• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8116
  % 0,01
 • € EURO
  20,4382
  % -0,29
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7735
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar ve Para Birimi Piyasası Çöker Mi?

Kripto Paralar ve Para Birimi Piyasası Çöker Mi?

Bir merkezi otorite ya da kuruma bağlı olma sadece internet üzerinden kullanılan kripto para birimi hacmi dalgalı seyrini sürdürüyor. Birçok ekonomi uzmanına göre kripto paraların bir gece içerisinde çökebilecek bir sisteme sahip olduğu ifade edilmektedir.

Birkaç Saniye İçerisinde Çökebilir

Kripto para piyasasının toplam hacmini gerilemesinin sistemin birkaç saniye içerisinde çökmesine neden olacağı fikri olmaktadır.

Kripto paraların günlük aylık ya da senelik akışına bakarak bir fikir yürütülmemesi gerektiği konusunda fikirlerini dile getiren uzmanlar birkaç saniye içerisinde çökebilme ihtimaline karşı nakit paranın kripto paralara yatırılmasının sakıncalı olduğu düşüncesini kamuoyu ile paylaşıyor.

Kripto para alım satımı yapan firmaların kurum ya da kişilere kesinlikle güvenilmemesi gerektiğini dikkat çeken uzmanlar, yatırımcıları elinde benzin ile yangına koşan insanlar olarak tanımlıyor.

Kripto paraların birçok sakıncası var olduğuna dikkat çeken ekonomistler hükümetlerin sisteme olan güvensizliğinin de büyük bir problem olduğu düşüncesindedir. İnsanların aklında blok zinciri ile kripto paraların birbirinden bağımsız olgular olduğuna dair yanlış inanış bulunmaktadır.

Zincir teknolojisini desteklerken kripto paralar için destek verilmiyor ancak bu iki alan birbirine sıkı sıkıya bağlı durumdadır. Bundan dolayı blok zincir mantığının benimsenmesi ile birlikte kripto para kullanımı da açmaya devam edecektir.

Fiyatı Sıfıra İnmez

Hükümetler, büyük firmalar ve bankalar kendi alanını domine edecek geniş kitleleri etkileme olanağı olan yapıları zincir teknolojisi ile herhangi bir ürün ortaya koyduklarında sistemin kripto paralar olmadan işlemeyeceğini görmektedir.

Ekonomi uzmanlarına göre kripto paralar bir zorunluluktur ve sistemdeki varlığını korumaya devam edecektir. Tüm kripto para birimlerinin gerek sistem gerekse yazılımları gereği birbiriyle ilişkisi vardır. Bundan dolayı blok zinciri kripto paraların varlığını getirmektedir.

İnsanlar kripto parayı önce araştırıyor, ikna oluyor ve ardından yatırım yapıyor. Bu yüzden kripto para birimlerinin fiyatının sıfıra inmesi söz konusu değildir. Milyarlarca doları bulan kripto para birimi piyasasının çökmesini mümkün olup olmayacağı konusunda halen birçok soru işareti bulunmaktadır.

Milyoner ya da milyarder yatırımcıların özellikle kripto para piyasasının güçlü firmalarının birkaç tanesini aktif kripto paraları piyasada kıpırdatmadığı sürece kripto para piyasasının ve kripto paraların çökmesi söz konusu dahi değildir.

Kripto paraların ya da kripto para birimi piyasasını çökmesi için yatırımcıların herhangi bir hazırlığı bulunmaz. Ama bunun her zaman olası bir senaryo olduğu söylenmeye devam eder.

Piyasanın çökmesi ancak yatırımcıların bazı nedenlere bağlı kalarak cüzdanlarına harekete geçirmesi halinde mümkündür.

Kripto Para Birimi Piyasasının Çökmesi

Kripto para birimi piyasasında ciddi çöküşün belirtisi ancak kripto para birimi milyarderlerinin cüzdanlarına harekete geçirmesi ile gerçekleşebilir.

Bu ihtimal hemen gerçekleşecek bir durum değildir yalnızca bir öngörüdür dolayısı ile bana kalırsa kripto para birimi piyasasının çökmesi olası bir ihtimal değildir.

 • Kripto para birimlerine yatırım yapmak için öncelikle bilinçli bir yatırımcı olmak gerekir.
 • Bilinçli yatırımcı olmak için okumak ve araştırmak önemlidir
 • Uzun vade yatırım yapılmalıdır
 • Para birimi cüzdan ya da donanım cüzdanda tutulmalıdır
 • Cüzdan kullanılmaması halinde para tek bir borsada tutulmamalı
 • Hiçbir yerde kullanılmayan benzersiz bir e-posta adresi oluşturulmalı
 • Google Authenticator uygulaması telefona indirilmeli
 • Kullanılan değişim için iki aşamalı doğrulama olan 2 FA etkinleştirilmelidir
 • Google Authenticator uygulaması gerekli değişiklikler yapılmalı
 • Kripto para çekimlerini önlemek adına borsaya IP adresi tanımlanmalıdır.

Önlem alındığı sürece kripto para piyasası içerisinde güvende olmak söz konusudur. Pazarda kripto para birimini korumak için güvenlik önlemleri almalı ve asla göz ardı edilmemelidir.

Kripto Para Piyasasında Şifreler Sıfırlanabilir

Dijital dünyanın genel sorunu olan şifre sıfırlaması kripto para piyasasında da mümkündür. Önlem alınmadığı takdirde şifreler kripto para piyasasında sıfırlanabilir.

Bundan dolayı uzun vadeli yatırımcılar Kripto para birimini ya da kripto parayı paper cüzdanda ya da donanım cüzdanda tutmaktadır. Cüzdan kullanmayan yatırımcılar ise kripto parasını tek bir borsada tutmak yerine kripto para birimi borsasının çökmesi, bozulması, piyasadan çekilmesi ihtimaline karşı birkaç farklı borsaya yatırmaktadır.

Ancak donanım cüzdan kullanmakta her zaman fayda vardır. Önlem alındığı sürece kripto paraların çökmesi ya da sıfırlanması mümkün değildir. Kripto paralar ülke ekonomilerinden bağımsız arz ve talebe göre fiyatlanan yeni birçok borsa oluşturmuş durumdadır.

Dünya genelinde farklı borsalarda işlem gören 2290 adet kripto para birimi bulunmaktadır. Para birimlerinin işlem hacmi milyarlarca Dolar civarında seyreder ve her saat işlem hacmi değişir.

Sonuç olarak kripto paraların geleceği ile ilgili çok fazla tartışmak vardır. Ekonomistler kripto para birimlerinin kullanımının işlemleri ile sınırlı olmasından dolayı çökmeye karşı savunmasız olduğunu savunur.

Ama çoğu ekonomiste göre kripto paraların avantajlarının eksikliklerinden çok daha ağır bastı temel teknolojisini sağlam ve çeşitli kullanım alanlarına sahip olduğu belirtilir.

Önemli bazı uzmanlara göre ise kripto para piyasası kurumsal para girince büyük bir gelişmenin yaşanacağı ifade edilir. Kripto para birimleri bana kalırsa kullanıcı tercihine ve çeşitli uygulamalara uyacak şekilde özelleştirildikçe gelecekte değişecek.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla