Toki Peşinat Ne Zaman Ödenir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575800,104
  % -0,60
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Toki Peşinat Ne Zaman Ödenir?

Toki Peşinat Ne Zaman Ödenir?
728 90

Toki Peşinat Ne Zaman Ödenir; Bir ev satın almaya gelince, peşinat bazı insanlar için en büyük faktörlerden biridir. Toki konut projelerinden ev satın almak isteyenler, peşinat ve başvuru işlemleri hakkında bilgi için yazımızı okumaya devam edebilir.

Toki tarafından gerçekleştirilen ucuz konut projelerinden dar ve orta gelirli vatandaşlar yararlanıyor. Ancak başvuru nasıl yapılır, ne zaman peşinatlar ödenir konusunda kafa karışıklığı olabilir.

Toki Peşinat Miktarı Ne Kadar?

Nüfusun 40bin ve altın olan ilçe ve beldelerde konut ihtiyacını karşılamak, afet ya da başka sebeplerle evi oturulamayacak durumda olan, evi yıkılmış insanların barındırılması ve ev sahibi olabilmesi için, Toki ucuz konut projeleri sunuluyor.

Alt gelir grubu için 2+1 ve orta gelir grubu için 3+1 konutlar için belirli kural ve şartlar bulunuyor. Başvuru sahipleri, Toki peşinat ne zaman ödenir konusunda, Toki tarafından belirlenmiş kural ve hükümlülüklere uymaları gerekir.

Hak sahipliği belirlenip sözleşme aşamasına gelindiğinde;

300 250 4
 • Başvuru sürecinde 2+1 konutlar için 500 TL ve 3+1 evler için 1000 TL ön ödeme yapılarak başvuru gerçekleştirilir.
 • Alıcılardan konut bedelinin %10’u peşin olarak ve 8 yıl boyunca (96 ay) vade uygulanır.
 • Konut bedelinin %15’i peşin olarak, 9 yıl boyunca (108 ay) vade ile taksitlendirilir.
 • Konut bedelinin %25’i peşin olarak, 10 yıl (120 ay) vadeyle taksitlendirilir.

Konut tipi, evin metrekaresi ve konutun fiyatı, değişkenlik gösterebilir. Bunun yanında ön ödeme bedeli peşinat bedelinden düşülerek taksitler hesaplanır. Aylık taksitler her yıl Ocak ve temmuz ayları içinde, yılda 2 kere yapılır.

Orta gelirli başvuru sahipleri için, 6 aylık dönemde memur maaş zammı ile taksitlerinde artırma yapılır. İlk taksitler, sözleşmenin imzalama tarihi itibariyle, dördüncü ayda başlayacaktır.

Toki Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Toplu Konut İdaresi Toki tarafından, uygun konut projesi adı altında başlatılan projelere başvuru yapmak isteyenlerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Toki başvuruları, uygun fiyatlı ev almak isteyen kişilerin ilgisini çekiyor.

Toki ödemeleri; konut almak için başvuru yapılan Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine ödenebilir. Ödeme yapılırken; başvuru yapılan bankanın, iletişim numaranıza SMS göndermesi gerekir.

Başvuru yapılan banka tarafından adınıza açılan IBAN numarası üzerinden, Toki konut ödemeleri gerçekleştirilebilir.

Toki taksitlerinin ödemesi yapılmadığında;

 • Toki taksitleri ödenmezse, başvuru sahibiyle yapılan sözleşme iptal edilir.
 • Bazı durumlarda taksit ödeyen taraf da sözleşmeyi feshetme hakkı bulur.
 • İki taraflı sözleşme feshedildiğinde, yapılmış ödemeler, faiz uygulaması yapılmadan başvuru sahibine geri ödenir.
 • Taksitler geç ödenirse, bir sonraki taksit ödemesi, sözleşmede yazan oran tutarında faiz uygulaması yapılır.
 • Üst üste iki taksit ödenmezse, başvuru sahibine ihtarname gönderilir.

Bunun yanında başvuru bedeli başta olmak üzere, peşinat ve taksitler de eksik olmadan geri iade edilir. Bu süreçte masraf bedelleri geri iade edilmez. Ödeme süresince, banka komisyon ve vergilerinde de geri iade yoktur.

Toki Borcu Nasıl Sorgulanır?

Ucuz konut sahibi olmak isteyen birçok kişi, Toki ucuz konut projelerine yöneliyor. Toki peşinat ne zaman ödenir konusunun yanında, Toki taksit borcunun nasıl sorgulanması gerektiği de başvuru sahipleri tarafından merak ediliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama;

 • E-devlet şifresiyle ana sayfaya ulaşılır ve hizmet bölümünden Toki seçeneği tıklanır.
 • Taksit ödeme sorgulama ekranı açılarak, ne kadar borç olduğuna dair detaylı bilgi alınabilir.

Toki’nin resmi web sitesi üzerinden sorgulama;

 • toki.gov.tr resmi sitesi üzerinden giriş yapılarak, online işlemlere tıklanır.
 • Ekrana gelen yasal uyarı kabul edilir ve Toki sistemine giriş yapmak için, TC kimlik numarası istenir.
 • Gelen SMS şifresi doğrulanır ve Toki ödemesi sayfasına ulaşılarak, gerekli borç detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bu iki yöntem kullanılarak, kalan borç tutarınız ve gerekli tüm bilgiler, detaylı şekilde görülebilir. Buna göre borcunuzu ödeyebilir ya da zamanınız varsa, zamanını bekleyebilirsiniz.

Toki Peşinatları Online Ödenebilir mi?

Toki konut projesinden ev sahibi olan kişiler, taksitleri farklı şekillerde ödeme yöntemlerini kullanabiliyor. Toki web sitesi üzerinden giriş yaparak borç detayını gören başvuru sahipleri, ilgili borcu Toki resmi web sitesi üzerinden ödeyebilir.

Halk Bankası ya da Ziraat Bankası üzerinden başvuru yapan kişiler, kimlik numarası ya da hesap numarasını kullanarak, banka şubeleri üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilirler.

İnternet üzerinden online ödeme de yapılabilir. Bunun için; Toki online taksit ödeme üzerinden taksit ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet hesabına Toki işlemleri tanımlaması yaparak, Ziraat Bankası ya da Halk Bankası havale yöntemini kullanarak, online ödemesi yapılabiliyor.

Toki Alt Gelir Sınıfı Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Toki ucuz konut projeleri, alt ve orta gelirli ailelerin daha kolay ev sahibi olmaları için tasarlanıyor. Bu yüzden ister dar gelirli ister orta gelirli vatandaşlar olsun Toki peşinat ne zaman ödenir noktasında, ödemelerin nasıl yapıldığını da merak ediyor olabilir.

 • Sözleşme imzalandığı tarihin takip eden ay itibariyle taksit ödemeleri başlıyor.
 • Aylık taksitler, başvuru ilanlarında belirtilir.
 • Borç bakiyesi yanında aylık taksitler, her yıl ocak ve temmuz aylarında, yılda 2 kere yapılır.
 • Taksitler; bir önceki 6 aylık dönem için, memur maaş artış oranına göre, üfe ve tefe oranlarından en düşük hangisi ise ona göre artırım yapılıyor.
 • Oran artışları ise, satış duyurularıyla birlikte, Toki tarafından ilan ediliyor.

Toki projelerinde konut türü, fiyat ve ödeme koşulu yanında, başvuru şartları ve tarihleri ile başvurunun yapılacağı kurum için istenen belgeler de yine Toki tarafından ilan ediliyor.

Toki Dar ve Orta Gelir Ödemeleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Toki tarafından 2+1 ve 3+1 olarak tasarlanan ucuz konut projeleri, dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik yapılıyor. 2+1 evler dar gelirli vatandaşlar için, 3+1 evler ise orta gelirli vatandaşlar için satışa sunuluyor.

Bunun yanında Toki peşinat ne zaman ödenir noktasında konut tiplerine göre taksit tutarları ve peşinatlar değişiyor. Kura yoluyla sahip olunacak konutlar için; %10, %12, %15, %25 gibi peşinat seçenekleri sunuluyor.

Aynı zamanda dar ve orta gelirli vatandaşlar için tasarlanan konutlarda; 96 ay, 108 ay, 120 ay, 180 ay ve 240 ay vade uygulanarak, başvuru sahiplerinin rahatlıkla ev sahibi olması sağlanıyor.

Aynı zamanda Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla, faizsiz ucuz konut kredisi kullanılarak, peşinatlar ödenebiliyor.

Toki Yoksul sınıfı Konut Ödemesi Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi Toki tarafından gerçekleştirilen ucuz konut projesine katılan vatandaşlar, Toki peşinat ne zaman ödenir, hangi evlere ne kadar taksit ödenir gibi soruların cevaplarını arıyor.

Toki üzerinden ev sahibi olmak isteyenler, dar gelirliler, orta gelirliler ve yoksul sınıfına dahil olan kişiler olmak üzere 3 kategoride değerlendiriliyor. Yoksul grup konutları için herhangi bir peşinat ödemesi yoktur.

Yoksul sınıfı taksit ödemeleri ise, konut tesliminin yapılacağı ay üzerinden gerçekleştirilir. Yoksul sınıfı konutları peşinat olmadan ve 20 yıl vade ile satışa sunularak, fazla geliri olmayan kişilerin de ev sahibi olması sağlanıyor.

Türkiye’nin 81 ilinde ucuz konut projesi gerçekleştiren Toki ödemeleri, her projede farklılık gösterir. Ucuz ev sahibi olmak isteyenler, bu projeler için gerekli olan kural ve koşulları yerine getirerek, başvurularını gerçekleştirebilir.

Toki Peşinat Ne Zaman Ödenir SSS

Konut başvurusu mutlaka şahsen mi yapılıyor?

Konut başvuruların şahsen yapıldığı gibi, ilgili başka kişiye vekalet verilerek de asıl başvuru sahibi adına gerçekleştirilebilir.

Konutumu ne zaman teslim alabilirim?

Toki konutlarında teslim, başvuru sahiplerinin evin tüm borcunu bitirmesiyle birlikte teslim edilir.

728 90
Araç çubuğuna atla