• YARIM ALTIN
  3.219,00
  % -2,38
 • AMERIKAN DOLARI
  16,8587
  % -0,78
 • € EURO
  17,7754
  % -0,55
 • £ POUND
  20,5628
  % -0,72
 • ¥ YUAN
  2,5207
  % -0,78
 • РУБ RUBLE
  0,3144
  % -0,62
 • BITCOIN/TL
  354679,281
  % -2,33
 • BIST 100
  %

XRP/BTC Exchange’i

XRP/BTC Exchange’i

Piyasada en çok tercih edilen kripto paralardan ikisi XRP ve BTC’dir. XRP daha çok ödeme aracı olarak kullanılırken, BTC yatırımcılar için bir yatırım fırsatı olarak değerlendirilir. Çeşitli amaçlar nedeniyle XRP/BTC takası gerçekleştiren kullanıcılar için XRP/BTC oranı büyük önem arz eder. Peki XRP/BTC exchange’i geçtiğimiz aylar içerisinde nasıldı ve gelecekte bizleri neler bekliyor? İşte tüm detaylar!

XRP Nedir?

XRP, Ripple ağının para birimidir. Bir çeşit kripto para olan XRP, 2018 yılına kadar ‘Ripple’ ismiyle piyasada yer almış; daha sonra şuanki adını kazanmıştır.

XRP para biriminin diğer kripto paralardan en büyük farkı, çok hızlı bir şekilde gönderilebilme olanağıdır. Yaklaşık 4 saniye içerisinde transferi mümkün olan XRP, bu yönüyle piyasadaki en önemli ödeme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında XRP ile ödeme yapmak; daha verimli, daha hızlı ve daha az maliyetlidir.

Dünya çapında birçok banka ile anlaşma sağlayan Ripple’ın ülkemizde de Akbank ile anlaşması bulunuyor. Günümüzde kur farkının zararını yaşamak istemeyen birçok firma, XRP satın alarak ödemelerini yapıyor.

BTC Nedir?

BTC, ilk olarak 2008 yılında hayata geçirilen ‘Bitcoin’ sanal parasının sembolüdür. BTC’ler ‘Blockchain’ sistemiyle geliştirilmiştir. BTC, ilk ve orijinal sanal para birimidir. Piyasaya ilk girdiği günden bu yana ani iniş ve çıkışlarıyla gündeme oturan Bitcoin, sanal paralar arasında en çok bilinenidir. Bitcoin, kriptografik ile güvence altına alınması sebebiyle ‘kripto para’ terimini ortaya çıkarmıştır. Geçtiğimiz yıllarda dünya çapında bilinen bir sanal para birimi olmuştur.

Bitcoin sisteminde herhangi bir merkez bulunmaz ve hiçbir otorite tarafından kontrol edilmez. Bitcoin sanal para biriminin mal ve hizmet sektöründeki kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır.

XRP ve BTC Karşılaştırması

XRP/BTC Exchange’i analizine girmeden önce bu iki para biriminin farklarını inceleyelim. XRP ve BTC sanal paralarının karşılaştırılması aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin temel olarak hizmet ve mal karşılığında ödeme yapmak için geliştirilmiştir. Ripple ise banka ve ödeme sistemleri için transfer sistemi ve döviz kuru olarak piyasaya sunulmuştur.
 • Bitcoin’de para gönderme maliyeti Ripple’a oranla daha yüksektir.
 • Para gönderme esnasında Ripple’da daha az işlem gerçeleştiği için Bitcoin’e göre daha hızlıdır.
 • Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebilirken, Ripple için su sayı 1500’den fazladır.
 • Bitcoin para biriminde madencilik ile para kazanma olanağı vardır. Ripple sistemi ise madencilik için geliştirilmemiştir.
 • Ripple Bitcoin’den farklı olarak ana bankalarla doğrudan çalışma imkanına sahiptir.

Tüm bu farklılıklarından dolayı XRP, bir ödeme aracı olarak düşünülürken; BTC bir yatırım yöntemi olarak tercih ediliyor. Ancak Bitcoin ilk ve orijinal para birimi olması sebebiyle daha popülerdir.

XRP/BTC Exchange’i Yıllık Değişimi

Son 3 Yılın XRP/BTC Exchange’i Verileri

Ocak 2017 yılında XRP/BTC exchange’i 0.00014388 seviyelerinde iken 2018 yılında 0.00004721 seviyesine kadar düşmüştür.

XRP/BTC Exchange’i 2019 yılına piyasaya 0.00009080 seviyesinden giriş yapmıştır. Ocak 2019 ayı itibariyle sert bir düşüş yaşayan XRP/BTC oranı, 2019 yılındaki geri kalan zamanda önemli artış ve düşüşler yaşamamıştır.

2020 Yılının XRP/BTC Exchange’i Verileri

XRP/BTC oranı 2020 yılında piyasaya 0.00002542 seviyesinden giriş yapmış, ardından 11 Ocak 2020’de 0.00003391 seviyesine ulaşmıştır. XRP/BTC oranı sonrasında yeniden düşüş yaşamıştır. Bu dönemde yaşanan sert düşüşün en önemli nedeni ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketinin iki yöneticisi arasındaki davadır.

XRP/BTC oranı bu makalenin yazıldığı tarihte 0.00000779’dur.

XRP/BTC Oranı Gelecekte Nasıl Olur?

XRP/BTC oranı hem XRP’nin durumu hem de BTC’nin durumuna bağlı olarak değişir. XRP’nin gelecekteki durumunu ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile arasındaki dava sürecinin önemli ölçüde etkileceği tahmin ediliyor.

SEC Davasının XRP Üzerindeki Etkileri

Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple yöneticilerine açılan dava piyasaya bomba gibi düştü. Bu dava haberinin ardından Ripple Aralık 2020 ve Ocak 2021’de sert bir düşüş yaşadı.

SEC davasının nedeni firmaya yöneltilen kayıtsız XRP satışı iddialarıdır. Davanın ardından Coinbase, Bitstamp, Binance US gibi bazı önemli kuruluşlar XRP para birimini platformlarından çıkardılar. Bu durum XRP yatırımcılarında bir güvensizlik durumu oluşturdu.

Davanın açılmasıyla beraber ciddi değer kaybı yaşayan XRP’nin durumu, borsa analistleri de ikiye böldü. Bazı analistler XRP’nin yeniden hızla değer kazanacağını savunurken, bazı uzmanlar ise XRP yatırımcılarının ciddi zarar edeceğini düşünüyor. Dava sonucunun etkileri gelecek dönemlerde ortaya çıkacak ve XRP/BTC oranı üzerinde büyük rol oynayacaktır.

Öte yandan özellikle uluslararası anlaşmalarda kur farkı sorunu yaşamak istemeyen firmalar için uygun bir ödeme aracı olan XRP, hala yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Ödemelerin hızlı ve az maliyetli olması göz önüne alındığında, firmaların XRP’den vazgeçişinin kolay olmayacağı söylenebilir.

Bitcoin’in Gelecekteki Durumu

Bitcoin Mart 2020’de bir düşüş yaşamasına rağmen 2020’nin ilk ve ikinci çeyreğinde piyasa değerini Türk lirası karşısında önemli derecede artırdı. 2020’nin son çeyreğinde ise rekor bir sıçrayış gösteren Bitcoin, piyasayı önemli ölçüde değiştirdi.

Bitcoin’in gelecekteki piyasa değeri, XRP/BTC oranı için oldukça belirleyici olacaktır.