Meyve ve Sebze Fiyatlarında Düşüş | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.870,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8583
  % 0,07
 • € EURO
  35,2194
  % -0,16
 • £ POUND
  41,7058
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5277
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3704
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2158882,255
  % -0,83
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Meyve ve Sebze Fiyatlarında Düşüş

Meyve ve Sebze Fiyatlarında Düşüş
728 90

Ülkemizdeki alım gücünü ele alarak şikâyetçi olan tüketicilerin en son çaresi haber spikerlerine konuşmak oldu. Tüketiciler pazarlardaki ve marketlerdeki meyve sebze fiyatlarındaki artıştan dolayı eve hiçbir şey alamadığını söyleyerek Tayyip Erdoğan’ a yardım çağrısı iletti. Geçtiğimiz dönemlerde ülkemiz bir ekonomik kriz eşiğindeydi ve bu ekonomik kriz en çok gıdaları etkiledi. Fiyatlar tavan yaptı, müşteriler kriz geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamayla biraz da olsa halkın içine su serpti. Fiyatların düşeceğini söyleyen Erdoğan, bu konudaki çalışmalarını sürdürdüğünü ve kısa süre içerisinde sonuç alınacağını söyledi. Bu açıklamadan sonra ise meyve ve sebzelerde sürekli olarak düşüş yaşanıyor fakat bu da halk için yeterli değil. Ürünlerin fiyatları olduğundan 2 katı fazla ve bu yüzden alım gücü hala tüketimde zorlanıyor.

Başlıklar

Tüketicinin Alışveriş Sevinci

Fiyatların düşmesiyle tüketiciler pazara akın ediyor, alışverişe doyamıyor. Fiyatlarda gelinen son nokta hem satıcıyı hem de halkı son derece memnun ediyor. Satışlarını artıran pazarcılar da Erdoğan’ a teşekkürlerini sunuyor. Meyve ve sebzeye hasret kalan insanlar, fiyatların düşmesini fırsat bildi ve pazara koştu. Alışveriş yapan bir tüketicinin ağzından şunlar duyuldu:

300 250 4

İstediğimiz hiçbir meyve ve sebzeyi satın alamıyor sadece bakıp geçiyorduk. Çocuklar meyve istiyordu olmaz diyip geçiyorduk. Şuan istediğimiz her meyveye ve sebzeye ulaşabiliyoruz. Bunu sağlayan herkese teşekkür ederiz.” Tüketicinin mutlu sözleri tüm ülkede yankılandı ve tek istedikleri bu fiyatların tekrar yükselmemesi oldu.

“Fiyatlar Hep Düşük Kalacak”

Fiyatlardaki düşüş ülkemizi bir yandan sevince boğarken bir yandan endişeye soktu. Fiyatların tekrar yükselmesinden korkan halka Tayyip Erdoğan seslendi:

Herkesin içi rahat olsun çünkü fiyatlarda asla yükselme olmayacak. Ülkemiz zor zamanlardan geçmiş olabilir ama bu durumu hep beraber atlattık. Sizin desteğiniz bu zor günleri kolayca atlatmamızı sağladı. Bu fiyatlar böyle kalacak ve hiçbir yükselme yaşanmayacak. Ülkemiz bir daha zor durumda kalmayacak ve fiyatlar her zaman sizin istediğiniz gibi olacak. Asla korkmayın ve meyvelerin tadını çıkarın. Ülkece kötü günleri geride bıraktık ve güzel günlere başlıyoruz. Hiçbir iç veya dış kuvvet bizi zor duruma sokamayacak. Ürettiğimiz her meyveyi ve sebzeyi ucuza yemek herkesin hakkıdır.

Meyve Üretiminde Artış

Fiyatların düşmesiyle birlikte yeni gıda politikaları geliştirilmeye başladı. Bu politikaların başında da her ilde yetişmesi kolay olan meyveler üretilmeye başmadı. Meyvelerin üretimi 2 katına çıktı ve böylelikle halka sunulan gıdaların fiyatları oldukça düştü. Tarım ve iç işleri bakanı her şeyin üretimden geçtiğini ve üretimin artmasının fiyatları çok daha düşüreceğini açıkladı. Çiftçilere destek olunması ve üretime katkı sağlanması adına yapılacak olan çalışmalarla ülkemizin zor durumlardan kurtulmasının mümkün olduğu ve çiftçiye yardım edilmesi gerektiği tüm ülkeye duyuruldu. Üretim artarsa tüketime yetişebilir ve gıda problemi çekmeyiz.

Halkın Dili Çiftçi Oldu

Pazar araştırması yapan gazetecilerin ilk durağı tarlalar oldu. Çiftçiler ile yapılan röportajda çiftçilerin de fiyatların düşmesini istediği ve fiyatların yüksek olduğu dönemler satış yapılamadığı ortaya çıktı. Yalnızca tüketici değil üretici de fiyatın en aza indirgenmesini istiyor. Röportaj yapılan bir çiftçi şu sözlerle teşekkür etti:

Biz üretiyoruz fiyat yüksek diye ürettiğimiz elimizde kalıyor. Hem mahsül harap oluyor hem biz hem de tüketici. Ürettiğimiz ürünlerin pazardaki fiyatları bizden alınan fiyatın neredeyse 3 katına ulaşıyor. Şimdiyse ürünlerimiz elimizde kalmıyor ve biz de üretimimizin karşılığını alıyoruz. Tüketici de biz de mutlu olalım istiyoruz. Şuan fiyatlar düştü ve alımlar yükselmeye başladı. Teşekkür ederiz.

728 90
Araç çubuğuna atla