Bilanço Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.137,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1719
  % 0,04
 • € EURO
  35,0319
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0228
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,4495
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  2259467,278
  % -1,32
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Bilanço Nedir?

Bilanço Nedir?
728 90

Bilanço, finans tablosu olarak adlandırılır. Şirketler için kullanılan önemli bir araçtır. Bilanço tablosu üzerinden çeşitli karşılaştırmalar yapılabildiği gibi aynı zamanda hissedarların oranları da görünür.

Başlıklar

Bilanço Ne Demek?

Bilanço, herhangi bir şirketin öz kaynaklarını, yükümlülüklerini ve şirkete ait olan varlıkları bulunduran tablodur. Bu tablo aynı zamanda finansal olarak yer alır. Şirkete ait olan çeşitli kaynakları belirli zaman dilimlerine göre raporlayıp, burada elde edilen getir oranlarının aynı şekilde hesaplanması sağlanır. Sermaye yapısının şirket düzeyinde değerlendirilmesinde, temel bir araç olarak yer edinen finansal tablodur. Bilanço yani diğer bir kelime anlamı ile finansal tablo, yalnızca şirkete ait olan varlıklar değil şirket hissedarlarının yatırımlarının da, rahatlıkla görülebileceği bir tablodur. Finansal oranların hesaplanmasında ve şirketin temel analizlerinin ortaya dökülmesinde kullanılır. Bilanço varlıklar, yükümlülükler ve özkaynaklar olmak üzere üç temel bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler üzerinden tablo daha net bir şekilde ortaya dökülür. Aynı zamanda bileşenler, tablonun okunmasında yardımcıdır.

300 250 4

Bilanço Varlıkları

Bilançonun üç temel bileşiminden birisi olan varlıklar, hesapların nakit paraya dönüştürülebilme oranına göre yer edinen bir segmenttir. Varlıklar belirli bir yıla göre ya da daha kısa sürede nakite çevrilir. Ancak burada yer edinen, dönen varlıklar ve duran varlıklar olmak üzere iki şekil alt başlık oluşur.

 • Dönen varlıklar; Menkul kıymetler, alacak hesapları, envanter, peşin ödenen giderler, nakit ve nakit benzeri likit varlıklar olmak üzere yer edilir.
 • Duran varlıklar; Uzun vadeli yatırımlar, maddi olmayan sabit varlıklar ve son olarak sabit varlıklar olmak üzere üç konu başlığına ayrılır.

Burada bulunan başlıklar şirketlerin durumlarına, sigortalarına, müşterileri ile olan bağlarına ve şirketin belirli bir döneme kadar olan verilerine göre düzenlenir.

Bilanço Yükümlülükleri

Yükümlülükler, finans tablosunun diğer bir bileşenidir. Yükümlülükler herhangi bir şirkete ait olan ve ödenmesi gereken faturaların;

 • Şirketin alacaklılarına kiralamak adına kullandığı tahviller,
 • Kamu hizmetleri,
 • Ve son olarak dışarıdan herhangi bir kişiye borçlu olduğuna dair paradır.

Yükümlülükler, kısa vadeli yükümlülükler ve uzun vadeli yükümlüler yükümlülükler olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Kısa vadeli yükümlülükler; Bir yıl ya da daha kısa süre içerisinde yer edinen vadeli listelerdir.
 • Uzun vadeli yükümlülükler; Vadesi bir yıl ya da daha fazla olan listelenmiş yükümlülüklerdir.

Yükümlülükler iki başlık altında yer alır. Bilanço dışında yer edinen yükümlülükler, bilançoda görülmez. Fakat diğer türlü rahatlıkla analiz gerçekleşir. Finans tablosu, analiz konusunda yoğun veriyi taşır.

Bilanço Özkaynakları

Bilanço, şirkete ait olan varlıkların, toplam değerinden dış taraflara olan borcunun düşürülmesi ile ortaya çıkan varlıklarıdır. Bu durum, net varlıklar olarak da adlandırılır. Özkaynaklar, geçmiş yıl kararları ve hazine bonosu olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Geçmiş kararlar; Bir şirketin geçmişte kalan, fakat üzerine yeniden yatırım yapmak istediği takdirde bulundurduğu kazançlardır.
 • Hazine bonosu; Bir şirketin ihraç etmediği, fakat bünyesinde bulundurduğu hisse senedidir.

Bilanço Avantajları Nelerdir?

Bilanço, bir yatırımcı tarafından düşünüldüğü takdirde oldukça faydalıdır. Bilanço üzerinden şirketin değeri de ölçülür. Bir şirketin dış tarafa ne kadar borcunun olduğu ya da şirketin kendisine ait olan varlıkları, bilanço üzerinden kontrol edilebilir. Böylelikle bilanço tablosuna bakıldığı zaman, şirketin değeri de rahatlıkla ortaya dökülür. Herhangi bir şirket üzerinden yatırım yapmak isteyen kişi, bilançoyu kontrol ettiği takdirde şirkete yatırım yapmaması gerektiğini ya da şirket üzerinden bir yatırım gerçekleştirilmesi gerektiğini anlayabilir. Şirketin geçmişte ya da gelecekte oldukça iyi değerlere sahip olması, çoğu zaman analizlerle ortaya çıkmaz. Bu durumda donanımlı bir tablo gereklidir. Bilanço yani finansal tablo, şirketin kendisini gösterebilmesi ve yatırımcıya dair analizlerini net bir şekilde kanıtlayabilmesi için oldukça avantajlı bir tablodur.

Bilançonun Dezavantajları Nelerdir?

Bilanço bir yatırımcı ya da analist tarafından bakıldığı takdirde, bilançonun görünmeyen tarafı ele alındığı zaman birçok dezavantajı ortaya çıkar. Bilanço kişilere anlık olarak bir görünüm sunar. Fakat anlık görünüm, geçmiş ya da gelecek ile değişkenlik gösterebilir. Bilanço üzerinden yatırım yapmak çoğu zaman karlıdır. Fakat bazı şirketler, bilanço tablosunda geçmiş değerlerini de bulundurur. Geçmişte çok karlı olup, gelecekte zarara uğratma durumu kişiye dezavantaj olur. Şirketin yöneticisi, bilanço üzerindeki sayıları  değiştirerek yatırımcıları etkileyebilir. Bu durumda yatırımcı açısından düşünüldüğü zaman, oldukça zararlıdır.

Bilançoya  Genel Bakış

Bilanço herhangi bir işletmenin ya da şirketin finansal tablosudur. Şirketin geçmiş ya da gelecekte bulunan finansal değerlerinin, bu tablodan görülmesi mümkündür. Yatırımcı bir şirketin değerini görmek istediği takdir de, bu tabloyu belge şeklinde isteyebilir. Bilanço aynı zamanda analizleri ve şirkete ait olan çeşitli değerleri de bulundurur. Yani bir şirket üzerinden yatırım yapmak istenildiği takdirde, bilanço fikir sahibi olunması adına oldukça yardımcıdır. İşletme ya da şirket hakkında detaylı bilgiye ulaşılmak istendiği takdirde, şirket yöneticisinden finansal tablosunu istediğiniz  takdirde bilanço finansal tablo olarak yer edinir. Aynı zamanda analizlerin görülmesi, değerlerin kontrol edilmesi gibi çeşitli durumlarda da yatırımcı için oldukça faydalıdır. Fakat bazı yöneticiler şirketlerini iyi göstermek adına finansal tablolar ile oynayabilir. Burada da yatırımcının tabloyu tam anlamı ile kontrol etmesi, geçmiş verileri ile gelecek verilerinin karşılaştırılması aynı zaman da yönetici ile birlikte tabloyu değerlendirmek kişinin şirket adına karlı bir karar vermesinde etkilidir.

728 90
Araç çubuğuna atla