Peercoin Nedir Nereden Alınır | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Peercoin Nedir Nereden Alınır
 • YARIM ALTIN
  8.143,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1848
  % 0,08
 • € EURO
  34,9892
  % 0,04
 • £ POUND
  40,9839
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,4522
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  2253712,400
  % -1,94
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Peercoin Nedir Nereden Alınır

Peercoin Nedir Nereden Alınır
728 90

Peercoin nedir; 2012 yılında iki bilişim uzmanı tarafından başlatılan kripto para birimidir. Temel olarak Bitcoin projesine dayanır ve altcoindir. Bitcoin’de çalışan tüm uygulamalar Peercoin için de çalışmaktadır.

Başlıklar

Proof of Stake Nedir

Peercoin nedir; sahip olduğu Proof of Stake algoritması sayesinde dışarıdan gelecek saldırılara karşı %51 güvenlik önlemine sahiptir. Güvenlik konusunda dikkat çeken algoritması sayesinde diğer coinler arasında farklı bir konum almaktadır.

300 250 4

Peercoin nedir sorusuna yanıt ararken proof of stake’i (POS) de detaylandırmakta fayda var. Peercoin yaratıcıları tarafından oluşturulan proof of stake, hisse kanıtı anlamına gelmektedir. Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve dijital varlığı dikkate alan bir protokoldür. Proof of stake protokolünü ilk uygulayan coin ise Peercoin’dir. Aynı bilişim uzmanları tarafından tasarlanmasının etkisi bu durumda büyüktür.

Proof of stake protokolünde işlem gücünün büyük bir çoğunluğu madencilere aittir. Bu durum da madencilerin ağda daha fazla söz hakkına sahip olmarını sağlamakta ve daha fazla getiri elde etmektedirler.

Proof of stake protokolünde, gelirden pay alma isimli kilitleme işlemi bulunmaktadır. Yani gelirden pay almak isteyen kullanıcılar, sahip oldukları kripto paralarını kullanmak üzere kilitlemeleri gerekir. Bu işlem sayesinde kullanıcının kripto parası cüzdanında kilit altında tutulur ve kullanıcı kilidi kaldırana kadar da cüzdandan çekme işlemi gerçekleştirilemez.

Proof of stake protokolüne göre, elinde fazla kripto para olan kullanıcının ağdaki gücü de bu oranda artmaktadır.Kripto varlığı fazla olan kullanıcı aynı zamanda gelirden de daha fazla pay almaktadır.

Proof of Stake Çeşitleri

Peercoin nedir; yılda %1 oranında enflasyon oranına sahip, en avantajlı coinlerden birisidir. Bu durum peer coinin istikrarlı olmasını ortaya koymaktadır.

 1. Delegated proof of stake (DPos): DPos sisteminde, kullanıcılar oy vererek ortak fikir beyan etme özgürlüğüne sahiptir.Bu sistemde kullanıcı, sahip olduğu kripto paraları cüzdanında tutarak gerçekleştirilen işlemleri doğrulama ve blok üretme gibi haklara sahiptir.
 2. Leased proof of stake (LPos): Bu protokolde kullanıcılar bazı kriterlere göre seçilmektedir. Kullanıcılar üretilen her blok için hak sahibi olamazlar. Buna karşı LPos protokolü ile kullanıcılar, bütün düğümün bir kısmını kiralama hakkına sahiplerdir. Bu manada LPos tam anlamı ile proof of stake sistemi gibi işlemektedir.

Peercoin Nereden Alınır?

Peercoin nedir; çevre dostu bir madenciliktir. Diğer kripto paralara göre en çevre dostu olarak da bilinmektedir. Madencilik işlemleri için sadece bir bilgisayar yeterli olacaktır. Bu sayede enerj tüketimini minimum oranında tutar.

Peercoin nereden alınır; çevrimiçi olarak hizmet veren kripto borsalarından alınmaktadır. Seçeceğiniz kripto borsalarından hesap açıp sonrasında da sanal cüzdana sahip olduktan sonra ilk kripto paranızı alabilirsiniz. Aldığınız kripto parayı peercoine dönüştürerek de peercoin sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında peercoine 4 farklı şekilde de sahip olunmaktadır. Bu yöntemler;

 1. Kripto borsalarından
 2. Farklı kripto paraları bir kullanıcı ile takas yöntemini seçerek
 3. Madencilik yaparak
 4. Doğrudan üretici kişilerden satın alarak gerçekleştirilebilir.

Peercoin ile Bitcoin Arasındaki Benzerlikler

Peercoin nedir; yenilikçi koruma politikası uygulayan kontrol noktası isimli güvenlik sistemine sahiptir.

Peercoin, Bitcoin temelinde oluşturulmuş olmasına rağmen çok az benzerliklere sahiptir.

 • İkiside benzer madencilik algoritmalarına sahiptir. Kullanıcı peercoin ile bitcoin arasında takas yapmak isterse bu işlemi gerçekleştirme noktasında zorlanmayacaktır.
 • Her iki kripto para birimi için de kullanıcılar eşit haklara sahiptir.

Peercoin’in Rakiplerine Göre Farklılıkları

Peercoin nedir; ağını güçlendirmek adına kullanıcılarını ödüllendirerek en güvenli kripto para olmayı hedefleyen ve ödüllendirme sistemi ile hareket eden bir kripto paradır.

 • Peercoin, sahip olduğu proof of stake protokolü sayesinde kendisine ait bir mekanizması bulunmaktadır.
 • Sahip olduğu çalışma mekanizması sayesinde Peercoin enerji tasarrufu konusu ile rakiplerinin oldukça üzerindedir.Bu durum kullanıcılar için de düşük maliyetler anlamına gelmektedir.
 • Bitcoin’e oranla daha güvenilir bir sisteme sahiptir. Dış tehlikelere karşı %51 oranında güvenlik vaadi bulunmaktadır.
 • Peercoin diğer kripto paralara oranla daha uygun maliyet oranına sahiptir.

Peercoin’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • Peercoin sınırsız jeton imkanını sunan ilk para birimidir. Ancak ne kadar jeton verildiği tam olarak bilinememektedir.
 • Peercoin’in sahip olduğu Pos sistemi ile güvenlik sistemi oldukça güçlüdür. Bu sistem ile kullanıcıların sahip oldukları kripto paralar şifrelenmiş bir cüzdanda muhafaza edilmesini sağlıyor.
 • Bu kripto para biriminin elektrik ihtiyacına çok az ihtiyaç duyması ile uzun vadede sürdürülür olması sağlanmaktadır.
 • İşlem maliyeti rakiplerine oranla çok düşük bir orana sahiptir.
 • Sahip olduğu hibrit yaklaşımı ile saldırganın kendi yatırımına da zarar verecek şekilde tasarlanması sebebi ile güvenlik sistemleri daha da arttırılmıştır.
 • Peercoin’de işlem ücretleri protokol tarafından yani işlemci tarafından belirlenir.

Peercoin Mining (Madenciliği) Nedir?

Peercoin nedir; Bitcoin ile aynı madencilik uygulamasına sahiptir ancak Peercoin ağ güvenliğini sağlamak adına Proof of Stake isimli algoritmayı kullanmaktadır.

Kullanıcıların satın aldıkları yeni coinlerini ellerinde tutabilmeleri için sıcak bir cüzdan olarak da anılan sisteme bağlı bir cüzdanda muhafaza etmeleri geremektedir. Sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlara oranla daha fazla tehlike altındadır. Bunun sebebi ise mining işleminin gerçekleşmesi çevrimiçi koşullarda sağlanmaktadır. Peercoin dışarıdan gelecek herhangi bir saldırıya karşı çıkmak adına merkezi bir kontrol noktasına sahiptir. Ağ güvenliğinin artması ile kontrol noktası güvenliğine de ihtiyaç azalmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla