Polkadot Nedir, Nasıl Çalışır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575432,180
  % -1,05
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Polkadot Nedir, Nasıl Çalışır?

Polkadot Nedir, Nasıl Çalışır?
728 90

Teknolojik gelişmeler zamanı farklı yönlerde evirilerek toplumsal yapılarda büyük farkları oluşturdu. Özellikle finansal anlamda sektörel bir kayış yaşanmaktadır. Bu değişim bilgisayar sistemlerinin bireylerin hayatına girmesi ile başlayarak, günlük işlemlerin dahi internet aracılığıyla gerçekleştirilebilme imkanı ile ilerlemektedir. Tüm bu durumların içerisinde Polkadot gibi yapılar değer kazanarak gündeme gelmektedir.

Kripto paraların ortaya çıkışı ve bir anda sektörleri ele geçirmesi ile hızlı işlem ve yapılabilen işlem hacminin gelişmesi önem kazanmıştır. Bunun yanı sıra iletişim ağlarının ve yazılım güçlerinin de arttırılması geliştirilerek maksimum verime çıkarılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Polkadot Nedir?

İsviçreli bir vakıf tarafından kurulan Polkadot henüz piyasa için genç bulunmakta ve 2020 itibari ile sektöre girişini yapmaktadır. Basit olarak tanımlamak gerekirse bir çeşit ağ protokolüdür.

Bir ağ olan yapı, block zincirleri adı verilen yapılarını birbirine bağlama işlemini yerine getirir. Bir çeşit iletişim kurucu demek mümkündür. Bu bağlantı ile birlikte zincirler arasında veri transferinin gerçekleştirilmesini mümkün kılar.

Bu ağın oluşumu kripto paraların özellikle merkeze sahip olmayan kripto paraların, birbirinden veri alabilmesini kolaylaştırmak ve daha mükemmel bir yapı sunmak için kurulmuştur.

Polkadot Nasıl Bir Amaç Benimsemiştir?

Bir ağ olduğunu yukarıda açıklamış olduğumuz yapının esas amacı mükemmeliyetçiliktir. Yani bu zamana kadar kullanılan ve gelişmiş yapıların, ağların yeterince iyi olmadığı ya da ilerleyen zamanda yeterli olmayacağını iddia eden bir yapıdır.

Bu noktada Polkadot mükemmel bir iletişim ortaya koymak için oluşturulmuş, açık, yarı açık ya da kapalı hiç fark etmeden tüm ağlardan veri toplama hacmine sahip olması amacıyla dizayn edilmiştir.

Yani kurulan blok zincirindeki her nokta için en verimli, en güvenli ve hızlı veri akışını sağlamak edinilmiş hedeftir.

Nasıl Çalışır?

Çalışmasında kritik bölümlere ev sahipliği yapan ağ, paralel işlem yapma kapasitesiyle dikkat çekmektedir. Bu yeteneği, parçalanmış çok zincirli ağ yapısına bağlı olarak işlem paralelliğini sağlamaktadır.

Dört kısımdan oluşan kritik bölümlerinden ilki Aktarma Zinciri’dir. Yapının bu kısmını telefon santrali gibi düşünebilirsiniz. Bu alanda asıl bağlantı oluşumları gerçekleşmektedir. İletişimi sağlayan bölgedir. Yani paralel sistemdeki parçalı zincirleri analiz ederek güvenliğini sağlar ve birbirine bağlar demek gerçek bir santral görevi gördüğünü doğrular niteliktedir. Yani Parachains adı verilen zincirler direkt olarak Aktarma Zinciri üzerinden Polkadot sistemini çalıştırmaya odaklıdır.

Diğer bir kısım ise Parathreads yapısıdır. Bu yapı parachains ile ciddi bir benzerlik hatta aynılık gösterir. Nitekim belirli bir farkları da bulunmaktadır. Parathreads tıpkı bir deneme sürüşüdür.

Parachains ise her ağa özgü özellikler taşıyan kendine has yapılardır. Paralel zincirler olarak tabir edilmesi doğru olur. Görüldüğü üzere aktarma zinciri ile ortaklığı doğru hızı ve gerçek verimi getirmektedir.

Son olarak köprüler de takımın en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu parça da protokole uygun olmadığı için bağlanamayan blok zincirleri bağlayarak kesintisiz bir köprü görevi ile iletişimi sağlar.

Üretimi Yapılıyor mu?

Polkadot  bir ağ olmasının yanında DOT olarak da bilinen bir kripto para birimidir. Ancak madenciliğinin yapıldığı görülmemiştir. Yani üretimi yapılmamaktadır.

Birlikte Çalışmanın Güveni

Sistemin birlikte çalışma düzeyinde sağladığı rahatlık ile birlikte kesintisiz bir iletişim ağını mümkün kılması oldukça önemli bir unsur.

Polkadot kolay güncelleme ve şeffaf pay adına büyük kolaylıklar sağlayan bir ağ olması yanında blok zincirleri bir arada çalıştırabilmesi, bilgi kapasitesi adına da muhteşem imkanlar sunmaktadır.

Genel anlamda en başta koydukları amacı yerine getirmeye ve devrim yaratmaya adım adan yaratıcıları ile birlikte, kripto para dolaşımı adına da finans sektöründe ve bireysel yatırımlarda büyük bir yenilik oluşturdular.

Telefondan da kullanım kolaylığı ile birlikte işlem hacmini büyüterek hızlı ve güvenilir erişimi sağlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu anlamda Polkadot yeni bir bakış açısını sektör içerisinde oluşturmayı başarmıştır.

Polkadot’u Saklamak Mümkün mü?

Farklı cüzdanlar oluşturarak saklayabileceğiniz DOT, özellikle masaüstü cüzdan oluşturmak ya da web tabanlı eklenti ile bakiye takibi yapmak gibi kolay seçenekler sunmaktadır.

Polkadot kripto para birimi olan Dot ilk onda yer alan bir kripto para olmasının yanı sıra, değeri her geçen gün artış göstermektedir. Bu anlamda takibinin doğru yapılması da önem arz etmektedir.

Hem masaüstü cüzdan ile hem de eklentiler ile takip edilebilir oluşu farklı güvenlik sorunlarını ortaya çıkarsa da genel sistemin güvenilirliği tartışmasız olarak olumlu bir gerçeği oluşturmaktadır.

Kripto Paralar ve Sağladığı İmkanlar

Sanal paralar olarak da bilinen kripto paralar, dijitalleşen dünyada vazgeçilmez bir nakit alternatifini oluşturur. Piyasanın gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan ve dijital temelli oluşturulan paralar, herhangi bir devletin tekelinde değildir. Bu anlamda genel bir merkezleri de yoktur.

Son senelerde ortaya çıkan kripto paraların piyasada büyük bir işlem hacmi ve çeşitliliğine sahip olması sonucunda bu ağlar arasında iletişimi sağlayacak alt yapılar oluşturulması ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaçlar sonucunda en mükemmeli arayan Polkadot , geniş bir işlem hacmini, kesintisiz bir veri akışını sağlamaktadır. Kolay bir güncelleme yapısına da sahip olmasıyla birlikte hem çağa ayak uydurmakta hem de güvenli veri akışı sağlamaktadır.

Yeni yatırım imkanları sunun kripto paralar ile birlikte geleneksel bankacılık işlemlerinin zamanınızı harcatmasına imkan tanımadan yatırım yapmanın kolaylığını yaşamak artık çok kolay.

728 90
Araç çubuğuna atla