Kripto Paraların Geleceği 2021 Yılı Ve Sonrası | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.911,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1631
  % 0,05
 • € EURO
  33,7863
  % -0,09
 • £ POUND
  39,4703
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3297
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3379
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  1781439,153
  % 1,85
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto Paraların Geleceği 2021 Yılı Ve Sonrası

Kripto Paraların Geleceği 2021 Yılı Ve Sonrası
728 90

Yatırımcıların son dönemde ilgi odağı olan kripto paralar ile ilgili insanların en büyük şüphesi gelecekteki durumudur. Kripto para birimi ile yeni tanışan ya da uzun süredir alım satımı yapan yatırımcılar dijital paranın ilerleyen yıllar içerisindeki durumunu araştırmaya devam ediyor.

Dijital Bir Dönüşüm Başlattı

Blockchain teknolojisini insanlara tanıtan kripto para gündeme geldiğinden bu yana oldukça büyük bir yol kat etti. Özellikleri ve avantajları sayesinde dünya genelinde dijital bir dönüşüm başlattı.

300 250 4

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana piyasadaki işlem hacmi dikkate alındığında kripto para halen yatırımcının en gözde yatırım aracıdır.

2000’in üzerinde kripto para birimi bulunmaktadır, geleceği parlak olan kripto para birimleri yavaş yavaş kendini kanıtlamaya başlamış durumdadır.

 • Banka transferlerinde kullanılmaktadır
 • Ödeme altyapısı olarak tercih edilmektedir
 • Yazılımsal olarak ticari hayatta kullanılmaktadır.

Son yıllarda kapsamını genişleterek ilerleyen kripto para birimi geleneksel finans kalıplarını yıkarak sisteme yeni bir soluk getirmektedir. Düşük işlem ücreti avantajı ile sınır ötesi transferlerde kullanılmasının dışında gündelik hayatta da önemli bir aktör haline geldi.

Ticari transferlerden gayrimenkul satışları ne kadar hatta kahve alımına kadar kripto para birimleri tercih edebilir durumda. Son birkaç yılda dünyada önde gelen kuruluşlar kripto para birimi sektörü ile alakalı hizmetler sunmaya başladı.

Aynı zamanda kurumsal yatırımcılar da dijital para birimlerine karşı ilgi duymaya başladı.

Geleceği Parlak

Yatırımcılar geleceği parlak olan kripto para birimlerini yatırım portföylerine dahil etme konusunda oldukça istekli.

Ülkelerin ekonomileri içerisinde bulundukları siyasi gerilim sonucunda kripto para birimi

 • Direkt satıcıdan alıcıya ulaşması
 • Herhangi bir merkeze bağlı olmaması
 • Ticari ambargolara karşı duruşu gibi özelliklerinden dolayı hem firmaların hem de devletlerin tercih edilen unsuru haline geldi.

Ambargodan kaçmak için ya da ticari çıkarlardan doğan coğrafi ittifaklar dan dolayı birçok ülke vücutta dolaşımda bulunan kripto para birimlerini tercih etmektedir. Ayrıca birçok ülke kendi dijital parasını çıkartmaya hazırlanmaktadır.

Farklı Alanlarda Kullanılması Bekleniyor

Kripto para biriminin piyasa içerisinde kendini kanıtlaması uluslararası firmalar tarafından da kullanılması aynı zamanda coğrafyalarda yayılması sadık bir alıcı kitlesi yaratılmasına imkan sağlıyor.

Yaşanan bu durum kripto para birimi altında yatan blockchain teknolojisinin ve tüm alt coinlerin sempati kazanmasına neden oluyor. Kripto paraların geleceği 2021 yılı ile birlikte geleceği incelendiğinde gündelik ve gelişen hayatta hem blockchain hem de kripto paraların daha çok yaygınlaşması ve farklı alanlarda kullanılması bekleniyor.

Özellikle online alışveriş siteleri ve bankaları kullanmaya karşı olan insanlar adli ve hukuksal süreçler ile birlikte uluslararası firmalar ticari hayatta yaşanan tüm sıkıntıları gidermede kripto para kullanmak için giderek yaygınlaşan dijital dönüşüm içerisine girmiş durumdadır.

Dijital dönüşümün en önemli nedenleri arasında şeffaflık, uygun maliyet, değiştirilemezlik ve bilinmeyene güvenme ihtiyacının ortadan kaldırılması bulunuyor.

Hem yatırım aracı olarak görülmesi hem de gündelik işlemlerde de kullanılmasında daha fazla rol oynaması muhtemeldir.

Yüzyılın En Büyük Yeniliği

Kripto para ile ilgili kavramlar insanlara giderek daha tanıdık bir hale geliyor aynı zamanda ödeme transferi moda olarak kullanılması halinde çok sayıda avantaj sunuyor.

Artık kuruluşlar ile birlikte tüccarlar ve perakendeciler bu gerçeği kabul ediyor Çok yakın bir tarihte yapılan araştırma Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük ve orta ölçekli işletmelerin %36’sının kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini ortaya koymaktadır.

Kripto para birimi kullanımı yaygınlaştıkça sayının ilerleyen yıllarda artması beklenmektedir. Wikipedia, Microsoft, Starbucks, Burger King gibi büyük perakendecilerin kripto parayı kabul eden firmalar arasında yerini almış durumdadır.

Blockchain teknolojisi kullanılarak güçlendirilen kripto para birimlerinin potansiyelinin herhangi bir eşi ve benzeri bulunmaz. Bundan dolayı bana kalırsa kripto para ve blochchain ekosistemindeki mevcut gelişmeler ve projeler sayesinde birçok sektörde ilerleyen yıllarda yeniliklere şahit olacağız.

Yapılan istatistikler, analizler ortaya konan rakamlarda blockchain sisteminin önümüzdeki yüzyılın en büyük yeniliklerinden biri olacağını kanıtlamaktadır.

Ülkeler Kendi Kripto Paralarını Çıkaracak

Kripto para birimleri arenasında sunulan avantajlar ve gelişmeler sayesinde sektöre karşı algı büyük oranda değişti. Merkez bankaları ülkelerin tüm sayısal rakamları ile kontrol mekanizması düzenleyici kuruluş işlevini görür.

Ancak 2008 yılında ortaya çıkan kripto para birimi merkezi otoriteye bağlı olmayan bir para birimidir. Arkasında herhangi bir devlet denetimi yoktur, herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir bu yüzden yapısı ile farklılığını ortaya koymaktadır.

Güven açısından sanal kavramı insanların aklında bir soru işareti oluştursa da blok zincir yapısı bir tek merkezde olmayışı, soru işaretini ortadan kaldırmaktır. İnsanlar işlemlerini reel para gibi yapabilmektedir yaşanan bu durum karşısında bankacılık sektörü de duyarsız kalamaz.

Bazı bankalar blokchain teknolojisi ve kullanarak kredi vermeye başlamış durumdadır. Kripto para birimine karşı güveni ortam zaman içerisinde sağlayarak bence daha fazla kullanım alışkanlığı oluşturacaktır.

Ülkeler bana kalırsa kripto para birimlerine karşı kendi kripto para birimlerini oluşturacaktır.

 

728 90
Araç çubuğuna atla