Parite Analizi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Parite Analizi
 • YARIM ALTIN
  8.605,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5413
  % 0,19
 • € EURO
  34,8292
  % 0,17
 • £ POUND
  40,7119
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3454
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  1985312,569
  % -4,24
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Parite Analizi

Parite Analizi
728 90

Günlük bilgileri ve şaşırtan gelişmeleri aktarmadan önce  Parite Analizi  kavramını daha iyi algılamak adına Parite nedir açıklanmalıdır. Parite Analizi  borsa için çok kıymetlidir, büyük ülkelerin para birimlerinin değerleri hakkında olan tablolar ilgilisine çok şey anlatır. Fakat kurumlar ve uzman kişiler bu tablolara bakarak gözlemledikleri veriler sayesinde aylık hatta yıllık olarak ülkelerin para birimleri hakkında yorumlar yapabilirler.

Bu düşüş ve artışlar bir ülkenin ekonomisini rahatlıkla etkileyebilir. Veriler günlük ve saatlik olarak ele alınır ve sonraki zamanlarda yaşayacağı aşağı veya yukarı yönlü ivmeler tahmin edilir. Yatırımcılar uzmanların ya da kendi yorumlarını dikkate alarak yatırımlarını hayata geçirirler fakat unutulmamalı ki her zaman beklenen durum gerçekleşmeyebilir. Ön bilginin ardından Parite Nedir? diye başlamalıyız, ardından günlük  Parite Analizi  yorumunu sizlerle paylaşacağız.

Başlıklar

300 250 4

Parite Nedir?

Parite her ne kadar farklı bir kavrammış gibi gelse de aslında basit bir anlama gelmektedir, Parite değişik tokuş anlamına gelmektedir. Asıl anlamı ‘Eşitlik’ demektir, anlamını kavradıktan sonra Döviz bazında ne ifade ettiğine ilşkin fikir sahibi olmak işten bile değil. Parite de belli başlı alım ve satım değerleri vardır bunlardan ilki olan Majör Parite isminden de anlaşıldığı gibi büyük paraların döndüğü alım satım işlemleridir. Yani para birimi güçlü, ekonomi büyük olan ülkelerin oyun alanı. Bir diğeri ise Minör Parite; burası genelde yerel yatırımcıların alanıdır. Risk Majör Pariteye kıyasla daha az denile bilinir çünkü Minör Paritede daha düşük işlem hacmi vardır.

Parite Analizi  dendiğinde akla ilk gelenlerin Euro, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY olsa da aslında sadece  Parite Analizi  içindeki Majör para birimi içinde olan ülkelerdir. Minör para biriminde  Parite Analizi  yapılırken bakılanlar; NZD, ZAR ve SGD dir. Paritede Majör para biriminde oynamalar birçok birimi beraberinde etkilemektedir. Yatırımcılar için ufak bir kırılmanın söz konusu olması bile beraberinde birçok şeyi değiştirdiği için çok önemlidir.  Parite Analizi  gün bazında değerlendirilmesi de yorumlanırken haftalık, aylık ve yıllık olarak incelenir.

İki birim arasındaki patinin değişmesi büyük farklılıklara neden olabilir. Her zaman için her kurum ve kişiler tarafından net sayılara varılamasa da genel bir analiz çıkarılıp bu baz alınarak yorumlar yapılır. Parite yorumları sadece para birimleri değil altın bazında da incelenir. Her ülkenin kendi ekonomisini baz alarak parite yorumlarının artışlarının ve düşüşlerinin incelenmesi ve gün boyu izlenmeye devam edilmesi çok önemlidir. Yatırımcılar genellikle majör birimde olan para birimlerinin takibine daha çok önem gösterirler. En merak edilenin başında ise genelde EUR/USD paritesi yer almaktadır. Keza Amerikada olan seçim veya beyaz eşya satışları bile paritelerde çok farklılıklar ortaya çıkarabilir.

Kısa bilgi akışının ardından şimdi günün  Parite Analizi  değerlendirmesine geçebiliriz;

EUR/USD

İlk sırada Euro-Amerikan Doları (EURO-USD) var.Tabloya bakıldığında Dolar Kuru 7.40’ın altında 7.38’den işlem görüyor. Yaşan İtalya partisinin iki bakanın istifa etmesine sebep olan eski bakan Matteo Renzi’nin istifa etmesi bile EUR/USD’nin 1.21230-1,2220 aralığında gidip gelen bant hareketini değiştirmediği gözlemlendi. Hatta bu belirgin oranlar arasındaki değişikliğin beklenenden iyi olduğu öne sürüldü. İtalya’nın zorlu dönemde yaşadığı içsel kriz ekonomisini durağan noktaya getirmiş olmasına rağmen  Parite Analizi  olarak bakıldığında büyük farklar yaratmamıştır. Fakat temkinli davranmakta fayda var çünkü İtalya  ekonomisindeki bu kötü gidişatın devam etmemesi durumunda EUR/USD paritesinin 1,2130 lara düşmesi demek paritenin aşağı yönlü bir ivme kazanmasına neden olabileceği öngörülebilir. Gözler İtalya’da

EUR/TRY

EUR/TRY  Parite Analizi  yapıldığında her zaman bir dalgalanma durumu söz konusu olabilir. Yani eğer ki 9,0 kapanışları durumu halinde düşüşler yaşandığı takdirde 8,90 seviyelerindeki oynamaların aşağı yönlü hareketlenmelere  hız kazandırma olasılığı oldukça yüksektir. Dalgalanmaların 8,80 dolaylarında düşüşler için kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumun gerçekleşebilmesi olasılığı yüksek olsa bile bir diğer durumda göz önünde bulundurulmalıdır 9,0 dolaylarından gelebilecek olan yükselişe doğru hareket eden yukarı yönlü ivmede ise 9,08 ve 9,15 önemli dalgalanma değerleri olarak söz konusu durumlarını koruma ihtimalleri de vardır.

USD/JPY – 104 Civari Denge Arayışı

Covid-19 virüsünden kötü etkilenen Japonya şuan ekonomi olarakta bir hayli düşüşe geçti. Kasım ve Aralık ayı endekslerine bakıldığında ve yıla vurulduğunda %1,13 düşüş gözlemleniyor. Her ne kadar çok uzun yıllardan sonra Nikkei yüksek seviyede olsa da fazlasıyla riskli durumda. Bu durumda da Dolar endeksinde paritenin yükseldiği ve yukarı yönlü hareketinin devamı geleceği düşünülüyor. Herhangi bir durumda aşağı eğimli bir ivme kazanırsa ise 103,50,103,20 ve 102,60 destek seviyelerini takip edebileceği düşünülüyor

GBP/USD-1,3620 Desteği İzlenecek

İngiltere ekonomisinde yükseliş söz konusu olmamakla beraber Brexit konut piyasalarında da aşağı yönde olan ivmelenme bekleniyor. Konun uzmanları bu nedenin İngiltere’nin veri akışının yetersiz olmasına bağlıyor. Fakat Powel ve Biden’in yapacağı açıklamalar paritenin değişeceği yönünde olacağı düşünülüyor. GBP/USD paritelerini seçim fazlasıyla etkilerken söz konusu durum Amerikanın lehine devam edebileceği düşünülüyor. İngiltere ise ekonomisi konusunda ne yazık ki bir hareketlenmeye geçemeyip cılız kalmaya devam edecek gibi.

 Gram Altın

Yeni güne 445 tl seviyesinde başlayan altın gün sonuna doğru en yüksek 449.58 lirayı gördü. Altının gördüğü direnç ise 450 fakat hemen o çevrelerden geri dönerek 445 lira seviyesine döndü. Her ne kadar kesin bir şekilde düşüş yaşadığı kabul edilmese bir kırılma söz konusu olduğu barizdir. Altını yıl olarak baz aldığımızda riskli düşüşler göstermese bile aşağı yönlü ivmelerin ardından genellikle hep bir yükseliş gerçekleşmiştir.

728 90
Araç çubuğuna atla