Trump'tan Beklenmedik Huawei Kararı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.860,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5687
  % 0,16
 • € EURO
  35,0056
  % 0,31
 • £ POUND
  41,4866
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4885
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3931
  % 3,19
 • BITCOIN/TL
  2126832,497
  % -1,30
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Trump’tan Beklenmedik Huawei Kararı

Trump’tan Beklenmedik Huawei Kararı
728 90

ABD Başkanı Trump Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile ilgili görüşmesinde son dönemde sorun yaşadığı Huawei şirketi ile ilgili beklenmedik açıklamalarda bulundu. Bilindiği gibi son dönemde Huawei ve ABD arasında yaşanılan anlaşmazlıklar sonucunda ABD hükümeti Çin’in en büyük teknoloji ve cep telefonun üreticisi olan Huawei şirketine büyük yaptırımlar uygulamıştı. bu kararlar neticesinde Amerikan şirketlerinin hiçbiri Huawei şirketine herhangi bir teknoloji satışı yapmıyordu. ABD Başkanı Trump G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile gerçekleştirdiği görüşmede Huawei şirketine donanım satılabilmesinin önüne açacağını ifade ederek bir kez daha dünyayı şaşırtmayı başardığı görülüyor.

Başlıklar

ABD İle Çin Arasındaki Diyalog İle Uzlaşı Sağlanıyor

Geçtiğimiz haftalarda dünya tarafından en çok konuşulan ve büyük bir yankı yaratan ABD ve Huawei arasındaki krizde kimsenin tahmin bile edemediği gelişmeler yaşanıyor. ABD Başkanı Trump, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşme 2 devlet arasında oldukça yapıcı geçerken Çin’li şirket Huawei ile ilgilide beklenmedik ve hayrete düşürücü gelişmelerin yaşanmasına neden oluyor.

300 250 4

Her 2 ülkenin liderleri arasından gerçekleştirilen ikili görüşme sonrası açıklamada bulunan Trump, Amerikan şirketleri tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük Telekom devi Huawei’ye donanım satabilmesinin önüne açmanın mümkün olabileceğini ifade etti. Bu açıklamanın ardından, Trump’ın konu ile ilgili verdiği karar Huawei’in resmi sosyal medya hesabından oldukça uygun bir şekilde dünya kamuoyuna bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi gerçekleştiği sırada Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşme sonrasında iki ülkenin ticaret ile ilgili sorunları aşması ve gelecekte daha sağlam temeller üzerine kurulu bir ticaret ilişkileri olması için müzakere masasına dönerek ikili görüşmelerin hızlanarak devam edeceğini açıklamıştı.

Kritik Huawei Kararı Dengeleri Değiştirebilir

Tüm dünyanın en çok merak ettiği ve ilgi duyduğu görüşme sonrasında, ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıkladı. Bu açıklama bir nevi Huawei şirketine olan yaptırımların kaldırılacağına bir işaret olarak yorumlanıyor. Trump’ın Huawei’ye yeşil ışık yakması, ABD ile Çin arasındaki gerçekleşecek yeni başlangıcın Ameri tarafından atılan ilk adımı olarak görülüyor.

ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlıklar son dönemde her 2 ülkenin ekonomisine de büyük zararlar verdiği görülüyor. Son olarak Huawei şirketine uygulanan yaptırımların ABD merkezli teknoloji şirketlerini zor durumda bıraktığı ve uluslararası piyasalarda büyük bir güven kaybı yaşadıkları görülüyor. Son yaşanılan gelişmelerin temelinde ise büyük Amerikan şirketlerinin Trump hükümetine yaptığı baskının bir sonucu olduğu düşünülüyor.

Huawei Dünyaya Gelişmeyi Böyle Duyurdu: U Dönüşü

Huawei ise resmi Twitter hesaplarından birinden yapılan, U dönüşü? Trump Huawei’nin Amerikan teknolojisi alabileceğini duyurdu!” açıklamasını birçok sosyal medya takipçisi tarafından oldukça sempatik ve ironik olarak yorumlandı. Açıklama ile birlikte ABD ile Huawei arasında yaşanılan bu savaşta psikolojik üstünlüğün artık Huawei tarafına geçtiği yorumları yapılıyor.

Huawei Çalışmalara Devam Edeceğini Açıkladı

Huawei şirketi yaşanılan gelişmelere rağmen yeni işletim sistemi ile ilgili çalışmalara devam edeceği ve her ne şartta olursa olsun kendi işletim sistemlerinin Huawei üretimlerinde kullanmaya devam edeceklerini açıkladılar. Son dönemde Huawei ve Rusya arasındaki anlaşma neticesinde ABD tarafından yapılan ambargoların etkisiz hale getirilmesi başarılmıştı. Huawei bu çalışmaları devam ettirerek tam bağımsız bir yapıya bürünmeyi amaçlıyor. Çinli şirket son yıllarda teknoloji ve cep telefonu piyasasında yakaladığı başarı ile tüm dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor.

728 90
Araç çubuğuna atla