Araç Değer Kaybı Başvuru Sorgulama | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.918,00
  % 0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1601
  % 0,04
 • € EURO
  33,7922
  % -0,10
 • £ POUND
  39,4760
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3284
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3380
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  1780505,314
  % 1,94
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Araç Değer Kaybı Başvuru Sorgulama

Araç Değer Kaybı Başvuru Sorgulama
728 90

Araç değer kaybının ortaya çıkması halinde sigorta şirketine dava açılabilir. Söz konusu değer kaybının tazmin edilmesi adına talepler iletilir. Bu aşamada başvurulara ilişkin:

 • Şartlara uygun olan vatandaşların belgelerini hazırlamaları esas alınır.
 • Belgeler ile inceleme ve hesaplama gerçekleşir, ortaya çıkan tutarın ödemesi yapılır.

Ödemeye ilişkin aracın hasar durumundan markasına kadar pek çok detayın üzerinde durulur. Sonuç olarak tüm bu hesaplamalara ilişkin eksper atamalarına yönelmeniz mümkün olacaktır. E-devlet sisteminden eksper atamalarına yer verilir. Aynı şekilde sorgulama işlemlerine geçmeniz de mümkün hale gelir.

Araç Değer Kaybı Başvuruları Nasıl Sorgulanır?

Araç değer kaybı başvuru sorgulama denilince ilk akla gelen sistem e-devlet oluyor. E-devlet platformundan başvuruya geçmek mümkün değil. Ancak söz konusu sorgulama olduğu zaman:

 • Gerçek kişilerin kimlik ve de araç bilgilerine karşı sorgulama yapmalarına izin verilir.
 • Tüzel kişilerin ise şirket verilerine bağlı olarak sorgulama yapması esas alınır.

Araç değer kaybı başvuruları direk olarak sigorta şirketleri üzerinden gerçekleşir. Sigorta şirketlerinin poliçelerde yer alan maddelere göre tazminat ödemesinde bulunması esas alınır. Söz konusu aracın sigortası yoksa tazminat ödemeleri için araç sahibi ile iletişime geçilir. Araç sürücüsü veya ruhsat sahibi üzerinden tazminatın alınması sağlanır.

Araç Değer Kaybı Gerçek Kişi Sorgulamaları

Araç değer kaybı başvuru sorgulama için en hızlı adres e-devlet oluyor. Bu sistem üzerinden işlem görmek isteyenlerin de bilgilerine değiniliyor. Sisteme kimlik numarası ve de şifre dahilinde giriş yapmaları bekleniyor.

Araç değer kaybı sorgulama için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden işbirliğine değinilir. Böylece gerçek kişilerin sorgulama sırasında bilgileri istenir ve sonucu öğrenmeleri birkaç saniye sürer. Şöyle ki:

 • Sadece araç sahibinin e-devlet sisteminden sorgulama işlemlerine geçmesine izin verilir.
 • Sorgulama eksiksiz bir şekilde girilen plaka üzerinden anında gerçekleşir.

Plakaya girerken dikkatli olmakta fayda var. Sonuçlara ulaşmak için hataya yer vermek gerekir. Bunun gibi plakanın boşluk bırakmadan girilmesi halinde sorgulama işlemlerinin gerçekleştiği belirtilir. Böylece araç sahibi tarafından sorgulama işlemleri tamamlanır.

Araç Değer Kaybı Tüzel Kişi Sorgulamaları

Araç değer kaybı başvuru sorgulama sadece gerçek kişiler üzerinden ele alınmaz. Buna ek olarak tüzel kişilerin de sorgulama işlemlerine yer vermeleri esas alınır. Tüzel kişilere dair:

 • E-devlet sistemi üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasına yönlendirme yapılır.
 • Plaka numarası eşliğinde sorgulama işlemlerine geçilmesi sağlanır.

Değer kaybı tazminatı için sadece gerçek kişilerin başvuruları dikkate alınmaz. Aynı şekilde tüzel kişilerin de başvurularına karşı zararını gidermesi söz konusudur. Başvuru sorgulamalarını da yine gerçek kişiler gibi e-devlet sisteminden yapmaları sağlanır. Bu şekilde trafik poliçe ve de hasar bilgilerinin arka arkaya sıralanması esas alınabilir. Nitekim e-devlet sisteminden yaygın olarak bu bilgilere ulaşılır ve tazminata geçilir.

Araç Değer Kaybı E-Devlet Sistemi

Araç değer kaybı başvuru sorgulama için e-devlet sistemini tercih edenlere atamalardan söz etmekte fayda var. Şöyle ki araç değer kaybının hesaplanması sırasında eksperler önemli bir yere sahiptir. Eksper atamalarına ilişkin e-devlet üzerinden taleplere geçilmektedir.

Araç değer kaybı hesaplamalarında etkili olan eksperler için e-devletten taleplerinizi iletmeniz bekleniyor. Ancak talepleriniz üzerine sıraya girer ve atamadan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde:

 • Atanan eksperler diğer olarak araç sahibi ile iletişime geçer.
 • Araç değer kaybının detaylı incelemeler ile netlik kazanması esas alınır.

Ardından ise değer kaybına ilişkin rapor hazırlıklarının üzerinde durulur. Raporlar değer kaybının tanzim edilmesi adına önemli bir yere sahiptir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı başvuru sorgulama ve de hesaplamalara ilişkin e-devlet önemli bir yere sahiptir. Özellikle de mevzuatlara uygun olacak şekilde hesaplama yapılması için eksper talebinde bulunmak isteyebilirsiniz. Hesaplamalarda eksperler:

 • Aracın hasar geçmişini dikkate alarak raporlarını hazırlamaya özen gösterir.
 • Marka ve model bilgisi üzerine araç değer kaybının üzerinde durulur.

Araç değer kaybı tutarı için sadece model ile marka ile sınırlı kalınmaz. Bunlara ek olarak trafiğe çıkış tarihini de dikkate almak gerekiyor. Hatta üretim yılından kilometreye kadar birkaç hususa değinilir. Tüm bu hususlara bağlı olarak araç değer kaybına netlik kazandırılır. Son olarak ödemelere yer verilir.

Araç Değer Kaybı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı davası adına tarafların belirlenmesi önem arz ediyor. Yaygın olarak başı çeken sigorta şirketleri oluyor. Ancak bazen kazaya neden olan araçların sigortalarının olmadığı görülüyor.

Sigortanın bulunmaması halinde şirket bünyesinde işlemlere geçilmez. Gerçek kişi üzerine araç değer kaybının giderilmesi esas alınır. Şöyle ki:

 • Hasara neden olan araç sahibine dair tazminat ödemesine hükmedilebilir.
 • Aracın ruhsat sahibi üzerinden de ödemelere yer verilebilir.

Ödemelere ilişkin IBAN bilgilerinin üzerinde duruluyor ve belgeler isteniyor. Kaza tespit tutanakları ve banka hesap belgeleri dahilinde işlem görülür. Son olarak belirlenen tutarın kesintisiz olacak şekilde belirtilen IBAN numarasına aktarılması sağlanır.

Araç Değer Kaybı Zamanaşımı

Avukat aracılığı ile araç değer kaybının giderilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü uyulması gereken şartlardan söz edilir ve mevzuatlara uygun olacak şekilde başvurulara yer verilir.

Başvuru aşamasında dikkate alınan bir diğer husus araç değer kaybı zamanaşımı oluyor. Bunun için:

 • Kaza tarihinden itibaren zaman hesaplamalarının üzerinde duruluyor.
 • Maksimum süreç için de 2 yıla değiniliyor.

Şöyle ki 2 yılı aşkın olan sürece bağlı olarak araç değer kaybına değinilmez. Bunun için aracın değer kaybettiği kazadan itibaren 2 yıllık süre içerisinde başvuruda bulunmak gerekir. Avukatlarınız ile dilekçe hazırlıklarına başvurabilir ve bu şekilde taleplerinizi iletebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Koşulları Nelerdir?

Araç değer kaybı şartları olarak en başta 2 yıllık zamanaşımında söz edilmektedir. Buna ek olarak olmazsa olmaz kusur oranları da dikkate alınır. Vatandaşların:

 • %100 kusurlu olmaması üzerine araç değer kaybından faydalanmaları sağlanır.
 • Kaza tespit tutanakları dahilinde kusur oranları ele alınır.

Bunun yanı sıra araca ilişkin belli başlı şartların da üzerinde durulur. Özellikle de araç yaşı bunlar arasında öne çıkan Maksimum yaş 36 olduğu zaman araç değer kaybından faydalanmanıza imkan tanınır.

Araç yaşı kadar kilometresi de belirleyici unsurlar arasında. Bu sefer maksimum sınır 160.000 olarak belirtilir. Sınırı aşan araçlara ilişkin değer kaybının üzerinde durulmaz. Son olarak hurda araçlardan da söz edilmektedir. Kazadan kaynaklı hurdaya çıkan araçlar için değer kaybından faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Evrakları

Araç değer kaybının ispat edilmesinde evraklar önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla tüm belgeleri öğrenmeli ve eksiksiz olarak şekilde hepsini de ibraz etmelisiniz.

Belgelerin başında gelen kaza zaptı oluyor. Trafik kazası sırasında ele alınan tespit tutanaklarına değiniliyor. Bunun dışında:

 • Zarar gören araca dair ruhsat fotokopileri istenir.
 • Hasar fotoğraflarının da değerlendirilmesi esas alınır.

Aynı zamanda mağdur olan kişinin kimlik belgeleri önemli bir yere sahiptir. Sonuç olarak her bir belgenin ibrazına karşı değer kaybının üzerinde durulur. Yapılan hesaplamalara karşı tutar belirlenir. Son olarak paylaşılan IBAN bilgileri üzerinden de tutarın kesintisiz olarak yatırılması sağlanır.

728 90
Araç çubuğuna atla