• YARIM ALTIN
  3.157,00
  % -2,86
 • AMERIKAN DOLARI
  16,6777
  % -1,25
 • € EURO
  17,6460
  % -1,08
 • £ POUND
  20,8185
  % -1,39
 • ¥ YUAN
  2,4934
  % -1,25
 • РУБ RUBLE
  0,3144
  % -0,62
 • BITCOIN/TL
  351566,589
  % -3,03
 • BIST 100
  %

Mum Grafiği Analiz Yöntemleri

Mum Grafiği Analiz Yöntemleri

Rivayete göre 18. Yüzyılda ortaya çıkan mum grafiklerinin tüccarlar tarafından kullanıldığı ifade edilir. Japonya kökenine sahip olan mum grafiği yatırımcıların destekçisi halinde. Nitekim hisse senedi grafiklerini analiz etmek isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Yatırım kararlarına dair sıklıkla ele alınan mum grafikleri trendleri yakından takip ederek işlem görmenize olanak sağlayacaktır.

Mum Grafiklerinde Formasyonlar Nelerdir?

Mum çubuğu formasyonu ile Forex ticaretine atılabilir ve yatırımlarınıza yön verebilirsiniz. İşlemler öncesinde kar oranlarını değerlendirmek ve harekete geçmek gerekir. Bunun için ‘Japon analizi’ olarak da adlandırılan mum grafiklerine yönelmeniz faydalı olacaktır. Grafiklerde öne çıkan modeller ile başlamak gerekirse:

 • Trendin terse dönüşünü değerlendirmeniz sağlanır.
 • Eğilimin devam edip etmeyeceğine göz atılabilir.

Her bir modelin mum grafiği formasyonları dahilinde ele alır ve al – sat işlemlerine yön verebilirsiniz. Bu anlamda mum görselleri ve çizgileri üzerinden harekete geçilir. Şöyle ki:

-Trendler: Boyun çizgisini takibe alanlar trend hareketlerinin nasıl olduğunu öğrenebilir. Bu yolla trendin aşağıya doğru çekilip çekilmemesi dikkate alınabilir. Nitekim çizgilerden şimdiye dek yükseliş yerine trendin aşağıya doğru çekilmesi gösterilmiştir.

-Çubuklar: Formasyona dair kullanıcıların 2 mum çubuğunu dikkate almaları gerekir. Bu anlamda siyah olan çubuklar uzun bir şekilde seyreder. Aşağıya doğru giden çubuklar ile trendin azalışını değerlendirmeniz sağlanır. Mum grafiklerinde ortaya çıkan üst ile alt gölgelerin ise herhangi bir anlam içermediğini unutmamak gerekir.

Mum Çubuklarına Özel Analizler

Mum çubuklarını beyaz ile siyah olarak iki ayrı renkten ele alabilirsiniz. Bunun üzerine işlem hacmine göre her bir çubuk yol gösterir. Örneğin işlem hacminin fazla olduğu beyaz mum çubukları ile belirtilir. Hacmin fazla olduğunu gören yatırımcılar işlemlere başvurabilir. Bunun gibi:

 • Siyah olan mum çubuklarında da bir artış görülebilir.
 • Artışın iki çubukta da olması üzerine artış başlamış demektir.

Mum çubukları formasyona dair onaylama gerektirir. Onaylama yapmak isteyenlerin de beyaz olandan ziyade siyah mum çubuklarına dikkat kesilmesi gerekir. Teknik göstergelerin yükselmesi veya düşmesi onaylamaları kolaylaştırır. Böylece gün içerisindeki alım – satım dengesine geçerek istediğiniz emri girebilirsiniz. Analiz yöntemleri arasında gösterilen mum grafikleri yol gösterir ve işlemlerden kazançlı çıkmanıza olanak sağlar.

Mum Çubuğu Desenleri Nasıl Değerlendirilir?

Geçmiş yüzyıllarda mum çubuklarının tüccarlara bir hayli kazanç getirdiği bilinir. Ticarette öne çıkmak isteyenlerin başvurduğu yöntemler arasında gösterilir. Son yıllarda yatırımcıların da öncelikli tercihi haline gelmiştir. Özellikle de yükselme ve düşme yöntemi olarak anılan mum çubukları sayesinde al – sat emirlerine yön verenler sayıca fazla.

Simetrik bir yapıya sahip olan 5 mumdan yöntemi ele alabilir. Grafikte minimum 5 ve üzerinde muma yer verilebilir. Bu gibi durumlarda baştan başlamak ve grafiği analiz etmek gerekir. Analizlere ilişkin:

 • İlk mum ile ortaya çıkan gölgeler çok fazla bilgi vermez.
 • Piyasanın yükselmesi üzerine ilk mum beyaz rengini alabilir.
 • Piyasa yükselişi aşağıya doğru çekilen siyah mumlar eşliğinde de tespit edilir.

İlk mumun hemen arkasından gelen yıldız şekline sahip diğer mumların analizine başvurmak gerekir. Yıldız şeklinde olanlar ilk mumdan farklı renklere sahip olacağı için ayırt etmekte zorlanmazsınız.

Her bir mum gerek şekline gerekse rengine göre piyasadaki gelişmelerden haberdar olmanızı mümkün kılar. Özellikle de ilk mumdan sonra gelenlerin beyaz renge sahip olması üzerine piyasa yükselişe geçer. Piyasada düşme meydana geldiyse de rengin siyah olması söz konusudur.

Mum Grafiğine Göre Fiyat Analizi

Mum çubuğu fiyatları da yatırımcıların fikir sahibi olmasını ve işlem görmesini kolay hale getirir. Bunun için son mumun fiyatını dikkate almak ve ilk muma nazaran yüksek olması halinde işleme geçmek gerekir. Simetrik bir şekilde sıralanan mum grafikleri fiyat kıyaslamalarını kolay hale getirecektir. Fiyatlara göre:

-işlem Süresi: Fiyatlar kadar işlem süreci de mum grafiğinin değişmesinde bir hayli etkili olacaktır. Nitekim işlem süresinin artış göstermesi üzerine mum sayısı azalmaya başlar. Zaman diliminin büyük olması üzerine tek bir mum üzerinden dahi analizlere geçmek zorunda kalabilirsiniz.

-Mumlar: İşlem süresine göre mum sayıları farklılık gösterebilir. Nitekim bu durumun kapanış ile açılış fiyatlarına çok fazla etki etmediği görülür. Hemen hemen aynı fiyatlardan kapanışın ve açılışın gerçekleşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ticarete dair sıklıkla ele alınan mum grafiklerine farklı bakış açıları getiriliyor. Örneğin son zamanlarda mumların yerini alan şamdan desenlerini de dikkate alabilirsiniz. Ticari işlemlere karşı mumlar kadar öne çıkan şamdan desenleri de yol göstermektedir. Bunun için Frex analizleri sırasında ele alınmaktadır. Nitekim güçlü analizler kazandıran al / sat emirlerine dair önemli bir yere sahiptir.

Mum Grafikleri: Şamdan Deseni Analizleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi mum grafiklerini yorumlama aşamasında şamdan desenlerine de başvurulur. Hatta üç yükselen ve düşen şamdan desenlerinin yatırımcılara bilgi verdiği görülür. 2 zıtlık arasında ortaya çıkan bu desene karşı:

 • Üç yükselme ile satın almanın yükselişe geçtiğini anlarsınız.
 • Karşısında olan 3 düşüş ise satışın gerçekleştiğini belirtir.

Genel piyasa trendlerini takibe alarak şamdan desenlerine yönelmeniz en doğrusu olacaktır. Sadece 3 yükselme veya düşü üzerine bilgi sahibi olmanız mümkün değil. Desteklemek adına mutlaka piyasa trendlerini dikkate almak ve harekete geçmek gerekir.

Üç yükselen ve düşen mum çubuklarını tespit etmekte zorlanabilirsiniz. Her ne kadar güçlü modeller arasında yer alsa da tespiti güç olduğu için yeteri kadar dikkate alınmaz. Ancak tespit edenlerin:

 • Hacmi net bir şekilde ele alması kolay hale gelir.
 • Ticarete dair genel göstergelere sahip olmanız sağlanır.

Mum Grafiğinde Öne Çıkan Faktörler Nelerdir?

Mum grafiklerini doğru bir şekilde analiz etmek ve yatırımlara yön vermek gerekir. Bunun için de her bir deseni doğru değerlendirmeniz önem arz ediyor. Özellikle de desenler, yıldız renkleri ve konumlarına bağlı olarak analizlere başvurmakta fayda var. Mum grafiğini güçlendiren faktörlerden bazıları şöyle:

 • Aynı renge sahip olan yıldızlar sinyalleri güçlendirir.
 • Mum çubuklarının grafikteki konumu da net bilgi almanızı sağlar.

Japon analizleri arasında gösterilen mum çubuklarının al – sat emirleri öncesinde çoğu yatırımcı tarafından incelendiği açık durumda. Güçlü sinyaller almak ve emirlerine yön vermek isteyenler başta grafikleri değerlendirmeye alıyor. Ticari alanda sıklıkla kullanılan bu analizlere karşı kazandıran işlemlere başvurmanız kaçınılmaz olacaktır. Nitekim kazanmak isteyenlerin öncelikli tercihi de grafikleri yorumlamak oluyor.

Hisse Senedi Grafik Analizleri

Hisse senetleri üzerinden işlem görecek olanlar da mum grafiklerini ele almaktadır. Hatta bunun için üçlü üst boşluk ile alt boşluk şeklinde ayrı formasyonlara yer verilir. Bu formasyona göre düşüşü ve yükselişi hızlı bir şekilde tespit etmeniz mümkün hale gelir.

Hisse senedi al – sat işlemleri öncesinde modeli değerlendirmek ve harekete geçmek en doğrusu olacaktır. Bu anlamda birbirine yakın olan 2 mum üzerinden analizlere yer verilir. 2 mum arasında oluşan boşluklar sinyal verecektir. Hatta sinyalleri destekleyen bir diğer gösterse de mumların pencereyi kapatmasıdır. Şöyle ki:

 • Boşluğun oluşması halinde trend devam eder.
 • Kar elde etmek isteyenler boşlukları dikkate alarak pozisyona karar verir.

Mum çubuğu formasyonları farklılık gösterir ve her birinden ayrı sinyallere geçilir. Doğru analizler ile fikir sahibi olmanız ve al – sat işlemlerine yön vermeniz mümkün hale gelir. Öyle ki hisse senedi işlemlerine geçmeden önce mum grafiklerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi önem arz etmektedir.

Mum Grafiği Okuma Yöntemleri

Önceleri zor gibi gelse de mum grafiğinin temellerine hakim olanlar hiç zorlanmazdan analizlere geçecektir. Bunun için önceliğiniz mumu gövdelerine ve de kuyruğuna göre değerlendirmek olmalıdır. Nitekim şekle, konuma ve de renge bağlı olarak piyasa analizi gerçekleşir. Her biri için:

-Renkler: Kapanış fiyatı açılıştan yüksek ise bu durum yeşil mumlar eşliğinde belirtilir. Tam tersi olan durumlarda ise mumların rengi kırmızıya döner. Renklere göre piyasada ki fiyat analizlerine başvurmanız kolay hale gelir.

-Fiyatlar: Mum gövdesinin yerine bağlı olarak fiyatları da değerlendirme alabilirsiniz. Şöyle ki gövdenin konumu hem açılış hem de kapanış fiyatlarına netlik kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Bunların dışında:

 • Üst kuyruk ile yüksek fiyat performansına hakim olursunuz.
 • Alt kuyruk ise tam tersi düşük fiyatlara dair sinyal verir.

Mum Grafiği: Boğa Formasyonları Nasıl?

Mum grafiklerinin çeşitli formasyonlara sahip olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin bunlar arasında başı çeken ‘boğa formasyonu’ oluyor. Bu formasyon eşliğinde eğimin yüksek olacağına işaret edilir. Trendlerin yükselişe geçtiğini anlar ve emirlerinize yön verirsiniz. Öncesinde ise boğa formasyonuna dair:

 • Ayrı ayrı tiplere yer verilir ve trendleri değerlendirmeniz sağlanır.
 • Mumun şeklinde ve konumuna göre formasyondan ayrı analizlere yer verilir.

Bunlar arasında olan ‘çekiç’ görsellerini dikkate almak ve doğru bir şekilde yorumlamak gerekir. Düşüş trendine dair çekiç paylaşılır ve dip seviyelere hazır olmanız gerektiği ifade edilir. Çekiç için:

 • Mumun gövde kısmı kısa tutulur.
 • Alt kuyruk uzun bir şekilde grafikte yer alır.

Nitekim tüm bu özelliklerinden kaynaklı çekiç görünümüne sahip olmuştur. Neticesinde boğa formasyonu içerisinde ‘çekiç’ olarak anılır ve fiyatların aşağıya çekildiğini ifade eder. İşlem hacmini dikkate alan yatırımcıların ise düşüşe bağlı olarak istedikleri önlemlere başvurmaları esas alınır.

Mum Grafiklerinde Formasyon Tipleri Nelerdir?

Boğa formasyonu nasıl merak edenlere sadece çekiç görünümü paylaşılmaz. Mum grafikleri arasında kolaylıkla analiz edilen boğa formasyonları birkaç tipten oluşmaktadır. Çekiç yerine ters çevrilmiş çekiçte bunlar arasında yerini almıştır. Ters olana dair:

-Görünüm: Adı üstünde çekiç görünümü bu sefer ters bir şekilde sergilenir. Özellikle de mum gövdesini dikkate almanız gerekir. Nitekim gövdenin uzun ve kuyruklu olması haline ters çevrilmiş çekici tespit eder ve işlemlere yön verirsiniz.

-Piyasa: Yükselen fiyat arayışına dair sinyal verir. Ters çevrilmiş çekiç üzerinden fiyatın eskisine nazaran düşüşe geçmeyeceği de belirtilir. Kısacası yükselen ve düşmeyecek olan fiyatlara işaret ettiği için satın alma piyasasında sıklıkla değerlendirilir.

Mum Grafikleri: Sabah Yıldızı Nedir?

Boğa formasyonları sadece çekiç görselleri ile desteklenmez. Bunların devamında gelen ‘sabah yıldızı’ eşliğinde de analizlere geçebilir ve al – sat emirlerine yön verebilirsiniz. 3 ayrı mum eşliğinde sergilenen sabah yıldızı için:

 • İlk mum hem kırmızı renkli hem de uzun bir şekilde paylaşılır.
 • Ortada yer alan mum kırmızı veya yeşil olabilir.
 • Son mumda yeşil gövdeye yer verilir.

Bu görseller ile karşı karşıya kalanlar sabah yıldızı formasyonunu değerlendirmeye başlayabilir. Satış baskısına dair fikir sahibi olabilir. Öyle ki bu mum grafiğinin oluşmasında satış emirleri bir hayli etkilidir. Canlanmanın başladığını bu 3 renkli mum eşliğinde anlamanız kaçınılmaz olacaktır. Satın alma işlemlerine geçmek isteyenler 3’lü mum görünümlerine başvurarak harekete geçebilir. Canlanan trendi dikkate alarak satın alma işlemlerine yönelebilir.

Mum Grafikleri: Ayı Formasyonu

Sadece boğa değil bunun yanı sıra mum grafikleri üzerinden ayı formasyonu analizlerine de başvurulabilir. Mum çubuklarının bir araya gelmesi halinde bu formasyon meydana gelir. Neticesinde ise yatırımcılara verilen sinyaller:

-Piyasa: Yatırımcıların piyasa fiyatlarını analiz etmesine olanak sağlar. Özellikle de açılış fiyatının kapanışa göre daha yüksek olduğu durumlarda bu formasyon ortaya çıkar. Düşüş eğilimine geçileceğinin de sinyallerini verdiği için yol göstermektedir.

-Trend: Trend alarmı veren formasyonlardan bir tanesidir. Bu anlamda mumların renklerini dikkate almak ve grafikleri doğru bir şekilde yorumlamak önem arz etmektedir. Örneğin mumların kırmızıya dönüşmesi üzerine düşüş eğilimi başlıyor demektir. Düşüşten etkilenmek istemeyenler de hızlı bir şekilde emirlerini girebilir ve piyasaya karşı önlemlerini alabilir. Öyle ki mum grafikleri al – sat ile emir işlemlerine dair yol gösterici olacaktır.

Ayı Formasyonu: Yutan Ayı Tipleri

Boğa gibi ayı formasyonu için de birkaç tipe yer verilir ve her birine hakim olanların doğru grafik yorumlarına yer vermesi kaçınılmaz hale gelir. Piyasayı değerlendirme aşamasında formasyonları ve mum grafiklerini doğru bir şekilde analiz etmek gerekir. Bunun için yutan ayı tipinden söz etmek gerekirse:

 • İlk mumum gövdesi uzun, kuyruğu ise küçük olur.
 • İkinci mumda düşüş gözlemlenir ve gövde kaplanır.

Bu görünümün tespitine karşı yükseliş trend yapmış olarak ele alınır. Nitekim bu trend düşüş olarak ilerleyen zamanlarda kendini gösterebilir. Öyle ki yükseliş ile düşüş arasında meydana gelen düzeltmelere işaret eder. Sadece 2 mum grafiği üzerinden düzeltmeleri değerlendirmeniz ve emirlere yön vermeniz esas alınır.

Ayı Formasyonu: Akşam Yıldızı Tipi

Ayı formasyonu içerisinde sadece ‘yutan ayı’ tipi mevcut değil. Bunun kadar öne çıkan akşam yıldızı tipini de değerlendirmek ve yatırımlara yön vermek sizin elinizde. Mum grafiklerinin en doğru şekilde yorumlanması için her bir formasyon ile tiplerini dikkate almakta fayda var. Bunlar arasında yer alan akşam yıldızı için:

-Görünüm: 3 mum üzerinden grafikte tespite geçilir. Akşam yıldızı tipine dair ilk mumda yüksek seviyeler gözlemlenir. İkinci mum ise ilkine göre daha uzun seyreder. Üçüncüsünde de ilk mumum gövdesine kadar uzaması dikkat çeker. İkinci mumum altında kalkması üzerine tespit tamamlanır.

-Yatırımlar: Sabah yıldızı formasyonu yeni yatırımların habercisi olarak anılır. Akşam yıldızı ise bunun tam tersi olarak yorumlanır. Öyle ki yeni yatırımların yerini satış emirleri alır. Çünkü düşen trend ve piyasaya dair ipuçları verir. Bu ipuçlarını yakalayanlar önlem amaçlı önceden emirlerini girebilir. Olası büyük zararların önüne geçmek isteyenler analizleri doğru bir şekilde yorumlayarak harekete geçebilir.

Temel Mum Formasyonları Nelerdir?

Mum formasyonları uzun yıllardır analiz yöntemi olarak kullanılır. Hatta uzun süredir kullanıldıkları için aralarında yenileri eklenmiştir. Bu analiz yöntemine başvurmak isteyenlerin önceliği de her bir formasyonu öğrenmek olmalıdır. Örnek vermek gerekirse ‘doji’ olarak anılan ayrı bir formasyon daha mevcut durumda. Doji için:

 • Açılı – kapanış fiyatlarının eşitlik göstermesine işaret eder.
 • Uzun sürecek bir artışın habercisi olarak ele alınmaktadır.

Aynı zamanda trendin değişiklik göstermek üzerine olduğunu tespit edebilirsiniz. Her zaman doğru olmasa da trend değişikliğine hazır olmak için doğru bir şekilde yorumlamak ve önlem almak faydalı olacaktır. Görüldüğü üzere hamle hazırlıklarına dair önemli bir yere sahiptir. Alıcılar ve de satıcılar bir süre kadar bekleyebilir. Trend değişikliğinin meydana gelmesi üzerine işlemlere geçebilir.

Mum Grafiklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senetlerinin momentumu açısından mum grafiklerinin önemli bir yere sahip olduğu açık durumda. Hisse senetlerini değerlendirme aşamasında sadece grafiklere yönelmeniz hata olacaktır. Bunun yanı sıra geçmiş hisse yönetimi ve firma araştırması da yol gösterir. Devamında gelenler:

-Mum Kuyrukları: Grafiği doğru bir şekilde yorumlamak adına mum görünümlerinin dikkate alınması gerekir. Örneğin kuyruklara dikkat kesilmelidir. Çünkü kuyrukların uzun olması direncin ortaya çıkacağını gösterir. Baskılara karşı dikkatli olmanız ve al / sat için emirlerinizi paylaşmanız ifade edilir.

-Süreçler: Mum grafiğindeki değişikliği belirli bir süre içerisinde değerlendirmeniz hata olacaktır. Öyle ki aylık ve yıllık grafiklere karşı hisse senetlerine dair fikir sahibi olmak kaçınılmaz hale gelir. Zaman aralığını önceden belirlemeniz ve mum analizlerine başvurmanız fayda sağlayacaktır.

Mum Grafiğinde Dojiler Ne Demek?

Doji mum grafiklerinde formasyon olarak değerlendirilir. Ancak bir formasyondan ziyade hisse senedi işlemlerine dair pek çok ipuçları verir. Bu nedenle grafikler üzerinden dojiyi değerlendirmeye almanız gerekir. Şöyle ki:

 • Satıcı ile alıcı dengesini kolaylıkla analiz etmenizi sağlar.
 • Trende dönüş yapmanız gerektiğini belirtir.

Gerek piyasaya gerekse trendlere hakim olmak için doji dikkate alınmalıdır. Özellikle de trendler üzerine al & sat yapmak isteyenler bu sinyalleri ele almalıdır. Bir de alıcı – satıcı dengesi yol gösterir. Nitekim alıcının satıcıdan fazla olması yeni trendi belirler ve adı üstünde alışların öne çıkmasını sağlar. Bunun tam tersi satıcının fazla olması da trendin düşeceğine dair sinyaller verir. Her bir sinyalin doğru bir şekilde değerlendirilmesi üzerine:

 • Hisse senetleri üzerinden işlemlere başvurulur.
 • Al / sat emirlerine yönelmeniz beklenir.

Mum Grafikleri: Doji Çeşitleri

Mum grafiklerinin analizi sırasında doji önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle her bir doji türünü ayrı ayrı değerlendirmeniz ve işlem görmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin ‘mezartaşı doji’ bunlar arasında gösterilir ve açılış / kapanış fiyatlarına netlik kazandırmanıza olanak sağlar. Devamında gelenler:

 • Karasızlığı temsil eden uzun bacaklı dojiye karşı bir süre beklemek gerekir.
 • Trendin yükseleceğini gösteren yusufçuk dojiye göz atılabilir.

Tüm bu doji trendlerin farklı görünümlere yer verilir. Örneğin fitilin kısa olması üzerine uzun bacaklı doji ortaya çıkar. Yusufçuk olanda ise uzun alt fitil dikkatlerden kaçmaz. Nitekim paylaşılan bu görseller mum grafiklerinin doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Doğru analizlere karşı kazandıran al & sat emirlerine başvurulabilir.

Görüldüğü üzere mum grafiklerinin doğru bir şekilde yorumlanması adına formasyonlar önemli bir yere sahiptir. Formasyonlar kadar doji türlerine de hakim olmanız gerekir. Neticesinde hisse senetlerinin açılış – kapanış fiyatlarından trendin son durumuna kadar tüm hususlar üzerinde durulur. Yatırım işlemlerinizi bu detaylara göre yürütmeniz kolay hale gelir.

Mum Grafiklerinde Fiyat Boşlukları

Grafikler uzun kuyruklar veya renkli gövdeler dikkate alınır. Bunların yanı sıra ortaya çıkan fiyat boşlukları üzerine farklı analizler ortaya çıkacaktır. Şöyle ki boşluklar açılış ile kapanış fiyatlarına dair ipuçları verir. Çoğu zaman:

 • Fiyatlardaki ani düşüşe veya yükselişe işaret eder.
 • Likit olmayan piyasalarda sık sık boşluklar ortaya çıkar.

Örneğin kripto yatırımlarına dair grafiklere başvuranlar boşluklar ile karşı karşıya kalmaz. Bunun yerine Forex pazarında sık sık mum grafiklerine ve de boşluklara yer verilir. Likitide açısından öne çıkan Forex pazarını grafikle ile analiz etmekte özgürsünüz. Mum grafiklerine göre alış – satış emirlerine geçilebilir veya beklemeye karar verebilirsiniz.