Saanen Keçisi Fiyatları | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5331
  % 0,21
 • € EURO
  34,8760
  % 0,31
 • £ POUND
  40,5795
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4946
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  2000265,238
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Saanen Keçisi Fiyatları

Saanen Keçisi Fiyatları
728 90

Saanen keçisi fiyatlarını merak eden bir kişinin, merakla incelemiş olduğu başka konularda mevcuttur. Bu konuların içerisinde keçilerin süt verimliliği, keçilerin nerelerde bulunduğu, nerelerde yetiştiğidir. Ayrıca bunun yanında ise kişiler bu keçilerin dayanıklılığını, doğurganlık sürecini ve özelliklerini de oldukça merak etmektedir.

Başlıklar

Saanen Keçisi Fiyatları Kaç Para?

Bir Saanen keçisine sahip olmak isteyen bir kişi Saanen keçisinin fiyatlarını oldukça merak etmektedir. Ülkemizde bu keçiler çeşitli şekillerde ve fiyatlarda satılabilmektedir. Örneğin; bir satıcı 7 keçisine birden 7000 Türk Lirası isteyebilmektedir. Bu hesaplama da bir Saanen keçisinin fiyatı yaklaşık 1000 Türk Lirası’na denk geldiği görülmektedir.

300 250 4

En Çok Süt Veren Keçi Hangisi?

Tüm dünya üzerinde de bilindiği üzere keçiler ırklarına göre etlerinden ya da sütlerinden faydalanılması mümkün olan hayvanlardır. Ancak, etinden faydalanılan keçiler oldukça fazla olsa da süt verimliliği açısından keçilerin sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu konuda Saanen keçileri oldukça büyük bir potansiyel sağlamaktadır.

Ülkemizde de verilen bilgilere bakılarak bir Saanen ırkı keçinin bir sene de verebileceği süt miktarı 800 litre ile 1000 litre arasında bulunmaktadır. Bu sebeple de tüm dünya üzerinde bilindiği üzere Saanen keçi ırkı süt verimliliği açısından oldukça zengin ırklardır.

Saanen keçisi fiyatlarını merak eden kişilerin araştırdığı bir diğer soru olan süt verimliliği konusu da akıllarda soru işareti oluşturmaktadır. Bu ırkta bulunan bir keçiye sahip olabilmek için ödendiği tutarları, boşa olup olmadığını anlamak adına kişiler bu keçi hakkında birçok özellik gibi süt verimliliğini de araştırmaktadır.

Keçinin Fiyatları Ne Kadar?

Keçi fiyatları satıcılarına göre değişim gösterebilmektedir. Bu değişimlere sebep olarak gösterilen bir başka konu ise keçilerin ırkı, yaşı ya da verimliliği olarak sıralanabilmektedir. Örneğin bir Saanen keçi fiyatları araştıran kişi bu keçilerin bir tanesinin yaklaşık 1,000 Türk Lirası olduğunu görmektedir. Ancak buna nazaran 50 adet Maltız Keçi’nin ise 1.500 Türk Lirası olduğu gözlemlenebilmektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki, fiyatlar neredeyse her durumda olduğu gibi küçükbaş hayvan alım satımlarında da hayvanların sahiplerine göre değişim gösterebilmektedir. Bu durumda genel bir fiyat verebilmek adına şu fiyatları sıralamak doğru olacaktır; bir keçi en az 900 Türk Lirası’na satılabilmektedir. Bunun yanında ise bir keçinin fiyatı 3000 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. Bir keçiye sahip olan kişi bu aralıklarda kendine göre bir fiyat belirleyebilmektedir. Ülkemizde bu konularda net bir fiyat aralığı kişilere dayatılmamaktadır.

Saanen Keçisi Nerede Bulunur?

Saanen keçisi fiyatlarını araştıran bir kişinin sıklıkla merak ettiği bir başka soru ise bu keçileri almak için nerelere başvuracağıdır. Bilindiği üzere Saanen keçileri aslında İsviçre’den getirilmektedir. Ancak bu keçilerin ülkemizde yaşayabilmesi oldukça zordur. Bunun sebebi olarak, ülkemizin iklim koşulları gibi konulardır. Bu sebeple de ülkemizde bulunan Saanen keçileri aslında Kıl Keçisi ve Maltız Keçisi ile beraber çiftleştirilmiş olan Saanen keçilerinin melez ırklarıdır. Bu sayede keçilerin ölüm oranları neredeyse en aza indirilebilmiştir. Bu keçileri ise ülke sınırları içerisinde bulmak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk başta Çanakkale Merkez ilçelerine başvurmaktır. Bu ilde kişiler bolca Saanen keçisi bulabilmektedir. Ancak son günlerde ülkemizde Marmara Bölgesi’nde de bu keçilerin yoğunlukla bulunduğu unutulmamalıdır. Saanen keçisine sahip olmak isteyen kişilerin Çanakkale ve genel anlamda Marmara Bölgesi’ne bakmasında fayda bulunmaktadır.

Saanen Keçisi Türkiye’de Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de bulunan Saanen keçileri aslında İsviçre’den getirilmiş orijinal keçiler değildir. Bunun sebebi olarak İsviçre’den getirilen keçilerin bakımlarının Türkiye şartlarında ve ikliminde oldukça zor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu noktada kişiler çeşitli Türk keçilerini, Saanen keçileri ile beraber dölleyerek melez ırklar ortaya çıkarmışlardır. Bu şekilde melez ırk ortaya çıkarılmasında kullanılan diğer keçilerin ırkları ise Kıl Keçisi ve Maltız Keçisi’dir. Bu keçilere Türk Saanen keçileri adı verilmektedir.

Bu şekilde ortaya çıkarılan melez ırkların adaptasyon süreçleri oldukça başarılı bir şekilde olur. Bu keçiler genel olarak Çanakkale’de bulunan merkez ilçelerinde yetiştirilmektedir. Ancak son zamanlarda bu keçiler Marmara Bölgesi’nde de sıklıkla yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu keçilerin fiyatları ise Saanen keçisi fiyatlarına nazaran çok daha düşüktür. Bunun sebebi ithal olarak başka bir ülkeden getirilmemesi ve ülkemiz şartlarında yetiştiriliyor oluşu söylenebilmektedir.

Saanen Keçisi Dayanıklı Mı?

Saanen keçisi fiyatlarını araştıran birçok kişinin merak ettiği bir diğer soru olan Saanen keçisi dayanıklı mı sorusu da sık sık gündeme gelen bir sorudur. Saanen keçileri ülkemize dışardan getirilmiş olan bir ırktır. Bu sebeple de keçiler kendi ülkelerinin iklim koşullarını aramaktadır. Saanen keçileri ülkemizde bulunan aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalara hiçbir şekilde dayanamamaktadır. Ülkemizde bulunan iklim koşullara uygun olmadığından bu keçilerin yavrularının ölüm sayıları çok büyük oranlarda olmaktadır. Bunun yanında Saanen keçilerinin bakımı da oldukça zordur. Saanen keçilerinin bakımında yeterli şekilde dikkatli olunmadığı takdirde bu keçilerin hayatlarına mal olabilmektedir. Örneğin; bir Saanen keçisinin hamileliğinin ilk dönemlerinde korkutulmaması gerektiği gibi, son dönemlerinde ise bu keçinin oldukça dikkatli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu keçiler yavrularını kaybedebileceği gibi keçiler kendi canlarını da kaybedebilmektedir. Bu sebeple ülkemizde sıkça rastlanan Saanen keçileri aslında yurtdışında getirilmeyip melezlenme yöntemi ile yaratılmış keçilerdir. Böylelikle keçilerin ülkemize ait koşullara daha hızlı adapte olunabilmesi sağlanmaktadır.

Saanen Keçisinin Özellikleri Nelerdir?

Saanen keçisi dünyanın dört bir yanında verimliliğinden dolayı oldukça ilgi gören bir keçi türüdür. Saanen keçileri döl verimi bakımından diğer ırklara göre oldukça yüksektir ve döl sayısı fazla olduğu için sık doğum yapar. Bunun yanında ise Kulak yapıları bilindik keçilere göre daha sivridir. Ortam koşullarına uyum sağlama konusunda gelişmiş canlılardır. Sıcak ya da soğuk, yüksek ya da alçak, engebeli yada düz yerlere kolayca adapte olurlar. Erkek ve dişiye göre değişiklik göstermekle beraber kiloları 45-75 kg arası değişmektedir. Süt verimi oldukça fazla olup 750-950 kg arası olmaktadır. Diğer keçilere göre daha sakin yapısıyla bilinir ve bu nedenle güdülmesi çok daha kolaydır. Sürü halinde rahatça kontrol edilebilirler. Saanen keçilerinin verdiği süt az yağlı olup ortalama olarak %3,6 oranında yağ barındırır. Bu yüksek verimli keçilerin saf ırkı İsviçre’de bulunur.

Saanen Keçisi Kaç Ayda Doğum Yapar?

Saanen keçisi almak isteyen bir kişi hayvan bakımı ile ilgili çoğu konuda bilgili olmalıdır. Aksi takdirde bu keçinin bakımında oldukça zorlanılabileceği bir aşikârdır. Bilgili olunması gereken bir başka konu ise keçilerin çiftleşme dönemleridir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta ise keçilerin kaç ayda bir doğum yapabileceğidir. Neredeyse her keçi gibi Saanen keçileri de gebelik süresi olarak 144 gün ila 157 gün geçirmektedir. Bu süreç ortalama 5 aya denk gelmektedir.

Bu süre zarfında keçilerin doğum sürelerine ya da çiftleşme sürelerine dikkat edilmez ise keçiler zarar görebilmektedir. Bunun yanında ise keçilerin doğum süreçlerinden evvel de dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu konular keçilerin beslenme süreçleri ve korkutulmamalıdır. Örneğin, bir keçi gebeliğinin ilk zamanlarında korkutacak hareketlerde bulunulmamalıdır. Bunun yanında ise, gebeliğin 3. Ayından sonra ise keçilere şişkinlik yapacak yemlerin verilmemesi, hızlı hareket ettirilmemesi, soğuk ya da nemli ortamlardan olabildiğince korunması büyük önem arz etmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla