Toki Zammı Nasıl Hesaplanır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.603,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5002
  % 0,15
 • € EURO
  34,8339
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6675
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1984371,254
  % -4,43
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Toki Zammı Nasıl Hesaplanır?

Toki Zammı Nasıl Hesaplanır?
728 90

Toki Zammı Nasıl Hesaplanır; Enflasyonun artmasıyla birlikte birçok kişi, Toki üzerinde ev almaya yöneliyor. 2022 yılında Toki taksitlerinin ne kadar artacağı, Toki zammının hesaplanması ve daha fazlası için tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Toplu Konut İdaresi Toki, dar gelirli ve alt gelirli vatandaşları, ucuz konut fiyatlarıyla ev sahibi yapıyor. Böylece vatandaşlar, kira öder gibi taksit ödemesi yaparak, kendi evlerinin sahibi olabiliyor.

Başlıklar

Toki Taksit Artışı Nedir?

Toki projelerinden ev satın almak istediğinizde; ilk olarak peşinat verir ve kalan miktarı, belirlenmiş aylık ödemeler dahilinde taksitlere bölersiniz. Aylık taksit ödemelerinize, 6 ayda bir enflasyon oranında zam yapılır. Bu zam, Toki taksit artışı olarak adlandırılır.

Enflasyonun artmasıyla taksitleriniz de artmaya başlar. Bu bağlamda Toki projelerinden ev satın almak; ilk yıllarda başlangıç masraflarının olmaması ve ilk yıllarda diğer ev satın almalara göre daha düşük taksit imkanı sağlaması dolayısıyla daha avantajlıdır.

Bunun yanında maaş ya da gelirinizde olacak zamlara göre düşünüldüğünde; konut kredisinin ilk 5 yılı zorlu geçse de sonraki 5 yılda ödemeler daha da kolaylaşır. Bunun yanında Toki’den ev aldığınızda, ilk 5 yıl daha kolaydır ve sonraki 5 yıl daha zor olacaktır.

300 250 4

Orta gelirli ve dar gelirli vatandaşların, Toki zammı nasıl hesaplanır konusunda yeni endeksler belirlendi. Dar ve orta gelirlilerin kolay ve uygun fiyatlı ev sahibi olması için tasarlanan Toki evlerinde, ikinci 6 aylık dönem geri ödemeleri belirlendi.

 • Toki tarafından bir önceki 6 aylık memur maaş zammı oranına bağlı şekilde satışa sunulan yeni ev projelerinin geri ödemeleri, esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, %33.86 orana sahiptir.
 • Bu bedel bir önceki aylık döneme ait maaş artış oranlarıdır.
 • Bu bedel, 2022 yılında ikinci 6 aylık dönem için %16.55 olarak güncellendi.

Başvuru sahipleri 1 Ocak-30 Haziran 2022 dönemine ait borç bakiyeleri, taksit tutarları, Yİ-ÜFE oranlarına göre %61.68 olmuştur. Bu oran, 2022 yılında ikinci 6 aylık dönem için, %40 olarak güncellendi.

Toki tarafından konut kredi kullanımı ve geri ödemelerinin artış oranı ise %16.55 olarak belirlendi. Başvuru sahipleri buna göre taksitlerindeki artış oranlarını görerek, ödemelerini rahatlıkla yapabilir.

Toki Taksit Artışı Neye Göre Hesaplanıyor?

Dar ve alt gelirli vatandaşların Toki üzerinden ucuz konut sistemiyle ev sahibi olabiliyor. Toki tarafından belirlenen başvuru koşullarını sağladıklarında, kuraya katılabiliyor. Kurada ismi çıkan başvuru sahipleriyle sözleşme yapılarak, taksit tutarları belirleniyor.

Başvuru sahipleri, Toki zammı nasıl hesaplanır konusunda; aylık taksitlerin her yılın ocak ve temmuz aylarında yılda 2 kere yapıldığını bilmelidir. Bir önceki 6 aylık dönem için memur maaş artış oranı, üfe ve tüfe oranının düşük olanına göre yapılır.

Taksit artışı, açıklanan iki miktar arasından hangisi daha düşükse, artış zammı da o miktar üzerinden gerçekleştirilir. Yapılan dönemsel artışlar, Toki tarafından ilan edilir.

2022 Toki Taksit Artışı Ne Kadar?

Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla, faizsiz ucuz ev kredisi kullanarak, peşinatlarını ödeme yoluna giden Toki evleri başvuru sahipleri, Toki zammı nasıl hesaplanır kapsamında, 2022 Toki taksit artış miktarının ne olduğunu merak edebilir.

 • Memur maaş artış oranı, üfe ve tüfe oranları baz alınarak gerçekleştiriliyor.
 • 2022 yılı enflasyon oranı, %26 olarak belirlendi.
 • 2022 yılı memur maaşlarında ise, %30.5 oranında zam gerçekleştirildi.

Başvuru sahipleri, taksitlerini yılda 2 kere ocak ve temmuz aylarında olmak üzere artışa maruz kalarak ödemesini gerçekleştiriyor. Yılda 2 kere gerçekleştirilen zam dahilinde, 6 aylık enflasyon rakamı içinden en düşük olanı üzerinden hesaplama yapılıyor.

Toki Taksitleri Sabit mi?

Toplu Konut İdaresi Toki tarafından belirlenen geri ödeme planı dahilinde, kalan borç bakiyesinin ve ödenecek taksitlerin ocak ve temmuz aylarında artış oranları güncellenerek, başvuru sahiplerine ilan edilir.

Yani borç miktarı, emekli ya da memurun maaş zammı oranında artırılır. Her yıl iki kere enflasyon oranına göre artış yapılan Toki taksitlerinin sabit olup olmadığı da merak konusudur.

Ancak yılda iki kere enflasyon oranına göre maaş zammı oranı belirlendiğinde, Toki taksit tutarlarının sabitlenmesi mümkün değildir. Yİ-ÜFE oranına göre yapılan hesaplamayla, 6 aylık dönemde borcunuzda artış olur.

Toki İdaresi tarafından arsalarda geri ödeme esasına baz alınır. Borç bakiyeleri yanında taksit bedelleri, önceki 6 aylık dönem için Yİ-ÜFE oranı güncellenir ve bu oran %61.68 olacaktır.

Bunun yanında 2022 yılında Toki İdaresi tarafından ikinci 6 aylık dönem için taksit oranı %40 olarak belirlendi. Diğer yandan Toki İdaresince konut kredileri kullanıldığında, geri ödemelere uygulanacak artış oranı ise, %16.55 olarak güncellendi.

Toki Borcu Nasıl Hesaplanıyor?

Dar ve orta gelirli ailelere, düşük taksit imkanları ve peşinat miktarıyla ev sahibi yapan Toki, 2023 yılına kadar 1 milyon 200bin konut inşaatına başlamayı hedefliyor. Toki projeleri üzerinden ev satın alanlar, 2022 yılı taksit zam oranlarını da merak ediyor.

Toki projeleri üzerinden ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, Toki zammı nasıl hesaplanır konusunda araştırma yaparak, ev projelerine katılım sağlıyor.

Toki borcu hesaplaması yapılırken;

 • İlk 6 aylık dönem olan 1 Ocak-30 Haziran 2022 dönemine ait memur maaş artış oranı %33.86 olarak belirlendi.
 • Toki İdaresi tarafından bu oran, ikinci 6 aylık dönem için, %16.55 oranına düşürüldü.
 • Türkiye Emlak Bankası tarafından Toki idaresine geçen projelerde, memur maaş artış oranı %33.86, Tüfe oranı %42.35 ve Yİ-ÜFE %61.68 oranları arasında, en düşük olan oran olan %33.86 oranı baz alınır.
 • Bu oran Toki İdaresi tarafından 2022 yılında %16.55 olarak güncellenmiştir.

Toki İdaresi tarafından satışa çıkarılan arsaların geri ödemeleri, Yİ-ÜFE oranı ile %61.68 olmuştur. Bu oran da Toki tarafından 2022 yılı için %40 olarak güncellenmiştir. Kooperatifler, Kooperatif Birlikleri, Belediyeler, Yapımcılar, Sosyal Yardımlaşma Kurumları, konut kredileri ise %16.55 oran artışı belirlendi.

Toki borcu hesaplanırken; örneğin 2+1 bir ev için 900 TL taksit ödemeniz varsa, yeni dönem içinde 1000 TL gibi taksit ödemesine sahip olursunuz.

Toki Borç İndirimi Nedir?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Toki iş birliğiyle konut ve iş yeri sahipleri adına bazı durumlarda borç indirimi yapılabiliyor. Toki zammı nasıl hesaplanır konusunun dışında bu indirim de başvuru sahiplerini ilgilendiriyor.

Toki İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre; Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’ndan konut kredisi kullanarak, geri ödeme yapan başvuru sahipleri, borçlarının tamamını kapatma kapsamında, %20 oranında indirimden yararlanabiliyor.

 • Toplu Konut İdaresi ev projelerinden kura ile ev alan vatandaşların, borçlarını kapatması şartıyla, %20 indirimden yararlanabiliyor.
 • Bu süreçte vatandaşlar; örneğin 200bin TL değerinde konut için 160bin TL ödeme yapabilecek.
 • Aynı zamanda 300bin TL değerinde bir ev bedeli için, 240bin TL indirim alabilecekler.
 • Borcunun 118bin TL’nin altında olan başvuru sahipleri ise, 100bin TL altı ödeme yaparak, borçlarının tamamını kapatabiliyor.
 • Toki’den 400bin TL’ye ev alan başvuru sahibi, 320bin TL miktarla borcunu kapatabiliyor.

Tüm bunlara göre; 80bin TL borcu olan başvuru sahibi, borcunun %20’sine indirim almak istediğinde; 80.000×20=1.600.000 TL ÷ 100= 16.000 TL sonuç çıkacaktır. Çıkan bu sonuca göre %20 indirimiyle ödeyeceğiniz miktar, borç miktarınız olarak hesabınıza yazılır.

SSS

Toki projelerinden nasıl haberdar olacağım?

Toki projelerinin tamamı, Türkiye genelinde, yüksek tiraja sahip gazetelerde, yerel gazeteler ve Toki’nin internet sitesinde yayınlanır.

Satın alınacak konutlar nasıl seçiliyor?

Bunun için konut hakkı ve konut belirleme kurası çekilir. Başvuru sayısı, konut sayısından fazla değilse, kura yapılmaz ve konut seçim hakkının başvuru sırasına göre belirleme yapılır.

728 90
Araç çubuğuna atla