Meksika Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  5.539,00
  % 0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0760
  % 0,28
 • € EURO
  28,8613
  % 0,23
 • £ POUND
  33,2757
  % -0,50
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2823
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  723592,743
  % -1,20
 • BIST 100
  7.723,03
  % 0,04

Meksika Konsolosluğu

Meksika Konsolosluğu
728 90

Meksika Konsolosluğu; Meksika’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların seyahat amaçlarına uygun bir Meksika vize almaları gerekmektedir. Bu zorunluluk umuma mahsus bordo pasaport, hizmet pasaportu ( gri pasaport) ve hususi pasaport ( yeşil pasaport ) sahipleri için geçerli olup diplomatik ( siyah ) pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler dahilinde vizeden muaftırlar.

Diğer pasaport hamilleri vize başvurularını Meksika Konsolosluğu ya Büyükelçilik üzerinden yapmalıdırlar. Ayrıca konsolosluk başvuruları seyahat acentaları yani vize başvuru merkezleri üzerinden de kabul etmektedir.

Meksika Konsolosluğu Ankara

Türkiye ile Meksika arasındaki ilk siyasi yakınlaşmalar aslında Osmanlı Devleti döneminde başlamış ve daha sonrasın Türk Devleti’nin kurulması ile de bu süreç ilerlemiştir. Türkiye ve Meksika 1927 yılında dostluk anlaşması imzalamış ve böylece diplomatik ilişkiler de kuvvetlenmiştir. 1962 yılında elçilik seviyesine yükselen bu ilişkide diplomatik olarak ilk ziyaret 1992 yılında gerçekleşmiştir diyebiliriz.

Daha sonrasında 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Meksika’yı ziyaret etmiş bu ziyaretin ardında da Meksika Dış İşleri Bakanı Patricia Espinoza Türkiye’ye gelmiştir. 2 ülke arasında her ne kadar kuvvetli ilişkiler olmasa da, Türk vatandaşlar tarafından Meksika ve kültürüne karşı ilgi bulunmaktadır.

Son zamanlarda Meksika, dünyada en çok ziyaret edilmek istenen 10 ülkeden biri haline gelmiş ve bu bağlamda pek çok dünya vatandaşının ilgisini çekmiştir. Türkiye’den bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler ise seyahat öncesinde Meksika vizesi almak ile yükümlüdürler. Bu yükümlülük yalnızca, siyah yani diplomatik pasaport hamili kişilerin kısa süreli seyahatleri kapsamında geçerli değildir. Bunun dışında tüm pasaport gruplarının seyahat amaçlarına uygun bir vize almaları gerekmektedir.

Ankara’da bulunan Meksika Büyükelçiliği, vize başvurularını değerlendiren ve buna karşılık vize onayı ya da vize reddine karar veren en yetkili mercidir. Meksika Büyükelçiliği’ne dair adres, telefon ve web sitesi bilgileri aşağıda verildiği gibidir.

Meksika Büyükelçiliği Adres:

Aziziye, Portakal Çiçeği Residence, NO: 1/110, Pak Sokak D:Kat: 31, 06690 Çankaya/Ankara

Meksika Büyükelçiliği Telefon:  (0312) 442 30 33

Meksika Büyükelçiliği Web Sayfası: embamex.sre.gob.mx/turquia

Meksika Büyükelçiliği Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cuma = 09.00- 16.00

Meksika Konsolosluğu İstanbul

Meksika vize başvurularının yapıldığı ve başkonsolosluk İstanbul’da bulunmaktadır. Başkonsolosluklar fahri konsolosluk olarak isimlendirilmektedir. Meksika’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvuru merkezleri üzerinden de vize müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Ancak uzun süreli vizeler için başvurular yalnızca Meksikan Konsolosluğu ya da Meksika Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İstanbul’da bulunan Meksika Konsolosluğu; Türkiye’deki resmî tatil günleri ve Meksika’nın özel günlerinde hizmet verememektedirler. Bu tür özel günler, vize işlemlerinde yani başvurularının sekteye uğramasına sebep olabileceği için, vize işlemlerine başlamadan ve seyahat planı yapmadan önce mutlaka, tatil günlerinin araştırılmasının yapılması önerilmektedir.

Meksikan Konsolosluğu yani bu ülkeye ait fahri konsoloslukların görevi; yalnızca vize müracaatlarının kabul edilmesi değildir. Buna ek olarak Meksika ile Türkiye arasında yürütülen projelere rehberlik etmek, Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının kimlik, ölüm belgesi, evlenme, nüfus cüzdanı, askerlik, vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin ve evraklarının yürütülmesi Büyükelçilik ve Meksika Konsolosluğu’nun diğer görevleri arasındadır.

İstanbul’da bulunan Meksika Konsolosluğu’nun güncel adres, telefon ve web sitesi bilgileri aşağıda yer almaktadır.

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu Adres:

Levent, Lale Sokağı No:23, 34330 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu İletişim: [email protected]

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu Web Sitesi: https://consulmex.sre.gob.mx/estambul/

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.00- 13.00

Meksika Konsolosluğu İletişim:

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Meksika Konsolosluğu üzerinden uzun süreli vizeler için müracaat kabul edilmektedir. Eğer siz de D tipi ulusal vize alacaksanız o zaman öncelikle Meksika Konsolosluğuna giderek, talep edilen vize evraklarınız ile müracaat işlemlerini yaparak başvuru işlemlerinizi tamamlamalısınız. Uzun süreli vize başvuruları, vize başvuru merkezleri üzerinden yapılamaz.

Meksika Konsolosluğu nerede sorunun yanıtı aslında üst başlık dahilinde verilmiştir. Ancak Meksika Konsolosluğu iletişim çalışma saatleri ve adres bilgilerini bir kez daha sizler için belirtelim.

Meksika Konsolosluğu Adres: Levent, Lale Sokağı No:23, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Meksika Konsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.00- 13.00

Meksika Konsolosluk Adresi

Meksika Konsolosluğu sadece İstanbul’da değil, İzmir’de de bulunmaktadır. Bu bağlamda İstanbul ve çevresindeki illerde ikamet eden Türk vatandaşları vize başvurularını İstanbul Meksika Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirebilirken; İzmir ve çevresinde ikamet eden Türk vatandaşlarını da vize müracaat işlemlerini İzmir Meksika Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirebilir.

İstanbul Meksika Konsolosluğu için adres ve iletişim belgelerini yukarıdaki başlıklarda vermiştik. İzmir Meksika Konsolosluğu adres ve iletişim bilgilerini de aşağıda belirtelim.

İzmir Meksika Konsolosluğu Adresi:

Alsancak, Cumhuriyet Blv No:140, 35220 Konak/İzmir

İzmir Meksika Konsolosluğu Telefon: 0 (232) 463 60 33

İzmir Meksika Konsolosluğu Çalışma Saatleri: 11.00- 13.00

Meksika Konsolosluk Vize Randevu

Meksika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat evvelinde vize alması gerektiğini söylemiştik. Vize işlemlerini gerçekleştirebilmek ve bu işlemler doğrultusunda talep edilen vize evraklarını teslim edebilmek adına Meksika Konsolosluğu’na gidilmelidir. Özellikle uzun süreli vize alacak kişiler, vize başvuru merkezlerine müracaat etmeden direkt olarak konsolosluklar üzerinden başvurularını tamamlamalıdırlar.

Meksika Konsolosluğu’na vize işlemleri için başvuruda bulunmadan önce ilk olarak web sitesi üzerinden Meksika Konsolosluğu vize randevu alınmalıdır. Bunun için https://consulmex.sre.gob.mx/estambul/ sitesine girerek, buradan Konsolosluk Hizmetleri bölümü içerisinden Vize İşlemleri seçilmelidir. Vize işlemleri kısmını seçtiğinizde sizlerden talep edilecek olan belgelerde aşağıdaki kısımda yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sitede, seyahat acenteleri üzerinden vize başvurularının kabul edilmediği önemle vurgulanmıştır. Bu bağlamda vize almak isteyen kişilerin en yakın konsolosluklara giderek vize işlemlerini bizzat tamamlamaları gerekmektedir.  Meksika’ya seyahat edecek Türk vatandaşları e- vize ile vize alabilmekte bunun için randevular da [email protected] adresine mail atarak alınabilmektedir.

Meksika Konsolosluğu Duyuru

Yukarıda belirttiğimiz Meksika Konsolosluğu Ana sayfası üzerinden, hem bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için hem de Türkiye’ye gelmek isteyen Meksikalı vatandaşlar için vize işlemlerine dair duyurular ve bilgilendirmeler yer almaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Meksikalı vatandaşlar için de ülkelerine yahut evrak işlemlerine dair bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Meksika Konsolosluğu duyuru bölümünde özellikle Covid- 19 kapsamında alınan tedbirler, ülkeye olan giriş çıkışlar, yapılması istenen testler ve içerikleri bu sayfa içerisinde kişilere sunulmaktadır. Ayrıca sitede Meksika Konsolosluğu’nun sosyal medya hesaplarının adresleri de yer almaktadır.

Bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler için bilgilendirmeler ve vize evraklarından bahsedilmekte, bu konudaki güncel bilgiler de site üzerinden paylaşılmaktadır. Site İspanyolca dilinde hazırlanmış olsa da Google çeviri kısmından Türkçe’ye çevirerek buradan merak ettiklerinizi öğrenebilmeniz mümkündür.

Meksika Konsolosluğu Vize Sorgulama

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Türkiye’den Meksika’ya seyahat edecek Türk vatandaşları e-vize uygulaması ile vize alabilmeleri mümkündür. Vize başvurusu için randevu alan ve vize müracaatında bulunan kişiler ise, Meksika Konsolosluğu vize sorgulama işlemlerini yani vize onaylarını belirteceğimiz internet üzerinden öğrenebilirler.

Vize onayı ya da reddini öğrenmek isteyen Türk vatandaşları; “ https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html “ adresi üzerinden vize kararlarını kontrol edebilirler. Vize onayı süreci, tatil günleri ya da konsolosluklarda yaşanan yoğunluklar nedeni ile daha ileri tarihlere sarkabilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla