Rüzgâr Enerjisi İçin Devlet Desteği Geliyor! | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.700,00
  % 2,53
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5139
  % 0,30
 • € EURO
  34,5801
  % 0,21
 • £ POUND
  40,4756
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3444
  % -0,72
 • BITCOIN/TL
  2035995,188
  % -2,74
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Rüzgâr Enerjisi İçin Devlet Desteği Geliyor!

Rüzgâr Enerjisi İçin Devlet Desteği Geliyor!
728 90

Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji kaynağı olması ve herhangi bir izin ve süreç gerektirmeden kolayca ulaşılabilir olması ile temiz bir enerji kaynağıdır. Ülkemizde de rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşım doğal olarak oldukça kolaydır. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisine ilgi hem yatırımcılar hem de ülke yönetimleri tarafından artmıştır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti lisanssız enerji santrali kategorisine giren rüzgar enerjisi için faizsiz ve vadesiz kredi imkanı sağlamaktadır. 1 megawatın altında üretim yapan rüzgar enerjisi santrallerinden faydalanmak için devlet destekli rüzgar türbini kredilerinden yaralanma şansı sunulmaktadır.

Başlıklar

Rüzgar Enerjisi İçin Verilen Devlet Desteği Neleri İçermektedir?

Enerji Bakanlığı tarafından sunulan imkanlar kapsamına giren rüzgar enerjisi ve rüzgar türbini için devlet destekli kredi imkanlarından faydalanma süreci 2010 yılında bu yana yürürlüğe girmiştir. Rüzgar enerjisi için devlet desteğinden yararlanmak isteyenler için geliştirilen kredi seçeneği lisanssız rüzgar pazarını içermektedir. Daha çok küçük enerji üretim tesislerini içeren kredi desteğinde rüzgar türbini kuran tüzel ve gerçek kişiler, işletmeler üretilen elektriğin kullanımı ve satılması işlemlerini yerine getirebilmektedir. 1 Megewatın altında üretim yapan işletmeler, rüzgar enerjisi üretimi için lisans alma zorunluluğuna tabi değildir bu nedenle de devlet destekli rüzgar türbini kredisinden yararlanabilir.

300 250 4

Devlet Desteği İçin Koyulan Kurallar Nelerdir?

Devlet destekli rüzgar türbini kredisi almak isteyen kişileri yıllık olarak 1 megewattan daha az üretim yapan rüzgar türbini ile başvuru yapabilmektedir. Rüzgar durumu üretilen elektriğin ne kadar olduğunu belirlerken, rüzgar türbinin ne kadar büyüklükte ve kapasite de olduğu devlet desteğini kapsamamaktadır. Dolayısıyla, rüzgar enerjisi desteği almak isteyen kişiler rüzgar türbini için herhangi bir kritere bağlı değildir.

Devlet Desteğinde Dikkat Edilen Noktalar Nelerdir?

Devlet desteği verilirken, rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan türbinlerin kapasitesi önemli değilken, nereden olduğu önemlidir. Dolayısıyla, ithal ürünlerin kullanılması daha az destek almanıza neden olabilir. Diğer bir önemli konu ise rüzgar türbinlerinin nereye kurulduğudur. Üretimin yapıldığı yere göre destek miktarı değişiklik gösterebilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla