Sera Kurulumunda Hibe ve Kredi Desteğinden Yaralanın | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.659,00
  % 2,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5433
  % 0,32
 • € EURO
  34,6349
  % 0,32
 • £ POUND
  40,5542
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3447
  % -0,67
 • BITCOIN/TL
  2035236,387
  % -1,82
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Sera Kurulumunda Hibe ve Kredi Desteğinden Yaralanın

Sera Kurulumunda Hibe ve Kredi Desteğinden Yaralanın
728 90

Sera kurulumu, ülkemizde meyve ve sebze üretimi yapmak isteyenleri için yaz ve kış fark etmeksizin gerekli hava koşullarının yapay olarak oluşturulmasını sağlayan sistemi ifade etmektedir. Bir örtü altına yerleştirilen gerekli ekipmanlar ile gerekli ortam yaratılarak, üretilmek istenen ürünün üretimine başlanır. Sera kurulumu için belirli bir belge ve izin girişimlerinin yapılması gerekmektedir. İzin için özellikle, arazi ve üretilen ürün gibi bilgiler ve belgeler alınmalıdır. Bu bağlamda, belirli bir devlet desteği imkanı ile sera kurulumu için yardım yapılabilmektedir. Peki, devlet destekli sera kurulumu nedir ve ne kadar yardım yapılmaktadır?

Başlıklar

Sera Kurulumunda Devlet Desteği Nasıl Alınmaktadır?

Devlet destekli sera kurulumu hibe ve kredisi almak için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada, sera kurulumu için işletme aşamasında ve sera yatırımı yapılması aşamasında destek sağlanabilmektedir. Devlet, sera kurulumu ve üretim sırasında destek sağlayarak, ürünlerin üretilmesi ve tarıma katkıda bulunarak, çiftçinin yararlanmasını sağlamaktadır. Sağlanan destekle, işletme ve yatırım için destek verilmekte, sera üretimine ilginin daha fazla artması için hibe ve kredi sağlanmaktadır. Devlet tarafından sera kurulumu için Ziraat Bankası ve Kosgeb aracılığı ile destek verilmektedir. Kosgeb tarafından verilen miktar ise 60 bin ile 370 bin arasında değişiklik gösterebilmektedir.

300 250 4

Sera Kurulumu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devlet destekli sera kurulumu için verilen hibe ve kredi desteğinde bazı özelliklere dikkat edilmesi gerekilmektedir. Bu destekler için belirlenen fiyatlar veren kuruma göre değişiklik gösterse de seraların belirli koşulları sağlaması önemlidir. Özellikle ne kadar metre kareden oluştuğu, hibe verilmesi için önemli bir etkendir. Aynı zamanda, basınçlı sulama sistemi ve örtü altında yetiştirilen ürün de etkili olmaktadır. Özellikle sebze ve muz yetiştirilmesi için özel destekler sağlanabilmektedir.

İşletme Aşamasında Hangi Destekler Sağlanır?

Sera kurulumunun işletme aşamasında çeşitli alanlarda destek sağlanabilmektedir. Verilen desteğe göre mazot gübre desteği, TARSİM desteği, biyoteknik mücadele, grup sertifikasyonu, biyolojik mücadele ve küçük aile işletmeleri için özel destek ile sera işletmesinin önü açılmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla