Kripto Paralar Neden Yükseliyor? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1574190,192
  % -0,73
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?
728 90

Kripto paralar neden yükseliyor; paralel bir ekonomi dengesine sahip olan kripto para, düşme ve yükselme nedenleri değişebiliyor. Özellikle politik bir tarafa da sıçramış olan dijital para, ekonomi savaşlarının da içinde yer alıyor.

Kripto Para Neden Değerleniyor?

Kripto paralar neden yükseliyor; arz ve talep ilişkisinin bağlantılı olduğu kripto paralar, özellikle trendler arasında yerini aldığında yükselişe geçmektedir. Örneğin ünlü bir analistin görüşü üzerine piyasa kripto para birimlerinden birine yönelebilir ya da tam tersi olarak hareket edebilir. Kripto para borsasını geleneksel borsadan ayıran en önemli etmen ticari faaliyetlerken son zamanda Amerika ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşında Bitcoin gibi üst sıralarda yer alan para birimleri değer kaybedebiliyor.

300 250 4

Kripto paralar neden düşüyor;

 • Ekonomik olarak Doların yükselmesi ve takas yönteminin kullanılması kripto paraların düşmesine neden olabiliyor.
 • Trendleri takip etmek analistlerin yorumlarını dikkate almak önemli bir etmen.
 • Kripto paranın ani düşüşleri güven sarsıcı olduğu için satışa çıkmasına neden olabiliyor.
 • Takas yöntemiyle dengelerin bozulması ve yeni bir para birimine yönelişler olması düşüş nedeni olabiliyor.

Kripto Paralar Neden Yükselişe Geçer?

Kripto paraların değer kazanmasının en büyük etmeni, uzun vadede yatırımlarının stabil olması değildir. Sürekli aynı yatırımları alan kripto paralar zaman içerisinde düşüşe de geçebilir. Kripto paraların yükselişe geçmesindeki en önemli etmen, üretiminden çok talep ediliyor olmasıdır. Örneğin 10 bitcoin üretiminde 100 bitcoin talebi olursa bu bitcoinin değer görmesini sağlar. Daha fazla üretim yapması durumunda da talep azalırsa, değerini kaybeder.

Kripto para neden yükseliyor; işlem hacmi ve piyasa değeri üzerinden analizler  yapılırken, kripto paraların trendler arasında yer alması ve ülke ekonomilerine de ucundan dokunmuş olması etki edebilir. Son dönemde bitcoin değer kaybederken, Amerika ve Çin arasındaki ticari gerginliğin kripto para borsasına da yansıdığını görebiliyoruz. Merkezi bir yönetime bağlı olmasa da, gelenekse borsayla da bağlantısı vardır. Dolar yükselişe geçtiğinde kripto paranın da dolar değeri artar. Böylece alım gücü düşebilir ve daha düşük olan kripto para birimlerine yönelinir.

2021 Yılında Hangi Kripto Para Trend?

Kripto para yükselişinin nedenleri; Kripto paranın yükselmesine neden olan en büyük etmenlerden biri trendler arasında olup olmadığıdır. Birçok insan analistlerin ve yorumcuların görüşlerine itimat ederek yatırımlarını yönlendirebiliyor. Örneğin Amerika’daki bir analistin görüşleri bir kere doğrulandığında, yatırımcılar analistin yeni yorumlarını takip ederek de yönelebiliyor.

Popüler para birimlerinin altcoinlerin ve üstcoin değerlerin geleneksel parayla alımı da etki ediyor. 2021 yılında trendler arasında Ethereum yer alırken, bitcoin düşüşe geçiyor. Bu nedenle genellikle kripto para üzerinden yatırımcılar analistlerin takip edilmesini ve kullanıcıların yorumları üzerinden değerlendirme yapılmasını öneriyor. Ben de bu konuda iyi bir araştırma yaparak, yatırımlarını analizler üzerinden yapıyorum. Bazen kayıplar vermemize neden olsa da, genellikle iyi analistlerin söyledikleri doğrulanıyor.

Kripto Para Borsasında Yatırımlarını Neye Göre Yapmalıyım?

Kripto para borsası araştırma yapmadığınız takdirde belirsizliklerle dolu olacaktır. Artış ve düşüşlerin nedenlerini bilmek buna göre hareket etmek kar etmenizi sağlar. Aynı zamanda indikatör kullanımıyla da bilinçli bir kripto para yönetimine geçebilirsiniz. Borsa kurlarında hiçbir zaman güven olmaz ancak en az kaybı verebileceğiniz seçenekler konusunda bilgi sahibi olmanız sağlanır.

Analistleri dinlemek, kullanıcı ve yatırımcıları takip etmek yeni dönemdeki kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmak rahatlatıcı olacaktır. Türkiye ve dünya üzerindeki analistleri takip ederek, yatırımlarınıza yön verebilir, düşüşler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımcıları Kimlerdir?

Kripto para yatırımcıları büyük şirketler olurken, bir anda Bitcoin için milyon dolarlar yatırıldığına şahit olabiliyoruz. Bu dönemde yatırımların en büyük hisselerine sahip olan kripto paralara sahip olmak zaman içerisinde artışa geçmesiyle yüklü miktarlar kazanmamızı sağlıyor. Kripto para ilk çıktığında yatırım yapanlar, bitcoin üzerinden oldukça yüklü bir kazanç elde ettiler.

Yatırımcıları dikkate almak ve takip etmek kripto para borsası için oldukça önemli. Hong Kong şirketinin bitcoin yatırımlarıyla büyük bir yükseliş olurken aynı zamanda bitcoin üretiminin stabil kalması düşüşe neden olabildi. Ancak yine de uzun vadede büyük kayıplar verilmemesini sağladı.

Kripto Para Yatırımlarınız İçin Öneriler Neler?

Altcoin önerilerinde son zamanlarda Ethereum yatırımları için destek verilirken, WAX ve LINK yatırımlarına yönelinmesi sağlıklı bulundu. Ancak analistlerin bu görüşleri 2021 yılı içinken gelecekte neler olacağını tahmin edemiyoruz. Yatırımlarınızı yaparken özellikle altcoin tablosunu iyi değerlendirmeniz ve önerileri dikkate alarak, dinlenen ve trendlerin oluşmasına etki eden analistleri sizin de dikkate almanızı öneriyoruz. Özellikle ben son dönemde Bitcoin için söylenenleri dikkate alarak yatırımlarımı yönlendiriyorum.

Kripto Para Borsası Ve Geleneksel Borsa Bağlantısı Nedir?

Kripto para belirli bir merkeze bağlı olmasa da geleneksel borsanın etkilerine maruz kalabiliyor. Türkiye’de ve dünyada belirlenen para birimleri üzerinden yapılan araştırmalara göre bitcoin üzerinden alım satım yapılması zaman içerisinde yatırımların kaymasına ve döviz kurlarında da farklılıklar olmasına neden olabiliyor. Geleneksel borsayla direkt bağlantısı olmasa da dolaylı bir yoldan bağlantısı bulunuyor.

728 90
Araç çubuğuna atla