Merkez Bankası’ndan Haziran Ayı Bombası | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.862,00
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5562
  % 0,12
 • € EURO
  34,9978
  % 0,29
 • £ POUND
  41,4805
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4854
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3934
  % 3,27
 • BITCOIN/TL
  2128047,265
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Merkez Bankası’ndan Haziran Ayı Bombası

Merkez Bankası’ndan Haziran Ayı Bombası
728 90

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, her ay olduğu gibi bu ay da Fiyat Gelişmeleri raporunu herkesle paylaştı. Fiyat Gelişmeleri raporu; her ay gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile basına duyurulurken, Merkez Bankası tarafında yayınlanan yazılı bir bildiri ile de kamuoyuna açıklanıyor. Merkez Bankası her ayın belirli bir tarihinde yaptığı bu açıklamadan önce büyük çaplı bir çalışma geliştirerek genel fiyat gelişmelerinin içerisinde ki değişiklikleri araştırıyor. Her ürün, birim ya da veri üzerinden gerçekleştirilen bu araştırmada belirleyici olan unsurlarda mevcut. bu unsurlar asgari ücret üzerinden öneme sahip olan bir özelliğe göre seçilerek, araştırmada baz alınıyor. Haziran ayında da aynı araştırmanın sonuçlarını hazırlayan Merkez Bankası, bu çalışma sayesinde Türkiye’nin değişen fiyat gelişmelerine herkesin hakim olmasını ve de enflasyon hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkaran Banka’nın Haziran ayı sonuçları da çok konuşuldu. Haziran ayı içerisinde gerçekleşen bir ekonomik sarsıntı sonucunda Fiyat Gelişmeleri raporu bir hayli kabarık oldu.

Başlıklar

Bazı Başlıklar Oldukça Dikkat Çekici

Gelişmeleri izleyen bütün olaylar neticesinde oluşan konveksiyonel bir süreç Merkez Bankası’nın bu raporu hazırlamasına yardımcı oluyor. Raporda yer alan bazı başlıklar oldukça dikkat çekici. Merkez Bankası’nın Haziran ile ilgili hazırladığı bu raporun en dikkat çeken noktası; sebze ürünlerinin düşen fiyatlarının tam tersi olan işlenmemiş gıda ürünlerinin fiyatları oldu. Her ay Merkez Bankası tarafından yayımlanan Fiyat Gelişmeleri’nde TÜFE’nin ne kadar yavaş bir seyir izlediği görünüyor. Merkez Bankası’na göre TÜFE’de meydana gelen bu yavaşlamanın sebebi işlenmemiş olan gıdasal ürünlerdir. Haziranda, tüketiciye sunulan fiyatların % 3’ü artarken, son bir yılda gerçekleşen en yavaş yükselişin bu oran olduğu yer alıyor. Raporun en çarpıcı kısımlarından birisinde yer alan enerji fiyatlarına ilişkin oranlar ise sevindirici nitelikte. Önceden belirlenen yıllık baz enflasyon artış oranı 2,99 iken, bu oran %15,72 olarak geriledi. Bunun üzerine ise Merkez Bankası, TUİK raporunu incelemeye başladığını açıkladı. TUİK tarafına hazırlanan açıklamada yer alan, yurt içi üretici ile tüketicinin arasında ki indeks değerlendiriliyor. Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda bu iki kalemde yer alan oranların değerlendirmesini yaparken, haziran ayına ilişkin hazırladıkları genel Değişen Fiyatlar hakkında da gerekli açıklamaları yapmaktan çekinmedi. Zaman zaman Merkez bankasına yöneltilen eleştirilerin çoğu aylık Fiyat Gelişmeleri hakkında olsa da; geçtiğimiz ay için yapılan bu açıklama ile alakalı, güvenilir verilere dayandığı kanısına varıldı.

300 250 4

Enerji Fiyatı Oranları Geriledi

B endeksi, çekirdek fiyat endeksi olarak Merkez Bankası tarafından belirlenirken, yıllık olarak değişen oranın bu yıl içerisinde seyredeceği oranın 0,62 puan düştüğü ve de 16,28 olarak kayda geçtiğini bildiren Merkez Bankası, bunun nedenini sebze fiyatlarında ki beklenen düşüşe bağlıyor. Ayrıca yaptığı bir başka açıklamada sebze ürünlerinde gerçekleşen fiyat düşüklüğünde, işlenmemiş olan gıdaların yükselen fiyatlarına karşın, talebin azalmasının da etkili olduğu açıkladı. Merkez Bankası’ nın yaptığı Haziran açıklamasında ise tüketiciyi en çok sevindiren gelişmenin enerji piyasasında ki fiyat düşüklüğü geliyor. Enerji harcama ivmesinin her geçen gün arttığını ileri süren TUİK için bu fiyat gerilemesi de iyi bir gelişme olarak kayda geçti. Enflasyon konusunda ki beklentiyi yerine getirebilecek kalemlerden olan enerji fiyatı düşüklüğü herkesin yüzünü güldürecek gibi görünüyor. Bir önceki sene hazırlanmış olan raporlar incelendiğinde; aynı tarihte ki, aynı kalem ürünlerin fiyatlarının daha farklı bir yükseliş içerisinde olduğu görünüyor. Bu durumda iç piyasada seyreden olumlu bir rüzgârın olduğuna dair belirgin bir işaret olarak yorumlanıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla