• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8116
  % 0,01
 • € EURO
  20,4382
  % -0,29
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7735
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar Neye Göre Yükseliyor, Neden Değerlidir?

Kripto Paralar Neye Göre Yükseliyor, Neden Değerlidir?

Kripto para birim fiyatını etkileyen birden fazla neden vardır. Bir kısmı ekonomi ile alakalı olduğu gibi büyük bir kısmı da siyasi nedenlerdir. Ancak belirleyici ana unsur hiç şüphesiz piyasadaki arz ve talep oranıdır.

Fiyat Değişiminde Arz Ve Talebin Etkisi Nedir?

Kripto para fiyatının değişmesinde açıklanamayan birçok farklı neden vardır. Sebepler içerisinde Kripto para fiyatının değişmesini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen en önemli faktör arz ve talep meselesidir.

Fiyat değişiminde arz ve talebin etkisi nedir? Arz ve talep dengesi Kripto para fiyatlarını değişkenlik uygulamasındaki en önemli nedendir. Ama bazı ek faktörler arz ve talebi etkiler bu durumda Kripto paranın fiyatı aşağı ya da yukarı çekilir.

Kısacası Kripto para fiyatı yalnız piyasa katılımcılarının ödemeye istekli oldukları fiyat ile belirlenir. Piyasa daha fazla Kripto para istediğinde fiyat artar ama daha fazla satış yapıldığında fiyat düşer. Fiyat değişiminde arz ve talebin etkisi nedir? Alım satım kararları arz ve talep dengesine göre şekillenir.

Kripto para fiyatlarında dalgalanmaları toplam para birimine büyük oranda sahip olanlar tarafından gerçekleştirilir. Büyük miktarda para sahiplerine küçük opsiyon değeri olan dalgalanma nedenleri bir dereceye kadar budur.

Kripto para hacmi küçük hisse senedi stokunu andırmasından dolayı büyük şirket sahiplerine opsiyon değeri sağlamak için ihtiyaç duyulan kitlesel pazarın benimsenmesini sağlayan oranlara ulaşmadı.

Kripto para herhangi bir şekilde bir kuruma kuruluşa ya da şahsa bağlı olmayan Merkezi bulunmayan ve sınırlı sayıda üretilen para birimidir. Kendisini blok zincir aracılığı ile bir dizi kurallar ile yöneten dijital para birimi temel özelliklerini koruduğu sürece değerini arttırmaya devam ediyor.

Kripto Para Fiyatlarında Ek Faktörler

Kripto para değerlerinin değişimi içerisinde önemli etkenlerden birisi de güvenlik ihlali ile ilgili çıkan haberlerdir. Yatırımcının tepkisine neden olan bu tarz haberlerin Kripto paranın doğrudan güvenlik anlamına geldiği düşünüldüğünde fiyat düşüşleri yaşanması oldukça doğaldır.

Kripto para fiyatlarında ek faktörler içerisinde Kripto para topluluğu güvenlik açığını ortaya çıkardığında değeri düşüşe getirir ancak burada amaç açığın bir an önce topluluk tarafından kapatılmasıdır.

Kripto para fiyatı protokol tasarımının bir bütün olarak güvenli seviyesini yansıtır. O halde çıkan güvenlik ihlalleri ile ilgili haberler nedeni ile Kripto para birim fiyatının dalgalanması doğaldır.

Kripto para fiyatlarında olumlu ya da olumsuz gelişmelerin ek faktörleri şu şekilde örneklendirilir;

 • Kripto para alım satımına aracılık eden kuruluşun siber saldırıya uğrayarak iflas etmesine açıklaması fiyatı büyük ölçüde düşürür.
 • Bir ülkenin Kripto parayı resmi para birimi olarak tanınmasına ilişkin çıkan haberler ise fiyatın yükselmesini sağlar.

Kripto Para Neden Değerlidir?

Kripto para neden değerlidir? Kripto para fiyatını ufak bir neden dahi aşağıya da yukarı yönlü olarak hızlı bir şekilde değiştirebilir. Ancak her haber ya da her gelişme fiyatlardan arttırıcı ya da düşürücü etkiye sahip değildir.

Bundan dolayı yatırımcıların Kripto paraya yönelik çıkan olumsuz ya da olumlu gelişmeleri dikkatle izlemesi gerekir. Piyasada ne olup bittiği, ortaya çıkan gelişmenin sonucunun nereye gideceği iyice anlaşılmalı ve daha sonra harekete geçirmelidir.

Kripto para neden değerlidir? Kripto para birim fiyatını değerli kılan 6 ana neden vardır;

 • Sınırlı, sayılı ve az olması
 • Bölünebilirlik
 • Teknolojisi
 • Taşınabilirlik
 • Dayanıklılık
 • Sahtecilik

Kripto Paranın Önemli Özellikleri

Kripto paralar piyasaya girdiğinden bu yana sınırlı sayıda piyasada yer almaktadır. Belirlenen sayısı değiştirilemez ve bu sayı üzerinde herhangi bir oynama yapılamaz.

Tüm para birimleri içerisinde genel olarak çok daha büyük bir bölünürlüğe sahiptir. Kripto paranın önemli özellikleri içinde önemli olan kullandığı teknolojidir. Kripto para kullandığı teknolojisi sayesinde sürekli kontrol edilebilir aynı zamanda manipüle edilmesi zordur ve güvenli bir değer biçimidir.

Kripto para işlemin boyutuna bakılmadan küçük maliyetler ile birkaç dakika içerisinde taraflar arasında aktarılır. Mevcut para sisteminde transfer işlemi saatler hatta günler sürebilir ve ücrete tabidir.

Kripto para borsaları cüzdanlar ve diğer araçlar sayesinde taşınabilirlik ve kolay aktarılabilirlik Kripto paranın önemli özellikleri içindedir.

Kripto Paranın Sahteciliği Yapılamaz

Fiziksel para birimleri için en önemli sorun dayanıklılıktır. Bir banknotun sağlam olsa da yırtılma yanma ya da farklı bir nedenden dolayı kullanılamaz hale gelmesi son derece kolaydır.

Ama dijital ödeme biçimleri olan Kripto paralarda fiziksel bir zarara uğrama söz konusu değildir. Kripto para oldukça değerlidir bir banknot gibi yok edilemez ama bu durum kaybedebileceği anlamına da taşımaz.

Kripto paranın sahteciliği yapılamaz, kullanıcı özel şifreleme anahtarını kaybettiğinde cüzdandaki Kripto paralar kalıcı olarak etkili bir şekilde kullanılmaz ama kendisi yok edilmez ve blok zincirindeki kayıtlarda var olmaya devam eder.

Merkezi olmayan karmaşık blok zinciri defter sistemi sahte Kripto para yapmayı imkansız hale getirir. Dolayısıyla fiziki para biriminde olduğu gibi Kripto paranın sahteciliği yapılamaz.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla