Bitcoin Ödeme Yöntemi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Bitcoin Ödeme Yöntemi
 • YARIM ALTIN
  8.603,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5002
  % 0,15
 • € EURO
  34,8339
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6675
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1984371,203
  % -4,43
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Bitcoin Ödeme Yöntemi

Bitcoin Ödeme Yöntemi
728 90

2008 yılında “Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” adı ile ortaya çıkan ilk kripto para biçimidir. Bitcoin hiçbir devlet, banka, şirket veya kuruluş tarafından kontrol edilmemektedir. Bankalara veya benzer aracı kurumlara ihtiyaç duyulan güveni ortadan kaldırma ideali ile kurulmuştur. Birçok kişi için kağıt ve madeni paranın alternatifi olarak da düşünülmektedir.

Başlıklar

Bitcoin Ödeme Yöntemi Ne Demektir?

Bitcoin ödeme yöntemi, sahip olduğunuz kripto para ile yaptığınız alım ve satım işlemlerini kapsamaktadır. Kripto paralar ile hızlı bir şekilde satın alma ve satma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Günümüzde Bitcoin ödeme yöntemi, kripto paraların alım satım ve takas işlemlerini kapsamaktadır. İnternet ağlarında gerçekleşen bu işlem sahip olduğunuz sanal cüzdan ile gerçekleştirilir. Bitcoin ödeme yöntemi için gelecek dönemlerde mal ve hizmet satın alma olasılığı üzerinde de durulmaktadır. Mal ve hizmet satın alma henüz güncel olarak pek uygulanmamaktadır. Çok az ve nadir görülen bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

300 250 4

Nasıl Bitcoin Satın Alınır ve Satılır? 

Bitcoin satın almanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Kripto para satın almaya yönelik oluşturulan internet platformlarından satın alabileceğiniz gibi atomik takas yöntemi ile de satın alabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Oluşturulan bu sanal cüzdan sayesinde satın alma ve takas işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Satın alma işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz şekilde satma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz dijital platform yardımı ile sahip olduğunuz Bitcoin’lerin satış işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Ödeme Yönteminin Avantajları 

 • Bitcoin ödeme yöntemi ile işlem yapmanın en büyük avantajı belli bir merkeze bağlı olmamasıdır. Bu durumun olumlu tarafı ise ülkelerin ekonomik durumlarından bağımsız olması ve etkilenmemesidir.
 • Bitcoin anonimdir, herhangi bir kişi veya kurumla bağdaştırılamaz. Bitcoin ödeme yöntemi ile ilgili herhangi bir işlemi paylaşmadıkça kişisel bir kimlikle bağdaştırılamaz.
 • Bitcoin ödeme yöntemi ile işilem gerçekleştirmek istenildiğinde aracı kurumlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Banka vb. kurumların aracı kurumların varlığına gerek duyulmamaktadır. Bu sayede hesap açma veya depozito gibi ödemelerin yapılmasına da gerek bulunmamaktadır.
 • Kripto para satın alma veya satma işlemi için beklemek, sıraya girmek gibi bir durum söz konusu değildir. İşlemlerinizi online olarak ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Uluslararası gerçekleştirilen işlemlerde diğer satın alımlara göre daha hızlı ve daha az miktarda ücretle işlem gerçekleştirilebilir.

Bitcoin Ödeme Yönteminin Dezavantajları 

 • Bitcoin hesabında kullanıcı gizliliği bulunduğu için yasa dışı para aktarma işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Kripto para cüzdanlarının güvenli şekilde saklanması gerekmektedir.
 • Bitcoin fiyatları ani değişimlere açıktır. Bu da kişide güvensizlik ve panik ortamı yaratabilir.

Bitcoin’i Nakde Çevirmenin Yöntemleri Nelerdir?

Bitcoin hesabınızı nakde çevirmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır.

 • Kripto Borsaları: Oldukça güvenli olan kripto borsaları sayesinde hiçbir veriniz dışarıya sızmayacaktır. Burada işlem yapmak için ilk olarak banka hesabınıza para aktarmalı sonrasında bu hesabı kullanarak nakde çevirme işlemi geçekleştirebilirsiniz.
 • Kripto Cüzdanları: Cüzdanınızdaki sahip olduğunuz kripto parayı havale veya EFT yöntemi ile hesabınıza aktarabilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek biraz süre almaktadır ve ücretlendirmesi bir miktar yüksektir.
 • Dönüştürme Hizmetleri: Bitcoin’i nakde çevirmek için birçok platform bulunmaktadır. Nakde çevrilen kripto paranız kurye veya ATM hizmeti ile size ulaştırılmaktadır. Dönüştürme hizmetlerinde anonim olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.
 • Takas Yöntemi: Farklı para birimlerin takası ile gerçekleşir. Bu yöntem tanıdıklar ile gerçekleştirildiğinde yüksek güvenirlik oranına sahiptir.

Bitcoin Ödeme Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Bitcoin ister alışveriş isterseniz de yatırım amaçlı kullanabilirsiniz. Ancak bunlar için ilk önce sanal cüzdana sahip olmalısınız. Sanal cüzdan sayesinde Bitcoin ödeme yöntemi işlemleriniz daha hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşecektir. Birden fazla cüzdan oluşturabilir ve bunları farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Sadece yatırım ya da alışveriş amaçlı olmasına gerek yoktur. Kişisel bilgilerinizi vermeden yaratacağınız bu cüzdanlar ile Bitcoin’e dair tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece yatırım odaklı düşünenler sanal cüzdana sahip olmak zorunda değildir. Yatırımınızı biriktirmek adına kripto para borsalarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu borsalar yüksek güvenlikli değildir. Daha küçük miktarda yatırım yapmayı ve al sat işlemi gerçekleştirecekler için daha uygundur. Yüksek miktarda yatırım yapmak isteyenler sanal cüzdana sahip olarak yatırımlarını güvence altında tutabilirler.

Bitcoin Ödeme Yöntemi İle Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin ödeme yöntemi gerçekleştirilirken, mal veya hizmetin ödeme yönteminin belirlenmesi Türk Lirası veya diğer döviz cinsinden değeri eş değer olması gerekmektedir. Bu da tarafların arasında gerçekleştirilebilir. Bitcoin fiyatlarındaki ani değişimlerde göz önüne alınarak mal veya hizmetin alım satımı açısından bir sözleşmenin varlığı ile bu işlem daha güvenli bir hale getirebilir. Henüz Bitcoin işlemi ile alım satım işlemi yaygın olarak gerçekleşmediğinden bu tür işlemler kişilerin kendi aralarındaki sözleşmelerle sağlanabilir.

Bitcoin’in henüz çok fazla yaygın olmaması sebebi ile gerçekleştirilmesi işlemler adına da herhangi bir kanun bulunmamaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken Bitcoin’in güncel değeri ve karşılık bulacağı mal veya hizmetin taraflar arasındaki değeri karşılıklı belirlenmelidir. İki taraf için ortak ve doğru bir değer belirlenmeli ve bir belge ile yazıya dökülmelidir.

Ne kadar kripto para birimi olsa da mal veya hizmeti satın alınma noktasına gelindiğinde vergi ve fatura kesme gibi işlemlere tabii tutulmaktadır. Mal veya hizmetin satın alınması gibi ticari durumlar gerçekleştirilirken bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.

728 90
Araç çubuğuna atla