Litvanya’da Türk-Litvanya Ticaret Odası Açıldı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.878,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8088
  % -0,01
 • € EURO
  35,1745
  % -0,24
 • £ POUND
  41,7309
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,5245
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3698
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2155374,131
  % -0,88
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Litvanya’da Türk-Litvanya Ticaret Odası Açıldı

Litvanya’da Türk-Litvanya Ticaret Odası Açıldı
728 90

Türk-Litvanya Ticaret Odası (TLCC), Mayıs ayının sonunda Litvanya’da açılış etkinliğini gerçekleştirdi. TLCC, yılın başında resmi olarak kurulmuş olup, Türkiye ve Litvanya arasındaki ticaret, yatırım ve işbirliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ticaret odasının, işbirliği koşullarını iyileştirerek ülke ekonomisine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.

Ekonomik Karmaşıklık Gözlemevi’ne (OEC) göre, Litvanya’nın 2023 yılında Türkiye’ye yaptığı ihracat yaklaşık 486 milyon Euro’ya ulaştı. Aynı dönemde Türkiye’nin Litvanya’ya yaptığı ihracat ise yaklaşık 473 milyon Euro olarak gerçekleşti ve son üç yılda iki katına çıktı. Ayrıca, 2023 yılında yaklaşık 280.000 Litvanyalı turist Türkiye’yi ziyaret ederek, Türkiye’yi Litvanya için bir numaralı turizm destinasyonu haline getirdi.

Türk-Litvanya Ticaret Odası Başkanı Sarp Demiray’a göre, bu rakamlar hedeflenen işbirliği sayesinde ikiye veya üçe katlanabilir ve Ticaret Odası’nın açılması, Türkiye ve Litvanya arasındaki ekonomik ilişkilerde önemli bir yeni aşamanın başlangıcını işaret etmektedir.

300 250 4

“İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde güçlü bir büyüme potansiyeli var. Bu büyümeyi hızlandırmak için, deneyimlerini, ağlarını ve bağlantılarını kullanarak iyi bir ikili ilişki kurmaya yardımcı olabilecek güvenilir aracıların eksikliği vardı. Litvanya, iş dünyasını ve iş standartlarını çok iyi anlayan bir ülke. Fintech, IT, biyoteknoloji ve yüksek teknoloji üretimi gibi stratejik alanlarda yatırım için iyi koşullar sunuyor. Türkiye ise geniş ekonomik derinliğe sahip ve yetenekli bir iş gücüne sahip. Ayrıca imalat, enerji, finans ve tabii ki turizm gibi birçok sektörde güçlü bir uzmanlığa sahip. Eğer tüm bunları doğru bir şekilde birleştirebilirsek, iki ülke arasındaki ticaretin büyümesi muazzam olacak” dedi Demiray, Ticaret Odası’nın resmi açılışında.

Litvanya Ekonomi ve İnovasyon Bakan Yardımcısı Karolis Žemaitis, TLCC’nin resmi açılışını kutladı. Türkiye’nin Litvanya için önemli bir iş ortağı olduğunu vurguladı.

“Lithuania ve Türkiye arasında henüz keşfedilmemiş birçok iş fırsatı var. Her iki ülke de birbirine çok şey sunabilir – farklı ama benzersiz pazarlar. Litvanya hızla büyüyor. Bu nedenle, ülkenin sadece yerel değil, aynı zamanda yabancı şirketlerin de kurulduğu bir merkez haline gelmesi şaşırtıcı değil. Ülkemizde Türkiye’den gelen şirketlerin sayısının hızla artmasını umuyoruz,” dedi K. Žemaitis.

Türkiye’nin Litvanya Büyükelçisi Gorkem H.E. Baris Tantekin de etkinliğe katıldı. Son yıllarda Litvanya ve Türkiye arasındaki iş ilişkilerinin güçlendiğini ve birçok önemli dönüm noktasına ulaşıldığını vurguladı.

“Türkiye’nin Litvanya Büyükelçiliği olarak TLCC’yi güçlü bir şekilde destekliyoruz. Türkiye, Avrupa ve Asya’daki stratejik konumuyla birçok Litvanyalı iş insanına yeni pazarlara erişim imkanı sunuyor. Öte yandan, Litvanya, Baltık bölgesindeki en büyük ticaret ortağımız ve kilit bir oyuncu. Litvanya güçlü bir ekonomiye ve yetenekli insanlara sahip. İki ülke arasındaki işbirliğini genişletmek için tüm koşullar mevcut. Bizi bugün bir araya getiren fırsat bu,” dedi G. B. Tantekin.

Türk-Litvanya Ticaret Odası başkanlığına Avrupa Merchant Bank CEO’su Sarp Demiray seçilirken, Šeimos Kredito Unija kurucusu Taurimas Valys ve EBD Holding Operasyon Direktörü Ugurcan Ozver başkan yardımcılığı görevlerine getirildi. Selim Emre Ozkan ise genel müdür oldu.

Ticaret odasının yönetim kurulunda ayrıca, Litvanya’da Türk Hava Yolları CEO’su Dincer Eroglu, Coral Travel Baltık Devletleri Genel Müdürü Efe Kesen, Baltic Accounting Experts CEO’su Kristina L. Aleknienė, Türkiye’nin Vilnius Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Umit Atesagaoglu, NATO akredite mühendislik firması Denzay’da ortak Mutlu Demir ve DLG Lojistik Grubu ME Başkanı Turgay Bekfilavioglu yer almaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla