Süt Keçisi Fiyatları | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.607,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5499
  % 0,20
 • € EURO
  34,8534
  % 0,24
 • £ POUND
  40,7337
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3452
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1985312,371
  % -4,24
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Süt Keçisi Fiyatları

Süt Keçisi Fiyatları
728 90

Türkiye, keçi yetiştiriciliği konusunda önde gelen ülkelerden biridir. Bu konudaki destekler, düzenlemeler ve çalışmalar her geçen gün artmakta ve böylece hem üretici hem de tüketici desteklenmektedir.

Gerek organik yaşam için gerekse ticaret anlamında süt keçisi yetiştiriciliğini düşünen kişiler bugünlerde süt keçisi fiyatları nedir sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu yüzden bizler de bu yazı içerisinde merak edenler için güncel süt keçisi fiyatları nedir bunu paylaşacağız.

Başlıklar

300 250 4

Keçinin Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde gün geçtikçe artan ve popüler bir hale gelen keçi yetiştiriciliği, pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Keçi sütü ve bu süt ile yapılan organik ürünlerin verdiği lezzeti seven kişiler süt keçisi fiyatları nedir merak etmektedirler. Ancak bilindiği üzere keçilerde birçok farklı tür bulunmakta. Bu yüzden de süt veren keçiler için fiyat aralıkları da değişmektedir. Ayrıca fiyatlar yalnızca cinse göre değil, aynı tür içerisinde bir keçinin ne kadar süt verdiği, besili olup olmadığı gibi kıstaslar dahilinde de değişebilmektedir. Bu yüzden fiyatlar konusunda, yetiştiriciler ile görüşülmesi daha kesin cevapların alınmasını sağlayacaktır.

Ancak bu konuda ortalama bir fiyat aralığından bahsedecek olursak keçi fiyatı ne kadar sorusu için ortalama ücretin; 900 ila 3000 TL arasında değiştiğini söylemek mümkün. Hatta bazı keçi türlerinde bu fiyat; 4 ila 6 bine kadar dahi çıkabilmektedir.

Keçi Türleri Nelerdir?

Süt keçisi fiyatları konusundan sonra en çok merak edilen farklı bir konu da keçi türleridir. Ülkemizde gerek yerli gerekse dışarıdan ithal ettiğimiz pek çok keçi türü bulunmaktadır. Keçi türlerine geçmeden önce ilk olarak keçinin hangi familyaya dahil olduğundan yani kısacası tanımından bahsedelim.

Keçi; boynuzgiller familyasının Capra Aegagrus alt türünü oluşturan çift toynaklı hayvanlara verilen bir isimdir. Yaban keçilerinden evcilleşen evcil keçilerin yaklaşık olarak 300 farklı türü bulunmaktadır. Bu hayvanların en büyük özellikleri; patika ve uçurum gibi keskin yamaçlarda gezinmeleri ve sarp kayalıklara rahat tırmanmalarıdır. Bu sebeple birçok dağcının alet kullanarak çıktıkları dağ ya da tepelere keçiler son derece rahat bir şekilde tırmanabilmektedirler. Keçiler, yaşı bir erkek keçi önderliğinde sürü halinde gezmektedirler. Bu hayvanlar genel olarak taze olan filizleri ve yaprakları tüketerek hayatlarını sürdürürler.

Malta keçisi ve Saanen keçisi dünyadaki en çok süt veren keçi cinsleri arasında olmaktadır ve bunun yanı sıra; Kıl keçisi, Tiftik Keçisi, Maltız Keçisi, Kilis Keçisi, Etçi Boer Keçisi, Norduz Keçisi, Halep Keçisi gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Keçi Irkları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz keçi ırklarına ek olarak yaklaşık 250’nin üzerinde daha keçi türü bulunmaktadır. Ancak bu ırklar arasından yalnızca 6- 7 tanesi ülkemizde yetiştirilmektedir. Bunları da; Halep Keçisi, Kıl Keçisi, Maltız Keçisi, Tiftik Keçisi, Kilis Keçisi, Saanen Keçisi olarak sıralayabiliriz.

Keçi Irkları ve Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz ve ülkemizde yetişen keçi ırklarını daha önce belirtmiştik. Şimdi de bu keçiler ve özellikleri hakkında özet şeklinde bilgilendirmeler yapalım.

 • Kıl Keçisi: Türkiye’de bulunan keçilerin yaklaşık olarak % 96’sı kıl keçisidir. Bu kadar bol bulunan bu keçi ırkları yaygın olarak Güney Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilse de neredeyse tüm Türkiye’de bulunmaktadır diyebiliriz. Genellikle siyah renkli ve boynuzludurlar. Erişkin olan erkek kıl keçileri; 65 ila 90 kilo arasındayken; erişkin dişi kıl keçileri ise 45 ila 60 kilo aralığında olabilmektedir. Hemen hemen tüm iklim koşullarına dayanıklı olan bu ırk yaklaşık olarak 180 ila 220 günlük bir laktasyon dahilinde 80 ila 150 litre aralığında süt verebilmektedirler. Ayrıca doğum başına ortalama bir oğlak verdikleri de belirtilmektedir.
 • Maltız Keçisi: Diğer bir adı da Malta Keçisi olan bu tür iri yapılı ve alacalı renklere sahiptir. Genel itibari ile boynuzsuz olan türleri daha fazla olsa da boynuza sahip olanları vardır. Dişileri; 40 ila 55 kilo aralığında iken erkek Malta keçilerinin ağırlığı ise genellikle 50- 60 kilogramdır. 240- 250 arasında değişen laktasyon süreçleri dahilinde 250 ila 330 litre aralığında süt verebilmektedirler.
 • Saanen Keçileri: Keçiler arasında en yüksek süt ve döllenme verimine sahip keçi türleri olarak ün salmışlardır. Beyaz ile krem rengi arasında değişen tüy renkleri bulunmaktadır. Hem dişilerinde hem de erkeklerinde küpe, boynuz ve sakal yer almaktadır. Yetişkin tekelerin ağırlığı 100 kiloya kadar çıkabilmektedir. 500 ila 700 litre aralığında süt verebilmektedirler.
 • Tiftik Keçisi: Genellikle isminin en sık duyulduğu Ankara Keçileri, isminden de anlaşılacağı üzere başta Ankara ve diğer İç Anadolu illeri, Siirt, Bitlis gibi doğu illerinde de yetiştirilebilmektedir. Kıl keçisinden sonra en yaygın 2. Keçi ırkları bu türe aittir. Genellikle beyaz tüy rengine sahip olan bu hayvanlar ufak cüsseleri ile dikkat çekerler. Bu yüzdendir ki erkeklerin ağırlıkları ortalama; 35 ila 55 kilo arasındadır. Etleri son derece lezzetli olarak görülse de verdikleri süt ortalama olarak 25 ila 50 litredir.

Süt Keçisi Ne Yer?

Süt keçisi fiyatları ve keçi türlerinden sonra merak edilen bir diğer konu da süt keçilerinin beslenme şeklidir. Keçi yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler için genellikle süt verme oranları dikkate alınmaktadır. Ancak süt keçileri için önerilen günlük beslenme şekli genel olarak; 1- 1.5 kg kaliteli ve kuru ot; ek olarak da 300 ila 800 gram arasında kesif yemdir. Ek yemler için verilecek olan tuz oranını hesaplarken keçilerin su için yürüyebildikleri mesafe hesaplanmaktadır. Örneğin; 1. 5 ila 2 km arasında yol yürüyebilen keçiler için ek yemlere katılacak tuz oranı 1:7 şeklinde olmalıdır. Ayrıca bu hayvanlarına verilecek en uygun yulafın da saman olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Keçi Sütü Nasıl Artırılır?

Uzmanlara göre keçinin verdiği süt miktarının artırılması için öncelikle bu hayvanların kilo vermemesi gerekmektedir. Bunun için de hayvanlar süt verme durumlarına göre beslenmesi ve besinlerinin de tuz, kükürt, fosfor, kalsiyum gibi elementler – bileşikler içermesi gerekmektedir. Beslenme şekline uygun olarak tüketim yapan keçinin zayıflama durumu ortadan kalkacağı için vereceği süt miktarının da artış meydana gelecektir. Ayrıca keçilerdeki verimli beslenme için tuzun son derece önemli bir mineral olduğunu söylemek gerekmektedir.

Ek yemlerine eklenmesi gereken tuz miktarının hesaplanmasını yukarıdaki başlık dahilinde sizlere aktarmıştık.

Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kârlı mı?

Süt keçisi fiyatları dahilinde ortalamadan yüksek fiyatlara sahip olan bu ırk için getirdiği kâr miktarı da merak edilen konular arasındadır. Öncelikle Saanen keçileri, daha önce de belirttiğimiz üzere en fazla süt veren ve en iyi döllenme verimine sahip ırklardır. Ayrıca ilk olarak Alp Dağları’nda yetişmeye başladıkları için de soğuk mevsimlere yani soğuğa karşı adaptasyonları yüksektir. Son derece dayanıklı ve verimli olan bu hayvanların yetiştiriciliğinde kâr marjının yüksek olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Yıllardır bu iş ile uğraşan kişilerin açıklamaları dikkate alındığında Malta ve Saanen cinsi keçi ırklarının, yetiştiricilik açısından en fazla kâr getiren cinsler olduğunu söyleyebiliriz.

728 90
Araç çubuğuna atla