Kripto Paralar Sıralaması Neye Göre Yapılır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.907,00
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1756
  % 0,07
 • € EURO
  33,7412
  % -0,23
 • £ POUND
  39,4956
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,3299
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3380
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  1785798,490
  % 2,79
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Kripto Paralar Sıralaması Neye Göre Yapılır?

Kripto Paralar Sıralaması Neye Göre Yapılır?
728 90

Kripto paralar finansal derecelendirme kuruluşları tarafından takip edilmektedir. Her birinin kullanım ve teknoloji düzeyini ve yatırımcılar için risk ve ödül potansiyeline göre sıralaması yapılır. Derecelendirmeler A + dan E -ye doğru gider.

Kripto Para Sıralaması Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinin ayrı ayrı sınıflandırılması yapılarak yatırımcılar için şeffaf bir ortam sunulur. Kitlesel benimsenmesi ile alakalı sonuçlar yapılan sıralamada dikkate alınır.

300 250 4

Aynı zamanda yatırım ödülüne göre sıralama yöntemi ile uygulanır. Yatırım riskine göre kripto paralar sıralamasında en popüler olandan başlanır ve en az popüler olan alt coinlere doğru devam edilir.

Kripto para birimi sıralamalarında;

 • Temel teknoloji
 • Uygulanabilirlik
 • Yaratıcılık
 • Yatırım ödülü
 • Yatırım riski
 • Kitlesel benimsenme
 • Popülerlik dikkate alınır.

Kripto Para Madenciliği

Dijital döviz, alternatif döviz ya da sanal döviz olarak adlandırılan kripto para ile yapılan işlemleri güvenceye almak için şifreleme kullanan, nakite alternatif değişim aracı olarak tasarlanan dijital varlıktır.

Herhangi bir merkezi bulunmayan kripto varlıklar merkezi bankacılık sistemleri ya da merkezi elektronik sistemlere bağımlı değildir. Merkezinin olmadığı her bir kripto para birimi genel işlem veri tabanı olan ve dağınık muhasebe defteri olarak işlev gören blok zincirinden gelir.

Kullanıcı talebine göre oluşturulan model üzerine kurulu olan kripto para birimleri için üretim sınırı bulunmaktadır. Kripto para madenciliği adı verilen bir teknik ile üretimi gerçekleştirilir.

Tüm kullanıcıların birbirine onaylı bilgi işlem yönetimi olan kripto para madenciliğinde madenciler toprağı kızıyormuş gibi bilgi işler. Aynen bir madenci toprağı nasıl kazarak maden rezervine ulaşıyorsa kripto para madencileri de bunun gibi bilgileri toprak kazarmış gibi işlemektedir.

Bilgileri daha iyi işleyebilmek adına güçlü sistemler ve daha yüksek işlem gücü gerekir.

Sorun Hacim Şişirmesidir

İlk kez kullanılmaya başladığı yıldan bu yana kripto para sektörünün en büyük sorunlarından biri hacim şişirmesidir.

Kripto para borsaları tarafından güven kazanmak adına var olmayan hacim bildirmeleri uzun zamandan bu yana önüne geçilemeyen bir sorun olmaya devam ediyor.

Bu sorunu çözmek adına bazı değişikliklere gidildi, bütün kripto para işlem çiftleri sisteme dahil edildi. Yeni sistemde kripto para borsalarındaki işlem çiftleri 3 farklı yönteme göre derecelendiriliyor.

 • Hacim
 • Likidite
 • Borsanın kullanıcı tabanı yeni kripto para derecelendirilmesinde kullanılan yöntemdir.

Yatırımcıların şişirilen hacimlerden kurtulmasına ve güvenli alım satım yapabilmesini sağlayacak yöntem öncesinde kripto para hacme göre sıralanıyordu.

Kripto Para Birimlerinde Denge Değişti

Kripto para piyasasındaki dalgalı seyre paralel olarak piyasa hacimlerine göre sıralanan kripto para birimleri arasında ciddi bir rekabet devam ediyor. Özellikle son 10 yılda geleneksel finans piyasalarında görülen dalgalanma dijital teknolojiye yönelik oluşan ihtiyaç kripto para birimlerinde dengeyi değiştirdi.

Kripto para birimleri piyasasında son yıllarda izlenen fiyat artışı düşüşlere paralel olarak en büyük ilk 10 kripto para birimi listesi güncellendi. İlk 2 sırada yer alan kripto paralar sıralamada yerini korurken birçok alt coinler yerlerini başkalarına bıraktı.

Herhangi bir kripto para biriminin hızla yükselişe geçmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir. Oluşması gereken şartların en önemlisi milyar dolarları bulan meblağlarda ki devasa yatırımlardır.

Bu tür yatırımcılara kripto para sektöründe balina ismi verilir, balinalar kripto para sektörüne yön veren kişilerdir.

İlginin Artması Kripto Para Sıralamasını Güncelledi

Kripto paralara olan ilginin artması piyasada kripto tarafındaki birim sayısının da ciddi oranlarda artmasını sağladı. Yaşanan bu süreç karşısında doğal olarak kripto para sıralaması da değişti.

Kripto para konusunda çok sayıda alternatif ve seçenek bulunur ancak ilginin büyük bölümü toplam piyasa değerinin yüzde 75’inden fazlasını oluşturan iki lider kripto para üzerindedir.

Kripto para piyasası toplamını oluşturan 8.480 üzerinde dijital para bulunur ancak sürekli gelişmekte olan sektör içerisinde yeni isimlerin birçoğunun var olma ihtimali söz konusu değildir.

Yatırımcı açısından uzun vadeli ayakta kalmaya başaracak olan kripto parayı seçebilmek oldukça zordur. Kripto piyasasında en güçlü varlıklar zaman içinde en iyi performans gösterirken en zayıflar genellikle başarısızdır.

Yatırımlarda Uygulanması Gereken Kural

Kripto para sıralamasında ilk 10’ da yer alan kripto para birimleri genellikle yerlerini korur. Ancak pazardaki hiyerarşiye göre yer alan pozisyon ve hareketli hedeften dolayı kripto para birimleri sıralamasında sürekli değişiklik yaşanmaktadır.

Yatırımcı için seçim yapabilmek adına çok sayıda kripto para mevcut ancak en fazla gündeme gelen para birimleri en yüksek değer kazanma potansiyeline sahiptir.

Herhangi bir kripto para yatırımı yapmayı düşünürken 3 kuralın uygulanması son derece önemlidir.

 • Kaybetmeyi göze alacak sermaye riske atılmalı çünkü var olan kripto paraların birçoğu başarısız olacak ve ortadan kaybolacaktır.
 • Piyasa değeri açısından kritik kitleye ulaşan kripto paraları tercih etme eğiliminde olunmalı. Piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan kripto paralar en yüksek başarı şansına sahiptir.
 • Yukarı yönlü fiyat hareketi ya da dalgalanmalar halinde kripto para yatırımı yapılmamalıdır.
728 90
Araç çubuğuna atla