• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Salep Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Müjdesi Verildi!

Salep Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Müjdesi Verildi!

Salep yetiştiriciliği, kazançlı olmasının yanı sıra üretimde kolay yetiştirilmesi ile de dikkat çeken alanlardan biridir. Salep yetiştirme işi ile ilgilenenler için tarım alanında iş yapmak isteyenler için kazançlı bir meslek olan salep hoş kokusu ve yararları ile de gıda alanında özel bir yere sahiptir. Pek çok üründe kullanılan salep, kış günlerinde sıcak olarak tüketilebildiği gibi yaz aylarında dondurma üretiminde de kullanılabilmektedir. Anadolu’da bir çeşit orkideden üretilen salep, ülkemizde yetişen ve çeşitli alanlarda hem tat hem de ana ürün olarak kullanılan ürünlerden biridir. Peki, devlet destekli salep yetiştiriciliği nasıl olmaktadır?

Salep Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Salep yetiştiriciliği, bir çeşit orkidenin toprak altında bulunan yumru kısmının kullanılması ile yapılan bir tarımdır. Endemik bir bitki olarak ülkemizde yetişen salep, dağlarda yetişen yabani orkideden ya da tarımı yapılarak yapılabilmektedir. Sürdürülebilirliğinin sağlanması için alınan yumrularda birden fazla yumrusu olan ürünler seçilmelidir. Özellikle kendiliğinden yetişen yabani saleplerde tek yumrusu olan ürünlerin toplanması, doğal üretimin devam etmesini büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle koruma altına alınan bir ürün olması nedeni ile yetiştirilmek istenen şehirde Tarım Bakanlığı müdürlüğü tarafından izin alınarak üretim yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla, devlet destekli salep yetiştiriciliği yapmak için gerekli iznin alınması gerekmektedir.

Salep Üretimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devlet destekli salep yetiştiriciliği için gerekli olan izinlerin alınmasından sonra uygun cins ile üretime başlanabilir. Toprak yapısına göre değişen orkide türü vardır. Ülkemizde ise 10 farklı cinste üretim yapılmaktadır.  Salep üretimi için gerekli olan tamım alanları makilik, zeytinlik, ormanlık ve çayır olan alanlar ya da tarım alanları olmaktadır. Daha çok gölge alanlarda yetiştirilebildiği için karedeniz ve doğu Anadolu için ideal bir üründür.

Salep Üretimi İçim Devlet Desteği

Devlet bilinçsiz yapılan salep yetiştiriciliğinin önüne geçmek için çeşitli destekler sunmaktadır. %50 hibe ile katkı sağlanan sistemde, kdv, ötv ve gümrük vergisi gibi ekstra masrafların oluşması engellenerek, salep üretiminin arttırılması ve yaygınlaştırılması yapılmaya çalışılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla