XRP Nedir Avantajları Nelerdir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.855,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5637
  % 0,14
 • € EURO
  35,0167
  % 0,33
 • £ POUND
  41,4895
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3936
  % 3,31
 • BITCOIN/TL
  2126505,362
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

XRP Nedir Avantajları Nelerdir?

XRP Nedir Avantajları Nelerdir?
728 90

Son günlerde, sanal para birimi yatırımcılarının adını sıkça duyduyu XRP(ripple); internet aracılığı ile para göndermek için kullanılar bir transfer protokolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devleti menşeili olarak, Ripple Labs tarafından geliştirilen bir sistem olarak 2012 senesinde, Dolar ve Türk Lirası gibi gerçek para birimlerinin akabinde BTC ve LTC gibi sanal para biriminden olan türleri de desteklemektedir.

Başlıklar

XRP(Ripple) Nedir?

XRP , 2012 senesinde ortaya çıkmış bir transfer ağıdır ve bu sistemin sanal para birimi adı da XRP olarak bilinir. XRP , sanal para birimi borsasında yer alan ve adını bildiğimiz diğer para birimleriyle karşılaştırdığımızda; onların tam tersi olarak görülen bir sanal para birimidir. XRP Blockchain sistemi üzerinden işlem görmektedir ve buna rağmen işlem gören bütün coinler, şirket tarafından yönetilir.

300 250 4

XRP’ye Nasıl Sahip Olabiliriz?

Ülkemizde, Türk Lirası ile XRP satın almak düşündüğünüz kadar zor bir işlem değildir ve aksine kolayca, kısa sürede yapabileceğiniz bir işlemdir. Bu satın alma işlemleri için pek çok zaman herhangi bir teknik bilgiye gerek bile kalmamaktadır. Bu işlemleri yapabilmeniz için sanal para borsası platformları üzerinden XRP alım satım işlemlerini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

XRP Cüzdanı Ne İşe Yaramaktadır?

XRP cüzdanı, sahip olduğunuz XRP miktarını depolayan bir cüzdan görevini görmektedir ve bunun yanı sıra sahip olduğunuz XRP sanal para biriminin kullanılabilmesi adına gerekli olan özel anahtarları da içinde barındıran bir sistem yazılımıdır. XRP cüzdanları, XRP bakiyesinin görüntülenebileceği ve blockchain sistemi sayesinde diğer XRP cüzdanlarına aktarım yapılabilmesini sağlayan bir sistem görevini görmektedir. Her XRP cüzdanının bir adresi bulunmakta ve bu adrese 26 ya da 35 karakterlik, harf ya da rakam şifrelemesi yapılabilmektedir. XRP cüzdanınızın bir başkası tarafında görüntülenebilen ve cüzdana XRP aktarımı sağlayan genel anahtar XRP cüzdanının adresidir. Bu adres sayesinde kullanıcı, başka cüzdanlardan kendi cüzdanına XRP yatırma işlemi yapabilmektedir. Sahip olduğunuz XRP cüzdanından başka birisinin XRP cüzdanına ripple gönderme işlemini yapabilmeniz için, cüzdana ait olan özel anahtar kodunu kullanmanız gerekmektedir. XRP cüzdanı sayesinde XRP teknolojisinin asıl temelini oluşturan blockchain sistemine kullanıcı dahil olabilmektedir. XRP cüzdanı ile; hesabınızdaki XRP miktarı, gerçek para birimi (Euro, Dolar, Türk Lirası v.b.) birimlere dönüştürme işlemi yapılamamaktadır. XRP sanal para birimlerini gerçek para birimlerine dönüştürebilmek için çeşitli borsa platformlarının kullanılması gerekmektedir. XRP cüzdanlarını; masaüstü, kağıt cüzdan ve web cüzdanı olarak 3 şekilde görebiliriz.

Bankadan Satın Alınabilir Mi?

Ülkemizde gayet güvenli ve pratik bir şekilde XRP alımı ya da satımı yapabileceğiniz borsa platformları bulunmaktadır. Bu platformlardan, Türkiye’de bulunan tüm bankalar aracılığıyla işlem yapılabilmektedir. Bu platformlarda ücretsiz bir şekilde üyelik alabilirsiniz. Üyeliğinizi aldıktan sonra ise bir XRP hesabı açarak, Türk Lirası ile hesap açan kullanıcılar, çalıştıkları bankalar aracılığıyla 7 gün 24 saat havale yaparak XRP alabilme imkanı bulmaktadır.

XRP Amacı Nedir?

Ripple XRP’nin başı çektiği sistemde; bankaların, ödeme sağlayıcıların, dijital varlık borsalarının ve de şirketlerin gelişmiş blockchain teknolojisi kullanılmaktadır. Böylece güvenli, neredeyse ücretsiz olacak kadar düşük miktarda ücretli ve her çapta küresel ölçekteki birim ve para aktarımı sağlamayı hedef kılmaktadır.

XRP ve BTC Arasındaki Farklar Nelerdir?

XRP ve BTC arasındaki farklara gelecek olursak da; BTC sistemi merkezsiz bir sistemdir ve XRP sistemi ise bir şirket tarafından denetime tabii tutulmaktadır. Transfer işlemleri adına kesilen komisyon paraları konusunda XRP, BTC ile kıyas yapıldığında çok daha uygun ve mantıklı bir tercihtir. BTC transfer işlemleri sırasında her 1 sn’de 4 işlem yapılabilmekteyken XRP ile 1 saniyede 1500 işlem yapılmaktadır ve bu belirtilen rakamlar zaman içerisinde değişiklik göstermektedir.

XRP Avantajları Nelerdir?

XRP’nin birçok avantajı bulunmaktadır ve ilk olarak; XRP, bakiye ve para aktarımlarında blockchain teknolojisinin sayesinde çok çok düşük maliyetlerde ve çok kısa zamanlar içerisinde dünya çapında gönderim imkanı sağlamaktadır. Sanal para birimi borsasında sınıfının en yüksek üçüncü sanal parası olarak kabul edilen XRP, yüksek bir işlem kapasitesine sahiptir. Bu durumun sonucu olarak da, çok sayıda borsada işlem görmesine sebep olacaktır. Büyük ödeme sistemi sağlayan banklar veyahut firmalar ile yaptığı sözleşmeler sayesinde XRP değeri günden güne artış göstermektedir. BTC gibi merkezsiz sanal paralar ile kıyasladığımızda, bu sanal paraların aksine, temelini kar eden bir şirkete dayandırması XRP’yi diğer sanal para birinlerinden ayıran en önemli madde olarak ayırmaktadır.

Ripple’ın sanal para birimi olan XRP 1 saniyede tam 1.500 işlem ve de 4 saniyenin altında da bir ödeme yapma potansiyeline sahip sanal para birimidir. Bununla beraber, bir sanal varlık olarak XRP kullanım alanları BTC ve ETH sanal para birimlerine kıyasla daha azdır. Sınırlı kullanım durumlarına rağmen XRP diğer sanal para birimleri arasında köprü görevi gören bir araç gibidir. Gerçek ya da geleneksel para birimlerinin arasında ayrım yapmıyor oluşu, döviz alım satım işlemlerinde büyük kolaylık sağlar. Bir diğer olayı ise; sanal para birimi olan XRP’nin Ripple ağ protokolüyle herhangi bir bağı olmaması ve yeni finans kurumlarının; dolar, euro ya da BTC aktarımları için XRP’ye ihtiyaç duymak zorunda olmayışları bu sanal para birimini daha da şaşırtıcı kılmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla