Öğrenci Burs Başvuruları 2021 | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.913,00
  % 0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2693
  % 0,20
 • € EURO
  33,9496
  % 0,12
 • £ POUND
  39,7952
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,3446
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3387
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  1785267,548
  % 2,48
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Öğrenci Burs Başvuruları 2021

Öğrenci Burs Başvuruları 2021
728 90

Eğitim hayatı erken çocukluk dönemiyle başlayıp genç yetişkinlik çağına kadar devam eden bir süreçtir. Bu anlamda bakıldığında bir insan hayatının en verimli olduğu dönemlerde eğitim hayatının devam ettiğini söylemek mümkündür. Peki ya eğitim için gereken maddi kaynak nasıl sağlanabilir? Bu sorunun yanıtlarından biri şüphesiz öğrenci burs başvuruları 2021 olacaktır.

Özellikle üniversite çağına gelen gençlerin memleketinden koparak, eğitimini sürdürmek için gittikleri yeni yerlerde geçim kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Bunu kimi zaman part-time iş yaşamıyla tanışarak, bazen aile desteği ile sağlamaktadırlar.

Peki yoğun bir eğitim içerisinde çalışmak kavramı düşünüldüğünde hemen aklımıza “verim” gelmiyor mu ? İşte tam da bu noktada pek çok kurum, öğrenciler daha sağlıklı ve rahat bir eğitim hayatı geçirsin, güzel gelişmeleri ülkemize yaşatabilsin diye burs vermektedir.

300 250 4

Geri Ödemeli ve Geri Ödemesiz Burs Kavramı

Kredi ve Yurtlar Kurumu kaynaklı alınabilen burslarda da kimi kurumların verdiği burslarda da geri ödeme kavramı karşımıza çıkıyor. Aslında bu noktada kredi ve burs kavramlarını ayırmak önem kazanıyor.

Kredi daha çok geri ödenmesi gereken, ileri zamana ertelenmiş alınan bir borç olarak görülebilir. Öğrenciye kredi bağlanır ve eğitim hayatının belirtilen dilimlerinde belirli miktarlarda öğrenciye ödeme yapılır. Öğrencinin eğitim hayatı başarıyla tamamlandığında ve kimi zaman sigortası başladığında, uygun şartlarla aldığı parayı geri ödemesi talep edilir.

Burs ise karşılık beklenmeyen ve geri ödenmeyen bir maddi yardım biçimidir. Genel olarak başarılı ve ailesinin öğrencinin eğitimini, yeterince destekleyemediği bireylerin öncelikli değerlendirilmesi ile seçilir.

Herkes burs ve kredi alamaz bu anlamda Öğrenci Burs Başvuruları 2021 yılında gerçekleştirilirken belirli koşullara da dikkat etmek gerekmektedir.

Devlet Destekli Burs

Devlet destekli burs, Kredi ve Yurtlar Kurumunca belirlenen kriterler ile yılın son aylarında başvuru açılması ile alınabilecek bir burstur.

Öğrenci burs başvuruları 2021 yılı içinde işlemi gerçekleştirirken, en önemli burslardan biri şüphesiz ki bu burstur. Özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin önlisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarına kabul edilmiş öğrencilerine verilmesi planlanan maddi bir destektir.

Geri ödeme talebi oluşmaz. Öğrenci hazırlık okumuyorsa dört, hazırlık okuyorsa dilekçe verilmesi şartı ile beş sene boyunca bursu almaya hak kazanır.

Bu bursu aldıktan sonra belirli sınırların aşılması yani ders başarısının belirlenen kriterlere göre düşmesi, bursun kesilmesine sebebiyet verir.

Ayrıca Açık Öğretim Fakültelerinin bölümlerinden birini kazanan öğrencilerden yalnızca ailesinde şehit ya da gazi olan veya aile bireylerinin tamının vefat ettiği kişiler bu bursu almaya hak kazanmaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşlarınca Verilen Burslar

Başta Tema Vakfı olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşunun da öğrencilere destek olmak amacıyla burs verdiği bilinmektedir. Bunlardan bir diğeri olan Türk Eğitim Vakfı ( TEV ) için öğrenci burs başvuruları 2021 yılında şu kriterleri içermektedir;

 • Öncelikle Türk Vatandaşı olmak en önemli kriterdir.
 • Tıpkı devlet bursunda olduğu gibi maddi anlamda eğitiminde desteğe ihtiyaç duyuluyor olmalıdır.
 • Ara dönem için 4lük sistemde en az 2,5 ve üzeri bir ortalamaya sahip olunmalıdır.
 • Özellikle sigortalı bir iş bünyesinde çalışmıyor olmak gerekir.
 • Herhangi bir kurum ya da benzer bir kuruluş içerisinden maddi bir desteğin yapılmaması gerekmektedir.

Bir başka kurum ise pek çok öğrencinin de başvuru yapmış olduğu Sabancı Vakfı için de belirli gereklilikler öne sürülmüştür. Öncelikli burs başarılı olarak vakıfça tanımlanabilen ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmektedir. Bunun dışında yılın 9 ayı boyunca geri ödeme veya vakıf için bir beklenti oluşturmadan verilmektedir.

Yücel Kültür Vakfı Dil Bursu için başvuruyu yapmak isteyenleri de belirli kurallar beklemektedir. Yılın her yılı başvurunuzu gerçekleştirebileceğiniz bu burs için önemli kriterleri ve diğer burslardan farkını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öğrenci olma zorunluluğu olmaması ile birlikte diğer burslardan ayrılır.
 • Asıl kriter yaş olarak belirlenmiş olup 18 ile 26 yaş aralığını kapsamaktadır.
 • Genel amaç bir dilde son seviyeye kadar gerekli başarımları gençlere kazandırmak ve yetkinlik sağlamalarını mümkün kılmaktır.
 • Bursu kazanan genç birey seçtiği dile değiştirme hakkına sahip değildir.

Tüm bu imkanların yanı sıra kişi aldığı bursu arttırma şansına sahiptir. Bunun için kriter de öğrenilen dilin kur sınavını yüzde seksenin üzerinde bir başarı ile bitirmesidir.

Şirketlerce Verilen Burslar

Pek çok şirket, özellikle kendi bünyesinde de istihdam edebileceği maddi yardıma ihtiyacı olan öğrencileri belirleyerek burs sağlar. Bu anlamda öğrenci burs başvuruları 2021 yılı için yapacak olan öğrencilerin araştırma yapmasında fayda bulunmaktadır.

Burs sağlayan şirketlerden biri de pek çok öğrencinin bildiği Aktaş Holding Eğitim Bursu olarak da bilinen burstur. Bu burs hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere hem de Türk öğrencilere tanınan bir burstur.

Aktaş Holding’in verdiği burs için de belirli şartlar mevcuttur. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Açık öğretim Fakültesinde değil örgün bir bölümde okuyor olmak en önemli kriterlerdendir.
 • Başvuracak olan erkek öğrenciler için askerlik bazında tecilli olmak
 • 26 yaşından küçük olmak
 • Maddi bir gelir elde etmemiş olması ve bu desteğe ihtiyacının olması
 • Adli sicil kaydının temiz olması,
 • En önemlisi 4lük not sisteminde 3 üzeri bir ortalamanın transkript ile belgelenmesidir.

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel anlamda burs başvurularını yaparken ilk dikkat edilmesi gereken konu tarihlerdir. Her burs başvurusunun farklı tarihleri olabilir. Bu anlamda araştırma yapmak, sıkı takip etmek, maddi yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için en önemli noktayı oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra yıl içerisine dağılım göstermiş olan burs başvurularında özellikle vakıf ve şirket burslarının kriterleri arasında yer alan noktalardan biri de transkript ve not ortalamasıdır. Eğitim hayatı boyunca destek almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri not ortalamasını yüksek tutmaktır.

Bunun yanı sıra sigortalı bir işte çalışmıyor olmak her burs başvurusunun kriteridir. İnceleme yaparken şahsın bir gelir kaynağının olması, daha fazla ihtiyacı olan öğrencilere bursun yönlendirilmesi anlamına gelir. Nitekim burs alınıyorsa pek çok kurumun şartına göre sigorta başladığında burs da kesilir.

Örgün bir bölüme giriş yapmak da kritiktir. Açıktan okunabilecek bir bölümün kazanılması ile değerlendirmeye alınırken, uzaktan eğitime erişim sağlanabileceği için, şehir değiştiren öğrencilerin daha çok maddi yardıma ihtiyaç duyduğu varsayılır.  Önlisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarında örgün okuyan bir öğrenci olmak şarttır.

Farklı programların araştırılmasında fayda vardır. Özellikle dil bursları ya da yurt dışı için burs olanaklarının farklı şartları bulunmasının yanı sıra belirli kriterler çerçevesinde geri ödeme beklenebilir. Başvuru yaparken doğru ve detaylı araştırma yapılmalıdır.

Sicil kaydının temiz olması da özellikle eğitim geçmişi ile ilişik bir beklentidir. Eğitim hayatının kaliteli bir stabilitede geçeceğinin bir ön gösterimidir demek doğru olur. Yani verilen burs ile oluşan beklenti, iyi eğitimli bir vatandaşın oluşmasıdır. Bu anlamda sicil kaydının temiz olması da kimi kurumlar için gerek arz etmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla