• YARIM ALTIN
  3.512,00
  % 0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6463
  % 0,03
 • € EURO
  19,6736
  % -0,12
 • £ POUND
  22,8863
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  2,6798
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2986
  % 0,56
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Merkezi Olan Kripto Paralar

Merkezi Olan Kripto Paralar

Kripto para birimleri, alternatif değişim aracı olarak bulunan sanal unsurdur. Şifrelenmiş kripto para, dijital varlık olarak bilinen, para biçimidir. Peki kripto para ne işe yarar? Merkezi olan kripto paralar, neden tercih edilir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para tarihi 1980’li yıllara dayanır. Amerika’da bir kişi tarafından sistemin altyapısının tasarlanması ile birlikte, günümüze kadar gelmiştir. Kripto para, takas işlemlerinde yer edilen sanal para birimidir. Kripto paranın en önemli özelliği, tamamen dijital olarak kullanılması ve aynı zamanda şifrelenmiş bir şekilde bulunmasıdır. Kripto para ile işlem yapan kişilerin, geleceğin para birimi olması adına söylentileri yer edinir. Günümüzde kripto para birimi, birçok kişi tarafından kullanılan ve çoğunluğunda dikkatinde yer edinen para türüdür. Aynı zamanda Kripto para birimleri hakkında, birçok araştırma yapılır. Takas işlemlerinin doğrulama süreci ve bu sürecin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi, kripto paralar tarafından sağlanır. Burada gerçekleşen duruma, herhangi bir fiziksel karşılık yer edilmez. Kripto para, banka kartları ya da kredi kartlar üzerinden bir harcama yapılarak da kullanılabilir. Fakat burada gerçekleşen durumda, yine sanal para üzerinden sağlanır. Kripto paralar merkezi ve merkezileşmemiş olarak, farklı sistemlerde mevcuttur.

Merkezi Olan Kripto Paralar

Merkezi olan kripto paralar, belirli bir yönetim tarafından belirlenen platformlar içerisinde bulunur. Merkezi olmayan kripto paralar, herhangi bir yönetime bağlı değildir. Fakat belirli bir yönetim ya da kuruluş tarafından Kripto para birimi yönetiliyorsa, burada merkezi olan kripto paralar yer edilir. Kripto para biriminin kendi içerisinde farklı türleri bulunur. Bu türler içerisinde bulunan merkezi kripto paralar, merkezi değişimler içerisinde yer edinir. Merkezi değişimler daha kısa tanımıyla CEX  olarak, ifade edilir. Kripto paraların yönetim şekline baktığımız takdirde, herhangi bir kuruluşa ya da yönetilme durumuna hitap etmeyen Kripto paralar, daha çok kişiye ulaşıyor. Bence sistemin belirli bir yönetim dahilinde olması, daha güvenilirlik oluşturulmasını sağlıyor. Fakat kişiler kendi tercihlerine göre merkezi kripto paraları ya da merkezi olmayan kripto paraları seçebilir. Bu kişinin kendi sanal para durumuna göre de değişkenlik gösterir. Fakat belirli bir kesiminde  tercihine ve genel olarak araştırmalarına baktığımız takdirde, merkezileşmemiş bir sistem halinde bulunan Kripto paralar daha çok rağbet görüyor.

Merkezileşmiş Kripto Para Borsaları Risk Mi?

Merkezi olan kripto paralar, belirli bir borsa sürecinde yer edinir. Burada merkezi olan Kripto paraları tercih edenler için belirli avantajlar da sunulur. Bunlar;

 • Yüksek likidite imkanı sunulur.
 • Fiyat ya da kripto para işlemlerine merkezileşmiş borsalar izin verir.
 • Yüksek işlevsellik merkezi olan kripto paralar için geçerlidir.
 • Merkezi olarak belirli bir yönetim tarafından yönetilen kripto paralar,  dijital açıdan bakıldığı takdirde yetki sahibi olan sistemi bulundurur.

Merkezi olan kripto paralar bana göre, riskli bir durum sağlar. Çünkü hükümet düzenlemelerini de içerisinde bulundurur. Fakat hükümet düzenlemeleri, merkezi olan Kripto paraların borsa durumuna müdahale ettiği takdirde, kapatılma süreci de yaşanır. Bu durumda da Kripto paraya sahip olan kişilerin bulundurdukları dijital varlıkları da, ellerinden gider. Yani belirli bir yönetimde olduğu için tercih edenler aynı zamanda böyle bir risk ile karşılaşabilme ihtimallerinin farkında olmalılar. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar olabilir.

Merkezi Olan Kripto Paraların Dezavantajları Nelerdir?

Kripto paralar kişilerin tercihlerine göre, belirli bir merkez halinde bulunan ya da merkezileşmemiş olarak yer edinir. Bu durum merkezi olan kripto paraları tercih edenler için belirli dezavantajları sağlar.

 • Merkezi olan Kripto paralar, belirli bir yönetim tarafından yönetilir. Yani hükümetinde kontrolündedir.
 • Merkezi Kripto paraların risk içerdiği zamanlarda ya da hükümet tarafından gelebilecek çeşitli yönetim kontrollerinde, merkezi olan Kripto paraların borsaları etkilenebilir. Daha net bir şekilde açıklamam gerekirse, hükümet tarafından kontrol altında olan Kripto paralar, çoğu zaman güvenilir gelebilir. Belirli bir yönetimde olduğu bilindiği için kişi merkezi olan Kripto parayı tercih eder. Fakat hükümetin sisteme ya da borsaya uyguladığı çeşitli yönetim kuralları, borsaların kapatılmasını sağlar. Burada da merkezi olan Kripto paralardan yana bir tercih yapan kişilerin, direkt olarak varlıklarının yok olma ya da kaybedilme ihtimali bulunur. Bu sistem ile yola çıkmak isteyenler, böyle bir ihtimal ile de karşılaşabilme durumlarını göz önünde bulundurmalılar. Böylelikle ileriye dönük planlarında ya da paralarının kontrol aşamalarında, beklenmedik bir durum ile karşılaşmak zorunda kalmazlar. Genel olarak baktığımızda Kripto paralar, merkezileşmemiş sistemleri ile tercih edilir.

Merkezi Olan Kripto Paralar Neden Tercih Edilir?

Kripto paraları, belirli bir kesim merkezileşmemiş olarak tercih etse de, belirli bir kesim ise merkezi olan Kripto paraları tercih eder. Merkezi olan Kripto paralar, hükümet yönetimindedir. Burada riskleri içerdiği gibi çoğu kişi tarafından avantajları da bulunur. Merkezi Kripto paraların tercih edilmesindeki en önemli etken, belirli bir yönetim platformunda bulunmasından kaynaklanır. Bu şekilde dijital varlık bulundurmak isteyenlerin tercihindedir.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla