Toki Başvuru Şartları 2022 | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5473
  % 0,20
 • € EURO
  34,8752
  % 0,24
 • £ POUND
  40,7212
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3452
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  1998071,224
  % -4,09
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Toki Başvuru Şartları 2022

Toki Başvuru Şartları 2022
728 90

Toki Başvuru Şartları 2022; Sürdürülebilir konut çözümleri için artan talep sürüyor ve Toki evleri, en verimli ve uygun fiyatlı seçeneklerden biridir.  Toki evleri ve başvuru şartlarıyla ilgili bilmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Toki; özellikle doğal afetin bulunduğu yerlerde gerek örüldüğünde konut ve sosyal donatılarla, altyapısını inşa eder ve destekler. Ev sahibi olmak isteyen kişiler de taksitli ödemelerle evini teslim alabilir.

Başlıklar

Toki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir Toki evine başvurmakla ilgileniyorsanız, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Toki başvuru şartları 2022 yılında gereksinimleri karşılamanız önemli noktalardan bir tanesidir.

Toki başvurusu yaparken;

 • E-devlet şifresi ile hesabınıza giriş yapmalı ve gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız kontrol edilmelidir.
 • Gerekli şartları sağladığınız durumda, e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz.
 • Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca vatandaşlar sadece ev için değil, işyeri için de başvuruda bulunabilir. Bunun için Turkiye.gov.tr üzerinden konut/iş yeri başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak bunun için de gerekli şartları sağlıyor olmanız önemlidir.

300 250 4

Toki Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Hangi ilde konut satışının olduğunu öğrenmek için Toki resmi web sitesi üzerinden talep ve satış bölümüne giriş yapılır. Toki başvuru şartları 2022 yılında da insanların konut ya da işyeri başvurularında bazı kural ve koşullar vardır.

 • Kura çekimli satışlar ya da alt gelir projeleri söz konusu olduğunda, ikamet ve nüfusa kayıtlı olma şartı aranır.
 • Açık satışların söz konusu olduğu durumlarda; ikamet ya da nüfus kaydı aranmaz ve projenin durumuna göre şartlar düzenlenir.
 • Kuranın söz konusu olduğu satışlarda ya da alt gelir projelerinde başvuruyu hane halkı adına bir kişi yapabilir.
 • Açık yapılan satışlarda, böyle bir kural yoktur ve yine proje durumuna göre uygulama yapılır.

Başvuru yaparken, gerekli belgelerin sağlanması ve diğer koşulların da oluşturulmasıyla başvurular tamamlanmış olur.

Alt Gelir Grubu Kişiler Toki Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Alt gelire mensup kişiler de Toki başvurusu yapabilir. Ancak Toki projesine başvuru yapmak için gerekli kural ve şartların sağlanmış olması önemlidir. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler, en az %40 engelli vatandaşlar, emekliler ve diğer alıcı adaylarının başvuruları, ayrı kategoriler altında değerlendirilir.

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
 • Projenin gerçekleştirileceği il ya da ilçe sınırları içinde, en az 1 yıldan başlamak üzere, ikamet ediyor olmalı ya da projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunmalıdır.
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler tarafından yapılacak başvurularda ise, en az 3 yıl proje bölgesinde ikamet etmek ya da il nüfusuna kayıtlı olmak gerekiyor.
 • Başvuru sahibinin kendisi, eşi ya da çocukları üzerine; kat irtifakı olan, kat mülkiyetli bağımsız bölüm ya da müstakil konut bulunmamalıdır (köy evi, işyeri, bağ, bahçe, tarla hariç tutulur).

Bunun yanında başvuru tarihi itibariyle, başvuru yapan kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Başvuru sahibinin eşi ve çocuklarının gıdası, yolu, gibi her türlü alınan yardımlar dahil, toplam hane aylık net geliri ise, en az 10.000 TL olmalıdır.

Bu net gelir tutarı, İstanbul ilindeki şartlara göre 11.500 TL olarak belirlenmiştir. Hane halkından bir kişi sadece tek bir kere başvuru yapabilir.

Toki Başvurusu için Hangi Belgeler Gerekiyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler, Toki başvuru şartları 2022 yılında, gerekli başvuru evraklarını eksiksiz ve doğru tamamlamalıdır.

 • Başvuru sahiplerinin kimlik fotokopileri;
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler; kullandıkları kredi durumuna göre emekli sandığından hak sahipliği belgesi almalıdır.
 • Engelli vatandaşlar; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce verilen kimlik kartlarının fotokopi ya da engelli olduklarına dair, tam teşekküllü hastaneden sağlık heyet raporu almalıdır.

Emekli olan vatandaşlar ise; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen emekli kimlik belgesi ya da kimlik belgesi hazırlamak zorundadır.

Toki Başvurusu Kura Çekilişi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Toki başvurularında; şehit ailelerine, harp ve vazife malullerini, dul ve yetimlere, konut alma hakkı tanınır ve öncelikli olarak kura, bu kişiler adına çekilir. Engelli vatandaşlar ise; konut sayısının %5 oranında kontenjana sahip olup, kura ile hak sahipleri belirlenir.

Kura çekimleri;

 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerin konutları;
 • Engelli vatandaşlarda konut alma hakkı ve konut belirleme;
 • Emekli vatandaşlarda konut alma hakkı ve konut belirleme;
 • Diğer başvuru sahiplerinin konut alma hakkı ve konut belirleme kurası olarak gerçekleştirilir.

Kura sonrasında engelli kategorisinde hak sahibi olmayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisinde başvuru sahipleriyle, yeniden kuraya tabi tutulur. Emekli vatandaşlar; konut sayısının %25’i kadar kontenjana sahip olur ve hak sahipleri kuraya katılır.

Diğer başvuru sahipleri ise; Toki İdaresi tarafından genel uygulamalara tabi tutulur ve başvuru sayısı baz alınarak kura yapılabilir.

Sözleşme Aşamasında Hangi Belgeler Hazırlanmalı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Toki başvuru şartları 2022 yılında sözleşme aşamasına geldiklerinde, bazı belgeleri de hazırlamak zorundadır.

 • Başvuru sahibinin yaptığı projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olduğuna dair kimlik belgesi hazırlanmalıdır.
 • Kaydı olmayan kişiler; Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen, son 1 yıldır projenin bulunduğu ilde ikamet ettiğine dair belge almalıdır.
 • Şehit aileleri, dul ve yetimler, harp ve vazife malulleri, 3 yıldır ikamet ettiğini gösterecek belgeyi hazırlamalıdır.
 • Hane gelirinin en fazla net 10.000 TL olduğunu kanıtlar belge hazırlanmalıdır. Bu miktar İstanbul için 11.500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru sahibi hem kendisinin hem de çalışıyorsa eşinin gelirini belgelemelidir. Bu belgeler; maaş bordroları, maaş belgeleri olabilir.

Eğer başvuru sahibinin eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa; çalışmadığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan belge almalıdır. Başvuru sahibinin emekli olması durumunda; yine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş dökümü ya da emekli maaşının yattığı banka hesap ekstresi sunulmalıdır. Gerekli görülürse ek belge de istenebilir.

Toki Başvurularında Oturma Koşulları ve Devir İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Toki başvurusu yapan alt gelir grupları için hazırlanan projelerde hak sahibi olan ve sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemez. İmzalanan konut sözleşmesinde borç bitene kadar, alıcı ya da ailesinde ikamet koşulu aranır.

Alıcının kendisi, eşi ya da çocukları ilgili konutta ikamet etmedikleri tespit edilirse, sözleşme feshedilir. Başvuru sahipleri gerçek olmayan beyanlarda bulunması ve tespit edilmesi durumunda, kura hakkı olanların hakkı iptal edilir.

Bu kişilerin imzalanmış sözleşmeleri varsa feshedilir ve ödenen peşinatlar irat olarak kaydedilir. Kişinin ödediği taksit tutarlarından masraflar tahsil edilerek, faizsiz şekilde geri iade edilir.

Belge vererek hak sahibi olmuş ve Toki fonundan şehit ailelerine, harp ve vazife mamullerine, dul ve yetimlere verilen faizsiz konut kredisini kullanmadan, birinci kategoride sözleşme imzalandığında, sözleşme imzalama işlemleri değişir.

Buna göre;

 • Toki idaresi tarafından ilan edilen tarihler baz alınarak, kurayla belirlenen konuta ait peşinat bedelleri yatırılarak sözleşme imzalanır.
 • İlgili kişilere, satış kampanyasından bir kereye mahsus, konut satışı yapılır.
 • Konutlar %10’u peşin olmak üzere, 240 ay vadeyle, sabit taksite bağlanır. Taksit başlangıçları, konut tesliminin yapılmasını takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılır.

Herhangi bir Toki evine başvuru yapmak istiyorsanız, Toki başvuru şartları 2022 yılı kural ve şartlarını çok iyi anlamanız ve koşulları yerine getirdiğinizden emin olmanız önemlidir.

SSS

Aynı hanede bulunan kişiler ayrı ayrı başvuru yapabilir mi?

Aynı hanede bulunan kişilerden sadece tek bir kişi başvuru yapabilir. Bu kişi hane reisi, hane reisinin eşi, velayeti altındaki çocuklar olabilir.

Aynı projeye birden fazla başvuru yapılabilir mi?

Aynı tarihte satışı başlamış evlere birden fazla başvuru yapılması mümkün değildir ve fazla başvurular iptal edilir.

728 90
Araç çubuğuna atla