LTC / BTC Exchange’i | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri LTC / BTC Exchange’i
 • YARIM ALTIN
  8.139,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1928
  % 0,10
 • € EURO
  35,0088
  % 0,00
 • £ POUND
  40,9594
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4467
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2258836,290
  % -1,28
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

LTC / BTC Exchange’i

LTC / BTC Exchange’i
728 90

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından yaratılan Litecoin ( LTC ), Bitecoin ile  benzer çalışma prensiplerini benimsemiştir. Litecoin’in ilk başlardaki amacı BTC üzerindeki hataları düzeltme olarak tanımlanmıştır. Bir altcoin olarak ortaya çıkmış ve kendisini ispatlamış bir dijital ticaret alanı olarak kabul edilir.

LTC temelinde açık kaynak kodlu ve merkezsiz bir para birimidir. LTC gücünü matemetikten ve kullanıcılarından almaktadır. Kullanıcıların finansmanlarını kullanmasına olanak tanıması sebebi ile kullanıcılar en az maliyetle ödeme yapma imkanına sahiptir.

LTC çok hızlı işlem gücüne sahip olması ve ucuz olması sebebi ile ortaya çıktığı dönemde oldukça dikkat çekmiştir. 2,5 dakika gibi kısa bir sürede işlem gerçekleştirme olanağına sahip olan LTC, bu konuda BTC’nin oldukça üzerindedir. Bitcoinin altın olarak tanımlandığı kripto para borsa sisteminde LTC ise gümüş olarak tanımlanır.

300 250 4

Başlıklar

BTC Nedir

2008 yılında oluşturulan BTC, doğruluğu tam olarak bilinmese de Satoshi Nakamoto tarafından kurulduğu düşünülmektedir.  Bitcoin ilk merkeziyetsiz kripto para olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir kurum, devlet ya da bankaya ait değildir. Bazıları tarafından geleceğin para birimi olarak da tanımlanmaktadır.

Her BTC , birbiri ile benzersizdir, kopyalama ve imha edilme özelliği bulunmamaktadır. Dünyadaki binlerce bilsayar ve kullanıcı tarafından madencilik işlemi ile varlığını sürdürmektedir.

BTC dışında başka kripto paralar bulunmaktadır. Buna rağmen kriptografi tekniğini ilk defa kullanan kripto para birimi BTC ‘dir. Kriptografi tekniği, metini şifreleyerek okunamayacak, çözülemeyecek şekilde kodlayarak güvenliği sağlama sistemidir. Bu sistem sayesinde BTC kullanıcı bilgilerini ve işlemlerini oldukça güvenli bir şekilde saklamaktadır.

BTC Nasıl Üretilir

BTC üretim işlemine mining yani madencilik işlemi denmektedir. BTC madenciliği blockchain ağı üzerinde gerçekleştirilmektedir. Blockchain ağı üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin onaylanması ve yapılan işlemlerin ağa eklenmesi için bilgisayar üzerinden matematiksel işlemler ile sağlanan hesaplama işlemleridir. Bu işlemler aynı zamanda her sistem ağını ve kullanıcıyı koruma adına gerçekleştirilir. Bu sistemi koruyan ve belirli bir ücret karşılığında gözleyen kişilere de madenci ismi verilmektedir. Bu gerçekleştirilen sürece madencilik denme sebebi ise coin yaratma ile maden çıkarma arasında bağlantı kurulmasına dayanmaktadır.

Madencilik işlemi tek başına yürütmek için zor ve fazla zaman almaktadır. Aynı zamanda tek bilgisayardan işlem gerçekleştirmek de yeterli kalmamaktadır. Bu sebeple madencilik (mining) havuzu oluşturulmuştur. Madencilik havuzu sayesinde başka kullanıcılar ile birlikte daha kısa sürede daha fazla coin çıkarma şansı vardır.

BTC madenciliği gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bunun sebebi ise BTC ‘nin 21 milyon coine sahip olması ve bugüne kadar 17 milyonun coinin çıkarılmasıdır. Çıkarılmayan coinlerin zorluk derecesinin daha da artması sebebi ile kalan bitcoinlerin 2100 yılından sonra çıkarılacağı düşünülmektedir.

LTC Nasıl Üretilir

LTC ‘nin son dönemlerde popüler olması sebebi ile de madencilik seçenekleri birden fazladır.

 • Solo Madencilik : Kendi bilgisayarınızdan, diğer kullanıcılar ile çalışmadan yapacağınız işleme solo madencilik denir. Bu madencilik türünün sağladığı avantaj, kendi çalışmanız sonucunda kazanmanız ve coinlerin bölünmeyecek olmasıdır. Havuz madenciliğinde ödenen ücreti ödemeniz de gerekmemektedir. Ancak tek başınıza çalışacağınız için ekipman ve elektrik gibi ücretler yüksek bir meblağa olabilir.
 • Madencilik Havuzu : Diğer madenciler ile bilgisayar, elektrik gibi kaynakları paylaşarak coin arama işlemidir. Madencilik havuzu sayesinde blok ödülünü kazanma şansınız artmaktadır. ektedir. Her zaman olmasa da tek dezavantajı, bazen bir madencilik havuzuna katılmak için ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Exchange Nedir

Sahip olduğunuz kripto parayı, diğer kripto para birimi ile değiştirme işlemine exchange denmektedir. Exchange işlemi kripto para borsaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için fiziksel olarak herhangi bir noktaya gitmenize gerek yok. Çevrimiçi kripto para borsalarından exchange işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsaları, bilinen borsalara benzmektedir. Bu iki borsa türünün önemli bir farkı bulunmaktadır. Borsada kişi, kar elde etmek için alım-satım işlemi uygulamaktadır.  Kripto para borsalarında ise kullanıcı kar elde etme amacı ile kripto para birimini kullanmaktadır.

Çevrimiçi olarak hizmet veren kripto para borsası, elektronik olarak aktarılan para ile dijital para birimlerini değiştirmektedir. Exchange işlemleri dijital para birimleri ya da kripto para birimleri karşılığında kredi kartı, EFT/ havale veya diğer işlemleri kabul etmektedir.

Exchange işlemi 2 şekilde gerçekleştirilebilir. İlkinde kripto paralarınız arasında olur. Mesela sahip olduğunuz LTC kripto paralarını, BTC’ye dönüştürebilir ve sanal cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Diğer imkanda ise; sahip olduğunuz kripto parayı, paraya çevirebilir ve bunu ATM’den çekebilirsiniz.

Exchange işlemlerini dünyanın her yerinde ve her saatinde gerçekleştirme olanağına sahipsiniz.

LTC / BTC Fiyat Hesaplama

Her ikisinde de fiyat arz, talebe göre değişkenlik göstermektedir. 2017 yılında talebin artması ile birlikte LTC ve BTC ani fiyat artışı yaşamıştır. Bu da birçok kullanıcının kripto paraya ilgisini arttırmıştır. 2017 yılından beri fiyat artışı yaşaması sebebi ile kullanıcılar LTC ve BTC ‘yi iyi birer yatırım olarak görmüşlerdir.

LTC ve BTC fiziksel bir para değil de kripto para olsa da, bir ödeme şekli olarak görülmektedir.Henüz ülkemizde bu konuda pek fazla işlem yapılmasa da yurt dışında mal ve hizmet karşılığı LTC ve BTC ile ödenen noktalar vardır. LTC ve BTC ile ödeme yapmanın önemli özelliklerinden birisi ise hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşiyor olmasıdır.

LTC / BTC Exchange’i 

LTC / BTC exchang’i işlemi gerçekleştirilirken her ikisinin de güncel fiyatlarına bakılmaktadır. Exchange işlemi LTC ve BTC arasında gerçekleşebileceği gibi diğer kripto paralarla da gerçekleştirilebilir. LTC / BTC exchang’i işlemi gerçekleştirirken her ikisinin de piyasa değeri, hacmi ve arz gibi bir takım önemli unsurlara bakmakta fayda vardır.

728 90
Araç çubuğuna atla