Litvanya Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  8.612,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5388
  % 0,21
 • € EURO
  34,8716
  % 0,30
 • £ POUND
  40,6339
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  4,4953
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3456
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  1997908,637
  % -3,86
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Litvanya Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu
728 90

Litvanya Konsolosluğu; Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle ülkenin Schengen devletleri arasında yer aldığını bilmesi gerekmektedir. Çünkü bu ülke için kısa süreli seyahatlerde alınması gereken vize türü Litvanya Schengen vizesi olacaktır. Umuma mahsus bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günlük seyahatleri kapsamında vize almaları zorunlu iken; hizmet, hususi ya da diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşlarının ise bu süreç dahilinde Litvanya vizesi almasına gerek yoktur.

Bu bağlamda kısa süreli vize işlemleri için Litvanya vize başvuru merkezlerine müracaat edilirken; uzun süreli vize işlemleri için de Litvanya Konsolosluğu üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Başlıklar

300 250 4

Litvanya Konsolosluğu Ankara

Ankara’da bulunan Litvanya Konsolosluğu aslında Büyükelçilik kurumudur. Bu devletin başkonsolosluğu sanıldığı üzere Ankara’da değil İstanbul ilinde yer almaktadır. Litvanya Konsolosluğu Ankara söylemi ile aslında büyükelçilik kast edilmek istenmiştir.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği, konsolosluk ile birlikte çeşitli görevlere sahiptir. Bu görevlerden ilki Türk vatandaşları da ilgilendiren bir konu olan vize işlemleri ile ilgilidir. Bilindiği üzere Litvanya Konsoloslukları, bu ülkeye seyahat için yapılan vize müracaatlarını kabul ederken; Litvanya Büyükelçiliği de yapılan bu başvuruların sonuçları üzerinde karar verme yetkisine sahiptir. Yani kısacası Litvanya vizesi için yaptığınız vize başvurularını olumlu yoksa olumsuz mu olacağına Litvanya Büyükelçiliği karar vermektedir.

Litvanya Büyükelçiliği’nin görevlerinden bir diğeri de, ülkemizde yaşayan Litvanyalı vatandaşların evrak listelerini ve işlemlerini gerçekleştirmektedir. Örneğin; Litvanya vatandaşı biri ülkemiz sınırları içerisinde vefat ettiğinde onun adına ölüm belgesi işlemlerini düzenlemek ya da askerlik işlemlerini vs. yürütmek Büyükelçiliğin görevleri arasında yer almaktadır. Bu konuda aynı yetkinin başkonsolosluk için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak Büyükelçilik aynı zamanda Türkiye ve Litvanya arasındaki diplomatik ilişkilerin şekillenmesinde anlaşmaların sağlanmasında da yetkili mercilerden biridir diyebiliriz. Litvanya Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir:

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Adres Bilgisi: Kazım Özalp, Mah. Mahatma Gandhi Cd. No:38, 06700 Çankaya/ ANKARA

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası: (0312) 447 07 66

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Web Sayfası: https://tr.mfa.lt/tr/tr/

Ayrıca Büyükelçiliğin çalışma saatlerinin de hafta içi; 09.00 ila 17.00 arasında olduğunu belirtelim.

Litvanya Konsolosluk İstanbul

Litvanya Konsolosluğu İstanbul ilinde yer alan ve her iki ülke arasındaki ilişkilere yön veren resmî bir kurumdur diyebiliriz. Ancak Türk vatandaşları için daha çok Litvanya seyahatleri için uzun süreli vize işlemlerinde vize başvurularının yapıldığı bir merkez olarak görülmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkenin vize politikası schengen vize şartlarını içermektedir. Bu yüzden de umuma mahsus bordo pasaport sahipleri kısa süreli vize başvuruları için konsolosluklardan ziyade Litvanya vize başvuru merkezlerine müracaat etmelidir.

Ancak yeşil, gri ve siyah pasaport hamili kişilerin de almak ile yükümlü olduğu uzun süreli ( yani 90 günün üzerinde olan seyahatler ) vizeler için müracaatlar Litvanya Konsolosluğu üzerinden sağlanmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu’nun da Büyükelçilik ile benzer görevleri bulunmaktadır. Ancak vize sonuçları konusunda bir yetki sahibi değildir. Bu konuda yetkinin tamamen Litvanya Büyükelçiliği dahilinde olduğunu söylemiştik. Litvanya’ya uzun süreli seyahatler gerçekleştirmeden yani vize işlemleri için başvuruda bulunmadan önce ilk olarak konsolosluk ya da büyükelçilik resmî web sayfaları üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra vize türüne göre farklılık gösteren vize evraklarını eksiksiz ve usule uygun bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonra ilgili evraklar ile randevu tarihinizde konsolosluk binasında hazır bir şekilde bulunmanız tavsiye edilir.

Litvanya Konsolosluğu nerede merak edenler için ilgili kurumun adresi aşağıda verilmiştir. Ayrıca Litvanya Konsolosluğu çalışma saatleri de aşağıda yer almaktadır.

Litvanya İstanbul Konsolosluğu Adres Bilgisi: No: 78/80, Mecidiyeköy Yolu Caddesi, 34387- İSTANBUL

Litvanya İstanbul Konsolosluğu Telefon Numarası: (0212) 240 79 19

Litvanya Konsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.30- 17.00 ( hafta içi )

Litvanya Konsolosluğu İletişim

Litvanya Konsolosluğu fahri konsolosluktur bu yüzden başvurular genelde büyükelçiliğin ana sayfası üzerinden randevu sistemi ile sağlanmaktadır. Bu kuruma ulaşarak vize işlemleriniz hakkında çalışma saatleri dahilinde bilgi alabilirsiniz. Ancak vize işlemleri, vize türleri ve bu konuda aradığınız her şey zaten Litvanya Büyükelçilik web sayfası üzerinden verilmiştir.

Aynı zaman da Litvanya Konsolosluğu iletişim bilgileri de yukarıdaki başlıklar kapsamında verilmiştir. Bu adresler ve iletişim numaraları üzerinden konsolosluk ya da büyükelçiliğe ulaşabilmeniz mümkündür.

Litvanya Konsolosluğu Adresi

Litvanya Konsolosluğu İstanbul ili sınırları içerisinde yer almaktadır ve buraya çeşitli vasıtalar sayesinde ulaşım sağlanabilmektedir. Litvanya Konsolosluğu adresi yukarıda belirtildiği gibidir ve bu konsolosluk Fahri konsolosluk türündedir.

Vize başvurusu yapacak olan kişilere bu ülkeye kısa süreli seyahat gerçekleştireceklerse müracaatların vize başvuru merkezleri üzerinden yapıldığını bir kez daha belirtelim. Buna ek olarak uzun süreli vizeler için İstanbul ilinde ya da bu il çevresinde yaşayan vatandaşların vize başvuruları bu konsolosluk üzerinden kabul edilmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Vize Randevu

Daha önce de belirttiğimiz üzere Litvanya Konsolosluğu vize randevu sistemi ile hizmet vermektedir. Yani bu konsolosluğa vize başvurusunda bulunmadan evvel mutlaka vize randevusu almanız gerekmektedir. Randevu almayan kimseler vize başvuru işlemlerini gerçekleştiremezler. Bu yüzden bu hususa dikkat etmeniz, bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşanmasını önleyecektir.

Vize randevusu almak isteyen kişiler https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html bu site üzerinden randevu almak durumundadırlar. Pandemi nedeniyle bu ülke için yapılacak olan vize başvuruları bu internet üzerinden kabul edilmektedir. Bu durumun bilgisi, Litvanya Büyükelçiliği ana sayfası üzerinde ilgili bölümde verilmiştir.  Sizler de uzun süreli seyahatler kapsamında vize randevularınızı bu adres üzerinden alabilirsiniz.

Litvanya Konsolosluk Duyuru

Litvanya Konsolosluğu resmî bir web sayfası olmamakla birlikte bu ülkeye dair vize işlemleri Litvanya Başkonsolosluğu web sayfası üzerinden takip edilebilmektedir. Bu yüzden Litvanya Konsolosluğu duyuru bölümü de yine büyükelçilik sayfası içerisinde yer almaktadır.

Bu bölümde Litvanya’ya dair tüm haberler ve önemli günden maddeleri paylaşılmaktadır. Ayrıca Covid- 19 kapsamındaki tüm gelişmeler de yine duyuru bölümü üzerinden vatandaşlara açıklanmaktadır. Büyükelçilik sitesi kapsamında bu ülkeden vize almak isteyen vatandaşların izlemesi gereken adımlar, vize şartları ve vize türleri hakkında da bol bol bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu yüzden bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri doğrultusunda bu sayfadan sıklıkla faydalanmaları gerektiğini vurgulayabiliriz.

Litvanya Konsolosluğu Vize Sorgulama

Bilindiği üzere kısa süreli vizeler kapsamında Litvanya vize başvuru işlemleri vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Bu bağlamda Litvanya Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri de yine aynı şekilde bu merkezlerin sistemleri üzerinden takip edilebilmektedir.

Uzun süreli yani D tipi ulusal vize için başvurular ise aslında Büyükelçilik ya da konsolosluk sayfaları üzerinden yapılabilmekteyken; pandemi nedeniyle alınan önlemler kapsamında bu bazı devletler için değişiklik gösterebilmektedir. Litvanya da bu devletler arasında olup, uzun süreli vize işlemleri için randevu adresi olarak https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html bu siteye yönlendirmektedir.

Vize randevusu aldıktan ve vize için talep edilen şartları yerine getirdikten sonra ( vize başvurusu yapıldıktan sonra ) müracaatınız için sonucun açıklanma süresi 15- 20 gün aralığındadır diyebiliriz.

728 90
Araç çubuğuna atla