Mantar Yetiştiriciliğine Destek Geliyor! | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.700,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4942
  % 0,25
 • € EURO
  34,5684
  % 0,19
 • £ POUND
  40,4532
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3443
  % -0,72
 • BITCOIN/TL
  2035995,382
  % -2,74
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Mantar Yetiştiriciliğine Destek Geliyor!

Mantar Yetiştiriciliğine Destek Geliyor!
728 90

Başlıklar

Mantar Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Nedir?

Devlet destekli mantar yetiştiriciliği, günümüzde mantar üretim yapan kişiler için sağlanır. Burada dönüm başına destek alınabilir. Fakat gerekli destekten faydalanabilmek için başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekir. Başvuru işlemlerinde eksiksiz ve tam bilgiler olmalıdır. Aksi takdirde yetersiz bilgiler olduğu zaman mantar yetiştiriciliği faydalanılması uygun değildir. Burada dönüm başına destek gerçekleşir. Aynı zamanda yetiştirilen mantarın türüne göre de farklılık gözetir. Nadir ve endemik olarak bulunan mantar yetiştiriciliği yapıyorsanız, destek talebiniz bu yönde olmalıdır. Ancak her koşulda bulunabilecek mantarlarda destekler farklılık gözetir.

Mantar Yetiştiriciliği Destekleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği ile uğraşan ya da mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilere, devletten destek geliyor. Mantar yetiştiriciliği üretim alanı uygun olduğu takdirde oldukça kazançlı bir iştir. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği için;

300 250 4
 • Burada kişiler gerek mantar yetiştirme rafları
 • Gerekse çeşitli ekipmanları toplayabilmek için ortam hazırlamaları önemlidir.

Bu durum karşılandıktan sonra mantar yetiştiriciliği ülkenin de kalkınması adına oldukça önemlidir. Tarım ve orman bakanlığı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı altında yer edinen, mantar yetiştiriciliğinden yararlanılabilmesi için ilk olarak kişilerin başvuru yapılması gerekir. Başvuru işlemleri gerekli müdürlüklerden de sağlanabilir. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamalara göre duyurular. Takip edildikten sonra başvuru işlemleri kısa bir süreçte tamamlanır. E-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonuçları mobil cihazınıza SMS olarak gelir. Faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrendikten sonra kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı kapsamında altında bulunan mantar yetiştiriciliğinden yararlanmanız mümkündür.

Devlet Destekli Mantarı Yetiştiriciliğinin Avantajları

Günümüzde mantar yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler için devletten destek geliyor. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği, bu işle ilgilenen kişilere oldukça büyük avantajlar sağlar. Mantar yetiştiriciliği zahmetli ve meşakkatlidir. Üretim esnasında da birçok harcama yapılması gerekir. Mantar tüketilebilmesine göre çeşitli alanlarda da kullanılabilir. Bu sebeple ülkenin kalkınması adına da önemli bir bitkidir. Devlet bu yetiştiricilikle uğraşan kişilere desteği sağladığı takdirde, daha profesyonel çalışmalar ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı çiftçiler de ekonomik açıdan kazanımlar elde edebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla