Litecoin Nedir, Avantajları Nelerdir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.915,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1703
  % 0,07
 • € EURO
  33,7785
  % -0,13
 • £ POUND
  39,4792
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3293
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3379
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  1780505,662
  % 1,94
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Litecoin Nedir, Avantajları Nelerdir?

Litecoin Nedir, Avantajları Nelerdir?
728 90

Litecoin, 2011 senesinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilip tanıtıma sunulmuştur. Aslında BTC ile aynı sisteme sahip olan Litecoin bazı yönleriyle BTC sistemi ile değişiklik gösterebiliyor. BTC sisteminde olan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkan Litecoin bu alanda büyük bir başarı yakalamıştır. Diğer blockchain sistemleri gibi bunda da merkezi olmayan bir sistem bulunmaktadır ve de açık kodlu blockchain sisteminde işlem gören bir sanal para birimidir. Çıktığı ilk zamanlarda büyük bir başarı yakalama fırsatı bulan Litecoin sanal para birimleri arasında kendine önemli bir yer sağladı. İlk alt coin olma özelliğini de elinde bulunduran Litecoin şu an da 1 M Dolar’ın üzerinde bir şirket değerine sahiptir. Fazlasıyla düşük miktarlarda para transferi sağlanabilme amacıyla ortaya çıkan bu sistem, diğer sanal para birimlerinden çok daha fazla bir depolama imkanı sunmaktadır. Litecoin blockchain sistemi, BTC blockchain sisteminin tam tersi olarak, daha hızlı şekilde blok oluşturabilmektedir. Blok oluşturma hızının etkisi olarak da; Litecoin onay işlemlerinin daha da hızlı olmasına olanak sağlamaktadır.

Litecoin Avantajları Nelerdir?

BTC gibi diğer sanal para birimleri ile birlikte taban olarak aynı sistemi kullansa bile Litecoin’in diğer sanal para birimlerine kıyasla bazı artıları bulunmaktadır. BTC’in açık kaynaklı kod yazılımından ilhan alınarak oluşturulan Litecoin bunlardan farklı bir algoritma sistemine sahiptir. Bu algoritma sistemi vasıtasıyla madencilik işlemleri daha basit ve sistem için olan gereksinimler daha düşük seviyede tutulara gerçekleştirilebilmektedir. Madencilik işlemlerinde sağlanan bu avantaj sayesinde, onay işlem sürelerinde ciddi anlamda düşüş gözükmektedi ve gönderim hızının büyük ölçüde artması da bu avantajlara ek olarak gösterilebilir.

300 250 4

Litecoin Madencilik

Litecoin madenciliği, BTC madencilik sisteminde kullanılan, yalnızca madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC ismi ile bilinen cihazlar sayesinde yapılmaktadır. Bireysel cihazlarınızdaki ekran kartları sayesinde madencilik yapma fırsatı bulabilirsiniz fakat; kâr edebilme oranınızda ciddi düşüşler yaşayacaksınız. Madenci sayısındaki fazla artış, işlemci kapasitesi talebi artışı nedenleri ile birlikte Litecoin madenciliği günden güne zor bir hale bürünmüştür.

Litecoin ve BTC Arasındaki Farklar Nelerdir?

BTC işlemlerinde tek tek tüm blokların oluşma süresi 10 dk kadar iken, Litecoin sisteminde blok oluşturma hızı 2.5 dakika olarak görülür. Bu fark ise işlem onay hızını inanılmaz ölçülerde etkilemektedir. Litecoin sisteminin kullandığı algoritma sistemi vasıtasıyla bireysel cihanlar ile birlikte sürekli olarak madencilik yapılabilme fırsatınız vardır. BTC madenciliğinde bireysel bilgisayarlarla madencilik yapabilmeniz diye bir durum yoktur. BTC’nin dolaşımda bulunan toplam BTC sayısı 21 milyon iken bu durum Litecoin için 84 milyon adettir.

PoW ve Litecoin

BTC ile Litecoin arasındaki temel ve teknik faklardan biri olarak da madencilik prosedürlerini uygulaşıdır diyebiliriz. Her ikisi de PoW yani; emek ispatı algoritmasını kullanıyor. PoW’un ne olduğuna gelecek olursak da: Madenciler, son derece güçlü bir seviyede şifrelenmiş bulmacaları çözebilmek amacıyla bir hesaplama gücü kullanmaktadır. Bulmaca çözmek gerçekten zor bir olaydır ve eğer basitse madenciler maden bloklarını tutarak; tüm BTC ya da Litecoin tedariğini bitirmek zorunda kalır. Bulmaca çözme kısmı gerçek anlamda zor olsa bile, bulmaca çözümünün yanlış olup olmadığını kontrol etmek, çözmenin aksine epey basit bir işlemdir ve bu işlemin adına da PoW denir.

Litecoin Neden Bu Kadar Değerlendi?

Aslında kacak olursak bunun olmasının tek bir nedeni olduğunu söylemek pek de doğru bir şey olmaz. Göz önünde olan bir çok değişken bu fırsatı doğurmuş olabilir ancak, birbirinden farklı pek çok yatırımcının tek bir düşüncesi var; BTC fiyatının olması gerekenden çok daha üst seviyelere çıktı ve bu yüzden alternatif arayan yatırımcılar Litecoin sanal parasına doğru bir yönelme yaptı. Tabii bu artışın diğer bir önemli nedeni ise; Litecoin sanal para birimi, diğer alt coinlere kıyasla daha kolay alınabiliyor.

Litecoin Amacı Nedir?

Litecoin, evrensel olarak dünyanın her bir yerinde ve bütün kullanıcılar tarafından çok çok düşük bir işlem fiyatı sayesinde para aktarımı yapabilmenizi sağlayan bir sanal para birimi olarak karşımıza çıkıyor. BTC, Ethereum ve diğer tüm sanal para birimlerinde de olduğu gibi merkezsiz olan Litecoin, kaynak kodlarının açık olduğu uluslararası ödeme sistemine de sahiptir. Litecoin’in kullandığı matematik altyapılı sistemi sayesinde tüm ağı koruyabilme görevi üstlenir.

LTC Nasıl Alınabilmektedir?

Litecoin ve diğer sanal para birimlerine sahip olabilmek için çeşitli Coin borsaları bulunmaktadır. Bu Coin borsa platformları arasında seçim yaparken her zaman dikkatli olmanızı temenni etmekteyiz. Düşük komisyoları olan ve günenli platformları tercih etmenizde sizin için büyük bir fayda var. Bu sebeplerden ötürü kesinlikle araştırmalarınızı yapmalı ve kullanıcıların yorumlarını kesinlikle dikkate almalısınız.

Sanal para birimleri arasında gerçek anlamda popüler olan ve de sanal para birimi kullanıcıları tarafından fazlasıyla tanınan LTC, büyük depolama sitemi ve çok hızlı işlem onay süresi gibi özellikleri bünyesinde barındırdığından dolayı adından sıkça söz ettirmektedir. BTC’nin açık kodlu yazılım sisteminden esinlenen LTC, BTC sisteminde olan eksiklikleri göz ardı etmeden tasarlanmıştır. BTC ve LTC arasındaki farklara bakacak olursak; mining algoritmasının, normal donanım imkanlarına sahip bilgisayarlarla bile kesintisiz olarak mining yapmasını sağlamak olduğunu görebiliriz.

728 90
Araç çubuğuna atla