Kripto Paralar İle Qr Kodları Arasındaki Etkileşim | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.859,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5629
  % 0,14
 • € EURO
  35,0146
  % 0,33
 • £ POUND
  41,4828
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3924
  % 2,99
 • BITCOIN/TL
  2123320,394
  % -1,15
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kripto Paralar İle Qr Kodları Arasındaki Etkileşim

Kripto Paralar İle Qr Kodları Arasındaki Etkileşim
728 90

İçerisine her türlü verinin saklanabilmesi özelliğinden dolayı QR Kod kripto para piyasasında oldukça fazla kullanılmaktadır. QR kod 2 boyutlu şekilde siyah ve beyaz renklere sahip olan kod dizinidir.

Başlıklar

Küçük Bir Karenin İçinde Binlerce Karakter

Kripto para ile yapılan her türlü işlemlerde, alırken ya da para transfer ederken kullanılan mobil cüzdanlar sayesinde doğrudan kare kod okutularak coin adresini anında girmek söz konusudur.

300 250 4

Ayrıca kripto para borsalarına 2FA kurma aşamasında da kare kod karşımıza çıkmaktadır. 2 FA sistemi kurulurken kullanıcıya kod verilir ya da bu kodu içinde tutan bir kare kod verilir.

Kodu yazmak ile uğraşmak yerine 2 FA uygulamasında doğrudan kamera ile kare kodu okutarak sistem kurulabilir. İster yazı yazılabilir isterse kod okutularak hesaba coin transferi yapılır.

Matrix Code olarak da bilinen QR kod küçük bir karenin içine binlerce karakterin kodlanması ile oluşur.

 • Düz metin
 • Sayısal içerik
 • Web site linki
 • Telefon numarası ile arama
 • Sms ile arama
 • Coğrafi harita
 • Fotoğraflar
 • Müzikler gibi birçok veri ile doldurulabilir.

OR Kod İle Kripto Para Transferi Ya Da Alım Satımı

İsmini İngilizce olarak çabuk tepki anlamına gelen kelimenin baş harflerinden almaktadır. Çabuk tepki denmesinin asıl amacı, kamerayı kare koda tutarak anında içine doldurulan verilmeli ulaşılmasından kaynaklanıyor.

Hemen her yerde insanların karşısına çıkmaya başlayan kare kod birçok alanda kolaylık sağlıyor. Bir test kitabındaki soruların cevapları internet ortamına yüklenerek sorunun altına kare kod yerleştirilmesi halinde cevabı görmek mümkün hale geliyor. Ya da harita bilgisi vermek ya da fatura bilgilerini görmek için kullanılır.

Çoğu zaman reklam amaçlı da kullanılan QR kod oldukça etkilidir. Satılan ürünlere kare kod ekleyerek üzerine de merak uyandırıcı bir cümle yazmak insanların kare koda olan merakından dolayı ürünü tanıtımını sağlamaya yardımcı olur.

Ancak en önemlisi kripto para transferi ya da alım satım işlemlerini QR kod ile gerçekleştiriyor olmaktır. Kripto para birimleri QR kod ile alıcının satıcıya para ödemesini mümkün hale getiriyor.

Herhangi bir ürün yada hizmet alımında yapılan ödeme de paranın ortalaman yüzde birine yüzde beşi kadar komisyon ödeme sistemlerine verilir. Ancak kripto para birimleri QR kodları ile satıcıya alıcının doğrudan ödeme yapmasına imkan sağlar üstelik bunun için herhangi bir komisyon ödemeye gerek yoktur. Hatta Çinliler çok uzun yıllardır metroda QR kodları ile ödeme yapıyor.

QR Kodları Pratik Çözümler Sunuyor

QR kodları okuyabilmek için normal şartlarda QR kod okuyucu uygulaması ihtiyaç vardır. Ya da cep telefonunun kamerasının olması gerekmektedir. Ancak kripto para piyasasında QR kod okutmak çok daha kolaydır.

Kullanılan soğuk cüzdanlar üzerinden doğrudan okutulabilir. Okutması kadar QR kod oluşturmak ve oldukça kolay ve basittir. QR kod oluşturmak için bu hizmeti sunan birçok ücretsiz web sitesi bulunur, web sitelerinin girilerek kot içine sıkıştırılmak istenen yazı ya da gibi verileri yazılarak oluştur butonuna basılması yeterlidir.

Dijital dünyanın en önemli araçlarından biri haline gelen QR kod artık herkes tarafından tanınıyor. Bankamatikten cep telefonu ile para çekerken, WhatsApp ile bilgisayarda oturum açarken, bir üründeki indirim hakkında bilgi almak isterken ve daha birçok konuda QR kodları artık pratik çözümler sunuyor.

Artık çoğu restorantta kağıt menülerin yerini QR kod üzerinden ulaşılan menüler almış durumda. Beyaz kare fon içerisinde yer alan siyah noktalar ile kodlanan QR kodu birçok bilginin ya da şeklin kodlanması da izin verir.

Teknoloji sayesinde blokchain cüzdan adresleri, URL adresleri ya da kartvizit bilgisi gibi birçok detay QR Kod içerisinde rahatlıkla saklanabiliyor.

QR Kodun Nasıl Oluşturulur

İlk kez Japonya’da bir otomobil pazarlamacısına büyük verilerini basit ve pratik şekilde okutabileceği dijital bir çözüm arayışı ile ortaya çıkan QR kod bugün herkesin rahatlıkla oluşturalım yenildiği bir kodlama dizini haline geldi.

QR Kodun nasıl oluşturulacağını yönelik rehberde adım adım takip edilmesi gereken yöntemler şu şekildedir;

 • QR kod oluşturmak için bir web servisi seçilmeli; bu tarz web adresleri genellikle ücretsiz servislerdir. Çoğu yaratılan QR kodu sonsuza kadar saklanacağını garanti eder.
 • İçerik türü seçilmeli; QR kod oluşturma ya başlandığında servis üzerinden hangi formatta veri saklanacağı sorulur. Hizmet veren servisi sunduğu imkânına göre URL, metin, imaj, PDF gibi seçenekler tercih edilir.
 • İçeriğin yüklenmesi; seçilen formata göre içerik servise yüklenir şayet URL verilecekse URL adresi girilir.
 • QR kodun dinamik ya da statik olmasına karar verilmeli; web sitesi tarafından dinamik ve statik QR kod seçeneği sunuluyorsa dinamik QR kod oluşturma mantıklıdır. Ancak bu sayede oluşturulan QR kod üzerinde herhangi bir değişiklik yapılabilir.
 • QR kodu indirmek; oluşturulan QR kod görsel format ile ekrana çıkar, bazı servisler bunu png bazıları ise PDF gibi formatta indirme seçeneği sunar. Ekrandaki QR kod görseli en basit şekli ile bilgisayara ya da telefona indirerek istenen projede kullanmak mümkündür.
728 90
Araç çubuğuna atla