Yapımı Devam Eden Çanakkale Köprüsü, Bölgeye Talebi Artırdı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.138,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2017
  % 0,11
 • € EURO
  35,0099
  % 0,01
 • £ POUND
  41,0389
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4478
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  2254757,236
  % -1,90
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Yapımı Devam Eden Çanakkale Köprüsü, Bölgeye Talebi Artırdı

Yapımı Devam Eden Çanakkale Köprüsü, Bölgeye Talebi Artırdı
728 90

Yapımı devam eden Çanakkale Köprüsü büyük yatırımcıların Lapseki’ye olan talebini artırdı. 1915 Çanakkale Köprüsü olarak inşa edilen köprü, bölgenin kaderini değiştirmeye başladı. Henüz inşası devam eden köprünün, ayaklarının görünmesi bile yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Çanakkale Boğazı üzerine inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü için ilk adım yaklaşık 1 ay önce atıldı.

Başlıklar

18 Mart 2017’de Temeli Atıldı

Avrupa ve Asya yakasında batırılan kule kesonları üzerine köprünün ayakları yükselmeye başladı. Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayaklarının görülmeye başlanmasıyla birlikte yatırımcıların Lapseki’ye olan talebini artırdığını belirtti. 1915 Çanakkale Köprüsü, Gelibolu’da Sütlüce ve Lapseki’de Şekerkaya mevkileri arasına inşa ediliyor. Temeli 18 Mart 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan köprü, tamamlandığında kuleler arasına yapılmış dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprünün hem Avrupa hem de Aysa yakasında, deniz altındaki temelini oluşturacak olan kule kesonları 1 ay önce batırıldı. En zor aşaması tamamlanan köprünün yükselen ayakları boğazın iki yakasından da net olarak görülüyor. Bu da yatırımcıların Lapseki’ye olan ilgisini artırıyor.

300 250 4

Köprü, Çanakkale Zaferini Temsil Ediyor

1915 Çanakkale Köprüsü için açıklamalarda bulunan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, köprünün ayak yüksekliğinin 318 metre uzunluğunda olacağını belirtirken, ayaklar üzerine de Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda taşıdığı top mermisi ile yapılan anıtının olacağını aktardı. Yılmaz, 18 Mart 2022 tarihine tamamlanması beklenen köprü için çalışmalarının hızla devam ettiğini aktardı.

Köprü Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlıyor

İlçede yapılan köprü çalışmasıyla birlikte, yoğun ilgiyle karşılaştıklarını ifade eden Yılmaz, özellikle yatırımcıların bölgeye olan talebinin arttığını dile getirdi. Henüz sadece köprünün ayaklarının görünüyor olmasından dolayı duydukları bu ilginin, ileride daha da artacağına değinen Yılmaz, taleplerin her geçen gün katlanarak arttığını belirtti. İnşası devam eden köprünün Lapseki’ye ve bölgeye ciddi ekonomik gelir kazandıracağını ifade eden Yılmaz, yatırım amaçlı otel, yat limanı gibi çeşitli talepler aldıklarını aktardı. Bununla birlikte bölgede bulunan konutların da değer kazandığını belirten Başkan Yılmaz, köprünün inşasından önce durağanlaşan emlak piyasasının köprünün ayaklarının yükselmesiyle birlikte hareketlendiğini açıklamalarına ekledi. Bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynamaya başlayan köprü için ilk adımı atan Cumhurbaşkanı ve hükümetine teşekkür eden Yılmaz, bölge halkının da köprünün buraya yapılıyor olmasından memnuniyet duyduğunu aktardı.

Alt Yapı 5 Yılda Tamamlandı

Köprü için ilçenin altyapı ihtiyaçlarını 5 yılda tamamladıklarını aktaran Yılmaz, işin zor kısmı olan kanalizasyon, doğalgaz gibi gereksinimleri giderdiklerini belirtti. Köprüyle birlikte yeni projeleri de hayata geçiren belediye bu sayede hem Lapseki halkının hem de misafirlerin ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyor. Lapseki’yi büyütmek ve geliştirmek için sivil toplum kuruluşları, özel sektör, kamu ve yerel yönetimle birlikte çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, daha iyi yerlere gelmek için özveri ile çalıştıklarını aktardı.

İnce Tasarımlara Sahip Olacak

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili açıklamalarına devam eden Yılmaz, köprünün ince tasarımlara sahip olduğuna değindi. Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü temsil etmek amacıyla 2023 metrelik orta açıklığına sahip olacak köprünün, en büyük orta açıklığa sahip asma köprüsü unvanına sahip olması planlanıyor. Köprünün kule bağlantıları, Türk bayrağının renkleri ile boyanacak. Her iki yakada bulunan kulelerin üst tarafında Seyit Onbaşı’nın anıtı olacak. Köprü 770’er m yan açıklıklar ve toplam 3 bin 563 m uzunluğa sahip olacak. Köprüde 2 x 3 trafik şerit, 45,06 m genişlik ve 3,5 m yüksekliğe sahip köprü tabliyesi olacağını aktaran Yılmaz, çelik kule yüksekliğinin 318 m olacağını belirtti.

Proje kapsamında 6 adet alt geçit köprüsü, 1 adet asma köprü, 38 üst geçit köprüsü, 2 yaklaşım viyadüğü, 5 köprü, 4 betonarme viyadük, 43 alt geçit, 12 kavşak, 115 menfez, 4 otoyol hizmet tesisi, 6 adet ücret toplama istasyonu, 2 bakım işletme merkezi inşa edilecek.

728 90
Araç çubuğuna atla