Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler
 • YARIM ALTIN
  6.238,00
  % 0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9226
  % 0,04
 • € EURO
  31,8013
  % 0,32
 • £ POUND
  36,7343
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  4,0468
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3238
  % -0,20
 • BITCOIN/TL
  1082500,686
  % 1,39
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler
728 90

Günümüzde yatırımcılar, gelir kaynağı elde etmek amacıyla borsa ve yatırım alanında daha fazla aktif hale gelmiştir. Dünya genelinde hisse senedi almaya, yatırım yapmaya yönelik bir eğilimin olduğu ve gün geçtikçe önem kazandığı bir gerçektir. Son dönemde artan yenilikler ve teknolojik gelişmeler, bu alana ilginin artmasındaki en büyük etkenlerdendir. Dolayısıyla insanlar artık daha az zamanda daha karlı işler yapmanın peşindedir.  Peki, ilk defa yatırım yapacaklar nasıl ve nereye yatırım yapmalıdır? Yatırım yaparken nelere dikkat etmelidir?

Yatırımcı Adayları Ne Yapmalı?

Hal böyleyken birçok yatırımcı adayının aklı, hisse senedi yatırımlarında nereye yatırım yapmaları gerektiği? soruları ile doludur. Bu durumda yatırımcı adayları, genellikle yükseliş potansiyeli yüksek hisseler ile yatırıma başlayarak kendilerini güvende tutmak istemektedirler. Aslında bu yaklaşım, ilk defa yatırım yapacak adaylar için akıllıca bir yaklaşımdır. Ancak yükseliş potansiyeli yüksek hisseler iyi takip edilmelidir. Birkaç günlük gözlemler ile yapılan yatırımlarda, yatırımcının zarar uğraması muhtemeldir. O nedenle yatırımcı adayları, yatırım yapmadan önce yükseliş potansiyeli yüksek hisseler konusunda geniş çapta bir araştırma yapması, güncel olayları takip etmesi ve gündemden kopamaması gerekmektedir.

300 250 4

Yükseliş potansiyeli yüksek hisseler belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler

Bir hissenin yükseliş potansiyeli, hissenin bulunduğu ülkedeki ekonomik ve politik birçok olay ve durumla yakında ilişkilidir. Bir hissenin, yükseliş potansiyeline bakmak için bulunduğu ülkedeki jeopolitik etkenlerden, toplumsal olaylara kadar birçok konuya dikkat edilmelidir. Diğer yandan, küresel olaylar ve gelişmelerde yükseliş potansiyeli olan hisseler için takip edilmesi gereken konulardan biridir. Dolayısıyla yeni yatırımcı adayları, meydana gelen olaylar ile birlikte hisselerde de değişmeler olacağı bilmelidir. Güncel olayların yanı sıra bir yatırımcı adayı, yatırım yapmayı planladığı şirketleri finansal açıdan da kontrol etmelidir. Şirketin finansal anlamda durumu, fiyatları ve sektördeki konumu, yatırımcının dikkat etmesi gereken konulardandır. Güncel verileri takip etmek tek başına hisse senedi başarısı getirmez.

Yükseliş potansiyeli olan hisseler; yaşanan olaylar ve oluşan durumlar neticesinde hisselerin birer yatırım hissesi ya da hisse senetleri haline dönüşmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Özellikle yıldızı parlayacak hisse senetleri ya da hiç düşmeyen hisse senetleri kadar yoğun ve büyük bir çaba harcamadan yapılan bir yatırım olduğu için bu hisselere olan ilgi artmıştır.

Yükseliş Potansiyeli Olan Hisselere Bir Örnek

Örnek vermek gerekirse, pandemi sürecinde aşı çalışmaları ile birlikte taşıma ve aşı ürünlerine yönelik artan talepler, bu alanda üretim yapan şirketlerin hisselerinin artış sağlayacağını gösterir. Dolayısıyla bu alanda olan şirketlerin hisseleri, yükseliş potansiyeli yüksek hisseler kategorisinde yer alabilir. Ancak bu bilgiye güvenerek yatırım yapmak olası zararların ortaya çıkmasına neden olur. Yatırımcı, gündemi takip etmeden bir yatırım yaptığını varsayalım; ertesi gün aşı nedeniyle yaşanan olumsuz durumlar, bu alanda beklenen yükselişin duraklamasına hatta gerilemesine neden olacaktır. Bu nedenle yükseliş potansiyeli yüksek hisseler dikkatli takip durumunda yatırımcısına başarı getirebilir.

2021’de Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

Hisse almak isteyen yatırımcılar, piyasada yükseliş potansiyeli yüksek hisseler ile yatırım yapma yönelimine girmişlerdir. Covid-19 pandemisiyle birlikte piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, yatırımcılar için endişe verici bir hale gelmiştir. Ancak tüm beklentiler kötümser değildir. Özellikle borsaya artan ilgi ile hisse almak isteyen yatırımcıların sayısı da artmaktadır.

Aracı kurumlar, piyasadaki hisseleri ve yükselme oranlarını belirlemek amacıyla model portföyler oluşturarak piyasanın nabzını tutmaktadırlar. Kurumların oluşturdukları model portföyleri doğrultusunda bazı hisse senetlerinin yükselme potansiyeli olduğu görülmektedir.

Potansiyel Görülen Hisseler

2020 yılı boyunca oluşturulan modeller ışığında Turkcell, Koç Holding, Aksigorta, Türk Telekom ve Garanti Bankası gibi hisselerin en fazla bahsedilen hisseler olduğu görülmektedir. Ancak belirlenen model portföyler ile yapılacak hisse senedi yatırımları, belli boyutlarda riskler taşımaktadır. Modeller şirketin, hisse senedinin belirlediği bir hedef göre yapıldığı için yatırımcının, vereceği karar risklere gebedir ve düşünülerek karar verilmelidir.

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Olan Hisseler Hangi Sektörlerde?

2020’nin başları itibariyle yükseliş potansiyeli yüksek olan hisseleri pandemi ile ilişkili konularla ilişkili sektörlerden gelmişti. Temizlik eşyaları, maske ve eldiven, kolonya, dezenfektan gibi alanlarda iş yapan şirketlerin hisselerine yönelik ilgiler artmıştı. Aynı zamanda, evde kalmanın bir getirisi olarak teknoloji sektörü de yükseliş potansiyeli olan hisseler kategorisine girmiştir. Pandemi sürecinde teknoloji sektörüne, yönelik yatırım yapmak isteyen yatırımcılar artmıştır. Yükseliş potansiyeli yüksek hisseler arasında görülen bir diğer sektör ise e-ticaret sektörü hisseleri olmuştur. Özellikle karantina dönemlerinde eve sipariş, kapıda ödeme, temasız ödeme gibi seçenekleri ile e-ticaret alanında hizmet veren sitelerin hisselerinde gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Bu sektörlerin yanı sıra kargo ve taşımacılık sektörleri de yükseliş potansiyeli görülen hisselerden biri haline gelmiştir. Bu sektörlerde yaşanan artış, yatırımcı adaylarının bu alanlar kaymasıyla sonuçlanmıştır. 2021’de ise ilginin teknoloji üzerinde devam etmesi yönünde öngörüler bulunmaktadır.

Sonuç olarak, yükseliş potansiyeli yüksek hisseler için yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı adayı, yatırım yapmak istediği sektörü iyi araştırmalı ve sektörün gidişatını iyi analiz etmelidir. Bunun yanı sıra, hisse yatırımı yapmayı planladığı şirketi finansal açıdan incelemelidir. Son olarak gerek ulusal gerekse küresel gündemi takip ederek, yatırım yapacağı hissenin değişimlerini iyi analiz etmelidir. Böylelikle yükseliş potansiyeli olan hisselerden birine yatırım yaparak kar elde etmeye başlayabilir.

728 90
Araç çubuğuna atla