USD-ABD Doları Günlük Grafik | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri USD-ABD Doları Günlük Grafik
 • YARIM ALTIN
  8.659,00
  % 2,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5433
  % 0,32
 • € EURO
  34,6349
  % 0,32
 • £ POUND
  40,5542
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3447
  % -0,67
 • BITCOIN/TL
  2035236,704
  % -1,82
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

USD-ABD Doları Günlük Grafik

ABD doları endeksi olarak da bilinen DXY; Amerika ticaret ortakları tarafından kullanılan para birimine karşı USD’nin değerini ölçmek için, tüccarlar tarafından kullanılır. Amaç; bu para birimleri karşısında dolar güçlenirse endeksin yükselmesini, zayıflarsa düşmesini görmek içindir. Usd-Abd doları günlük grafik üzerinden fiyatları takip ederek ABD dolar endeksinin teknik analizlerini planlayabilir, haberler ve tavsiyeler sayesinde dolar endeksi üzerinde yapılan son tahminleri ve piyasa hareketlerini takip edebilirsiniz.

Amerikan Doları için Banka Tahminleri Nelerdir?

Amerikan doları için yapılan tahminler, bankadan bankaya ve aydan aya değişiklik gösterir. Amerikan doları üzerinde yapılan tahminler, genel eğilimi ve kendi para biriminize nasıl etki ettiği de önem kazanır. USD olarak ifade edilen Amerikan doları, çok dalgalı bir yapıya sahiptir. Birçok nedenden ötürü Amerikan doları; mart ayında ulaşılan 3 yılın, en yüksek seviyesinden, ortalama %10’luk oranda bir düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının düşmesine neden olan faktörler;

 • Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs
 • Amerikan ekonomisinin giderek daha da düşmesi
 • Amerikan para arzında artıştan doğan belirsizlikler

Usd-Abd doları günlük grafik incelendiğinde, çoğu banka Amerikan dolarının yılı, diğer para birimlerine oranla, zayıf bitireceğini gösteriyor.

Koronavirüs Salgını Dolar Kurunu Nasıl Etkiler?

Koronavirüs salgınından dolayı, döviz piyasalarında büyük bir oynaklık bulunuyor. Usd-Abd doları günlük grafik formuna bakıldığında; çoğunlukla USD, CHF ve JPY gibi güvenli para birimleri yükselişte; AUD, NZD, CAD, ZAR gibi döviz kurları ise düşüşte görülüyor. Bu durumun tam tersi de geçerli olmakla birlikte grafikler incelendiğinde; USD kuru, diğer para birimlerine göre keskin bir düşüş yaşamaya devam ediyor. Hatta Amerika’nın salgın enfeksiyonunun ikinci dalgasından dolayı, diğer ülkelere nazaran, daha çok etkilendiği de uzmanlar tarafından belirtiliyor.

USD Yeni Yılda Hala Zayıflamaya Devam Edecek mi?

Amerikan ekonomisi, dünya ülkeleri arasında, ekonomisi en büyük olan ülkelerden biridir. Amerika’da gerçekleşen olayların, diğer ülke para birimlerini büyük ölçüde etkilemesi; dolar yükseldiğinde diğer para birimleri zayıflar, dolar düştüğünde ise diğer para birimleri güçlenmeye başlar. Ancak bu her zaman geçerli bir durum değildir.

Grafikler ve uzmanların dedikleri incelendiğinde;

 • Koronavirüs aşısının başarılı olması ve Amerika’nın ekonomi faaliyetlerine devam etmesi
 • Amerikan seçimlerinin sorunsuz gerçekleşmesi ve siyasi risklerin azalması
 • Federal Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırarak doları desteklemesi
 • Amerika dışındaki ülkelerde ekonominin zayıflaması, enflasyonun kademeli ya da yavaş yükselmesi gibi nedenler, Amerikan dolarının mevcut tahmin seviyelerinden daha da güçlenerek çıkmasına neden olacak faktörler olarak görülüyor.

Amerikan ekonomisinin güçlenmesi, USD kurunu da yükseltir. Koronavirüs salgınından kaynaklanan belirsizlikler yüzünden hükümet, teşvik paketi sunarak, ekonomiyi canlı tutabilir.

ABD Dolarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Amerika’daki çekişmeli geçen seçimler, analistlerin Amerikan ekonomisi ile ilgili endişeleri, koronavirüs vakalarının giderek artması gibi birçok etken Amerikan dolarını etkileyen faktörler arasında yer alır. Usd-Abd doları günlük grafik çizelgeleri incelendiğinde, farklı faktörlerin de Amerikan dolarını etkilediği görülür.

Amerikan doları üzerindeki en temel etki, Amerikan ekonomisi ve siyasetidir. Bunun yanında ithalat ve ihracat da Amerikan dolarını büyük ölçüde etkiler. Amerika, dünyanın en büyük ithalatçısı ve Çin’den sonra ikinci en büyük ihracatçısı olmuştur. Amerika’nın ithalatı, ihracatından fazla olduğunda, dolar yükselir. Bunun anlamı daha iyi bir ekonomidir. Nisan 2018 yılından beri Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşı, Amerikan dolarının, diğer para birimlerine göre daha dalgalı bir form çizmesine neden olmuştur.

Dolar Kuru Ne Kadar?

Amerikan doları, dünyanın en popüler tek para birimi olmakla beraber, dünya çapında en fazla kullanılan ve baskın rezerve sahip para birimi olarak görülür. Birçok yatırımcının favori aracı olarak kullandığı ve The Greenback olarak adlandırılan dolar için yatırımcılar; riskten kaçınma yüksek olduğunda çoğunlukla Amerikan hazine tahvillerini satın alır ve bunun anlamı da Amerikan dolarının daha fazla talep görmesidir. Usd-Abd doları günlük grafik çizelgelerine bakıldığında, dolar kurunun alış fiyatı 7.4257 TL ve satış fiyatı 7,4343 olarak belirlendiği görülür. Doların bir önceki kapanış kuru ise 7,4299 TL olarak bugüne göre -0,01% oranına sahiptir.

Dolar Neden Sert Bir Düşüş Yaşıyor?

Mart ayından bu yana dolar; küresel para piyasalarının şekillenmesini sağlayan ayı hareketinin bir uzantısı şeklinde yılı kırılgan şekilde kapadı. Geçen 10 yıla kadar teknik tablolarda görülen uzun vadeli eğilimler, dolarda bir miktar düşüşe sürükledi. Usd-Abd doları günlük grafik endeksi takip edildiğinde, yıllık bir yükseliş trendi yanında, Fibonacci seviyesi de aşağıya doğru ilerlemeye başladı. Aynı zamanda dolar; mart dip noktasında meydana gelen Yen karşısında, aylık trend çizgisi desteğinin altında kapanma hazırlıkları yapmaya başlayınca, düşüşün yaşanması da kaçınılmaz oldu.

Dolar Endeksini En Çok Etkileyen Varlıklar Hangileridir?

Amerikan doları endeksi USDX, çoğunlukla Amerikan ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan ve yabancı para birimlerine göre, Amerikan dolarının değerinin bir ölçüsüdür. Bu para birimleri arasında Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu, İsviçre Frangı bulunur.

Dolar endeksini etkileyen varlıklar;

 • Para birimleri; USD, EUR, JPY, CNY
 • Emtialar; petrol, altın, doğalgaz
 • Tahviller; hazine bonoları

Birçok yatırımcı strateji açısından; döviz piyasalarında riskten korunmak ya da tek bir döviz çiftinin risk yaşamadan Amerikan dolarında pozisyon almak için yaygın olarak dolar endeksi kullanır.

Doları Etkileyen Ekonomik Veriler Hangileridir?

Amerikan ekonomisi, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olmakla birlikte, dolar endeksini etkileyen insan faktörü dışında ekonomik faktörler de bulunur. Usd-Abd doları günlük grafik çizelgelerine bakıldığında, Amerikan dolar endeksinin hamlelerini etkileyen kurum ve kuruluşlar bulunur. Başkanlığını Jerome Powell’in yaptığı Amerika Merkez Bankası Fed; Federal Rezerv Yasası ile, finansal krizleri hafifletmek adına, para sisteminin merkezi kontrolünü sağlamaya çalışır. Faiz oranlarını yönetmenin dışında, banka iflasları ya da finansal kriz süreçlerinde, bankacılık sektörüne kredi verir. Bu yüzden dolar endeksinde büyük etkisi olur. Amerikan başkanlarının yaptığı düzenlemeler, beyanlar, bütçe ve yeni yasalar, maliye politikaları, dolar endeksini etkileyen faktörler arasında yerini alır. Amerikan Hükümeti’nin maliyesini ve kaynaklarını etkin şekilde yönetmek için kullanılan Hazine US Department de endeks üzerinde etkilidir.

Canlı Dolar Kuru Ne Kadar Oldu?

Amerika’nın resmi para birimi olan Amerikan doları USD; bir ölçüt para birimi olarak kabul edilmiştir ve global çapta meydana gelen işlemlerde, en çok tercih edilen para birimidir. Bunun yanında Amerika’nın dışında, farklı ülkelerde de resmi para birimi olarak tercih edilen dolar, dünyanın en güvenilir ve önemli para birimleri arasında ilk sırayı alır. Bu yüzden döviz piyasasında genellikle döviz kurları Amerikan dolarıyla çift oluşturur. Döviz kuru listeleri incelendiğinde canlı dolar kuru alış 7,4257 TL, satış kuru ise 7,4343 TL şeklinde bir ivme izler.

Dolar Ne Zaman Yükselecek?

Usd-Abd dolar günlük grafik endeksleri incelendiğinde; mart ayında 102 seviyesinin üzerine çıkmasına karşılık, sene başından bugüne ortalama % 6 oranında düşüşle 90.68 civarında işlem görmesi, yatırımcıları korkutuyor. Bazı başarılı aşı denemeleri, geçen ay hisse senedi piyasaları ve diğer riskli varlık sınıfları, hiç beklenmeyen şekilde düşüşe geçti ve dolar, çoğu G10 para birimine karşı düşüşüne devam etti.

Yatırımcıların çoğunun, riskli varlıklara geri dönmeye devam etmesinin yanında analistler ise, 2021 yılında da bu düşüşün devam etmesini bekliyor. Analistlere göre dolar, Nisan 2018 yılında görülen düşük dolar seviyesinin yeniden geldiğini ve mart ayında 102’leri görmesine rağmen %6’lık düşüşle işlem gördüğünü ve bunun bu sene de devam edeceğini söylüyor.

728 90
Araç çubuğuna atla