• YARIM ALTIN
  3.144,00
  % -2,77
 • AMERIKAN DOLARI
  16,6789
  % -1,25
 • € EURO
  17,6369
  % -1,14
 • £ POUND
  20,5117
  % -0,97
 • ¥ YUAN
  2,4936
  % -1,25
 • РУБ RUBLE
  0,3144
  % -0,62
 • BITCOIN/TL
  351088,258
  % -3,48
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar Yok Olur Mu Endişesi Sürüyor

Kripto Paralar Yok Olur Mu Endişesi Sürüyor

Birçok insanın endişe içerisinde cevabını aradığı kripto paraların yok olma ihtimali sıfır denecek kadar azdır. Çünkü Kripto paraların güvenliğinin temelinde blockchain (blok zinciri) ismi verilen teknolojiye dayanmasıdır.

0 (Sıfır) Dolara Düşmez

2000 civarına kripto paranın bulunduğu küresel piyasalarda kripto paralar yok olur mu endişesi sürmeye devam ediyor. Kripto para hakkında olumsuz düşünen insanlar dahi yeni nesil finansal teknoloji hakkında birçok soruyor araştırıyor.

Kripto paralar içerisinde ilk 10 sırayı paylaşan para birimlerinin yok olması ya da 0 dolara düşme ihtimali oldukça az görünüyor. Kripto paraların temelinde insan davranışı yatıyor insanlarda talep devam ettiği sürece kripto paraların yok olma ihtimali söz konusu değil.

Kripto paranın fiziksel karşılığının olmaması değer algılarını değiştiriyor. Dijital okuryazarlık düzeyi yüksek bireylerin sayısının artması kripto para için geleceğin en büyük finans seçenekleri arasında olma ihtimalini arttırıyor.

İmkansıza Yakın İhtimal

Kripto paraların yok olması için tüm yatırımcıların bir anda ekosistemi terk etmeleri gerekir. Tüm madenciler sistemlerini kapatırsa ancak o halde kripto para yok olur buda imkansıza yakın bir ihtimaldir.

Dolayısıyla kripto paraların 0 dolara düşme olasılığı imkansıza yakındır. Şayet kripto para yatırımcıları sistemden çıkarsa bunun etkisi yalnız kripto piyasaları ile sınırlı kalmadı piyasada bir çok ötesine geçer.

Türk lirasının tedavülden kalkması halinde yaşanacak durumu düşünmek kripto paranın yok olma ihtimali karşısında yaşanacak durumu ortaya koyar. Eğer kripto para bir anda sıfırlanırsa akla gelen her şeyin küresel çapta gerçekleşeceği söylenebilir.

Böyle bir durum karşısında yatırımcıların yeni hedefi alternatif olarak görülen toplam piyasa hacimleridir.

 • Kripto para piyasası halen deneme-yanılma aşamasındadır, değerli bir kripto paranın çöküşü büyük yatırımlara kapıyı kapatır.
 • Birçoğumuzun adını bilmediğimiz şirketlerin yatırımları çöker. Yüzlerce milyar dolarlık bir gedik açılır hiç kimse bu gediğe yuvarlanmak istemez.
 • Yenilikçi işlere sermaye aktarmak güç hale gelir.
 • Blok zinciri tabanlı teknolojilerin gelişimi yavaşlar.

Taklidi Neredeyse İmkânsızdır

Defalarca kriz yaşatarak milyonları aç bırakan küresel ekonomik sisteme karşı devrim olarak tanımlanan blok zinciriyle yatırımcılar dahil hiç kimse böylesi bir etkinin yaşanmasını kabul edemez.

Şifrelenmiş ve tamamen dijital bir sanal para birimi olan kripto para bilgisayar aracılığı ile yapılan çeşitli matematiksel doğrulama işlemlerinin ardından üretilir. Takas veya transfer edilen kripto para sadece dijital cüzdanlarda saklanır ayrıca kripto para borsalarında dönüştürülmektedir.

Yer değişimi yalnız sahip olan kişinin insiyatifi ile olur. Dolayısıyla merkezi para ve bankacılık sistemine bağlı değildir, herhangi birisi tarafından yönetilmez, klasik yollar ile üretimi gerçekleşmez, kazanılmaz ya da takas edilemez. Fiziki bir nesne olmadığı için taklidi neredeyse imkânsızdır.

Son Dönemde Değeri Arttı

10 yılı aşan süredir dolaşımda olan kripto para son birkaç yıl içerisinde herkesin heyecanla takip ettiği bir sektör haline geldi. Bunun en önemli nedenleri içerisinde şu faktörler yatmaktadır;

 • Kurumsal düzeyde ki katılım ve kabulün artması
 • Geleneksel finans firmalarının da aralarında olduğu geniş bir kesimin radarına girmesi
 • Ödeme sistemlerinin kripto para kullanımına izin vermesi
 • Pandeminin neden olduğu ekonomik yavaşlama ile mücadele etmek istemeyen merkez bankalarının küresel anlamda harcamalarının görülmemiş oranda artması
 • Parasının değer kaybetmesini istemeyen yatırımcının gevşek para politikasından kaynaklanan zarara karşı kripto paraları daha güvenli görmesi
 • Başta Amerika Birleşik Devletleri seçimi olmak üzere birçok haberin kripto para fiyatının yükselişini tetiklemesi
 • Artan arza karşı üretiminin sınırlı olması.

Şifreli Muhasebe Defteri

Kripto paralara dair tüm işlemlerin tutulduğu kayıt defterine blok zincir adı verilir ve şifreli muhasebe defteri olarak adlandırılır. Sistem birçok bilgisayar üzerinde işlemleri kaydeder, ağa dahil olan tüm paydaşlar işlemleri görebilir.

Veri girişi ile sürekli güncellenir ancak herhangi bir veri tabanından ayrılır. Çünkü hiçbir işlem sonradan değiştirilemez, manipüle edilemez ve silinemez. Aynı zamanda tek bir depolama merkezi bulunmaz birçok kullanıcı kripto paraların şeffaf olmasını ve güvenliğini bu mantığa bağlamaktadır.

Sisteme göre her veri giriş işlemi ve art arda gelen işlemler zincir blok oluşturur. Blokları doğrulamak için eşler arası dağıtılan sistem kullanılır ve onay alınmasından sonra işlem ya da blok sisteme eklenir.

Veriler ile doldurulan blok zincir önceki blok zincire eklenir ve hepsi kronolojik sıra ile birbirine bağlanır. Aşamaların tamamı ağda bulunan herkes ile paylaşılır.

Kripto Para Temelinde Güvenilirdir

Merkezi bir otorite ile yönetilmediğinden dolayı kripto para temelinde güvenilirdir. Karşı karşıya olunan en büyük risk bana göre fiziksel bilgisayarlarda yer alan kripto paraların sanal cüzdan anahtarı olmaması halinde bilgisayarın çökmesi nedeniyle kaybolmasıdır.

Diğer bir tehdit ise hacklenmedir, milyar doları aşan işlem hacmine sahip olan kripto paralar oldukça sık bir şekilde siber saldırıya uğrar. Siber saldırılardan yatırımcılar da zarar görür ancak hayatın kendisi bir risk olduğundan dolayı bence olası kripto para riskleri yatırımcı açısından çok fazla anlam ifade etmiyor.