• YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN/TL
  467356,593
  % -1,70
 • BIST 100
  %

MetaTrader 4’te (MT4) Ticaret Danışmanı Nasıl Kurulur Ve Çalıştırılır

MetaTrader 4’te (MT4) Ticaret Danışmanı Nasıl Kurulur Ve Çalıştırılır

Finansal piyasaların doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlayan MetaTrader 4 platformu ülkemizden kullanıcıların tercihi halinde. Analizlerin yanı sıra piyasada hızlı ve güvenli bir şekilde işlem görmek isteyenlerin platformu haline gelmiştir. MT4 olarak anılan platform mobil ile web sürümlere sahiptir. İnternete bağlı olduğunuz tüm cihazlardan platforma ulaşmanız ve işlem görmeniz mümkün olacaktır. Üstelik işlemlere dair:

 • Uzman danışman imkanları dahilinde piyasayı analiz edebilirsiniz.
 • Ticaret danışmanı üzerinden de emirlere yön verebilirsiniz.

MetaTrader 4 Ticaret Danışmanı İndirme  

Ticaret danışmanı üzerinden işlem görmek isteyenlerin önceliği kuruluma başvurmak olmalıdır. Kurulum için güvenilir forumlara başvurmak ve indirme işlemlerini tamamlamak gerekir. Özellikle de kodlar eşliğinde paylaşılan indirme linkleri güvenli işlemler adına ele alınabilir. Şöyle ki:

-Kaynaklar: Güvenilir kaynaklara başvurmanız ve indirme işlemlerine geçmeniz önem arz ediyor. MT4 paylaşımında bulunan kaynakların güvenliği için tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz. Kullanıcı yorumları dahilinde fikir sahibi olmanız ve indirme işlemlerine geçmeniz kolay olacaktır.

-İndirme: İndirme işlemlerine dair kayıt olmanız istenmez. Önceliğiniz güvenlik kaynaklardan indirme linki üzerine tıklamak olmalıdır. Böylece dilediğiniz cihaza yükleme gerçekleştirirsiniz. Öyle ki MT4 platformu tüm cihazlardan desteklenir ve bu durum istediğiniz her an istediğiniz platformdan işlem görmenize olanak sağlar.

MetaTrader 4 Ticaret Danışmanı İçerikleri

İndirme işlemleri sırasında tüm içerikler paylaşılır ve onayınıza geçilir. MT4 kurulum işlemlerine geçmeden önce tüm içerikleri kabul etmeniz ve de indirme işlemlerine geçmeniz beklenir. Özellikle de ticari platformun tüm versiyonlarını kabul etmeniz beklenir. Bunun dışında:

 • Yaygın olarak kullanım talimatları üzerinde durulur.
 • Danışma kurulumuna ilişkin el kitabına dahi yer verilir.

Her bir dosya, dil alternatifleri ve setler içerisinde yer alabilir. Son olarak ise olmazsa olmaz optimizasyon dosyasına göz atarsınız. Her birine göz attıktan sonra indirme işlemlerini tamamlarsınız. Ana indirme dosyalarına dair kodlar paylaşılabilir. Bazı forumlar kod güvenliği ile indirme işlemlerini tamamlar. Bazıları ise koda ihtiyaç duymadan indirme ile kuruluma geçmenizi mümkün kılar. Neticesinde indirmeyi tamamlayanlar kurulum için dosya işlemlerine geçer. Neyse ki talimatlara yer verildiği için zaman kaybetmeden kurulumu tamamlamanız esas alınır.

MetaTrader4 Dosya Kurulumu Nasıl?

MetaTrader 4 indirme işlemlerinin devamında ‘dosya’ sekmesine tıklamak ve veri işlemlerine başvurmak gerekir. Bunun için de dosya alanından ‘veri dizini aç’ şeklinde seçiminizi yapmanız beklenir. Talimatlara göre:

-Klasörler: Dosyaların olduğu alandan klasöre ulaşmanız ve ‘uzman’ tercihinde bulunmanız esas alınır. Ancak bu şekilde ‘ticaret danışmanı’ tercihinde bulunmanız mümkün hale gelir. Danışmanı indirme işlemleri üzerine kopyalamak ve platformu yeniden başlatmak gerekir.

-Arşiv: Otomatik olarak oluşan arşivler sayesinde tüm bu işlemlerin kaydedilmesi sağlanır. Hatta dosyaların dahi otomatik olacak şekilde yüklenmesi esas alınır. Platformun yeniden başlatılması üzerine her bir işlem gerçekleşir. Bu şekilde temel olarak indirme tamamlanır ve platform için kuruluma geçmeniz kolay hale gelir.

MetaTrader 4 Favori Danışmanlar

Kuruluma karşı Uzman Danışman listesi paylaşılır ve istediğinizin üzerine tıklamanız beklenir. Tercihinizi bu şekilde yaparak danışmanı sayfanıza ekleyebilirsiniz. Ekleme işlemlerinden önce her bir danışmana dair:

 • İş tanımının açık bir şekilde yapılmasına özen gösterilir.
 • Satın alma koşullarını dikkate almanız sağlanır.

Danışman için hem iş hem de ayarlar belirtilir. Her birinin ekran görüntüsüne yer verildiği için talimatlara uygun bir şekilde harekete geçmeniz kolay hale gelir. Aynı zamanda geliştiriciye dair iletişim bilgilerine de ulaşırsınız. Tüm bu detayların akabinde:

 • Akıllı şebeke tercihinde bulunmakta özgürsünüz.
 • Demo sürüm ile danışmanı değerlendirmenize olanak sağlanır.

İsteyenler deneyim sahibi olmak için ‘demo indir’ sekmesi üzerine de tıklayabilir. Böylece klasör içerisinde kurulum gerçekleşir. Tekrardan demo işlemler için platformun kapatılıp yeniden açılması gerekiyor. Görüldüğü üzere her bir indirme ile kurulum işleminin yerine getirilmesine ‘yeniden başlatma’ önemli bir yere sahiptir. Ancak talimatlara uygun bir şekilde harekete geçenler deneme ya da gerçek versiyonları ile faaliyet göstermeye başlayabilir.

MetaTrader 4 Ticaret Danışmanı Grafikleri

Grafikler piyasaya ve de son trendlere hakim olmanızı sağlar. Bunun için çoğu zaman ticaret danışmanının grafiğe nasıl eklendiği araştırılır. Öyle ki ayrı bir kurulum ile danışmanların grafiklere eklenmesi mümkün hale gelir. Hatta devamında parametrelerin dahi ayarlanması sağlanır.

Danışmanların tam yetkili olması ve grafiklerde yer alması adına önceliğiniz ‘servis’ sekmesine tıklamak olmalıdır. Çünkü ‘ayarlar’ bu alandan paylaşılır. Neticesinde ‘danışman’ sekmesine tıklar ve grafiklere dair ayarlamaya geçersiniz. Ticaret danışmanı adına:

 • Otomatik ticareti açık hale getirmeniz gerekir.
 • Anlaşmalara dair tüm yetkiler danışmana verilecektir.

Grafik üzerine eklemek isteyenlerin ‘Navigator’ tercihinde bulunması gerekir. Çünkü sadece bu alandan ‘Expert Advisors’ bloğuna bağlanmanız mümkün olacaktır. Bu sayede danışmanın grafik üzerine kurulumu tamamlanır. Türkiye’den yatırımcılar:

 • Platform üzerinden ‘genel’ tercihi ile işlemlere izin verebilir.
 • Özel danışmanların istedikleri şekilde ticaret yapmalarına imkan sağlayabilir.

MetaTrader 4 Ticaret Danışmanı Parametreleri

Girdi parametreleri üzerinden tercihte bulunanlar ticaret danışmanına dair tüm ayarlamaları bu şekilde yapabilir. ‘Parametre’ tercihinde bulunanlara farklı algoritmalar üzerinden ayarlar gösterilir ve istediklerini seçmeleri beklenir. Tercihleriniz için:

 • Göstergeler üzerinden parametre ayarlamalarında bulunmanız sağlanır.
 • Trendleri nasıl izlemek istediğinizi ayarlamanız esas alınır.

Aynı zamanda hem Stoploss hem de Takeprofit emirlerinin özelleştirilmesi mümkün olacaktır. Her ikisinin de özel değerlere sahip olması adına ‘giriş parametreleri’ tercihinde bulunmanız ve de ayarlamalara başvurmanız gerekmektedir.

Bunların haricinde bildirim göndermek adına ayrı parametre ayarlamalarına yer verilmiştir. Hem Push hem de Pop-Up şeklinde bildirim seçenekleri bulunuyor. Bunlar arasında e-posta adresi de katılmıştır. Dilerseniz algoritma değişikliği veya piyasaya dair bildirimleri mail üzerinden alabilirsiniz.

MetaTrader 4 Set Dosyasında Neler Var?

Kurulum sırasında belirtilen en önemli unsurlar arasında set dosyaları da yerini almıştır. Tekrardan ‘girdi parametreleri’ tercihiniz üzerine tüm bu dosyalara göz atmakta ve işleme geçmekte zorlanmazsınız. ‘Set dosyası’ şeklinde paylaşılan seçenekler ise şu şekildedir:

 • Ticaret danışmanı için indirme işlemlerine geçilir.
 • Danışmanın kayıt altına alınması mümkün hale gelir.

Set uzantılı olan dosyalara tüm verilerin kaydedilmesi mümkün olacaktır. Aynı zamanda uğraşmak istemeyenlere mevcut ayarlar gösterilir ve bu yönde seçiminizi yaparak yükleme işlemlerine geçebilirsiniz. Yükleme sırasında optimizasyona da yer verildiği için karlı olmanız kaçınılmaz hale gelir.

Kullanıcılar tarafından danışman kurulumu bu adımlar üzerine birkaç dakika içerisinde gerçekleşir. Aynı şekilde birkaç dakikaya kadar parametrelerin her biri kayıt altına alınır. Gelişmiş özelliklerden kaynaklı arşiv içerisine eklenen özellikler ile işleme geçmekte zorlanmazsınız.

Grafiğe İki Uzman Danışmanı Nasıl Kurulur?

Uzman danışmanlarına dair tekli bir sisteme yer verilmez. İsteyenler tek bir grafik üzerine 2 ayrı danışmanın eklenmesi için de işlem görebilir. Ancak bu sefer izlemeniz gereken detaylar şu şekilde:

-Parametre: Uzman danışmanın sorumlu olduğu ayrı bir parametrenin sisteme eklenmesi gerekiyor. Ekleme işlemlerine dair ödemeler söz konusu olacak şekilde. Deneme yerine gerçek depozito sunarak işlem görmeniz mümkün hale gelir.

-İzinler: İki uzman danışman için de limitleri belirlemekte özgürsünüz. Örneğin 10.000 TL’lik işlem hacmine sahip olan hesaplara ilişkin 1.000 TL sınıra yer verilebilir. Kullanıcıların ticaret danışmanlarına dair limit belirleme hakkı bulunuyor. Belirtilen limitlere göre işlemlere geçilmesi esas alınıyor. Böylece:

 • İki farklı ticaret danışma üzerinden algoritmada işlemlere geçilir.
 • Kaybetme riskinin düşürülmesi mümkün hale gelir.

Nitekim 2 ayrı ticaret danışmanına yer verilmesindeki asıl sebep riskin en aza indirilmesidir. Bu anlamda tek ya da ayrı döviz çiftlerine karar verilebilir ve ticaret danışmanlarına tanınan limitler dahilinde işlemlere yer verilebilir.

VPS Sunucusuna Ticaret Danışmanı Nasıl Kurulur?

Kullanıcılar sadece grafik üzerine nasıl eklendiğine göz atmıyor. Ticaret danışmanlarının VPS sunucusu üzerinden nasıl işlem gördüğü de ayrı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu sefer kullanılan cihazlara vurgu yapılır. Daha pratik olduğu için tablet üzerinden VPS sunucusuna yer vermek ve yükleme işlemlerine geçmek daha doğru görülür.

Uzak bir bilgisayar görevi gören VPS sunucusunun 24 saat boyunca işlem gördüğünü unutmamak gerekir. Aynı zamanda sunucunun doğru bir şekilde çalışma göstermesi adına:

 • İşletim sistemi ile RAM araştırmasına geçmeniz faydalı olacaktır.
 • Hem işlemci hem de sunucuların konumuna göre işlemlere geçilebilir.

Bunun için özel olarak VPS sunucu değerlendirmeleri dahi hazırlanmıştır. İsteyenler Forex için hazırlanan bu özel değerlendirmeleri dikkate alarak sunucu tercihinde bulunabilir ve ticaret danışmanlarını eklemek için harekete geçebilir.

Uzak bir sunucuya dair VPS bağlantılarına geçmeniz en doğrusu olacaktır. Tavsiyeleri dikkate alarak bu yönde tercihinizi yapabilir ve indirme işlemlerine geçebilirsiniz. Yapılandırma için ise:

 • Sunucu üzerinden ‘dosya’ sekmesine tıklamak gerekir.
 • Dosyadan açılan ‘yeni bağlantı’ seçeneği ile yüklemeye geçilir.

MetaTrader 4 Ticaret Danışmanı & VPS Sunucusu

Yukarıda belirttiğimiz adımlar üzerine temel bağlantıların gerçekleşmesi gerekir. Bunun için de kullanıcıların istenilen bilgileri girmeleri beklenir. Öncelikle isim ile kullanıcı detaylarına yer verilir. Sunucu ile bağlantılara ilişkin hem kullanıcı adına hem de parolaya ihtiyaç duyulur.

Sadece kendi verileriniz ile işlem görmek adına tüm bu detaylara netlik kazandırmanız önem arz ediyor. Böylece VPS sunucusu üzerinden bağlantı kurmanız mümkün hale gelecektir. Devamında da yöneticilere izin vermek için:

 • Tarayıcı tercihinde bulunmanız ve indirme işlemlerine geçmeniz gerekir.
 • MetaTrader 4 indirme ve kurulum üzerine ticaret robotuna yer verilir.
 • Uzak bağlantılar yerine VPS sunucusuna geçilebilir.

Ticaret yapmak isteyenler tüm bu adımlar üzerine VPS ile işlemlere başvurabilir. Spread ve emirlere dair sunucu üzerinden bilgi verilir ve harekete geçilir. Öyle ki her bir kullanıcıya özel olarak paylaşılan bildirimler yol gösterici olacaktır.

MetaTrader 4 Platformu Güvenilir Mi?

Herkesin tercih ettiği bu işlem platformuna dair indirme ile kurulum işlemlerine başvurmak gerekir. Öncesinde ise platformdan işlem görecek kişilerin güvenilir mi sorusuna yanıt arayarak harekete geçtikleri görülüyor. Herkes tarafından tercih edilmesi güven veriyor. Bunun yanı sıra:

-Yasallık: Kullanılmasında herhangi bir yasağın bulunmadığını belirtmek gerek. Yasal olarak işlem gören bir platform olarak bilinir. Gerek bilgisayar gerekse cep telefonları üzerinden işleme geçmenizde herhangi bir sakınca görülmez.

-Güvenlik: Risk yönetimini iyi yapan ve kullanıcılarını uyaran platformlar arasında olması da öne çıkmasında bir hayli etkili. Emniyetli bir platform olarak adını duyurmayı başarmıştır. Güvenlikten asla ödün vermek ve yine güvenilir şirketler eşliğinde işleme geçmenize olanak sağlar. Aynı zamanda:

 • Para ticareti yapanların mali durumu üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.
 • Kişisel verilerin emniyette kalmasına dikkat edilir.

Siber saldırılara karşı gerekli önlemleri almıştır. Bununla birlikte bilgisayar korsanlarına karşı güvenli bir platform olarak bilinir ve sıklıkla işlem görmek isteyenlerin tercihi haline gelmiştir.

MetaTrader 4 Platformu Nasıl Çalışır?

Kullanıcı dostu ara yüzünden kaynaklı olarak kolayca çalıştırmanız mümkün olacaktır. Üstelik özel bir kullanım kılavuzu içermesi de nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Web tarayıcı üzerinden kolaylık çalışma gösteren platforma dair önceliğiniz internet bağlantılarını kontrol etmek ve harekete geçmek olmalıdır. Böylece:

 • Döviz fiyatlarını eksiksiz ve net bir şekilde analiz etmeye başlarsınız.
 • Alım – satım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanınır.

Otomatik işlem özelliklerine yer verildiği için zaman tasarruf etmeniz ve riskli durumlardan kaçınmanız da mümkün olacaktır. Bunun için uzman danışmanlara yer verilir ve izniniz dahilinde işlem görmeleri sağlanır. Ticaret robotları eşliğinde de gerek analizler gerekse al / sat işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanır. Platform ile:

 • Rutin ticaret analizleri kesintisiz olarak gerçekleşir.
 • Piyasa ve trend araştırmalarına geçmeniz kolay hale gelir.

Tüm bu trend, piyasa ve döviz araştırmalarına karşı emirlere karar vermekte zorlanmazsınız. Hatta otomatik işlem imkanlarından dolayı avantajlı hale geleceğiniz açık durumda. Özellikle de zararın durdurulmasına dair paylaşılan otomatik işlemler ile riskin minimum seviyelere geçilmesi sağlanır. Görüldüğü üzere işlemlerin anlık ve risksiz olarak gerçekleşmesine olanak sağlanır.

MetaTrader 4 Platformu Nerelerde Çalışır?

Gerek tarayıcı gerekse cihazlara dair kullanım kılavuzundan açıklamalara imza atılmıştır. Her birine göz atmakta ve belirtilen detaylara göre işlemlere geçmekte özgürsünüz. Platforma dair:

-İşletim: Windows veya MacOS üzerinden al – sat yapmanıza olanak sağlanır. Aynı şekilde grafikleri okumak ve analizlere geçmek kolay hale gelir. Teknik analizlerin 30 ayrı gösterge ile paylaşılması işinizi kolay hale getirir. Bununla birlikte 24 ayrı grafik içerir ve yol gösterir.

-Cihazlar: işletim sistemlerinde olduğu gibi cihazlarda da herhangi bir sınır tanınmıyor. IPhone veya iPad cihazlarından işlem görmeniz mümkün olacaktır. Aynı şekilde Android işletim sistemlerine sahip olan cihazlara da uygundur. İstediğiniz her zaman ve her yerden işleme geçebilirsiniz. Döviz çiftlerini kolaylıkla takip edebilir ve emirlerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

MetaTrader 4 Platformunda Zaman Ayarlamaları

Kullanıcı dostu bir işlem platformu olması öne çıkmasında etkili olmuştur. Öyle ki işlemlere dair tüm cihazlara uygun olan tasarımını paylaşır ve tüm işletim sistemleri ile uyumlu olduğunu belirtir. Bununla birlikte grafiklerin özenle ve her zaman uygun olacak şekilde paylaşılmasına dikkat eder. Kullanıcıların istedikleri zaman aralıklarına değinmesine olanak sağlar. Zaman aralıkları olarak:

 • 1, 5 ya da 30 dakika olarak tercihinizi yapmakta özgürsünüz.
 • 1 ile 4 saat aralıklarını da kabul etmektedir.

Sadece dakika ile saat aralıkları bulunmuyor. Bunların yanı sıra ister 1 gün ister 1 ay şeklinde zaman aralıklarına yönelmeniz sağlanır. Her birinden ayrı grafikler hazırlanır ve en net haliyle paylaşılır. Özellikle de grafiklerin anlaşılabilir olmasına dikkat edilir. 30 ayrı teknik gösterge eşliğinde her birini değerlendirmekte ve işleme geçmekte zaman kaybetmezsiniz.

MetaTrader 4 Platform Parametreleri Nelerdir?

Her bir parametreye dair göstergelere yer verilir ve yeni katılanların kullanım kılavuzu eşliğinde hepsini değerlendirmesine olanak sağlanır. Örneğin Symbol bunlar arasındadır ve açık olan enstrüman olarak ele alınır. Devamında gelen voluma eşliğinde de lot cinsinden olacak şekilde işlem hacminin belirtilmesi söz konusudur. Diğerleri:

 • Aleyhe işlemlerin durdurulması için stoploss tercihinde bulunmanız sağlanır.
 • İstenilen fiyata ulaşan piyasa için de ‘kar alımı’ parametresine yönelebilirsiniz.

Aynı zamanda emir tipini seçmek için ‘Type’ sekmesine tıklamanız beklenir. Hem anlık hem de bekleyen işlemler adına bu yönde seçiminizi yapmanız esas alınır. Bekleyen işlemler için:

 • Satış ile satın alış sınırına belirlemenize olanak sağlanır.
 • Satış durdurma veya satın alış durdurma emirlerine netlik kazandırılabilir.

Maksimum sapmayı aktif duruma getirmek ve satış, satın alış şeklinde emirlere yer vermekte özgürsünüz. Aynı zamanda emirlerin açılıp – kapanmasına ilişkin ‘trade’ olarak seçiminizi yapmanıza da olanak sağlanır. Bunların haricinde gelen sekmeler ve kısayollar da işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır.

MetaTrader 4 İşlem Sekmeleri & Kısayollar

Tek tıklamalı olacak şekilde işlemlere geçmenize imkan tanınır. Bunun için isteyenler alt+t şeklinde seçimini yapmakta özgür. Devamında gelen işlem penceresi için de ‘x’ tuşu paylaşılır ve pozisyonların kapatılmasını isteyenler bu yönde tercihini yapabilir.

Emir çizgisi üzerinden isterseniz ‘close’ sekmesine dahi tıklayarak işlemleri kapatabilirsiniz. Son olarak açık işlemler için ‘modify’ sekmesi bulunuyor. Pozisyonların belirli bir kısmına son vermek adına bu yönde tercihte bulunmanıza imkan tanınır. Görüldüğü üzere kullanıcı dostu ara yüz ve sekmeler üzerine MetaTrader 4 platformundan işlem görmek son derece basit olacaktır. Bununla birlikte:

 • Yasal olarak işlem görülen platformlar arasında başı çeker.
 • Kişisel verilerin ve mali durumun koruma altına alınmasını sağlar.

Hem kaliteden hem de güvenlikten ödün verilmez. Tüm bu ayrıcalıkları özelliklerinden kaynaklı olarak tercih halindedir. Hatta son sürümü olan MT5’e nazaran daha fazla tercih edilmesi de ne denli ayrıcalıklı bir platform olduğunu kanıtlar niteliktedir.

MetaTrader 4 Yatırım Araçları Nelerdir?

Platformu kullanmak isteyenler hangi yatırım araçlarının geçerli olduğunu sorguluyor. Bunun üzerine onlarca yatırım aracına işaret edilir ve işlem görmeniz sağlanır. İşlem hacminin ne denli geniş olduğunu yatırım araçları eşliğinde anlamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için:

-Forex: Forex denilice ilk akla gelen endeksler ve hisse senetleri oluyor. Döviz çiftlerine veya CFD yani uzun vadeli işlemlere karşı tercihinizi yapmakta özgürsünüz. Hatta değerli metal işlemlerine de uygun olan platformlar arasındadır. Altın ve gümüş gibi çeşitli metaller üzerinden emirlerin girilmesine ve de grafiklerin incelenmesine olanak sağlanır.

-Kripto: Para birimlerine dair sınır tanımayan platformlardan bir tanesidir. Başı çeken döviz çiftleri majör ve minör olarak paylaşılır. Bunların yanı sıra kripto para birimlerinden de işlem görülmesine olanak sağlanır. Görüldüğü üzere pek çok yatırım aracına ev sahipliği yaptığı için binlerce kullanıcıya kolaylık sunmaktadır. Platforma sahip olanlar:

 • Kullanımı son derece basit olduğu için döviz ya da parite işlemlerine geçebilirsiniz.
 • Aracı kurumlar arasında alım – satım talimatlarına geçebilir.

MT4 ile bağlantılı olan şirketlerin de sayısı günden güne artış gösteriyor. Bu artışa bağlı olarak işlem hacminin genişlediği açık durumda. Nitekim emtia, CFD ve parite şeklinde her birini giriş yapanlara paylaşır. Geriye kullanıcıların kullanım kılavuzunu dikkate alarak işlemlere geçmeleri kalır.

MetaTrader 4 Hakkında Merak Edilenler

Güney Kıbrıs merkezli olan platformun kuruluş yılı 2005 olarak açıklanmıştır. Uzun süredir piyasalara hakim olması öne çıkmasında bir hayli etkili. Bununla birlikte MetaQuotes şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıcı dostu ara yüzü eşliğinde işlem görülmesine imkan tanınmıştır. Merak edenlere:

 • Forex şirketleri tarafından lisanslandırılmış olduğu gösterilir.
 • Özel bir yazılım ile sunucu bileşenlerine sahiptir.

MAC ya da Windows tabanlı olarak tüm cihazlar üzerinden kullanıma uygundur. iOS ile Android işletim sistemlerine göre tasarlanması işinizi kolay hale getirecektir. Nitekim bu özellikler grafikleri kolaylıkla analiz etmenize olanak sağlar. İstediğiniz zaman aralığını tercih ederek grafikleri değerlendirmeye alabilirsiniz. Bunun üzerine ticaret danışmanı ile otomatik işlemlere geçerek kar elde etmek veya zararın durdurulması mümkün hale gelecektir.