• YARIM ALTIN
  2.574,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6356
  % 0,26
 • € EURO
  15,3212
  % 0,13
 • £ POUND
  18,3418
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,1478
  % -0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1713
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  491003,316
  % -3,43
 • BIST 100
  %

Lavanta Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği!

Lavanta Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği!

Devlet Destekli Lavanta Yetiştiriciliği Hakkında

Lavanta ekonomik olarak düşünüldüğü takdirde, piyasaya en çok kar getiren bitkiler içerisinde bulunur. Lavanta üretiminden gelen getiriler;

 • Mamul satış
 • Lavanta suyu satışı
 • Ya da yağ olarak satış şeklinde kullanılır.

Bu sebeple üretimi profesyonel olarak yapıldıktan sonra piyasada da önemli bir konumdadır. Diğer bitkilere oranla lavantaya devletten destek gelir. Yetiştiriciler bu destekten faydalanabilmek için çeşitli başvuruları yapmaları gerekir. Lavanta, süzek topraklarda yetiştirilebilen bir bitkidir. Bitkinin genel olarak yapısından kaynaklanan kuraklığa dayanıklı yanı bulunur. Bu sebepten ötürü lavanta yetiştiriciliği profesyonel olarak yapıldığı takdirde, kişiye kazanç elde etmesini sağlar. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından lavanta yetiştiriciliğinin ekonomik olarak da kazançlı bir iş olmasından dolayı, çeşitli destekler sağlanır. Bu destekler tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği kategorisine girdiği için gerçekleşir.

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nedir?

Lavanta yetiştiriciliği işi ile uğraşan kişiler, devletten gelen belirli desteklerden faydalanabilir. Devlet destekli avanta yetiştiriciliği tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapan çiftçiler, her yıl dönüme 50 ya da 100 lira şeklinde destek alabilir. Bu durum küçük aile işletmelerine ya da büyük aile işletmelerine göre farklılık sağlar. Bitki yetiştiriciliğinde ki mazot ve gübre desteğinde, dönüm başına 15,35 lira devletten gelir. Aynı zamanda üretilen ürünün kategorisine göre dönüm başına 100 lira destek de, tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapan çiftçilere tanımlanır. Bu kategori içerisinde lavanta üreticiliği de gelir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi, tarım ve orman bakanlığı üzerinden edinebilirsiniz. Aynı zamanda e-devlet‘ten de yapılan duyuruların takip edilmesi mümkündür.

Devlet Destekli Lavanta Yetiştiriciliğinin Avantajları

Günümüzde lavanta oldukça önemli bir konumdadır. Her türlü yapısından faydalanılabilir. Yağı, suyu ya da kokusuyla ekonomiye fayda sağlayan üretimler gerçekleşir. Bu sebeple profesyonel bir şekilde üretim yapıldıktan sonra faydalar ülke ekonomisine de katkı sağlar. Devlet destekli avanta yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilere bu sebeplerden dolayı destekler verilir. Destekle birlikte kişiler, üretimlerini daha donanımlı ve daha profesyonel bir şekilde yapabilir. Gerek mazot, gerek dönüm başına destek gibi çeşitli avantajlar kişilere tanımlanır.