Kripto Paraların Toplam Piyasa Değeri Önemli mi? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1573512,194
  % -0,78
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Kripto Paraların Toplam Piyasa Değeri Önemli mi?

Kripto Paraların Toplam Piyasa Değeri Önemli mi?
728 90

Kripto para birimlerinin toplam değeri 1 trilyon doları aşmış durumda. Analistler uzun vadeli Kripto paranın altının piyasa değerinden tek başına pay alma potansiyeli olduğunu ifade ediyor. Tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 1,5 trilyonun civarına yaklaşırken gümüş ile rekabet eder hale geldi.

En Hızlı Yükselen Değer

Son zamanların yükselen değeri ve geleceğin para birimi olan kripto para birimleri gerek işlem hacmi gerekse satış fiyatları ile şaşırtan oranlara ulaşıyor. Değerleri anlık olarak binlerce dolar azalsa ya da arsa dahi çok uzun zamandır zirvede.

300 250 4

2009 yılında hayatımıza giren ve zirveyi zorlayan kripto para birimleri piyasalarda aktif rol almaya devam ediyor. Yükselişi ile birlikte para birimlerinin sayısında da ciddi oranlarda artış yaşandı.

Şu an piyasada 2000’in üzerinde farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Birçok para birimine göre yeni olan dijital para en hızlı yükselen değer olmayı sürdürüyor.

Kripto paraları diğer para birimlerinden ayıran en önemli özelliği bağlı oldukları herhangi bir merkezi yönetimin olmayışıdır.  Değerini belirleyen politika ya da herhangi bir siyasi durum değil yapılan yatırımlar, kullanım oranları ve kullanım amaçlarıdır.

Kripto piyasa değeri, blockchain projeleri ve kripto paralar kadar hisse senedi piyasaları için de geçerlidir. Belirli bir kripto paranın ya da blok zincir ağının güncel piyasa değerini ifade eder.

Piyasa Değerini Hesaplamak

Tüm kripto sektörünün toplam piyasa değeri ise eşit önemli diğer bir ölçüttür. Bu ölçüt bazı açılardan kripto para sektörünün ve blockchain ağının yaklaşık kümülatif değeri olarak kullanılır.

Herhangi bir kripto para birimi projesinin piyasa değerini hesaplamak basittir birçok insan projelerin piyasa değeri arasında kıyaslama yapar ancak büyük resme bakmak faydalıdır.

Ölçüsü takip etmeyi kolaylaştıran en iyi tüm kripto para veri toplayıcılarının toplam kripto piyasa değerini veriyor olmasıdır. Piyasa kapitülasyonu olarak bilinen kripto piyasa değeri kavramı kripto paranın güncel piyasa değeri anlamına gelmektedir. Dolaşımdaki arz ve birim başına fiyatın çarpılması ile hesaplanır.

Toplam kripto piyasa değeri ise piyasadaki coinler ile birlikte tüm varlıkların toplam değerini gösterir. Piyasanın yüksek oynaklık göstermesinden dolayı değerler sık sık değişme eğiliminde olmaktadır.

Ortaya çıkmasından sonraki yıllar içerisinde toplam piyasa değeri 20 milyar USD üzerine hiçbir zaman çıkmadı. Ancak 2018 yılında 770 milyar USD zirveyi gördü ancak yüz milyarlarca dolarlık dalgalanmalar yaşadı.

Güvenmek Doğru Değildir

Genellikle ekonomik genelindeki sektörler ile kıyaslama yapmak için temel olarak kullanılan toplam kripto piyasa değeri birçok analiz tarafından hisse senedi ya da değerli metal piyasalarının kıyaslanır.

Bunun amacı ilerleyen yıllarda toplam kripto piyasasının ne kadar büyüyeceği yönünde yaklaşık bir tahminde bulunmaktır. Kripto para ve blockchain projelerinin değerini tahmin etmenin en iyi yolu henüz hiç kimse tarafından bilinmez.

Yapılan kıyaslamalar faydalı olsa da çıkan sonuçlara körü körüne güvenmek doğru değildir. Farklı finans piyasalarını kıyaslamak çoğu kez gereksiz bir çaba olmaktan öteye gitmez.

Kripto para döviz, değerli metal ve hisse senedi alım ve satımı yapan insanların ilgisini otomatik olarak çekmez bunun neden sektörlerin farklı yatırımcıları çekmesidir.

Yeni Bir Varlık Sınıfı

Kripto paraları gelişmekte olan yeni bir varlık sınıfı olarak değerlendirmek gerekir. Toplam kripto piyasa değerine göre karar almak birçok nedenden dolayı yanıltıcı olabilir.

Bu yüzden yapılması gereken;

 • Her projenin doğru piyasa değerini belirlemektir
 • Değeri ulaşmak için varlık başına fiyat ile arz miktarı çarpılır
 • Doğru arz bilgisini belirlemek zordur
 • Veri doğru değilse yapılacak tüm hesaplamalar da geçersiz sayılır
 • Bazı projelerin piyasa değerini manipüle etmek mümkündür
 • Bazı projeler manipüle etmeyi yanlış bir güvenlik ve değer algısı yaratmak için yapar
 • Ne anlama geldiğini bilmeden toplam piyasa değerine bakmak zarar getirecek finansal kararlar almaya neden olur.

Sektörün Anlık Görüntüsünü Verir

Toplam piyasa değeri zaman içerisinde belirli bir anı temsil eden bir yazıdır, şu an için 9 haneli olan sayı ilerleyen süreçte 10 haneli ya da 8 haneli olabilir. Toplam piyasa değeri kripto para sektörünün zaman içerisindeki anlık görüntüsünü verir.

Piyasa değeri hesaplamasının birden fazla şekli vardır, gelecekte bir anın değerinin ne olacağına dair tahminde bulunmanın yollarından biri seyreltilmiş bir piyasa değerini hesaplamaktır.

Bu terim hisse senedi piyasasında öngörmektedir, sektörde tüm opsiyonların uygulanması ve menkul değerlerin hisse senedine dönüştürülmesi durumunda şirket değerini temsil etmektedir.

Kripto para biriminin hem var olan hem de gelecekteki arzını dikkate almak önemlidir. Token ve kripto para gibi varlıkların bir kısmı tüm arzları o an için dolaşıma çıkarmamış olabilir.

Seyreltilmiş piyasa değeri hesaplandığında dolaşımda olan miktar yerine en yüksek arz dikkate alınır. Seyreltilmiş piyasa değeri tüm kripto varlıklara uygulanır, bir varlığın güncel fiyatını alır ve herhangi bir zaman dolaşımında oluşabilecek en yüksek arz ile çarpar.

728 90
Araç çubuğuna atla