenen bir prosedürde olması ve bu nedenle de sınırlı olması dolaşımdaki kripto paranın miktarını düşüreceğinden talep artacaktır. Buna bağlı olarak da fiyatı yükselecektir. Değer kazanacak kripto paralar bu sistemin arz ve talebine göre belirlenmektedir.

Başlıklar

300 250 4

Bitcoin

Bitcoin, kripto paralar arasında altın standart olarak belirlenmiş ilk elde edilen kripto paradır. Günümüzde hala popülerliği devam eden Bitcoin değer kazanacak kripto paralar arasındadır. Piyasaya sürüldüğü 2009 yılından beri iniş ve çıkışlarla gündeme gelen ve ilk piyasa değeri 0,76 dolar olan Bitcoin’in 2017 yılında en yüksek değerlere ulaştığı bilinmektedir. 2017 yılında 20 bin dolar civarı hesaplanan Bitcoin, 2020 yılında biraz gerilese de pandemi krizinden etkilenmeyen nadir sektörlerden biri olmuştur.

Gelecekte değer kazanacak kripto paralar sektöründe adından sıkça söz ettiren Bitcoin günümüzde bilinçli veya bilinçsiz pek çok kişi veya kurumlar tarafından döviz gibi yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Bitcoin siber saldırılarla hacklenme ihtimali yok denecek kadar azdır. Kredi kartlarının yoğun kullanımı ve nakit para transferinin azalmasıyla kripto paraların değeri her geçen gün artmaktadır. Bitcoin güvenilirliğini kanıtlamış, ilk üretilen kripto para olduğu için gelecekte değer kazanacak kripto paralar arasında her zaman ilk sırada yer alacağı tahmin edilmektedir.

Ethereum

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum günümüzde hızla değer kazanan kripto paralar arasındadır. Teknolojik üretim yöntemleri açısından avantajlı olarak görülen Ethereum blockchain sistemine göre daha yenilikçi bir kripto paradır. Teknoloji şirketlerinin bu alana yönelmesi Ethereum’un arz talep yönünden artması nedeniyle önümüzdeki yıllarda değer kazanacak kripto paralar arasında ikinci sırada olmasını sağlamıştır. Ethereum’un hızlı ve yenilikçi adımlarla ilerlemesi önümüzdeki yıllarda değer kazanacağına dair ipuçları vermektedir. Ethereum’un son zamanlarda göstermiş olduğu yükselen grafik bu kripto paraya olan ilgiyi artırmış ve yatırım oranını yükseltmiştir.

Ripple

Kurumsallaşmasıyla, yani bir diğer tabirle merkezi bir üs ile ilişkilendirilmesiyle değer kaybeden Ripple ağının kripto para birimi olan XRP günümüzde Ethereum’dan sonra değer kazanan bir diğer kripto paradır. Değer kazanacak kripto paralar arasına girmesinin sebebi ise kurumsallaşan kripto para şirketlerinin daha güvenli olabileceğini düşünen insanların bu sektöre yönelmesidir. Herhangi bir sorun ile karşılaşan kullanıcıların sorunu çözmek için herhangi bir muhattabının olması bu durumu kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle Ripple önümüzedeki günlerde değer kazanacak gibi görünmektedir.

Stellar

Kripto para birimi XLM olan Stellar ağı, Ripple ağının yaratıcıları tarafından kurulmuştur. Ripple ağının kurumsallaşması üzerine şirketten ayrılan Jed McCaleb ve ekibi Stellar ağını kurarak gelişmekte olan ülkeler arasında küresel bir ödeme sistemi oluşturmaya çalışmışlardır.  Bunun üzerine Stellar ağı giderek yaygınlaşmış ve merkezi olmayan bir ağ sistemi olarak Ripple ağına rakip olmuştur. Ancak Stellar ağında madencilik yapılamaması ve mevcut kriptoparanın yetersizliği nedeniyle bu kripto para istenilen seviyelere günümüzde hala tam olarak ulaşamamıştır. Yeni kullanım alanlarının genişlemesiyle bu dezavantajı ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.

Litecoin

2011 yılında 84 milyon adet olarak üretilen Litecoin’in diğer kripto paralara göre daha hızlı blok yaratma özelliği olması onu gelecekte değer kazanacak kripto paralar arasına almaktadır. Litecoin’in Pazar payı Bitcoin ve diğer kripto paralara göre daha düşük miktarda olması bu iş üzerinde çalışan yatırımcılar için önemli bir fırsattır. Fiyatının düşük olması yatırımcının daha az risk ile piyasaya giriş yapabileceğini göstermektedir. Gelecekte küresel bir işlem ağı için teknik yeterliliklere sahip olan Litecoin’in önemli oranda değer kazanacağı düşünülmektedir.

Kripto Paraların Kullanım Alanları

Kripto paralar günümüzde neredeyse her sektörde kullanılmaktadır. Her yıl yüzde 12 oranında büyümekte olan kripto para sektörü 2018 yılı sonu itibari 850 milyar dolara yaklaşmıştır. İlk kripto paranın yiyecek sektöründe kullanılmasıyla beraber günümüzde artık seyahat başta olmak üzere oyun, dijital yayıncılık, sanat eserleri alışverişi, bağış ve fon bulma, sosyal medya ve eğitim gibi sektörlerde de kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Günümüzde Bitcoin gibi kripto paralar ile alışveriş yapılabilen restorantlar ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

Zaman ve mekan sınırlamalarından bağımsız olması, saklama ve taşıma koşullarının kolaylığı, transferinin hızlı ve güvenilir olması ve nakit paralardaki gibi masrafının olmaması nedeniyle gelecekte kripto paraların kullanımının yaygınlaşacağı bilinen bir gerçektir. Kripto paralar sayesinde aracı kurumlara verilen komisyonlardan kurtularak istenilen şekilde para transferi gerçekleştirebilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla