NFT Nedir; NFT Nasıl Yapılır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.136,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2116
  % 0,13
 • € EURO
  35,0446
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9941
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4497
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  2256504,585
  % -1,35
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

NFT Nedir; NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nedir; NFT Nasıl Yapılır?
728 90

Kripto para birimi olan NFT, sanal para sanatının ilgi çeken blok zincir birimidir. Dijital bir token olmanın yanı sıra, benzersiz şifreleme özelliğiyle Ethereum ile bitcoin para birimi üzerinden token anlamı taşımaktadır. Benzersiz olarak nitelendirilen para biriminin alım ve satım değerine göre değişiklikler de dijital borsanın ilgi alanları arasında yerini almıştır.

Başlıklar

NFT Nedir?

NFT nedir; Non Gungible Token anlamıyla NFT, değiştirilemez özelliğiyle bilinmektedir. Google üzerinden arama rekorları kıran para birimi 2017 yılında Ethereum blok zinciriyle yükselen gerçek kullanım durumu söz konusu olan para birimidir. Dijital ticaret oyunu olan bütün borsa alanlarına dijital paraların kuyruğu olarak adlandırılan para birimi olmanın verdiği özelliklerle değiştirilemez değerde tahsil edilebilmektedir. Değerli yatırım alanı, yeni bir olgu oluşturmak ve blok zincir alanına dahil olmak için nitelikli bir şekilde ortaya koyulmuş dijital bir sanat eseridir. Güncel fiyat değeriyle NFT kripto para, günlük oranları ve alt kripto üst kripto oranlarına göre milyon dolar fiyatlarla rekor kıran dijital varlıktır.

300 250 4

NFT neden dijital sanat eseri olarak nitelendirilir; Dijital sanat eserlerinin satın alınması için kullanılan blok zincir, JPG, tweet ve GIF özelliklerini sanal ticaret alanında kullanabilirsiniz. Alabileceğiniz binlerce seçeneği sunarken, değiştirilemez kripto olarak geçmekte, alım ve satım işlemlerini sanal dünya üzerinden yapma şansı vermektedir.

NFT  Nasıl Yapılır?

NFT kripto para madenciliğiyle işlemekte olan dijital cüzdan veya Pazar ağına bağlıdır. Herkes NFT oluşturabilirken, Ethereum satın alma içeriğinin yüklenmesi gerekmektedir. Oldukça karmaşık olan kripto para özelliğinin en kolay şekilde kullanılmasını sağlayacak nitelikler sunan NFT, kripto paranızı bir sanat eserine dönüştürebileceğiniz geniş sanal alana hitap etmektedir. Türünün tek örneği olarak, dijital cüzdan ve Ethereum satın alma işlemiyle siz de kolayca kullanabilir, birçok alanda koleksiyonunuza ekleyebileceğiniz dijital sanat eserlerine göre alım işlemi yapabilirsiniz.

 • Dijital cüzdan oluşturarak
 • Küçük bir miktar ethereum satın alarak
 • İçerik yükleme işlemi için NFT pazarlama ağına bağlanarak
 • NFT sitelerine giriş yaparak alım ve satım işlemi oluşturarak

İhtiyaç duyduğunuz NFT özelliklerinden yararlanabilir, içeriği yükleme işleminizi tamamladıktan sonra kullanma ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. NFT türünün tek örneği olarak, birçok insanın aktif olarak kullandığı ve internetteki sanat eserleriyle kolay bir şekilde oturum açarak tanıştığı bir düzeneğe bağlıdır.

Popüler görselleri ve koleksiyonları satın alabileceğiniz NFT kripto para, işlem hacmi olarak da Ethereum ile birlikte kurduğu blok zincir özelliklerini sunmaktadır. Finansal özelliği diğer kripto paralara oranla, sanal dünyada daha çok alıcı olan bir dijital paradır.

NFT Nasıl Üretilir Ve Çalışır?

NFT blok zinciri Ethereum kripto para biriminin bir parçasıdır. Ethereum para biriminin içinde saklanan ayrı tokenler olarak geçmekte olan kripto para, sanal düzenek üzerinden alım ve satım işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Dijital alanda üretimi için Ethereum madenciliğine bağlı sistemlere giriş yapmak ve popüler sanal ürünleri de takip etmek gerekmektedir.

Dosya indirme ve yükseleme etkileşim alanlarını kullanarak, milyon dolarlarınız olamaz, Ethereum blok zincir parçalarının bilgilerini tutmaz. Bu nedenle değiştirilemez para olarak geçmekte, sadece kullanım imkanı sunarak, diğer kripto paraların da sanal alanda kullandığı tokenler üzerinden işleme alınabilmektedir. Dijital alan biçimlerini almanızı sağlayan özellikler sunarak, sanat baskısının yapılması, satın alınması ya da satılması gibi etmenlerle NFT blok zincirin bir parçası olmaya devam edecektir. Blok zincirin gerçeğiyle aynı değeri taşımaz ve geçerli parçalara göre dijital alanda kullanım sağlayarak, blok zincirle olan bağının kopmasına izin vermez.

NFT Kripto Para Nasıl Alınır?

Öncelikle NFT bir kripto para değil, tam aksine blok zincir Toker olarak bilinen özelliğiyle yaygın kullanıma sahip bir dijital görüntü ağıdır diyebiliriz. Dijital görüntülerin, seslerin ve arazilerin satın alınması için kullanılan blok zincir parçasıdır. NFT almak için kullanacağınız yöntemlerden en basiti her zaman NFT pazarına bağlı olan kripto para sistemleriyle bağlantı kurmanız olacaktır.

 • NFT almak için kripto para almanız gerekmektedir.
 • Kripto para üzerinden saklama alanı dijital cüzdan oluşturmalısınız.
 • NFT için özel olarak açılmış pazarlardan sağlayabilirsiniz.
 • Niş yerleri üzerinden işlem yapabilirsiniz.
 • Blok zincirler işlem tamamlama için ‘’ Gaz ‘’ ücreti alacaktır.

NFT pazarı, satın almak için en yaygın kullanım sunan para birimidir. Aynı zamanda dönüştürme ve kapatma masrafları da içermekte plan bir dijital para blok zincir token sistemine bağlı olmasıyla da kullanacağınız dijital cüzdana göre de satışı tamamlama sistemi sunacaktır. Kripto para biriminin hangisine ihtiyaç duyduğunuzu analiz ederek, gazlama ve enerji ile çalışan blok zincir tokenini kullanmaya başlayabilirsiniz.

NFT Nasıl Satılır?

NFT kripto para blok zinciri üzerinden Pazar yerleri bulunmaktadır. Dosya yükleme ve indirme işlemleriyle yapılan, kripto para borsasına nazaran farklı bir boyut üzerinden ilerlemektedir. Dönüştürme ve kapatma masrafları da bulunan, sahtesinin ise neredeyse imkansız olduğu NFT Pazar yeri platformları üzerinden satılabilir.

İçeriklerinizi yükleyerek NFT’ye dönüştürme şansı da veren para birimi, özellikle internet üzerindeki sanat eserlerinin kullanımında etkili bir yöntem sunmaktadır. Artık dijital platformlar üzerinden alım ve satım yaparken blok zincir alt coin ve üst coin sistemlerine bağlı tokenler de borsa piyasasında farklı bir kullanım alanı geliştirmektedir. Takas edilemez token olarak, sanat eserlerini de yatırım alanına kazandırmaktadır.

 • Bitcoin ve ethereum kripto paralarına bağlı token olarak geçmektedir.
 • Dijital NFT pazarında alım ve satım işlemleri yapılabilir.
 • Standart kripto para değildir.
 • Takas edilemez ve çalışma disiplini farklı işler.
 • Kendi blok zincirinde değer görür.
 • Dijital olarak depolanabilir.
 • Değer taşıdığı bir eseri benzersiz kılarak, koleksiyon etkisi sağlar.

NFT Token Nedir?

Var olan blok zincir üzerindeki birim değeri olarak token adı kullanılmaktadır. Token birim değeri olduğu için alınıp satılabilir. Koin arzı olarak düşünülen para birimi, blok zincire bağlıdır. Örneğin bitcoin kendi para birimini üretmiş, blok zincirini kurmuştur. Bir nevi bağımlı para birimi olarak token NFT, sadece blok zincirin bir parçası olarak kullanılabilir. İçsel değerleri ve temsil edilen para birimine göre değer hacmi farklılık göstermektedir. Token kullanımı arz üzerinden değerlenirken, alt coin özelliklerine göre de tokenlerin etki ettiği blok zincir arzı bulunmaktadır. Bu günlük hayatta kağıt paraların ve bozuk paraların olması gibidir. Değeri temsil eden para biçimi olarak, blok zincire bağlıdır.

Blockchain teknolojisinde üç ana token bulunmaktadır.

 • Hizmet token
 • Menkul token
 • Hisse senedi token

Örneğin hizmet tokeni sadece yazılım ve dijital içerikler üzerinden ürünlere erişim imkanı vermektedir. Menkul kıymet ise fiziksel varlıkları temsil etme özelliği sunmaktadır. Blok zincire bağlı olduğu için de para birimine de yönelik bir etkisi vardır. Bir hisse senedi olarak da kullanılabilen token, ‘’Hisse senedi token’’ olarak kullanılır. Bunların tamamı dijital platformlar üzerinden kullanılabilecek dijital transferler olarak değer görecek birimlerdir. NFT token olarak, fiziksel varlıkları da dijital alandan alabileceğiniz seçenekler sunarak, değerli olan ürünlerin eşsiz olmasını sağlayacak nitelikler sunar. Blocchain ekosisteminde dijital transfer gerçekleştirebilecek varlık özellikleri sunar.

NFT Token Ve Coin Arasındaki Farklar Nelerdir?

ERC 721 tabanlı token özelliği olan NFT, blok zincirin benzersiz koleksiyon birimi olarak geçmektedir. Günümüzde daha çok oyun alanında kullanılan token özelliğiyle ‘’benzersiz’’ olma niteliği taşır. Aslında bu bir altın türünün işlenmesiyle tamamen benzersiz ve türünün tek örneği olan bir biçimi temsile eder. 2018 ocak ayında oluşturulmaya başlanmış ERC 721 NFT Ethereum blok zincirine bağlıdır. Benzersiz olduğu için de coin özelliğiyle ayrı düşmektedir. Farklı blok zincirlerde benzeri olan tokenlerin olması koleksiyon olmasından hiçbir şey kaybetmemesini sağlamaktadır. Blok zincire bağlı olarak nitelendirilen birim, blok zincirdeki benzersiz varlıklar temsil ederek, sınırlı bir üretim sunmaktadır.

 • Farklı token standartları vardır.
 • TRC 10 TRC 20 token standartları bulunmaktadır.
 • NFT sadece ethereuma aittir. Ancak farklı para birimlerinde de tokenler bulunur.
 • Coin ile arasındaki en büyük fark değiştirilemez koleksiyon birimi olarak geçmesidir.
 • Sahiplik kanıtı taşımaktadır.

Bu tıpkı bir sanat eseri olan tablonun tek ve orijinal örneğinden başkasının bulunmaması gibidir. Picasso’nun eserinin tek olması, onun koleksiyonun bir parçası olmanın yanı sıra sadece bir defaya mahsus yapılmış olmasıdır. Standartları ve para birimleri değişse de benzersiz koleksiyon ürünü olarak, alıcısı bellidir ve değiştirilemez nitelikte kullanılmaktadır. Tokenleri değerli kılan en önemli etmen de bir tane olması ve blok zincire göre doğrulanabilir özelliğe sahip olmasıdır.

NFT Ve Token Nerede Kullanılır?

NFT Ethereum blok zincirinin bir parçası olarak internet üzerinden dijital sanat eseri olarak biçimlendirilmiş olan dosyalar için kullanılır. Fiziksel sanat türlerinde olduğu gibi alınıp satılabilir ancak değeri piyasa üzerinden hesaplanmaktadır. Ne kadar çok orijinal parça çoğalırsa o kadar da değeri azalacaktır. NFT kullanımlarını yapmak için cüzdan oluşturmak ve Ethereum para birimine de sahip olmak gerekmektedir. NFT kopyaları blok zincirin geçerli parçalarıyken, kullanım alanları da oyun etkileşim kanları olabilir. Aynı zamanda;

 • JPG, MP3, MP4 dosyalarda kullanılabilir.
 • GIF ve görsel ürünlerde kullanılabilir.
 • Oyun satın alma ve oluşturmada kullanılabilir.
 • Site arazilerinde ve sanal arazilerde kullanılabilir.
 • Formatlarda kullanılabilecek seçenekler sunar.

Sanat eserlerini almak ve satmak için de oldukça trend bir kullanımı olan NFT, koleksiyonunuza eklemek istediğiniz birçok seçeneği de değerlendirmenizi sağlayacaktır. NFT piyasası oldukça genişlemiş ve birçok alanda kullanılarak ilgi de çekmiştir. Her gün yeni katılımcılara sahip olan blok zincir Toker kullanımı, GIF ve oyun seçeneklerinde oldukça popüler

Oyun satın alınan birçok dijital platform üzerinde NFT kullanımı olduğunu görebiliyor, küçük ve hızlı yapılan Gif kullanımlarında da ilgi çektiğine şahit oluyoruz. Oyun şirketleri, emoji ve gif kullanıcıları da kendi koleksiyonlarını oluşturmak için NFT Toker kullanımına önem veriyor. Ethereum üzerinden de ne kadar çok ilgi görüyorsa o kadar değerleniyor ve para birimine katkı sağlıyor.

NFT İle Yapılan Girişimler Neler?

NFT koleksiyon ürünü olarak, Gucci ve moda dünyasında da ilgi çeken gif, görsel ve resim tasarımlarıyla bir araya gelmiştir. Orijinal eserlerin alımında ve dijital sanat eserlerinin de kullanımında dikkat çekici bir yöne doğru gider. Banksy eserlerinin NFT’ye dönüştürüldüğü ve Gucci markasının yaptığı bir gifin 63 milyon dolar karşılığında satıldığını biliyor musunuz?

Video, ses, müzik ve gif çalışmalarıyla benzersiz sanat eserlerine değer katmaktadır. Yeni bir dijital sanat ağı oluşturarak, birçok kullanıcının takas edilemez tokenler üzerinden kendi koleksiyonlarını oluşturdukları da bilinmektedir. Coin blok zincir üzerinden satın alma ve satma işlemleri yapılan NFT, Ethereum para biriminin de ilgi çekmesini sağlayacak nitelikler sunar.

NFT Kimler Tarafından Kullanılıyor?

NFT ile ilgili duyduklarımız her geçen gün şaşırtsa da, Rainbow cat üzerinden 690.000 dolara satılan NFT özelliğiyle yaratıcılığın da ön planda olması sağlanıyor. Bu kedi tasarımının koşarken arkasından çıkan gökkuşağı ile, NFT, format özelliklerine de katkı sağlayarak, birçok alanda dijital sanat eserlerinin de değer kazanmasını sağlıyor. Sanatçıların sanat satma ve alma üzerinden para kazanabildikleri, internet gif ve emoji seçeneklerini kullanarak, koleksiyon ürünleri üretebildikleri seçenekler sunuyor. Tıpkı Gucci markasının sunduğu hayalet gif özelliği de bu alanda destek kazandığı gibi.

NFT küçük ve hızlı yapılan gifler üzerinden ilgi çekerken, sanat eserler, oyunlar ve görsellerin kendine ait olmasını isteyen kişiler tarafından kullanılabiliyor. Oyuncular ve sanatçılar için güzel imkanlar sunarken, satın alma konseptini genişleterek video oyunlarda da farklı bir satma ve alma eşiği görülüyor. Dijital varlıkların alınmasıyla adından söz ettirmiş olan Token özelliği sayesinde, para kazanmak ve varlığınızı genişletmek de mümkün. NFT varlıkların gerçek sahiplerinin olmasını ve internet üzerinden kullanıldığında dahil, onun sertifikalı bir kullanıcısı olduğunun bilinmesini sağlıyor. Oyun platformlarında örneğin sadece belirli malzemeleri oyunda kullanmak için alıyorsunuz, NFT ile o oyundaki malzeme tamamen sizin oluyor. Sanal dünyada bir mülk sahibi olmanızı, haklarınız ve kullanım imkanınız ile çeşitli seçeneklerden yararlanmanız sağlanıyor.

NFT İle Dijital Ev Satışa Çıktı!

Gelişen ve değişen dünyada, her geçen gün ilginç bilgiler ve kripto paranın hayatımıza geçerken bizlere neler vaade ettiğini görmemiz sağlanıyor. Kripto paranın koleksiyon değerinde olan token özelliğiyle NFT, dijital ev ve Mars evi gibi orijinal fikirlerle satın alanları sunuyor. Dünyanın ilk dijital evi olarak SüperRare, video yazılım seçeneği kullanılarak, Mars atmosferinde gerçekçi görsellerle hazırlanmış bir Mars konağına sahip olmanızı sağlıyor.

Dijital platform üzerinden müziklerinin kliplerini, mobilyaları ve arazinizi satın alabileceğiniz seçenekleri bir araya getiriyor. Artık gerçek para kullanımından çok sanal dünya üzerinden yaşarken kurulan bu düzende tokenler koleksiyonlarınız olmasını ve meraklısı olanlara da mal varlıklarınızı satmanızı sağlıyor. Yaratıcı, koleksiyoner ve dijital dünyada farklı bir alan oluşturan bütün imkanlar sunuluyor. Özellikle dijital evin 500.000 dolara satıldığı düşünülürse, hitap ettiği alanında çok az olmadığına emin olabilirsiniz. Kripto para blok zincirine bağlı olan NFT ile dijital ev, dijital arsa ve mp3 ve gif almak mümkünken, kendi eserlerinizi de bu değerler üzerinden satma şansı sunuyor.

NFT Enerji Kriterleri Ve Kritiği Neler?

NFT enerji oranı yüksek olan bir token olarak, tartışma alanında da adından çok söz ettiren bir blok zincir parçası. Nadir olması koleksiyon parçası olmasını ön plana çıkarırken, özellikle Avrupa birliğinde ikamet eden bir kişinin iki haftalık enerji tüketimine eş değer olduğu göz önünde bulunduruluyor. Karbon ayak izi hesaplama ile 192 kWh ile bir parça üretildiği düşünülen NFT, enerji tüketimi açısından oldukça şüpheli.

Protestocular tarafından birçok noktada eleştirilen çevresel etmenlere yol açacağına dair enerjisel etmenleri bulunan NFT, aslında bir gif kadar enerji tüketiyor. Fakat kripto para enerjilerinin sağlayacağı dünya üzerindeki etki iyi yanlarıyla konuşulurken kötü taraflarıyla da konuşularak, birçok nedene dayandırılan tartışma konularıyla biliniyor. NFT enerji tüketimi ve kullanım alanları ile karbon ayak izi takipçilerinin de sunduğu tezlere bakılırsa, dijitalleşen dünyada her şey gibi kripto para da eleştirilere kurban gidiyor. Enerji tüketimi üzerinden yapılan kritiklere göre çevresel etmenleri ön planda tutuluyor.

NFT Gaz Ücreti Nedir?

NFT alım ve satım ücretleri sunarken, belirli bir enerji kapsamında üretildiği için gaz ücreti de eklenmiştir. Günün belirli saatlerinde farklı sitelere eklenebilen ücretler, NFT gaz ücreti olarak bilinmektedir. Bu ücretleri ödemeden NFT kullanımı yapamaz, işlemi tamamlayamazsınız. İşlem tamamlamak için nasıl ki, evimizde elektrik ücreti ödüyorsak, NFT için de gaz ücreti öderiz. Bu enerji maliyeti olarak geçmektedir ve ücretleri NFT niteliklerini sunan site üzerinden değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda gaz ücretiyle birlikte gizli ücretleri de bulun NFT token kullanımı, zannedildiği kadar yüksek oranlara sahip de değildir. Dijital sanata yeni bir anlam katmakta, farklı ücret aralıklarıyla da koleksiyon ürünü olmanın verdiği avantajları kullanmanıza imkan vermektedir.

 • Gaz ücreti engelleyici derecede astronomik olabilir.
 • Kullanım ve piyasada bulunma oranı azaldıkça da değer kazanır.
 • Ethereum blok zincirine göre fiyatları belirlenebilmektedir.
 • Kripto para üzerinden uber zenginlerin oyuncak olarak kullandığı özellikleri bulunuyor.
 • Sanatsal alanlara hitap ederken, her geçen gün kullanım alanı da artmaktadır.
 • NFT satarken aldığınız paradan daha yüksek oranlarla satışa sunmanızı sağlıyor.

Gaz parası da bu değerlerin değişme aralıklarına kilit vururken, en azından birçok kullanıcının da işine yarayan nitelikler taşıyor. Farklı sitelerde ücretler eklenirken şu an belirlenen gaz paraları ve gizli ücretlere göre de NFT kullanımları değişkenlik göstererek, dijital sanat alanında gündem olmaya devam ediyor.

NFT Fiyatı Nedir Ve Ne Kadardır?

NFT 24 saatlik işlem hacmi olarak 6. 382. 265 TL olarak piyasada en son değerleri gösteriyor. Azami seviye arzı ve dolaşımdaki katkısına göre hesaplanan NFT fiyatı, anlık coin oranlarına göre değişmektedir. Arz ve talep ilişkisi üzerinden ilerleyen kripto para borsası, herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için kendi sistemini kurmuştur. Arz ve talep ilişkisi üzerinden değerlendirilecek olursak, son dönemde, kripto para borsasında yükselişe geçen token para birimleri arasında yerini alıyor. Piyasada arz mevcut değer ve alım satım oranına göre değerlenirken, şu an işlem yapan en büyük borsalar için de kendi adından bahsettiren tokenler arasında bulunuyor.

NFT fiyat veriler; NFT son zamanlarda 4. 64 üzerinden 4’lük rakamlara kadar yükseliş gösteriyor. Kullanım oranı oldukça artan NFT, dünya sıralamalarında da oldukça üst sıralarda yüzdelerde düşmeler görülürken aynı zamanda en büyük borsa değerlerinde de ilgi odağı olmaya devam eden veriler sunuyor. İşlem hacmi ve piyasa değeri de alım satım oranına göre değişkenlik gösterirken kripto para borsasında Ethereum önerilerine göre de değişkenler ilgi çekiyor.

Anlık olarak değişmekte olan NFT fiyatları, coin ve azami seviye arzına göre hesaplanmakta, bugünkü fiyat aralığı da değişiklik gösterebilmektedir. Kripto para borsasında alt coin ve üst coinlerle birlikte tokenler de işlem hacmine göre değer kazanıp değer kaybetmektedir.

NFT Satan Siteler Neler?

Dünya üzerinde ilgi gören ve büyük manşetlerle sanatçıların eserlerini NFT ile alan şirketler ve sanatçılar internet üzerinde yeni bir dönemim başlamasına neden olmuştur. Dijital platformlardan kolayca indirme yapılarak fiziksel olmayan dijital objelere sahip olmanız sağlanır. NFT satın almak için kripto para siteleri ve Ethereum kendi etkileşim alanlarından yararlanmanız gerekmektedir.

Etehereum olarak açık artırmaya çıkan işlem hacmine göre değer kazanan oranlar, koleksiyon ürünlerine sahip olmanız için imkanlar tanıyor olacaktır. Sanat tarihinin en ilginç dönemlerinden biri olarak NFT satın alma oranı oldukça kolay olan ve koleksiyon ürünleri içinde de değeri ilginç bir şekilde artan blok zincir tokeri olarak yerini alıyor.

NFT Neden Alınmalı?

NFT blok zincirde oldukça ilgi gören ve en önemlisi de gelecekte yatırım alanı da yükselen bir token olarak görülmektedir. Özellikle dijital sanat alanında koleksiyoncuların ilgi odağı olan para birimi, NBA, Gucci ve Atletico Madrid gibi kuruluşların da ilgi alanında. Bu da internetteki kripto para düzeninde değişiklikler olmasını sağlarken, işbirliğinin de artmasını sağlıyor. 2021 yılında epeyi revaçta olan bir para birimi olarak, birçok futbol takımının ve futbolcunun da dikkatini çekiyor. NFT alarak yatırım alanınızda yeni bir başlangıç yaparak, keyifli bir kullanım sağlamanız da öneriliyor. Kripto para alırken dikkat etmeniz ve önerilenleri dikkate almanız da oldukça önemli.

Kripto para yolculuğunda token piyasasında birleşmeler de söz konusu özellikle bitcoin kodunun dijital bir portresi satın alınırken aynı zamanda DeFİ ile diğer varlıklara bağlanma söz konusu. Eski markaların da devreye girdiği bir gif özelliğiyle farklı varlık piyasasının oluşmasında da etkili olan bu kullanım yöntemleri, geleceğin yatırım alanın da NFT üzerinden sağlayacağını işaret ediyor.

Dijital varlık sahibi olarak, internet üzerinden global bir ticaret alanı oluşturacak markalar göz önünde tutulurken, liglerde de oldukça önemli bir yere sahip. Bugün Holywood ve New York üzerinden de birçok şirketle, dijital platform kullanıcısının NFT ile alışveriş yaptığı platformlar üzerinden haberleri görebiliyor, bu ilgi alanında değişiklikleri gözlemleyebiliyoruz.

NFT Fantezi Mi Yatırım Mı?

Dünya çapında tanınan eski markaların ilgi odağı olan NFT, özellikle dijital platformlar üzerinden varlık elde etmek için farklı konseptlerle karşımıza çıkıyor. Dijitalde çizilen bir kedi ile başlayan bu maceralarda fantezi olarak da kullanılan bir etki söz konusuyken, yatırım için de bir araç olduğu kesin. Ethereum üzerinden alabileceğiniz bir para birimi olmanın yanı sıra milyon dolarlar kazandırmasa da, ileride farklı bir konseptle herkese hitap edecek bir kullanım aracı olacağı kesin görülüyor.

NFT alarak hem dijital varlık sahibi olabilir hem de ticaret yaparken koleksiyonlarla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda fantezi olarak da dijital para zenginlerinin oyuncağı olarak görülen kripto para tokenleri piyasadaki alt ve üst işlem hacmi değerlerini de sunuyor. Sahip olabileceğiniz birçok kripto paraya rağmen token ne işime yarar diye düşünüyorsanız, dijital platformlar arasındaki döngüyü koleksiyon parçalarıyla tamamlayarak yaşayan bir düzen kuruyor. Üstelik dijital arsa, dijital ev ve dijital sanat eserlerine de sahip olabilmenizi sağlayarak, onları da satışa sunmanıza imkan veriyor.

NFT İşlem Hacmi 1 Milyon Dolara Çıktı!

2017 yılında işleme alından NFT işlem hacmi 1 milyon dolara çıktıktan sonra ilgi odağı olan blok zincir paralar arasında yerini aldı. Ethereum para birimine bağlı olan ve yükselen popülerliğiyle de dikkatleri üzerine çeken bir para biri olmanın verdiği avantajları sunuyor. Eylül ayından aralık ayına 2 milyon artış gösteren para birimi olmanın yanı sıra dijital platformlar üzerinden de dikkat çekerken, değeri durmaksızın yükselişe geçiyor.

 • 2020 token pazarında değeri yirmi kat artmıştır.
 • Merkezi olmayan finansal yükselişiyle dikkat çekmektedir.
 • Defi pulse’den daha üst sıralarda yer almaktadır.
 • Popülerliği 2022 yılında daha fazla artacağı üzerine ön görüler bulunur.

Küresel oyun pazarı, GİF, müzik, görsel ve video oyunları da dahil olmak üzere birçok alanda ilgi çeken para değeriyle işlem hacmi genişleyerek, dijital platformlar üzerinden koleksiyon sahibi olmanızı sağlayacak seçenekleri bir araya getiriyor. Birleşme ve popülerlik açısından da ilgi çeken para birimi zaman içinde daha da yükselişe geçeceğe benziyor.

 

728 90
Araç çubuğuna atla