Öldükten Sonra Kripto Paranıza Ne Olur? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.911,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1740
  % 0,09
 • € EURO
  33,7563
  % -0,17
 • £ POUND
  39,4533
  % -0,14
 • ¥ YUAN
  4,3310
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3384
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  1783085,237
  % 1,56
 • BIST 100
  9.184,63
  % 0,06

Öldükten Sonra Kripto Paranıza Ne Olur?

Öldükten Sonra Kripto Paranıza Ne Olur?
728 90

Kripto para birimlerinin güvenliği için Kriptografi kullanılır. Bu teknoloji sebebiyle sahtesini yapmak ya da çalmak kesinlikle zordur. Kazandığınız dijital para biriminin başkasına aktarılması da, neredeyse imkansız bir durumda! Peki, öldükten sonra kripto paranıza ne olur?

Günümüzde hiç kimse Bitcoin’in ne kadar süreceğini bilmez. Bozulmadan kalırsa, muhtemelen sizden daha uzun ömürlü olacaktır. Kripto para birimlerini olan ilginin her geçen gün artması ile kişilerin kafalarını birçok soru işareti vardır. Bunlar arasında “öldükten sonra kripto paranıza ne olur” sorusu geliyor. Bu durum, finansal bir tavsiye değil! Yalnızca risk almak açısından bilgilendirmedir. İnceleyerek, detayları öğrenebilirsiniz.

Öldükten Sonra Kripto Paralar Nasıl Saklanır?

Öldükten sonra kripto paranıza ne olur sorusu için öncelikli olarak dilerseniz çevrimdışı, dilerseniz çevrimiçi cüzdan olsun ölen kişinin cüzdanında tutulan kripto parayı almak istiyorsanız özel anahtarı bilmelisiniz. Yani özel anahtar kişi için parola gibidir.

 • Kriptoya erişim sağlamak için kriptografik olarak oluşturulmuş kodlar bulunur. Kripto para cüzdanı tarafından oluşturulan bu sistem 12, 18 ve 24 kelimeden oluşmaktadır. Belirtilen rakamlar kadar oluşturulan özel anahtarın, kişi tarafından okunabilir olması “tohum cümlesi” şeklinde ifade edilir.
 • Anahtar ya da tohum cümlesi olmadan kişinin hayatını kaybetmesi ile beraber kripto parasını erişilmesi mümkün değildir. Blok zincirde kayıp kalır.

Fakat parola gibi portreye tam erişim için izin vermek istemediğiniz sürece, herhangi bir kişinin sizin özel anahtarınızı ya da tohum cümlenizi bilmesi de aynı şekilde mümkün olmayacaktır.

Öldükten Sonra Kripto Paranız Silinir Mi?

Hayatınızı kaybetmeden önce kripto para piyasasında oldukça başarılıysanız, yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Fakat hayatınızı kaybettikten sonra kripto paranın silinmesi mümkün mü ya da kripto paralar nasıl değerlendirilir sorusu merak ediliyor.

 • Öldükten sonra kripto paranıza ne olur doğrultusunda araştırma yaptığınızda, bakıldığı zaman internette birçok bilgi karşınıza çıkacaktır. Bazı bilgiler sizin yanılmanıza, bazı bilgiler de daha doğru sonuçlara ulaşmanız konusunda yardımcıdır.
 • Hayatını kaybettikten sonra kripto para cüzdanında özel anahtarla paranız saklanır. Özel anahtarınız yoksa yani herhangi bir borsa üzerinden kripto para birimleri değerlendiriyorsanız bu konuda üst düzeyde güvenlik önlemleri alınmaz. Yalnızca kripto para sistemindeki özel cüzdanınız için özel anahtar geçerlidir. Farklı borsalarda değerlendireceğiniz birimler, yapılan programlar ile beraber kişilerin ulaşabilmesini sağlar. Bu da, sizin için riskli olacaktır.
 • Kripto paranın zamanla silinmesinin istemiyorsanız ve değerlendirilmesini istiyorsanız belge yayınlayarak öldükten sonra vasiyet şeklinde verebilirsiniz. Bu belgede sizin imzanızın olması gerekir.

Herhangi bir kişi, kripto para cüzdanınızda bulunan paradan yararlanmak istiyorsa belge ile beraber ölüm belgenizi de göstermeli. Böylelikle faydalanması mümkün olur.

Kripto Para Biriminiz Coin Borsasında İse Riskli!

Kripto para cüzdanı coin borsasında bulunuyorsa, öldükten sonra kripto paranıza ne olur sorusu için işler biraz daha kolay olacaktır.

 • Kriptolarınız, internet tabanlı kripto borsa da tutulabilir. Bu, tamamen sizin kişisel kararınıza bağlıdır. Yani özel anahtarlarınız yok anlamına gelir. Firmalar anahtarları elinde tutar.
 • Ölen kişinin hesabını alırken, kriptoyu teslim etmesi için şirkete güvenirsiniz. Örnek vermemiz gerekirse, kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı olan coinbase ölen kişinin hesabının transferlere izin verilmesi için protokol oluşturulur.

Sorumluluk tamamen hesap sahibine aittir. Burada belli başlı bilgiler istenir.

Bu bilgiler;

 • Kişinin ölüm belgesi,
 • Son vasiyeti
 • Ve vasiyet belgeleri şeklinde ayrılır.

Hesabındaki bakiyesiyle ne yapılması gerektiğine dair talimat veren imzalı mektup bulunmalı. Kişinin vasiyetinde kripto varlıklarından bahsedilmiyorsa, işlem yapılması mümkün değildir. Kripto varlıklarına bahsediliyorsa, borsa üzerinden erişim gerçekleşebiliyor.

Ölünce Bitcoin Ne Olur?

Öldükten sonra kripto paranıza ne olur, öldükten sonra kişinin kripto para birimine erişilemez. Yani blok zincirde, kayıp olarak bulunur. Anahtar ya da tohum cümlesi olması gerekiyor.

 • Anahtar, özel anahtar şeklinde ifade edilmektedir. Tıpkı bir parola görevi görür. Tam erişim izni vermek istemediğiniz sürece, kişilerin sizin bilgilerinizi kullanarak kazancınızı alması mümkün değildir. Bu yüzden etrafınızdakilere özel anahtarınız ya da tohum cümlenizi söylemeniz tavsiye edilmez.
 • Bitcoin ve beraberindeki her kripto para için bu durum geçerlidir. Danışmanlar doğrultusunda irtibata geçtiğiniz takdirde konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Merak ettiğiniz detaylar ya da öğrenmek istedikleriniz varsa tarafınıza bildiri gönderilir. Çoğu zaman hukuki boyuta kadar uzamaktadır.
 • Belgeler dahilinde erişim, bu şekilde mümkün olur. Bunun dışında, siz istemediğiniz sürece hayatınızı kaybettikten sonra kripto paranızı herhangi bir kişinin gelişigüzel erişim gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Ölünce Kripto Paralarının Yeni Sahibi Kim Olacak?

Kişinin kripto paraları işlem yapılan borsada bulunuyorsa, vefat eden kişinin 1. dereceden yakın akrabası ölüm belgesi varsa vasiyet ya da söz konusu mirasçı olarak atanan kişinin belgelerini gösterecek kripto paralara işlemi ya da hesaptan çekmek için izin alabilir. Konu ile ilgili bakıldığı zaman, en büyük zorluğu çıkaran borsa coin borsasıdır. Ölen yatırımcının vasiyetinde doğrudan ıslak imzalı şekilde kripto paralardan bahsetmesi isteniyor. Kripto paraların sonrasında sahibinin tayin etmesi de önemli bir özelliktir. Aksi takdirde kripto paralara sahip olmak mümkün değil!

Vasiyetinize  Kripto Para Birimi Koyabilir Misiniz?

Kripto para piyasasında bulundurduğunuz miktarı, sonsuza kadar saklamak istemiyorsanız bunun çözümleri içerisinde vasiyetinizi de özetlemek geliyor. Yani blok zincirde sakladığınız her bir detaya, vaziyetinizde yer verebilirsiniz. En azından ailenize sahip olduğunuz miktarı bildirmeniz kolay olacaktır. Fakat bu durum o kadar hızlı gerçekleşmez.

 • Vasiyetnameler bilindiği gibi özel bilgileri tutmak amacıyla tasarlanır. Teknik olarak kamu belgeleridir.
 • Herkese açık kayıtları hemen girmeyecek özel anahtarlarınız ve kripto cüzdanlarınıza dair detayları ifşa etmek aynı zamanda risktir. Çoğunlukla önerilmez. Kredi vasiyetinde de, kripto para birimine dair bilgileri paylaşmanız önerilmemektedir.

Öldükten Sonra Kripto Cüzdan Şifresini Başkasına Nasıl Verirsiniz?

Öldükten sonra kripto paramıza ne olur? Kripto cüzdanınızda ki bilgileri, vasiyetinize koymanız tavsiye edilmez. Fakat güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

 • Parolanızı ayrı ayrı parçalara ayırıp, güvenle korumak mümkün! Başta karmaşık gelse de, herkesin bu şekilde planladığını bilmeniz önerilir. Tek seferde paylaşım yapmak, riskli olacaktır.
 • Özellikle yüksek miktarda cüzdanınızda para bulunuyorsa, yalnızca ailenizin görmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde parça parça ayırarak, güvende tutmanız daha faydalı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular 

Kripto paranın öldükten sonra kişiden alınması için ölüm belgesi yeterli mi?

Ölüm sertifikası vermeniz koşulunda, kişinin kripto cüzdanına erişiminize de izin verilir. Fakat burada, kripto sahibinin vasiyetinde ayrıntılar bulunması gerekiyor. Ayrıntılar kontrol edildikten sonra erişim mümkün olacaktır.

Öldükten sonra Kripto para ailede kimlere verilir?

Öldükten sonra kripto para cüzdanında bulunan miktarın, ailedeki kişi sayısına göre dağıtımı gerçekleşir. Bu noktada bilgi olması gerekiyor. Yani hayatını kaybeden kişinin öncesinde ayrıntıları paylaşıp, ardından bu paylaşımın yapılması mümkün!

Kripto para sisteminde özel anahtarı güvenliği mi?

Kesinlikle, evet. Kripto para cüzdanlarınızın özel anahtar bulunur. Özel anahtar yalnızca sizin hesabınıza girmeniz için verilmektedir. Başka bir kişinin hesabına aynı anahtar ile girilmez. Değiştirilmez bir parola olarak ifade edilir. Bu yüzden güvenden kaynaklı sorun olmaz.

728 90
Araç çubuğuna atla