Kripto Paralar Neye Endeksli? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.261,00
  % 1,10
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8978
  % -0,04
 • € EURO
  31,8306
  % 0,39
 • £ POUND
  36,7546
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,0447
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3231
  % -0,41
 • BITCOIN/TL
  1096008,148
  % 2,38
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto Paralar Neye Endeksli?

Kripto Paralar Neye Endeksli?
728 90

Kripto para borsası nedir; Kripto paraların alım ve satım işlemlerinin yapılması, takas edilmesi üzerine kurulu olan bir platformdur. Merkezi bir yönetim biçimi olmadığı için trendler üzerinden takip edilerek yatırım alanları değişiklik gösterebilir.

Kripto Para Yatırımları Neye Göre Yapılıyor?

Kripto paralar neye endeksli; Serbest piyasa modeli olarak, özellikle kripto para piyasasında en önemli etki, para biriminin trend olmasıdır. Belirli bir alanda trendleşmesi üzerine alım ve satım değeri artarak alıcı ve satıcılar üzerinden arz ve talep ilişkisi başlıyor. Bir coin üretimine on coin alıcısının olması para birimine değer kazandırırken, fiyat etkileri de devreye giriyor. Kripto para neye endeksildir;

300 250 4
 • Coin para biriminin satışa sunulması ve alıcı değerinin azlığı düşüşe neden olacaktır.
 • Fiyat değerindeki artışlar işlem hacmi ve piyasa değeri üzerinden analiz edilir.
 • Alıcısı çok olan ve üretimi az olan coin her zaman değer kazanır.
 • Takas ve satışa sunulan coinlerin değer kaybetmesi söz konusudur.
 • Analistlerin yorumlarına göre yönelimler de paranın değerinin düşmesine ya da artmasına etki eder.
 • Ne kadar çok alıcısı olursa o kadar çok üretimi olması gerekmez.
 • Stabi üretim ve stabil talep de piyasada durgunluğa neden olacaktır.
 • Ellerinde bulunan coinleri satışa sunmak ve yatırımlarını başka alana yönlendirmek de, para birimine olan yatırımların azalmasına neden olmaktadır.
 • Merkezi bir sisteme bağlı olmadığı için paranın fiyat değeri alıcı ve satıcı arz ve talep ilişkisine yüksek derecede bağlıdır.

Kripto Para Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kripto para neye endeksli; Kripto paralar günümüzde Euro, dolar ve Türk lirası üzerinden alım ve satım yapılması sağlanan para birimleri arasında yerini almıştır. Kripto para endeksi üzerinden yapılan analizler bu bağlamda değerlendirilirken alıcı ve satıcının yöneldiği para biriminin dolar ve Euro fiyat biçimi de değişir.

Örneğin 1 coin 1 dolarken, 1 coine fazla talep olması ve üretime çıkması onunun değerini artıracaktır. Ne kadar çok coin ve alıcı olursa o kadar çok talep artar, talep artıkça paranın gerçek para değeri de artışa geçer. Artık 1 coin 2 dolar olacaktır.

Kripto Para Borsası Nasıl İşler?

Kripto para borsasındaki işeyiş endeks değerlerine göre değişiklik göstermektedir. Aslında merkezi bir bağlamda olmayan borsa, serbest piyasa olduğu için daha çok heyecanlı ver belirsizdir. Analizler yapmak ve yorumlar üzerinden yatırım alanlarını seçmek borsadaki işleyişin sabitlenmesini sağlamaz.

 Kripto para borsası, örneğin Ethereum parasının trend olması durumunda birçok alıcının buraya yönelmesi ve elindeki Ethereum paralarını satışa sunmaması sonucu değerlenecektir. Böylece ilk üretimden alıcı olacak, alıcıların elinde olan coinler giderek değer kazandığı için satışa hiçbir zaman çıkmayacaktır. Bu durum zaman içerisinde dolar ve Euro değerinin de artmasına neden olur. Ne kadar çok satışa çıkmaz ve ilk üretimden itibaren alınırsa borsa değeri de o derece artar.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapılmalıdır?

2021 yılında analistlerin yatırımcılara sunduğu değerler ve seçenekler trendlerin yeniden değerlendirilmesini sağlamıştır. Bu dönemde, yatırım yaparken yeni trendlerin oluşması özellikle WAX ve LINK coin para birimlerine göre hareket edilmesi borsa alanında farklı durumların oluşmasına neden oluyor. Yatırım yönleri değiştikçe borsa üzerinden yeni yatırım kanalları da açılıyor.

Hangi kripto para alınmalı; değeri yüksek olan bitcoin ve Ethereum yeni başlayanlar için büyük bir risk olabilir. Yeni başlayanlar için en önemli önerilerden biri altcoin grubunda olan ve yeni yükselişe geçmiş para birimleri olabilir. Bunlardan biri LİNK ve WAX olarak değerlendiriliyor. İyi bir analiz yapmadan yatırım yapılmaması gerektiği düşüncesindeyim her zaman.

Kripto Para Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genellikle düşülen hatalardan biri kripto paranın Türk lirası veya Dolar üzerinden yüksek olmasıdır. Ancak banak göre kripto paranın asıl amacı düşük bütçeyle alım yapıp, yüksek bütçeyle satışa çıkarmaktır. Bu nedenle ilk evrede yüksek yatırımlar yapmak çok daha az kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Orta seviyede veya düşük seviyede olan coinlere yönelmeniz kazancınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Tabi ki bu durum uzun vadede yatırım yaparak gerçekleşir. Kripto para borsasında her an her şey değişse de bir gecede çok zengin olmayı beklemelisiniz. Bir anda büyük kayıplar verirken bir anda yüksek kazanç sağlamanız zor olabilir.

Kripto Paralar İçin Hangi Analistlere Güvenmeli?

Kripto paralar neye endeksli; kripto paralar analistlerin görüşlerini de kapsamaktadır. Bu nedenle trendleri takip etmek ve analistlerin görüşlerine göre yatırımlarınızı yapmak güvenli bir yatırım alanı belirlemenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kripto para indikatörlerini de kullanarak anlık bilgi alarak günlük hayatınızda yatırımlarınızı cep telefonunuzdan da yönetebilirsiniz.

Hangi Kripto Para Alınmalı?

Hangi kripto para alınmalı 2021 yılının en önemli sorularından biri olmuştur. Ethereum ve wax üzerinden trendler tartışılırken son zamanlarda LINK para birimi de alıcısı yüksek olan para birimleri arasında görülüyor. 2021 yılında Bitcoin güven kaybederken, Litecoin ve Ethereum üzerinden büyük yatırımların olması ilgi çekiyor. Bu süreçte altcoin grubuna yönelerek yatırımlarınızı buna göre yapmanız faydalı olabilir.

728 90
Araç çubuğuna atla